Oturma odasına gerçek bir ağaç yerleştirmenin püf noktaları nelerdir ?

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Oturma odasına gerçek bir ağaç yerleştirmenin püf noktaları nelerdir ?

ümit  atdağ ümit atdağ
Modern Oturma Odası ​COR Sitzmöbel Helmut Lübke GmbH & Co. KG Modern
Loading admin actions …

Tasarımcılar bir evi güzelleştiren etkenler içerisinde; dekorasyonun yanında ev içerisinde canlı bitkilerin ve ağaçların mutlaka olması gerektiğini belirtiyorlar. Bir evi dekore ederken sadece mobilyaları, duvar kağıtlarını, zemin kaplamalarını dekorasyon içerisinde planlamak evinizin zarafetinin eksik kalmasına neden olacak ve doğallığı az olan bir dekorasyon yapmanıza neden olacaktır. Bu nedenle imkanlarınız dahilinde yeşil bitkileri, yıllık ağaçları evinizin belirli köşelerine yerleştirerek  evinizi dekore etmeli, yeşilden uzak kalmadan hem evinizi şık ve doğal göstermeli hem de evinizde canlı bitkiler ile doğallığı yaşatmalısınız. Evinizde yapacağınız dekorasyon içerisinde yeşil bitkileri bilhassa ağaçları dekorasyon içine zarif bir şekilde yerleştirmeli, dekorasyonun görselliğini ve zarafetini bozmadan, dekorasyona zarar vermeden uyumlu bir şekilde dekorasyonu tamamlamalısınız.  Bunun için genellikle oturma odaları tercih edilse de holler, mutfak, salon, yatak odası gibi musait olan her alan yeşil bitkiler ve ağaçlar için uygun alanlardır. Burada dikkat etmeniz gereken püf nokta; bitkinin insanlardan biraz uzakta olmasını sağlayarak insanların bitkilere vereceği zararı en aza indirmektir.  Böylece dal ve yaprak kırılmalarını önleyerek  bitkinin görselliğini evinizin görselliğine eklemiş olursunuz. Ayrıca insanların ulaşamayacağı alanı seçerken, bitkilerin ihtiyaç duydukları güneş ışığını görmesi, oksijeni alabileceği, doğal havalandırma ile havalanabileceği alanı seçmeniz gereklidir. Bu şartlar hem bitkinin gelişimi doğal bir şekilde sağlanmış olur, hem de bitkinin canlı yeşil renginin korunarak dekorasyon içerisinde estetik bir görünüm oluşturulması sağlanır. Bitkiler, küçük saksılarda olmaları ve ebat olarak küçük ölçülere sahip olmaları nedeniyle dekorasyon içerisinde kendilerine kolayca yer bulurken ağaçlar ölçü olarak büyük olmaları, saksı boyutlarının büyük ve geniş olması, yüksekliklerinin fazla olması gibi handikaplar nedeniyle dekorasyon  yapılırken yerleşim zorluğu oluştururlar. Bu nedenle ağaçlar evlerde pek tercih edilmez ve küçük saksı bitkileri ile durum kotarılmaya çalışılır. Ancak ağaçları evlerimizin içinde barındırıp, evlerimizde bir bahçe havası yaratmak, dekorasyonun daha doğal ve daha yeşil olmasını sağlayarak geçirdiğimiz zamanın daha kaliteli olmasını sağlayabiliriz. Ağaç yerleşiminin yapılması için, dekorasyon estetiğinin korunması ve oturma odalarının daha yaşanılabilir alanlar olmasını sağlamak için dikkat etmeniz gereken püf noktaları vardır. 

Oturma odası dekorasyonlarında yer alan mobilyalar ve diğer unsurları belirli bir renk uyumu içinde dekore ederiz. Eğer oturma odasında bir ağaç yerleştirip doğal bir ortam oluşturacaksanız seçilecek renk ağırlığını ağaç rengine ve saksı rengine uygun bir renk olarak tercih edin. Saksı genişliği fazla olduğundan ve şekil olarak geometrik bir şekle sahip olduğundan saksının yerini iyi belirlemek gereklidir. Oturma odasında yer alan saksısının dış kısmını yapışkan duvar kağıtları veya yapışkan folyolar ile kaplayarak oda içerisinde naturel bir renk uyumu olmasını sağlamalısınız. Saksı genişliklerine dikkat ederek oturma odasında ölü noktalar olan köşelere sığacak büyüklükte saksılara sahip ağaçları tercih etmeniz dekorasyonun daha kolay yapılmasını sağlayacaktır.  Oturma odasına yerleştireceğiniz ağaçlar, doğal yaşamlarını devam ettireceğinden yerleştireceğiniz noktalar bu şartları sağlayacak bir nokta olmalıdır. Aksi durumda ağaç solarak kuruyacak ve dekorasyonunuz istediğiniz güzelliğe sahip olmayacaktır. Ayrıca oturma odası içine yerleştirilecek ağaç türü de hem dekoratif anlamda hem de estetik anlamda önemlidir. Bazı ağaç türleri kapalı alanlarda doğal yaşamlarını sürdüremedikleri için kısa süre de kururlar. Bu nedenle ağaç seçimi yapılırken, kapalı alanlarda yaşayabilen, uzun süre güneş görmediğinde canlılığını yitirmeyen ve dört mevsim yeşil kalarak yapraklarını dökmeyen ağaç türleri olması dekorasyon içerisinde solmadan uzun süre yaşayarak zarif ve estetik kalmasını sağlayacaktır. Ağaç türleri seçimi yapıldıktan sonra bir peyzaj uzmanından veya araştırılarak ağaçların bakımları ve ağaç hakkında bilgi edinilmeli, ağaç bakımları düzenli bir şekilde yapılarak düzenli ve yeterli sulanması sağlanmalıdır. Oturma odanızda veya farklı odalarda dekorasyon yaparken bitki olarak ağaç tercih edecekseniz dekorasyon örneklerinin yer aldığı homify oturma odası dekorasyonları sayfalarını ziyaret etmelisiniz. Sayfamızda onlarca oturma odası dekorasyonu ve ağaç dekorasyonu yer aldığı için evinizin yapısını, tarzınıza uygun olan dekorasyon örneğini istediğiniz gibi revize edebilir veya olduğu gibi uygulayabilirsiniz.

Yerleşim

Ağaçlar, saksı bitkileri kadar küçük boyutlarda olmadıkları için  yerleşim konusunda sorun olurlar. Evinizde, oturma odanızda bir ağaç bulunmasını istiyorsanız öncelikle ağaç türünü belirleyip, kökü çok derine inmeyen bir ağaç seçmeli ve saksısının küçük olmasını sağlamalısınız. Bu şekilde geniş ve kocaman olan saksıları odaya yerleştirme derdinden kurtulmuş olursunuz. Ayrıca oturma odanızda kullanmadığınız ölü alanları belirlemeli ve saksıları bu alanlara yerleştirmeye çalışmalısınız. Koltuk ve kanepelerin birleşme noktaları, pencere kanadının arka tarafı, bir tv ünitesinin yan tarafı gibi kullanamadığınız alanları belirleyerek ağaçları bu alanlara yerleştirmeniz hem odayı verimli kullanmanızı hem de ağacı kolaylıkla oturma odası içine yerleştirmenizi sağlar.

Zeytin ağaçları

Oturma odaları özellikle kış aylarında hiç güneş almayan ve uzun süre kapalı kalan alanlar olduğundan tercih edeceğiniz ağaç önemli olmaktadır. Ağaç türü olarak dört mevsim yeşil kalabilen, yapraklarını dört mevsim dökmeden koruyabilen  istenildiği gibi budanarak istenilen şeklin verilebildiği bir ağacı tercih etmek hem dekoratif olacaktır hem de maliyet açısından çok uygun fiyatlara sahip olduğundan bütçeyi zorlamayacaktır. Saksıları küçük olduğu içinde yer belirleme konusunda kolaylık sağlayacaktır.

Muz ağacı

Interior Designs Modern Oturma Odası CCT INVESTMENTS Modern
CCT INVESTMENTS

Interior Designs

CCT INVESTMENTS

Oturma odanız geniş ise ve salon olarak kullanıyorsanız seçeceğiniz ağaç yine dört mevsim yapaklarını dökmeyen ancak geniş salon içerisinde ilgi çekecek ve salonun göz bebeği olacak bir ağaç olmalıdır. Muz ağaçları bu konuda yardımınıza koşmaktadır. Muz ağaçları genellikle güneş görmeyen seralarda yetiştirildiğinden hem yıl boyunca canlılığını koruyacak hem de alışkın olduğunuz ağaç türlerinden farklı olduğu için ilgi çekici ve farklı bir oturma odası dekorasyonu yapmanızı sağlayacaktır. Geniş salon içinde salkım salkım geniş yaprakları ile doğal bir dekorasyon yapmanızı sağlayacaktır.

Yuka ağacı

Evinizde hem bir ağaç olmasını hem de farklı bir ağaç olup dekorasyonun aykırı, zarif ve doğal olmasını istiyorsanız yuka ağacı tercih etmelisiniz. Yuka ağacı dört mevsim yapraklarını dökmeyen, güneş görmese de yapraklarının sahip olduğu canlı rengi koruyan bir ağaç türü olmakla birlikte boyutlarının çok büyük olmaması ve çok uzamaması nedeniyle yıllarca evinizin bir köşesinde dekore edebileceğiniz bir ağaç türü olarak sizin yardımınıza koşmaktadır.

Kurutulmuş ağaç

Evlerimizde genel olarak canlı ve yeşil renge sahip ağaçlar olmasını isteriz. Ancak dekorasyonumuzun rengi ve durumu bazen uygun ağaçları kullanmamızı gerektirdiğinden yeşil renkli ağaçları kullanamayız. Bu durumda tercihimiz örnek resimdeki sarı renkli ağaçlarda olabileceği gibi kurutulmuş ağaçlardan yana da olabilir. Kurutulmuş ağaçlar genelde sadece görsellik amaçlı kullanılan ve kahverengi, sarı renklerin ağırlıklı olduğu dekorasyonlar için ideal olan ağaç türüdür.

Ağaç seçimi

Ev Dekorasyonu Minimalist Oturma Odası Ysk Tadilat Minimalist
Ysk Tadilat

Ev Dekorasyonu

Ysk Tadilat

Dekorasyon yaparken ağaç seçimi yapmak dekorasyonun zarafetini belirlemek anlamına geldiği için ağaç seçimlerini dikkatli yapmak gereklidir.  Her insanın tercihine ve zevkine göre değişkenlik gösterecek olan ağaçların; genelde dört mevsim yeşil kalması, yapraklarının dört mevsim canlı olması, bakımının kolay olması gibi özelliklere sahip olması istenir. Çam ağaçları, zeytin ağaçları, muz ağaçları, yuka ağaçları, ejderha kan ağaçları, kurutulmuş ağaçlar oturma odası dekorasyonları için en ideal ağaç türleridir.

Bu ilginç dekorasyon önerisini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!