Mobilya boyama nasıl yapılır? | homify

Mobilya boyama nasıl yapılır?

Homify Homify
Curtains Cabbages & Roses Pencere & KapılarPerde & Tüller
Loading admin actions …

Zamanla eskiyen ve modası geçen dekorasyonları canlandırmanın yolu pahalı yenilemeler olmak zorunda değil. Ev yaptırırken ya da satın alırken dekorasyonunu bir ömür kullanmayı planlayarak yaparız ancak dekorasyonu oluşturan eşyalar zamanla eskiyerek bütün güzelliklerini kaybederler. Bu durumda çözüm yeni bir dekorasyon yapmak gibi görünebilir ama işin aslı ufak bakım projeleriyle de evin havasını değiştirmek ve dekorasyonu canlandırmak mümkün. Özellikle eskiyen ve modası geçen mobilyaları boya ve bakımdan geçirerek muhteşem eşyalara dönüştürebilirsiniz. Mobilya boya ve bakımı her ne kadar ustalık gerektiren bir iş olsa da, biraz dikkat ve sabırla, işi kolayca kapabilir ve eski eşyalarınızdan yepyeni dekorasyonlar çıkarabilirsiniz.

homify ekibi olarak, ev yaptırmak, ev satın almak, dekorasyon ve yenileme gibi konularda size yüzlerce fikir yazısı sunduk, bu yazımızı ise mobilya sanatına ayırıyoruz: Mobilya boyama nasıl yapılır? Eskiyen mobilyalarınızı bakım ve boyama ile nasıl yenileyebileceğinizi bütün detayları ile bu yazıda anlatacağız. Birbirinden güzel tasarımlar eşliğinde vereceğimiz önerileri dekorasyon yenilemesine girişmeden önce mutlak inceleyin.

Dekorasyonlarını daha detaylı bir yenilemeyle güzelleştirmek istiyorsanız aşağıdaki ev ve dekorasyon yenileme projelerine de göz atabilirsiniz.

Adana'da çok şık bir yenileme projesi

Önce & Sonra: Şişli'de muhteşem bir yenileme çalışması

Mobilya yenileme

Engel & Voelkers Bodrum Engel & Völkers Bodrum Modern Oturma Odası
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Mobilyalar yatak odası, oturma odası ve diğer yaşam alanlarının süslenmesine ve türlü amaçlarla donatılmasına yarayan eşyalardır ve mobilyacılık, mimari ve sanattan ayrı düşünülemez. Kullandığınız her bir mobilyanın yüzyıllarca geliştirilerek bugünkü halini almış bir tasarım ürünü olduğunu düşündüğünüzde, onları ıskartaya çıkarmak yerine, yenileyerek değerlendirmenin çok daha doğru olacağını görebilirsiniz. Mobilyaları yenilemenin en etkili yolu ise boya ve bakımdır. Genelde ahşap malzemeden üretilen mobilyaları boya ve bakımdan geçirerek nasıl yenileyebileceğinizi öğrenmeye hazır mısınız?

Bakım ve boyama öncesi hazırlık

Dolap kapağı boyama ve mobilya yenilemede boyama ve vernik işlemini her zaman en sona saklamanız gerekir, ilk olarak yapmanız gereken ise bakım işlemidir. Eğer mobilyanın değiştirilmesi gereken vidaları, yenilenmesi gereken menteşeleri, kesilmesi gereken ayakları varsa bütün bu işlemleri boyamaya geçmeden önce yapmalısınız. Tadilat işlemi sonrası oluşan sivri köşe ve kenarları kalın zımpara ile düzeltip boya hazırlığına koyulabilirsiniz. 

Mobilya ya da dolap kapağı boyama işlemini gerçekleştirirken etrafa zarar vermemek ve daha profesyonel bir boyama yapmak için işe ön hazırlıkla başlamakta yarar var. Öncelikle boya yapacağınız odanın zeminine gazete ya da naylon serin, eğer sprey / püskürtme boya kullanacaksanız açık havada yapmanız daha doğru olur. Ayrıca kullanılan boyanın koku yapma ihtimaline karşı kolay havalanabilecek bir oda kullanmalısınız. Daha sonra mobilyanın çekmece, kapak ve kulp gibi sökülebilir parçalarını çıkarın, bu parçaları ve altlarını ayrı ayrı boyarsanız daha temiz bir sonuç alırsınız. Mobilyayı parçalara ayırdıktan sonra sabunlu su ve parçalanmayacak bir bezle mobilyayı güzelce temizleyin ve ardından kurumaya bırakın. Bu işlem sayesinde mobilya üzerindeki kir ve tozlar temizlenir ve boyama işlemi daha pürüzsüz bir şekilde tamamlanır.

İkinci adım kalın zımpara

Ahşap mobilya boyamada zımpara zorunlu bir adım değildir ancak mobilyanın önceki dokusuna göre gerekli olabilir. Boyama işleminden en iyi sonucu almak istiyorsanız zahmetli de olsa zımparalamaktan kaçınmayın. Boya işleminde istenilen doygunluğu tutturabilmek için birkaç kat boya uygulayabilirsiniz ancak bu sefer de boya tabakası kalınlaştıkça dökülme riski artacaktır. Bu nedenle boyanın ahşaba tutunması çok önemlidir. Boyanın ahşaba tam tutunmasını sağlamak için ise en iyi çözüm zımpara ve astar işlemleridir. Örneğin boyayacağınız mobilyanın yüzeyi vernikli / parlak ise boyayı tutması zor olacaktır, aynı şekilde kaplamalı, boyalı ve işlemli yüzeylerde zımparasız çalışmanız boyanın dökülme riskini artıracaktır. Ayrıca mobilya yüzeyinde pürüzler, delikler, damarlar varsa zımpara ile yüzeyi daha temiz hale getirebilirsiniz. Kısaca mobilya yüzeyinin eski işlemlerden ve kusurlardan arınarak daha pürüzsüz bir hale gelmesi için kalın zımpara kullanmalısınız. Zımpara işlemini manuel olarak yapmak zor gelecekse akülü ya da şarjlı zımpara el makinelerini kullanabilirsiniz. Yapı marketlerde kolayca bulabileceğiniz bu makineler ahşap boyama zahmetini yarıya düşürecek.

Zımparadan sonra bir kat astar atın

Quack chest of drawers homify Çocuk OdasıElbise Dolabı & Komodinler
homify

Quack chest of drawers

homify

Boyama işlemi mobilyaları yenilemek için harika bir yöntem ama çok dikkatli uygulanması gerekiyor. Boyanacak malzemeyi iyi tanımalı, aşamaları ve kullanılacak malzemeleri buna göre seçmelisiniz. Her mobilya her boya ile boyanmaz, Selülozik, sentetik, akrilik, su bazlı boya, yağlı boya gibi onlarca boya çeşidi içerisinden sizin işleminiz en doğru olanı seçmeniz gerekecek. Bu konuda boyacılardan ya da marangozlardan danışmanlık alarak en doğru boya ve astarı seçin. Boya alırken üzerindeki bilgileri ve talimatları iyice okuyun. Hangi boyanın hangi ahşap üzerinde en iyi sonuçları vereceğini araştırın. Boya seçimi yaparken uygulayacağınız malzemeye uygunluğunun yanı sıra nasıl bir bitiş istediğinizi de dikkate alın. Mat ve tozlu/vintage bir görüntü elde etmek istiyorsanız chalk paint özellikte boyalar, pütürlü egzotik bir görüntü elde etmek istiyorsanız eggshell özellikte boyalar, pürüzsüz bir yüzey elde etmek istiyorsanız satin boyalar tercih etmelisiniz.  

Astar işlemi boyanın ahşaba en iyi şekilde tutunmasını sağlar. Bu sayede hem kullandığınız renkten en iyi sonucu alırsınız hem de boya uzun süre kalıcı olur. Astar yaptığınız boyanın uzun ömürlü olmasını sağlar, alttaki rengi tam olarak örter ve mobilyanın boyayı daha az emmesini sağlar. Ancak astar işleminden sonra bir kat daha ince zımpara atmanız gerekir. Bu işlemler gözünüze yorucu görünebilir ancak bütün adımları eksiksiz uygularsanız mobilyacıdan çıkmış gibi bir sonuç alabilirsiniz.  

Astar sonrası ince zımpara

Pürüzsüz bir boya işlemi için ince kumlu ve kalın kumlu zımparayı ayrı ayrı uygulamak gerekir. Önce kalın kumlu zımpara ile yüzey temizlenir, astar sonrası ince kumlu zımpara ile yüzey pürüzsüzleştirilir. Eğer mobilyanın üzerinde iri delik ve çukurlar varsa bu bölgelere macunlama işlemi yapmanız gerekecektir. Macunlama işlemini astar ve boyaya geçmeden önce, bakım aşamasında yapmanız gerektiğini unutmayın. İnce zımpara macunlama işleminin pürüzlerini gidermek için de gereklidir. Ancak yeni bir aşamaya geçmeden önce her adımda ahşabın kurumasına zaman tanımanız gerektiğini unutmayın.

Boyama

​Wooden toy box “Watermelove” NOBOBOBO Çocuk OdasıDepo
NOBOBOBO

​Wooden toy box “Watermelove”

NOBOBOBO

Boya ve vernik seçerken nasıl bir bitiş istediğinize göre seçim yapın. Parlak ya da mat boyalar seçebilir, eskitme, kumlu, çatlak görünümlü yüzeyler oluşturabilirsiniz. Her bir görüntü için özel boya seçmeli ve uygulamayı da boyanın özelliğine göre yapmalısınız. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey boyanın uygulama ve incelte talimatlarına harfi harfine uymaktır. Bunun yanı sıra boya alırken ahşap yüzeyler için uygun olmasına dikkat edin, duvarlarda kullanılan bazı boya çeşitleri ahşap için uygun olmayabilir.

Fırça seçimi ve temizlik

Lüx Villa Dekorasyon Macitler Mobilya Modern Oturma Odası
Macitler Mobilya

Lüx Villa Dekorasyon

Macitler Mobilya

Boyama işleminde seçeceğiniz fırça da en az boya kadar önemli olacak. Fırça izi boyamada öne çıkan sorunlardan biridir, bunun önüne geçmek için birkaç kat boya uygulamak, yumuşak kıllı özel fırçalar kullanmak ya da rulo ile bitiş katı atmak gerekebilir. Ancak her rulo her boya tipine uygun değildir, boyanın ve yüzeyin türüne göre uzun türlü, kısa tüylü veya sünger rulo seçebilirsiniz. Ayrıca sünger ruloları portakal kabuğu görünümlü bir bitiş kazanmak için de kullanabilirsiniz. 

Boyama sırasında dikkat etmeniz gereken bir başka konu ise farklı renklerde boyanacak ya da boyanmayacak alanları temiz tutabilmektir. Bu konuda yüzeye zarar vermeyecek yumuşak bantlardan faydalanabilirsiniz. Temiz kalması gereken alanları bantla kapatarak boyama yapabilirsiniz.

Eskitme boya nasıl yapılır?

Vintage Tarzı Yaşam Üniteleri Evinin Ustası Klasik Oturma Odası
Evinin Ustası

Vintage Tarzı Yaşam Üniteleri

Evinin Ustası

Özellikle vintage tarz dekorasyonları sevenler eskitme boya nasıl yapılır sorusunu sıklıkla aratıyorlar. Bu sorunun birkaç farklı cevabı var. Bazı zımparalama teknikleri ile boyaya eskitme görünümü kazandırabilir ya da akrilik bir boyaya karbonat gibi maddeler ekleyerek eskitme boya stili kazandırabilirsiniz. Ancak özellikle ilk defa boya yapacak ya da bu konuda görece deneyimsiz olanlar için en etkili ve kolay yöntem hazır eskitme boyalar kullanmak olacaktır.

Mobilyalarınızı sanat eserine çevirin

Boyama yaparken hayal gücünüzü asla sınırlamayın. Becerilerinizi dilediğiniz gibi kullanarak ortaya bu örnekteki gibi çarpıcı işler çıkarabilirsiniz. Sıradan bir masa sandalye takımını farklı renk ve desenlerde boyayarak mutfak dekorasyonunuzu canlandırmaktan çekinmeyin. 

Farklı desenlerde boyama yapmak için astar işleminden sonra kurşun kalemle taslak çizim yapabilirsiniz. Taslağınız son halini aldıktan sonra boyama işlemine geçerseniz daha risksiz bir boyama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.  

Eskitme ve vintage görüntü sağlamak için farklı teknikler uygulayabilirsiniz

Cabinet painted in Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan Annie Sloan MutfakDolap & Raflar
Annie Sloan

Cabinet painted in Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan

Annie Sloan

Mobilya boyamada farklı bitişler sağlamak için uygulanan çeşitli boyama, eskitme ve yakma ve metal boyama teknikleri mevcut. Bu teknikleri evde kendiniz uygulayabileceğiniz gibi ahşap boyama atölyelerine de yaptırabilirsiniz. Evde uygulamayı düşünüyorsanız da yine bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederiz. 

Boyama işleminden sonra mat veya parlak, dilediğiniz bir vernik ile boyayı sabitleyip işlemi sonlandırabilirsiniz. Bazı boyalarda ayrıca vernik kullanmaya gerek yoktur bu konuda boyacınızdan tavsiye isteyebilirsiniz. Ayrı ayrı her işlemin kurumasını beklediğinizden işlemi tamamlamanız birkaç günü bulmuş olabilir ama sonuç beklediğinize değecek. Boya tamamen kuruduktan sonra çekmece ve kulpları takarak yeni mobilyanızı dilediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. 

Artan boya ile metal aksesuarlara renk katmaya ne dersiniz?

Daya lantern homify Ev İçiAksesuarlar & Dekorasyon
homify

Daya lantern

homify

Metal malzeme birçok ahşap boyasını tutar ama tutmadığı zamanlarda da ortaya bu örnekteki gibi vintage görüntüler çıkabilir. Siz de metal, bakır, teneke gibi eski aksesuarları artan boya ile yenilemeyi deneyebilirsiniz. Metal boyama teknikleri de diğer malzemelerden pek farklı değil.

- Kendin Yap projeleri

Makara Serisi Galleria Gaia Oturma OdasıAksesuarlar & Dekorasyon
Galleria Gaia

Makara Serisi

Galleria Gaia

Sadece boya değil, başkaca kendin yap projeleri ile de ilgileniyorsanız homify sayfalarımızdaki Kendin Yap bölümümüze de mutlaka göz gezdirin, ilginizi çekecek ve size ilham verecek pek çok proje bulabilirsiniz.

Minik ahşap bir kulübe bana yeter diyenlere ilham verecek 15 proje
Arrow navigation 3b3136b1
Mobilya boyama konusundaki bu rehberi siz de faydalı buldunuz mu?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!