Küçük oturma odaları için 22 güzel dekorasyon örneği | homify

Küçük oturma odaları için 22 güzel dekorasyon örneği

Özlem K. Özlem K.
MANDRIL ARQUITETURA E INTERIORES Modern Multimedya Odası
Loading admin actions …

Oturma odası dekorasyon stilleri ve farklı oturma odası tasarımları, evlerimizin en önemli mekanlarından birini oluşturur. Oturma odası modelleri mimari tasarımın ve ev sahiplerinin estetik stilinin iç içe geçtiği dekorasyonlarla oluşuyor. Geniş bir oturma odası dekorasyon açısından tasarımcılara çok daha geniş imkanlar tanıyor ancak eğer mimari olarak küçük tasarlanmış bir salon söz konusuysa, tasarımda özel olarak dikkat edilmesi gereken pek çok unsur var.

- Mobilya seçimi

Didem & Serkan Ozbakan Bilgece Tasarım Modern Oturma Odası
Bilgece Tasarım

Didem & Serkan Ozbakan

Bilgece Tasarım

Mobilya seçimi küçük oturma odaları için en önemli faktörlerin başında geliyor. Konforlu, yer tasarrufu sağlayan ve modern tarzdaki mobilyalar küçük salonlar için hem fonksiyonellik hem estetik sağlıyor. Ayrıca evinizde ayrıca bir misafir odası yoksa, oturma odasını yatak olarak da kullanılabilen fonksiyonel kanepe modelleri ile döşemek oldukça kullanışlı olacaktır. 

- Renk kombinasyonları

Özel Villa Projesi - Silivri/İSTANBUL Rengin Mimarlık Modern Oturma Odası
Rengin Mimarlık

Özel Villa Projesi – Silivri/İSTANBUL

Rengin Mimarlık

Renk seçimi de küçük alanlar için önemli belirleyicilerden biri. Özellikle duvar kağıdı ve boyamaları, duvarlarda doğru renk kombinasyonları ve desen kullanımı küçük oturma odalarının daha ferah görünmesini sağlar. 

- Örnek oturma odası tasarımları

1071 M.A. Evi Salon Entrada Mimarlık Modern Oturma Odası
Entrada Mimarlık

1071 M.A. Evi Salon

Entrada Mimarlık

Bugünkü yazımızda küçük oturma odalarının dekorasyonu için 22 güzel örneği bir araya getirdik. Oturma odaları evin sosyal alanlarıdır ve ev ahalisi bu alanda toplanarak beraber zaman geçirir; tabii oturma odası modelleri zaman zaman misafir odası olarak da tasarlanıyor ve konuklarımızı da bu odada ağırlıyoruz. Peki ama alanınız küçükse, oturma odası dekorasyon stili oluştururken nasıl bir yol izlemeli ve mekanı boğucu bir hale getirmeden gerekli olan konforu ve şık görünümü sağlamalısınız? Daha ayrıntılı bilgi ve cevaplar örneklerimizde.

1) İnce uzun, çok küçük bir oturma odası

En zoruyla başlıyoruz. Dar mekanları dekore etmek oldukça güç ve mobilya seçimi konusunda pek alternatif vermiyor. Böyle bir oturma odanız varsa, yapabileceğiniz en  iyi şey mekanı mümkün olduğunca sade bir biçimde döşemek, nötre renkleri seçmek ve her zaman derli toplu tutmak.

Fotoğrafta dar bir televizyon ünitesi, duvara monte edilmiş bir televizyon ve tam karşısına yerleştirilmiş bir üçlü kanepe görüyoruz. Orta sehpa için yer yok, bu durumda yan sehpalardan ve zigon sehpalardan yararlanılabilir.

2) Küçük boyutlu mobilyalar

İç mimarlar ve dekoratörler, çok küçük oturma odaları için kallavi boyuttaki mobilyalar yerine, daha küçük boyutlarda mobilyalar tercih ediyor. Böylece hem görünüm daha iyi olur hem de geçişler tıkanmaz.

3) Duvarları daha efektif kullanın

Smiling Spirit Pixers Eklektik Oturma Odası Rengarenk
Pixers

Smiling Spirit

Pixers

Küçük bir oturma odasında fazla aksesuar kullanamazsınız çünkü fazla sayıda aksesuar mekanı dağınık ve karmaşık gösterir. Ancak duvarları özgürce kullanarak şık bir dekor oluşturabilirsiniz.

4) Canlı bitkiler ile mekana taze bir hava katın

Wimbledon LEIVARS Modern Oturma Odası
LEIVARS

Wimbledon

LEIVARS

Bitki seçimi yaparken fazla yer kaplayan büyük bitkiler yerine, ufak saksıları tercih edin. 

5) Renkleri 60-30-10 prensibinde kullanın

Ham Yard Hotel suite, London Vanderhurd Eklektik Oteller
Vanderhurd

Ham Yard Hotel suite, London

Vanderhurd

Küçük oturma odanızda fazla deneysel olmaya gerek yok. Açık renkleri tercih edin ve yapacağınız kombinasyonda kullanacağınız temel rengi %60 seçin, %30'u kontrast renge, %10'u ise kontrast rengin komşusu olan benzer bir renge verin.

6) Karmaşık şekillerden uzak durun

Mobilyalarda ve döşemelerde sade çizgileri tercih edin.

7) Soğuk renkler alanı daha geniş gösterir

Başlık kendini anlatıyor.

8) Bembeyaz dekorasyondan korkmayın

Beyaz renk dekorasyonla ilgili sorularınız mı var? Cevaplar bu yazımızda: ’Tamamen beyaz dekorasyon soğuk ve sıkıcıdır! Doğru mu, yanlış mı?

9) Az eşya ile yetinin

dwarf İskandinav Oturma Odası

Arada sırada gelen misafirler için evinizi mobilya mağazasına çevirmeyin. Küçük oturma odanıza ev ahalisine yetecek kadar koltuk koyun, misafir gelince sandalye (ve belki ödünç sandalyeler) ile idare edin.  

10) Köşe koltuklar kurtarıcıdır

L koltuk adıyla da andığımız köşe koltuklar küçük evlerin dekorasyonunda harika bir görünüm oluşturur. Köle koltuğu bir tane tekli koltuk ya da puf ile kombine edebilirsiniz.

11) Odaya derinlik kazandırın

Nasıl mı? Tabi ki duvara asacağınız birçok güzel çerçeveli resimle!

12) Açık planı tercih edin

Oturma odası, yemek odası ve mutfağın tek alanda olduğu açık planlı mekanlar daha ferah görünecektir.

13) Gri tonları küçük alanlar için ideal

Monokrom bir dekorasyon ile mekanı nispeten büyük ve ferah gösterebilirsiniz.

14) Keskin çizgilere sahip çağdaş mobilyalar

Klasik takımlardan ziyade düz ve belirgin çizgilere sahip modern mobilyalar küçük oturma odaları için daha uygun.

15) Vintage parçalar ile dekor

Yer kaplayan dekoratif aksesuarlar yerine az ama öz parçaları tercih edin. Karakter sahibi bir oturma odası için vintage ürünler bunun için biçilmiş kaftan!

16) Ufak boyutlu mobilyalara bir örnek daha

Küçük mobilyaları mekanın ferah görünmesini sağlıyor.

17) Mobilyaları duvara dayayın

Aslında normal şartlarda ASLA önermediğimiz bir şey ama odanız çok ufaksa, mobilyanızın arkasını duvara dayayarak bir miktar alan kazanabilirsiniz.

18) TV ve kanape

Televizyon izlemek rutininiz ise, televizyonu kanepenin tam karşısına gelecek şekilde yerleştirin, televizyona başınızı çevirerek bakmak zorunda kalmayın.

19) Çizgili halılar

Çizgili halı ve kilimler mekanları daha geniş gösterir.

20) Işığı yansıtan renkler

İçeri bol doğal gün ışığı alan geniş pencereler ve bu ışığı yansıtan açık renkleri tercih ederek ferah bir görünüm sağlayabilirsiniz.

21) Üç boyutlu yüzey kaplamaları

AMlab Endüstriyel Oturma Odası

Duvarlara derinlik katmanın bir yolu da 3 boyutlu yüzey kaplamaları.

22) Duvar kağıtları

Duvarlardaki derinlik hissini desenli duvar kağıtlarıyla da verebilirsiniz. Yalnız dikkat! Tüm duvarları değil, dekorasyonda fon olarak kullanmak istediğiniz tek bir duvarı duvar kağıdı ile kaplayın, aksi takdirde boğucu bir ortam oluşturursunuz.

Oturma odanızı güzelleştirmek istiyorsanız Ev içinde yetişen çiçekler: 16 örnek başlıklı yazımıza da göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu örnekleri siz nasıl buldunuz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!