Örnek fotoğraflarla banyo fayans modelleri | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Örnek fotoğraflarla banyo fayans modelleri

Homify TR Homify TR
Modern Banyo Gama Ceramica y Baño Modern
Loading admin actions …

Fayans model ve desenleri içinde bulundukları yaşam alanının çehresini bütünüyle değiştirecek kadar kuvvetli birer tasarım unsurudur. Her bir desen ve form gerçekten de estetik açıdan farklı şeyler vaat eder ve söz konusu banyonun ya da mutfağın karakteristik özelliğini ortaya koyar. Elbette fayanslar yalnızca ıslak zeminli banyo ve mutfaklarda kullanılmak zorunda değiller, koridorlarda hatta yazlık evlerin salonlarında dahi fayans kullanımına rastlamak mümkün pek tabii ki. Ancak ıslak zemin için en ideal malzeme fayanslar olduğundan ötürü, seramik ya da fayans kaplama denildiğinde aklımıza ilk olarak banyo ve mutfakların gelmesi de son derece normal. Bu yazımızda ise, fayans konusunu daha da özelleştiriyor ve yalnızca banyo özelinde hangi seçeneklerin var olduğuna, hangi modellerin nasıl bir estetik ve karakteristik yarattığına eğilecek ve birbirinden göz alıcı ve özel fayans motifleri ile örneklendirerek banyonuzda kullanabileceğiniz çeşitleri inceleyeceğiz. 

Öncelikle banyolar söz konusu olduğunda dekorasyon yükünün oldukça büyük bir kısmının fayanslarda olduğunu söylemeden geçmeyelim. Genellikle lavabo ünitesi, duşakabin ya da küvet, klozet ve banyo dolabı gibi temel unsurlardan ibaret olan ve zaten çoğu apartman dairesinde bundan daha fazlası düşünülerek yapılacak banyo dizaynları için çok da alan bulunmayan banyoların ana karakterini belirleyen ve onları sıradanlıktan kurtaran fayans modelleri, banyolar söz konusu olduğunda incelikle düşünülmesi ve seçilmesi gereken ilk unsurdur diyebiliriz. Çoğunlukla hem duvarlarda hem de zeminde kullanılan fayansların farklı renk ve desenlere sahip olanlarının yanı sıra farklı formlardaki modeller de banyo alanlarında tam olarak istenilen atmosferin ve tarzın oluşturulmasında büyük rol oynuyor. Peki siz banyonuzda nasıl bir doku olsun istersiniz? İşte farklı fayans seçenekleri ile bambaşka ve şık banyo örnekleri…

Metro fayansları

White Metro 20x10 Tiles Walls and Floors Ltd Endüstriyel
Walls and Floors Ltd

White Metro 20x10 Tiles

Walls and Floors Ltd

Dikdörtgen şeklindeki fayansların kullanıldığı bu dizilim, en geleneksel ve yaygın fayans diziliş modellerinin başında geliyor. Bu tarz beyaz dikdörtgen fayanslara, ilk olarak Londra metrosunda kullanıldıkları için metro fayansları adı verilmiş ve bugün de hâlâ metro fayans olarak anılıyorlar. Bu modelin en önemli özelliği sade ve duru bir estetik anlayışına sahip olması ve içinde bulunduğu ortama sofistike ve nostaljik bir hava katması. Eğer küçük banyonuzu ferah ve büyük gösterecek, ama aynı zamanda tarz sahibi ve şık bir fayans modeli arıyorsanız o halde banyonuzun duvarları için metro fayans modelini tercih edebilirsiniz demektir. Hem modern, hem de geleneksel yapısıyla asla modası geçmeyecek ve zamana meydan okuyan bir güzelliğe ve yalınlığa sahip eşsiz bir model.

Teal Antique Crackle Metro Tiles Walls and Floors Ltd Klasik Seramik
Walls and Floors Ltd

Teal Antique Crackle Metro Tiles

Walls and Floors Ltd

Elbette metro fayanslar her zaman beyaz olmak zorunda değil. Bugün çağdaş banyo tasarımlarında bu model farklı renklerle çok daha modern ve göz alıcı banyolara uyarlanıyor. Bu örnekte yeşilin farklı tonlarının bir araya getirilerek dalgalı bir görünüm oluşturmasına tanık oluyoruz.

Ve aynı formdaki fayans modellerinin sadece renk tercihleri ile ne kadar çok değişebildiğini kanıtlayan şahane bir örnek daha; toz pembe bir banyo isteyenler bayılacak!

Düz fayans modelleri

Farklı ve şık bir banyo meydana getirmek için illa ki karmaşık, kalabalık ve hiç görülmemiş fayans desen ve modellerine sahip olmak zorunda değilsiniz. Aksine, sadeliğin ve klasik dizilimli fayansların her zaman etkileyici bir dokuları vardır ve bu etkileyicilik zamanın ötesindedir, dolayısıyla düz dizilimli bir dayansın modasının geçeceğinden korkmanıza gerek kalmaz. Uzun ömürlü ve pratik örnekler arayanlar için düz dizilişle, düz renkli fayans modelleri her zaman iyi bir seçenek olacaktır. Üstelik seçeceğiniz renk ile banyonuzda oluşturmak istediğiniz dokuyu da kolaylıkla yaratabilir ve hatta iki renk tercih ederek farklı ahenkler ve kontrastlar da ortaya çıkarabilir; düz ve klasik fayanslarla size has ve sıra dışı bir görünüm elde edebilirsiniz.

Düz fayansların farklı tasarımlarla harikalar yaratabileceğinin başarılı bir örneği. Zeminde kullanılan düz renkli ve klasik kare fayansların koyu tonları ile duvarda kullanılan açık tonlu düz fayanslar harika bir kontrast oluşturuyor ve banyoda derinlik yaratıyor. Alanı sıradanlıktan kurtaran ana tasarım unsuru ise duvarda kullanılan fayansların arasına düz bir şerit şeklinde eklenen ve zeminle geçiş oluşturan koyu tonlamalar.

Altıgen formlar

Modern Banyo homify Modern

Çağdaş, sıra dışı ve göz alıcı bir görünüm isteyenler için altıgen fayanslar her zaman ilgi çekici stilleriyle öne çıkıyor diyebiliriz. Altıgen formlu fayanslar içinde bulundukları banyolara her zaman daha sofistike ve çarpıcı bir doku kazandırmayı başarıyorlar. Ancak elbette renk seçenekleri de bu çarpıcılık etkisini çok daha geniş bir yelpazeye genişletiyor. Bu örnekte banyoda siyah renk kullanımına da etkileyici bir örnek olarak değerlendirilebilecek düz siyah altıgen fayans kaplamalar ile karşılaşıyoruz. Zeminde ise dümdüz ve pürüzsüz fayanslar tercih edilmiş ve bu da banyonun tamamen karanlık ve kasvetli hale gelmesinin önüne geçerek siyahın karizmatik etkisini öne çıkarmış.

Tabii ki düz fayans formlarında olduğu gibi altıgen fayanslarda da seçiminizi tek renk ile sınırlandırmak zorunda değilsiniz. Farklı geçişler ve etkileyici tasarımlar yaratan renk tonlamaları banyolara oldukça karakteristik bir özellik katmaya yeter. Bu banyo örneğindeki griden beyaza geçişin kattığı sıra dışı ve çarpıcı etki de bunun başarılı bir örneği.

homify: modern tarz , Modern

Daha çılgın, daha sıra dışı ve ezber bozan bir altıgen fayans uygulaması… Renkler iç içe geçiyor, parlak yüzeyler sanatsal ve sofistike bir tasarım ile parçalı bir bütünlük kazanıyor. Monotonluğa karşı çıkan oldukça çağdaş bir uygulama. Yalnızca üç renk tonu ile yaratılan çeşitlilik ve zenginlik…

Tekrarlayan desenler

Genellikle dört kare fayansın bir araya geldiğinde oluşturduğu şık ve ilgi çekici desenin tekrar edilmesi ile oluşturulan, bu örnekteki gibi geniş motifli fayans modelleri de son yılların en çok ilgi gören desen ve modellerinin başında geliyor. Bu geniş ve şık desenlerin görkemli etkisi yalnızca tek bir yüzeyde uygulandığında dahi oldukça kuvvetli bir şekilde atmosfere nüfuz ettiğinden, bu tarz zemin döşemeleri tercih edildiğinde duvarlarda da desen kullanmanıza gerek kalmıyor.

Tabii bu, tekrar eden şık desenli fayansların yalnızca zemin kaplaması olarak kullanılması gerektiği anlamına da gelmez. Dilerseniz bu tarz fayans motifleriyle banyonuzun duvarlarında da benzer bir çarpıcılık yaratabilirsiniz. Farklı ve gösterişli olduğu kadar, akıcı ve yalın bir modernlik de katan bu desenler farklı renk seçenekleri ile de farklı etkiler yaratabiliyor elbette. Düz fayansların bir araya gelmesiyle değil de altıgen fayans formları ile oluşturulan bu desenli örnekte siyah ve beyazın akıcı ve modern birlikteliğinden yararlanılmış.

Damalı dizilim

Satranç tahtasını andıran ve bir açık bir koyu renk kare fayansın birleşimi ile meydana gelen damalı fayans yerleşimi de klasiklerden ama asla eskimeyen modellerden biri. Özellikle geniş banyolarda harika bir görkem yaratan bu model sadece banyolarda değil, koridor ve mutfaklarda da her zaman popüler olan bir uygulama olarak öne çıkıyor.

Mozaik fayanslar

Banyo tasarımı / Girne / Kıbrıs Modern Banyo Şölen Üstüner İç mimarlık Modern
Şölen Üstüner İç mimarlık

Banyo tasarımı / Girne / Kıbrıs

Şölen Üstüner İç mimarlık

Mozaik şeklinde dizayn edilen fayanslar, küçük ve dar banyolarda hareket ve şıklık yaratmanın en etkili ve garantili yöntemlerinden biri. Mozaik tasarımdaki küçük karolar sayesinde oldukça hareketli ve tonlamalı bir estetik yaratılabiliyor ve böylelikle banyoda vurgulamak istediğiniz cephede ya da kısımda bu tarz mozaik fayanslar kullanarak dikkati o bölgeye çekebiliyorsunuz.

homify: modern tarz , Modern Seramik
homify

MOSAICS Matt 65 + FLAT Binário C20

homify

Mozaik fayansları da tonlamalı halde kullanabileceğiniz gibi, bu örnekteki şekliyle tek renk olarak yalınlık vurgusuyla da uygulayabilirsiniz.

Mermer görünümünde

Biliyorsunuz, 80’li ve 90’lı yıllara damgasını vuran ve o zamanlar bir varlık göstergesi olan mermer modası modernleşerek geri döndü ve günümüzün en öne çıkan tasarımlarında da yaygın olarak kullanılıyor. Ve bugünün teknolojisi sayesinde mermer görünümü vermek için illa ki mermer malzeme kullanmak zorunda kalmıyorsunuz! Mermere göre bakımı çok daha kolay olan mermer görünümlü fayanslar banyolarda harikalar yaratmayı başarıyor.

homify Klasik Seramik

Bu fotoğrafta ise mermer görünümlü zemin fayansları ile taş mozaik görünümündeki duvar fayanslarının harika uyumuna tanık oluyoruz.

Geometrik desenler

Fayans modası söz konusu olduğunda geometrik motiflerden bahsetmemek mümkün değil. Son yılların en çok tutulan modern banyo dekorlarından biri de geometrik desenlere sahip fayans modelleri.

Karma motifli fayanslar

Ve son yılların en gözde fayans deseni ile fayans modelleri turumuzu sonlandırabiliriz: Karma desenli fayanslar. Farklı desenli fayansların bir araya gelmesiyle oluşan bu tarz fayanslar çağdaş bir banyo dekorasyonu isteyenler için eşsiz güzellikte sıra dışı ve çarpıcı bir atmosfer yaratmayı başarıyor.

homify Rustik Seramik

Vintage bir görünümle nostaljik bir etkiyi modern bir hava ile harmanlayan bu patchwork dokulu fayans desenleri de renkli ya da bu örnekteki gibi siyah beyaz motiflere sahip olabilir elbette.

Bu banyo fayans modellerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!