Mutfak ve salonları bir araya getiren 10 güzel açık plan tasarım örneği | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Mutfak ve salonları bir araya getiren 10 güzel açık plan tasarım örneği

Meral Eser Meral Eser
Rustik Oturma Odası ANNA MAYA ARQUITETURA E ARTE Rustik
Loading admin actions …

Açık plan tasarımı ile daha ferah ve iç açıcı bir atmosfere kavuşmak mümkün. Mutfak alanı ile oturma alanı ilişkisini pratik bir şekilde çözmek için, bölücü duvarları ortadan kaldırmak gerekebilir. Açık mutfak modelleri, günümüzde yaygınlaşmaya başladı. Oturma alanı ile Amerikan tipi mutfaklar bir araya gelebilir, fonksiyonel açıdan alan ilişkileri çözülerek alan tasarrufu sağlanabilir. Mutfak alanı ile kopukluk yaşanmadan, yemek ve oturma alanı ile ilişkilendirmek pratik bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir. Mutfak ve salonları bir araya getiren 10 güzel açık plan tasarım örneğini bir araya getirdik, ilham veren fikirler bulabilirsiniz.

1. Çağdaş ve modern

Açık renk tonlarında zemin kaplamalarıyla daha ferah ve iç açıcı bir atmosferin oluştuğu ilk salon örneğimizde yemek alanı ve açık mutfak bir arada dizayn edilmiş. Genel olarak nötr renklerle beyazın uyum ve ahengi oluşurken, aralarda sıcak renk tonlarında aksesuar ve eşyalarla modern çizgiler hakim kullanılıyor.

2. Uyum ve ahenk yaratın

Açık renk tonlarının hakim olduğu ferah bir atmosfer oluşturmaya ne dersiniz? Hangi stil ve tarz ilginizi çekiyorsa çeksin, mutfak ile oturma alanı ilişkisinde uyum ve ahenk göze hitap eden bir sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır.

3. Natürel renkler

Döşeme zemini kaplaması için doğal malzemelerle ahşap parke ya da diğer natürel öğeleri bir araya getirebilirsiniz. Natürel renklerin uyum ve ahengini ön plana çıkaran mutfakta iç açıcı ve huzur veren bir atmosfer hakim. 

4.Açık zeminler

İç açıcı bir atmosfer oluşturmak için zemin kaplamalarında açık renk tonlarını hakim olacak şekilde dizayn edebilirsiniz. Işıl ışıl açık mutfak modelinde, göz yormayan yalın açık zemin renkleri tercih edilmiş. Tavan zemini ile duvarlar ve mutfak dolaplarında beyaz rengin kullanımı derinlik katıyor.

5. Sıcak atmosfer

Oturma alanı ve yemek alanı ile, mutfak ilişkisi değerlendirilirken farklı stilleri uygulamak kadar, cesaret isteyen renklere de yer açabilirsiniz. Sıcak renklerin mutfak mobilyalarında değerlendirilmesi, mutfak dolapları renkleri için de fikir verebilir.

6. Işıl ışıl atmosfer

Oturma alanı için elbette konfor olmazsa olmazlarından. Mutfak mobilyaları, yemek masası takımı ve koltuklarla ilgili belli bir stil ve renk uyumu yakalayacak palet tercih edilebilir.

7. Kontrast renkler

Günümüzde oldukça yaygınlaşan modernist çizgi, minimalist öğelerle buluştuğunda enfes sonuçlar elde edilebiliyor. Fark yaratmak istiyorsanız, minimalist öğelerle yalın ve şık açık mutfak alanları tasarlayabilirsiniz.

8. Modern çizgiler

Oturma alanı ile mutfak alanı, yemek alanı arası bölücü duvarlar kullanılmamış.Beyaz duvar zemini rengi, geniş ve ferah bir alan yaratıyor. Tavan detayları, doğru ve ölçülü aydınlatma ile göze hitap eden, bütünleşen bir örnek.

9. Rustik dokular

Rustik dokularla ahşabın şekil alabilirliğinden faydalanabilir, doğal taş zarafetini kullanmayı tercih edebilirsiniz. homify'da tasarımcılar tarafından açık mutfak modellerini inceleyebilir, size hitap modelleri fikir bulmak için değerlendirebilirsiniz.

10. Konfor ve rahatlık

Doğal taş zarafetini duvar dekorlarında tercih edenler için natürel renk ve dokuların bir araya geldiği son örneğimiz iç açıcı bir atmosfer sunuyor. Huzur veren bir yaşam alanı için göz yormayan renklerle natürel dokuları tercih edebilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz ayrıca ’Mutfak oturma gruplarıMutfak oturma grupları’ yazımız da ilginizi çekebilir.

Siz hangi örneği beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!