2018 dekorasyonunda kaçınmanız gereken 10 hata | homify

2018 dekorasyonunda kaçınmanız gereken 10 hata

Homify Homify
Estibaliz Martín Interiorismo Modern Oturma Odası
Loading admin actions …

Yeni seneye yeni bir dekorasyon ya da yeni bir ev ile girmeyi planlıyorsanız bu yazıya göz atmadan dekorasyon hazırlığı yapmayın. Önceki yıllarda en çok karşılaşılan dekorasyon hatalarını ve yeni yılda artık bitmesi gereken demode fikirleri bu yazıda sizin için toparladık. 2018 dekorasyonlarında mutlaka dikkat edilmesi gereken bu 10 detay size yeni dekorasyonunuzda rehberlik edecek.

Ev dekorasyonu yaparken eşya ve aksesuar seçiminden iç mekan düzenlemelerine kadar her ayrıntıyı planlayarak ilerlemek gerekir aksi halde başarılı bir stil ve uyumlu bir düzen oluşturmak zorlaşır bu nedenle dekorasyona başlamadan önce uygulayacağınız stile, kullanmak istediğiniz renklere ve favori mobilya modellerinize karar vermiş olmanız gerekir. Bu kararı verirken bir iç mimardan yardım almak hem işinizi kolaylaştırır hem de çok daha doğru ve hızlı sonuçlar almanızı sağlar. Yalnızca dekorasyon fikirleri için değil, bir iç mimardan danışmanlık almak için de Homify portalını kullanabilirsiniz.

Dekorasyon hatalarına daha fazla örnek ya da daha farklı tasarım fikirleri bulmak isterseniz aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz.

Yatak odasında herkes tarafından yapılan 5 hata

Salon yerleştirilirken en çok yapılan 10 hata

1. Çıplak duvarlar

Dekorasyonda her ne kadar öncelik işlevsellik üzerine yoğunlaşsa da stil ve renk dengesi sağlamak da son derece önemlidir. Duvar dekorasyonu bu anlamda tasarımının önemli bölümlerinden biridir. Duvarları tamamen çıplak bırakmak, özellikle tek renk boyanmış ve herhangi bir dekor uygulaması olmayan duvarlarda, odaya soğuk bir hava katacaktır bu nedenle ufak da olsa dekoratif birkaç öge ile duvar dekorasyonu sağlamak şart. 

2. Astronomik dizaynlar

Aşırı sıra dışı bir çizgiye sahip olan dizaynlar moda oldukları dönemlerde zevkle kullanılsa da dönemi geçince korkunç görüntüler oluşturabiliyor. Bu nedenle uç noktalarda tasarımları, aşırıya kaçan canlı renkleri dekorasyonlarda kullanırken yılın trendleri arasında olup olmadığına bakmakta yarar var. 

3. Sırf boşlukları doldurmak için çok sayıda küçük aksesuar kullanmayın

Küçük ve çok sayıda aksesuar dizaynları daha dağınık gösterebilir, özellikle dar mekanlarda büyük ve tek bir aksesuar kullanmak ortamı daha ferah gösterir. Aksesuar yerleşiminde kaçınmanız gereken en büyük hata boş kalan tezgah, raf ve dolap üstü gibi alanları doldurmak için gereksiz aksesuar kullanımı olacak. Özellikle stile uymayan nesneleri çok beğenseniz bile kullanmakta ısrarcı olmayın.

4. Dengesiz yerleşim

Kullanılacak aksesuar ve mobilyaların renk ve modelleri kadar yerleşimleri de stil için önemlidir. Bütün aksesuarları bir alana yığarken karşı duvarı boş bıraktığınızda uyumsuz bir görüntü oluşur bu nedenle bütün nesneleri evi bir terazi gibi düşünüp denge sağlayacak şekilde yerleştirmelisiniz.

5. Soğuk ve kişiliksiz dizaynlar

B.loft Modern Mutfak

Beyaz bir mutfak için en ideal renktir. Temizliği ve sağlığı simgeler ancak laboratuvar gibi görünmesine de gerek yok. Bu nedenle ufak da olsa birkaç nesne ile dekoru canlandırmakta yarar var. Bu dekor ahşap ve siyah renklere sahip modern bir masa sandalye takımı ile canlandırılabilir. 

6. Desenli yüzeylerde mümkün olduğunca az nesne kullanın

Gözü yoran ortamlar oluşturmak dekorasyonlar için cinayet gibidir. Özellikle tuğla gibi kendine ait bir renk ve desen dokusu olan yüzeylerde küçük ve renkli aksesuarlar kullanmak büyük yanlış. Bu tarz yüzeylerin daha sade ve yalın tutulması doğrudur. 

7. Demode çözümler

Rustik, klasik gibi dizaynların özellikle dönemsel izler taşıyan uygulamalarında teknolojik aletlerin stile nasıl uydurulacağı büyük bir sorun olagelmiştir. Buna çözüm olarak bir dönem kullanılan gizli nişler artık son derece demode. Teknolojik cihazları saklamak yerine stile uygun yerleştirme üniteleri ile dekora kazandırmak çok daha doğrudur. 

8. Yanlış ışıklandırma

Yanlış ışıklandırma bir dekorasyonun başına gelebilecek en büyük felakettir. 2018'de hala ışıklandırmanın doğru planlanmadığı dekorasyonlar görmek üzücü. Bu dekordaki gibi yeterince iyi aydınlanmayan alanlarda led görev aydınlatmaları kullanmak kötü bir fikir. Onun yerine tepe aydınlatması ve spotlarla ortam ferahlatılmalı, görev aydınlatmalarında ise daha doğal renkler şeçilmeliydi. Özellikle mutfak gibi aydınlatmanın önem taşıdığı dekorlarda bir uzmana danışmadan ışıklandırma yapmamanızı tavsiye ederiz.  

9. Aşırı süsleme

Son yıllarda avangart çılgınlığı yüzünden popüler olsa da 2018'e asla taşınmaması gereken dizayn tekniklerinden biri de aşırı süsleme ve karikatürize lüks kullanımıdır. Ortamı boğan ve birbiriyle uyumsuz birden fazla süslemenin bir arada kullanılması bir dekorasyon faciasına neden olabilir. Duvar dekorasyonunda desenli seramikler kullanmak istiyorsanız yalnızca tek bir duvarda kullanmaya ve diğer duvarlarda daha sade modeller seçmeye dikkat edin.  

10. Başarısız eklektik tasarımlar

Eklektik dizayn farklı stil ve dönemden nesnelerin bir arada kullanılmasına olanak sağlayan kompozisyonel bir dizayndır ancak nesneler doğru harmanlanmadığında ortaya korkunç sonuçlar çıkabilir. Siz siz olun sırf popüler diye tam olarak bilmediğiniz dizayn tekniklerini gelişigüzel uygulamaya çalışmayın. Eğer bir uzmandan destek almanız mümkün değilse bu durumda daha risksiz stiller tercih edin. 

Bu hatalardan kaçınabiliyor musunuz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!