Evde mobilya boyama teknikleri | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:2982:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Evde mobilya boyama teknikleri

Özlem K. Özlem K.
Chalk Paint™ decorative paint by Annie Sloan www.anniesloan.com Annie Sloan
Loading admin actions …

Eşyalarımız eskidiği zaman, çoğunlukla ilk aklımıza gelen ilk şey onları elden çıkarıp yeni mobilyalar almak oluyor. Oysa eskimiş, yıpranmış ya da artık demode olmuş mobilyalarınızı evde boyayarak onlara yeni bir hayat verebilirsiniz. Mobilyaların cilalarını ve döşemelerini değiştirmek mobilyanın görünüşünde dramatik bir fark yaratır, mobilya neredeyse tamamen değişir ve farklı bir havaya bürünür. Üstelik başka kimsede eşi benzeri olmayan, sizin seçtiğiniz renge (ve desenlere) sahip, tamamen kişisel beğenilerinize hitap eden özel bir parça haline gelir. Ancak bu işlemler aynı zamanda oldukça da yüksek maliyetleri olan işlerdir çünkü el emeği gerektirirler. Buna bir de nakliye maliyetini ekleyebilirsiniz. Bu nedenle size önerimiz, mobilyalarınızı ev kendinizin boyaması! Evde mobilya boyamak elbette beraberinde bazı zorlukları getirecektir ancak günümüz boya teknolojisinin müthiş gelişimi sayesinde, korkulacak fazla bir şey olmadığını söyleyebiliriz. Planlı olup gerekli tüm malzemeleri tedarik ettiğiniz sürece, işiniz gayet eziyetsiz olacaktır.  

Evde mobilyalarınızı boyamanın iki farklı temel tekniği var. Bunlardan bir tanesi zımpara – astar – boya – cila ile yapacağınız boyama işlemi, diğeri ise daha yeni bir boya teknolojisinin ürünü olan boya – cila işlemi. Bu iki teknik de kusursuz sonuçlar almanızı sağlar. 

Bugünkü yazımızda evde mobilya boyamanın iki farklı tekniğinden de bahsedeceğiz. Bu teknikleri uygularken ihtiyacınız olan malzemeleri de yazımızda bulabilirsiniz. 

İşe başlamadan önce…

Öncelikle ev ortamında kendi kendimize gerçekleştirdiğimiz, homify sayfalarında da bolca örneğine rastlanan ve Kendin Yap adını verilen üretimlerden bahsedelim. Kendin Yap projeleri, yani İngilizce bilinen ve sık sık kullanılan adıyla DIY (Do-It-Yourself) projeler aslında halkımızın kültürüne ve alışkanlıklarına çok da uzak bir kavram değil. Nitekim, evde kendi başımıza bir şeyler üretme ve/veya onarma fikrine yabancı değiliz. Evde kendi başınıza yapacağınız basit bir tamirattan tutun, yeni kıyafetler dikmeye veyahut örmeye kadar, evde anne ve babalarımızın kendi başlarına uyguladıkları, bunu için bir uzman yardımı almadan ya da bitmiş ürünü direkt satın alma yerine uygun malzemeler ile kendileri tarafından imal edilen tüm çalışmaları Kendin Yap olarak adlandırabiliriz. 

Batı dünyasında günümüz politik ve ekonomik yapısının dışına çıkmak isteyen insanlar tarafından özellikle tercih edilen Kendin Yap çalışmalarında, maliyet genelde satın alınan bir ürüne göre çok daha makul olur. Bu çalışmalar, piyasada bulamadığınız özel ürünleri tam olarak kendi arzu ettiğiniz şekilde yapma imkanı verir. Üstelik insanda da bir işi kendi başına tamamlamış olmanın verdiği, başarı duygusu gibi iyi hisler uyandırır.

İşe başlamadan önce konuyla ilgili daha kapsamlı olan 'Kendin Yap uygulamalarındaki en yaygın hatalar ve başa çıkma yöntemleri' başlıklı yazımıza göz atmanızı da şiddetle tavsiye ederiz.

1) Zımpara – astar – boya- vernik tekniği

Öncelikle ihtiyaç duyacağınız malzemeleri listeleyelim:

- Boya yapacağınız zemini korumak için plastik branda vb. geniş bir örtü 

- 220 numara zımpara kağıdı (ince zımpara kağıdı) 

- Geniş kağıt bant (birkaç farklı renk kullanmayı düşünüyorsanız)

- Makas (kağıt bant kullanacaksanız)

- Astar boyası ve fırçası 

- Boya ve uygun fırçası ya da rulo (sprey boya kullanacaksanız fırça gerekmez)

- Kullanacağınız boya solvent bazlı ise tiner ihtiyacınız da olabilir, boya aldığınız yere sorarak bilgi alabilirsiniz.

- Cila ve uygun fırçası (sprey vernik kullanacaksanız fırça gerekmez)

İlk iş: Renk seçimi

Mobilyalarınızı boyamadan önce karar vermeniz gereken ilk şey renk. Başka yüzeyler üzerinde çok hoşunuza giden bir renk, mobilya üzerinde hiç güzel durmayabilir. Ya da aksine, kartelada hiç hoşunuza gitmeyen bir renk mobilyalarınız ile müthiş bir uyum sağlayabilir. Bu nedenle kararınızı vermeden önce iyice düşünmeli ve kararı ona göre vermelisiniz. fikir edinmek için homify sayfalarını gezebilir, uzman mobilya tasarımcılarının ve iç mimarların çalışmalarına göz atarak ihtiyacınız olan ilhamı bulabilirsiniz. 

Sonra: Zımpara

Üzerinde halihazırda cila olan bir mobilya, kullanmak istediğiniz boyanın türüne de bağlı olarak zımpara gerektirebilir. Özellikle parlak cilalı/boyalı mobilyaların üzerinde yeni boya tutması oldukça güç olabilmektedir ve boyanın tutması için kat be kat boyamanız gerekebilir. Bu da boyanın fazla kalın olmasına ve kurumasının gecikmesine neden olur. Üstelik, buna ek olarak, yeni boya en küçük darbelerde bile çatlayarak dökülmeye başlayabilir. Bu nedenle, eğer ki zımpara gerektirmeyen özel bir boya kullanmıyorsanız, mobilyanızın yüzeyini ince bir zımpara kağıdı ile zımparalamanız doğru olacaktır. 

Zımparalama işi tüm işin en zor ve sevimsiz kısmı. Hem ortalığın toz olmasına neden olur hem de uzun sürer, hele ki elde yapıyorsanız. Ancak nihayetinde emeğinizin karşılığı olacak iyi bir sonuç almak için gereklidir.

Zımpara işi bittikten sonra yüzeyleri tamamen temizlemeli, kalıntı olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde boyanın kötü görünmesine neden olurlar.

homify

Sonra: Astar

Astar, boyanın mobilyanın tüm yüzeylerinde aynı rengin oluşarak kusursuz bir görünüme sahip olması ve ayrıca boyanın uzun ömürlü olması açısından uygulanır. Astar homojen olmayabilen yüzey emişini homojen hale getirir, yapışkanlığı arttırır, boya sarfiyatını azaltır. Boya yapışkanlığını artırdığı için, boya astar uygulanmış mobilyaya kolayca yapışacak ve olası darbelerde kolayca çıkmayacaktır.

Mobilyanıza astar çektikten sonra yeniden zımpara yapmanız yüzeyin pürüzsüz ve mükemmel hale gelmesini sağlar.

Cabinet painted in Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan Annie Sloan Rustik
Annie Sloan

Cabinet painted in Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan

Annie Sloan

Boya aşaması

Nihayet geldik boya aşamasına! Boya aşaması işin en eğlenceli kısmı. Klasik, sıkıcı bir mobilyayı göz alıcı bir parçaya döndürmeye hazır mısınız? Zımpara, astar ve ikinci zımpara işlemlerini bitirdikten sonra artık istediğimiz renge boyama aşamasına geçiyoruz. Boyamız su bazlı bir boya ya da solvent bazlı (yani sentetik) bir boya olabilir. 

Ünlü bir boya firmasının konuyla ilgili bilgilendirme yazısına göz atalım: Tiner ile inceltilen boyalara solvent bazlı denir. Solvent bazlı boyalar uygulama ve kuruma esnasında koku verir. Bu yüzden boyanan mekanlar birkaç gün havalandırılmalı ve mümkünse uygulama bir maske ile yapılmalıdır. Solvent bazlı boyalar, kurumak için uzun bir süreye ihtiyaç duyar. Temizliği ise kimyasal çözücülerin yardımı olmaksızın kolayca gerçekleşmediğinden zararlı yan etkiler içerir. Özellikle çocuk sahibi ailelerin, astım hastaları ve alerjisi olanların evlerini solvent bazlı boyalar ile boyamaması önerilir.*

Solvent bazlı boya kullanacaksanız, ne düzeyde inceltmeniz gerektiğini satıcıdan mutlaka öğrenin. 

Su bazlı boyalardan akrilik boyalar mobilya boyamaya uygun olanlardır. Akrilik boyalar yalnızca mobilya boyamak için değil, sanat çalışmalarında ve tekstilde de kullanılmaktadır. Akrilik boyayı geniş yüzeylerde bir rulo yardımı ile kullanabilirsiniz. Dar kısımlarda ise fırçaya ihtiyaç duyacaksınız. Kıl fırça yerine ipek fırça kullanmak hiçbir fırça izi kalmamasını sağlayacaktır.

Akrilik boya ile sanatsal çalışmaları mobilya boyama kombine ederek benzersiz parçalara imza atabilirsiniz. Eliniz yatkınsa siz de Van Gogh'un meşhur Yıldızlı Gece tablosunu ya da hoşunuza giden başka bir çalışmayı mobilya yüzeyine boyayabilir ya da kendi özgün çalışmanızı yaratabilirsiniz.

Son olarak: Cila / vernik

Şart olmamakla birlikte, boyadan sonra son aşama olarak boyadığınız ve tamamen kurumuş olan mobilyanızı vernikleyebilirsiniz. Vernik hem boyanın daha sağlam ve kalıcı olmasını hem de en üst tabakada parlak ya da mat, isteğe göre güzel bir yüzey oluşmasını sağlar.

Verniği fırça ile sürebileceğiniz gibi, sprey formunda olan bir vernik de tercih edebilirsiniz. Sprey vernik kullanımının kolaylığı ve oluşturduğu pürüzsüz yüzeyler nedeniyle oldukça pratiktir ancak elbette fiyatı nispeten yüksek olmaktadır.

'Ahşap boyamakla ilgili bilmeniz gereken 5 şey' başlıklı yazımızda hem güzel bilgiler hem de türlü örnekler bulabilirsiniz. Ayrıca, en merak edilen konulardan biri olan mutfak dolaplarının boyanmasıyla ilgili olarak da, 'Mutfak mobilyaları nasıl boyanır?' başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Boya – vernik tekniği

Chalk Paint™ decorative paint by Annie Sloan www.anniesloan.com Annie Sloan
Annie Sloan

Chalk Paint™ decorative paint by Annie Sloan www.anniesloan.com

Annie Sloan

Önce: Boya Bir diğer evde mobilya boyama tekniği ise son derece basit ve telaşsız bir yöntem çünkü ne zımparalama ve de astar gerektiriyor. Boya teknolojisinin son gelişmelerinden biri de kapatıcılık özelliği yüksek olan su bazlı mobilya boyaları. Aşırı yoğun renklere sahip olan ve İngilizce adıyla chalk (tebeşir) olarak bilinen bu boyalar cilalı ya da cilasız her yüzey üzerinde kullanılabilen, genellikle tek kat boyanın dahi yeterli olduğu bir boya çeşididir. 

İskandinav Koridor, Hol & Merdivenler homify İskandinav

Sonra: Vernik

Tıpkı bir önceki teknikte de olduğu üzere, bu teknikte de vernik isteğe bağlıdır ve yapılması zorunlu değildir. Yoğun bir matlığa sahip olan bu boyalar için özel, kadife dokusunu andıran vernik çeşitleri bulunmaktadır.

Bu arada, örnekteki kara tahta ilginizi çektiyse; 'Evimde kara tahta boyasını nasıl kullanabilirim?' başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

TRIVENETA - Avalon Collection homify Rustik
homify

TRIVENETA – Avalon Collection

homify

Mobilya değil, zemin boyamayı düşünüyorsanız,' 6 adımda ahşap zemin nasıl boyanır?' başlıklı yazımız da ilginizi çekecektir.

Evde mobilya boyama teknikleriyle ilgili bu yazı sizin de işinize yaradı mı?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!