Koridor halısı nasıl ve ne renk olmalı: 14 örnek fotoğraf | homify

Koridor halısı nasıl ve ne renk olmalı: 14 örnek fotoğraf

Özlem K. Özlem K.
KİLİM İKAT 2012 KOLEKSİYONU SECIL OZELMAS DESIGN STUDIO
Loading admin actions …

Koridorlar her evde yer alan ve odalar arası ulaşımı sağlayan alanlardır. Evi dekore ederken koridor ve hol dekorasyonunu azami özenle yapmadığınızda dekorasyonunuzun bir tarafı eksik kalacaktır. Koridor dekore ederken koridor halısı, koridor yollukları gibi aksesuarları duvar ve zemin renkleri ile uyumlu bir şekilde seçmelisiniz. Antre halısı veya koridor halıları olarak geniş ölçülerde bir halı tercih edebilir, koridor ve hol halısı olarak küçük ölçülerde zemin aksesuarı olarak kullanacağınız bir halı veya yolluk ta tercih edebilirsiniz. Koridor yollukları genel olarak standart ölçülere sahip olsa da özel olarak tedarik edeceğiniz hol halısı farklı ölçülerde de olabilir. Koridor ve hol dekorasyonu yaparken renk uyumu ve zarafet bütünlüğü için bu alanda hizmet veren profesyonel tasarımcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Hol ve antre için mobilya ve aksesuar seçiminde profesyonel bir destek almak kusursuz bir dekorasyon yapmanıza yardımcı olacaktır.

Koridorlar doğal gün ışığından mahrum olmaları ve genellikle ince uzun yapıda olmaları sebebiyle dekorasyon açısında evin en zorlu alanlarından biri. Belki bu nedenden dolayı, belki içinde daha az zaman geçirilmesinden kaynaklı, koridor dekorasyonu üzerinde evin diğer odalarına göre daha az düşünülüyor, bu alan genelde alelade bir şekilde bırakılıyor. Oysa koridorların görünümü evin dekorasyonun bütünlüğü açısından oldukça önemli, zira koridorlar odalar arasındaki bağı oluşturarak mekanlar arasındaki ilişkiyi fillen kuruyorlar. 

Bugünkü yazımızda evin giriş kısmı ile odaları birbirine bağlayan, adeta bir köprü oluşturan bu alanların dekorasyonu hakkında, koridor halı özelinde bir derleme yaptık. Derlememize şekil olarak farklı türlerdeki koridorların yanı sıra antre gibi koridor ile doğrudan ilişkili alanları da kattık. Koridor halısı seçimi yapmayı düşünüyorsanız, bu yazımızda yer alan ve iç mimarlar ve dekoratörler tarafından tasarlanan koridor örneklerimiz ilham verici olacaktır.

Zıt renklerin kombinasyonu

Açık renkli koridor duvarlarını zıt renklere sahip halılar ile kombinleyebilir veya renkli yolluklar ile daha zarif gösterebilirsiniz. Yolluk seçiminde duvar ve zemin renklerine azami özen göstermelisiniz.

Renkli koridor halıları

Renkli bir kişiliğe sahipseniz evinizin renkleri de iç açıcı ve ferah renkler olacaktır. Evinizi dekore ederken aydınlık bir iç mekan yaratabilmek için hangi renkleri kullanacağınıza karar verebilmek için '' Evi aydınlık gösteren iç açıcı duvar renkleri '' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

1) Sade bir koridor, göz alıcı bir halı

A. MORİTA EVİ ANTALYA Mimoza Mimarlık Modern Koridor, Hol & Merdivenler
Mimoza Mimarlık

A. MORİTA EVİ ANTALYA

Mimoza Mimarlık

Ülkemizden güzel bir örnekle ile başlayalım. 'Antalya'da bir evden 11 göz alıcı fotoğraf' başlıklı yazımıza konu olan bu dairenin, çoğumuzun evinde de olduğu üzere ince uzun bir koridoru var ve bu koridor doğal gün ışığı almıyor. Peki bu alanın dekorasyon çözümü nasıl yapılmış, inceleyelim. Öncelikle aydınlatmaya büyük önem verilmiş, birçok noktaya aydınlatma elemanları yerleştirilmiş, zira tek noktadan yapılacak bir aydınlatma böyle uzun bir alan için yeterli değil. Koridorun nispeten geniş olan kısmında canlı bitki, çakıl taşları ve sarkıt lambalardan bir kompozisyon oluşturulmuş, ancak gördüğünüz üzere, koridor duvarları özellikle boş bırakılmış. Neden? Çünkü dekorasyon koridor boyunca uzanan, modern stile sahip, son derece dikkat çekici ve göz alıcı bir koridor halısı ile yapılmış, ve halının beyaz satıh üzerine yapılmış, gri tonlarından oluşan asimetrik  monokrom deseni var. Çağdaş bir dekorasyon stiline sahip olan dairenin dekorasyonunda bu parça karmaşık desenli olduğu için, duvarlar boş bırakılarak dekorun yorucu olması önlenmiş.

2) Şimdi de tam tersini görelim

Entrance Hall Studio Hooton Modern Koridor, Hol & Merdivenler
Studio Hooton

Entrance Hall

Studio Hooton

Oldukça geniş ve gösterişli bir dekorasyona sahip bu konutun koridoru evin diğer tüm mekanları gibi son derece şatafatlı. Aydınlatma elemanlarından duvar süslerine ve abajurlarına kadar oldukça göz alıcı detaylara sahip koridorun halısında ise sade bir model kullanılmış. Az miktardaki siyah ve beyaz kombinasyonuna sahip toprak tonlarında dekor için bej rengi, çizgili, sade bir koridor halısı seçilmiş.

3) Bir başka örneğe göz atalım

Villa Taşbaşı yücel partners Modern Koridor, Hol & Merdivenler
yücel partners

Villa Taşbaşı

yücel partners

İskandinav stilin modern ve sade havasını hemen hissettiğimiz bu koridorun ahşap kaplama zemininde ise siyah ve beyaz renklerinde grafik desenli bir koridor halısı tercih edilmiş. Açık gri duvarlar, beyaz oda kapıları ve camlı, siyah salon kapıları ile harika bir uyum yakalandığını söyleyebiliriz.

4) Modern bir stile sahip bir başka örnek

Modern ve sade bir dekorasyona sahip olan bu dairenin ince uzun koridorunun bir tarafının komple ahşap kapaklı gömme dolap ile kaplı olduğunu görüyoruz. Fotoğrafta gördüğümüz kadarıyla da, ahşap rengi ve açık bej konutun dekorasyonuna hakim durumda. Konutun sade görünüme uyum sağlayacak şekilde, bu koridorda üzerinde kelimeler bulunun kırık beyaz bir koridor halısı kullanılmış. Modern dekorasyonlarda ve pop-art detaylara sahip iç tasarımlarda yazı hatta yalnızca harf kullanımını sıklıkla görürüz. Harf/yazı kullanımı bu dekorasyonda modern bir yolluk üzerinde görülmekte.

5) Popüler bir malzeme: Jüt

Peki jüt dediğimiz malzeme nedir? Jüt, ıhlamurgillerden olan iki tür bitkiden elde edilir ve işlenmesi oldukça zahmetlidir. Jüt, sepetten halıya kadar birçok üründe kullanılır. Doğal yetiştirme bölgesi ağırlıklı olarak Hindistan ve Pakistan'dır. Modern stillerdeki dekorasyonlar ve kırsal stil dekorasyonlarda oldukça sık kullanılan jüt halılar doğal renkleri, sağlam ve kalın dokuları ile antreler için de harika bir seçenek.

6) Siyah beyaz dekorasyon

Siyah ve beyaz ikilisi dekorasyonda sıklıkla kullanılan bir renk kombinasyonudur ve aslına bakarsanız, iyi bir biçimde kotarılması oldukça zordur. Bu iki rengin iyi bir biçimde kotarılması için gerekli şey ise bu renklere en az bir renk daha eklemektir. Şimdi, bu noktada seçenekler temelde ikiye ayrılıyor. Birincisi siyah ve beyaz renkleri gri tonu/tonları ile bir arada kullanarak monokrom bir dekorasyona imza atmak ya da siyah ve beyazı renk yelpazesinden başka bir renk ile (ki kırmızı epey popülerdir) bir arada kullanarak mekana estetik bir görünüm kazandırmak.   

Fotoğrafta görmüş olduğumuz bu örnek cesur olmakla birlikte iyi bir bir siyah-beyaz dekorasyon çalışması, zira araya açık renkli, gümüşi gri sokularak güzel bir geçiş yapılmış. Zeminde ise siyah beyaz çizgili bir kilim kullanılarak tasarımın modern görüntüsü kuvvetlendirilmiş.

7) Rustik bir eve kırmızı bir halı

Yine güzel ve değişik bir örnek görüyoruz. Taş duvarlı eski kır evinin kütüphane olarak da kullanılan bu geniş ve uzun koridoruna can alıcı kırmızı halı yerleştirilmiş. Evin emekli olup kırsala taşınmış iki yazar tarafından paylaşıldığını belirtmeden geçmeyelim.

8) Modern evlere vintage halı ve kilimler

Yüksek tavanlı eski apartman dairelerin inşaat firmaları tarafından tadilat yapılarak modernleştirilmesi şehir merkezinde yaşamak isteyen yaratıcı gençler tarafından son dönemde sıklıkla tercih ediliyor. Bu durum özellikle Avrupa kentlerinde ve aynı zamanda İstanbul'daki eski apartmanlarda geçerli. Bu apartman dairelerinin dekorasyonunda ise genelde modern stil tercih ediliyor, eskicilerden ve antikacılardan alınan vintage eşyalar ile de mekana kişilik kazandırılıyor. Fotoğrafta böyle bir apartman dairesi görüyoruz; şık, sade ve modern. Koridordaki halı da dahil olmak üzere, halı seçimlerinde ise eski, geleneksel desenli halılar tercih edilmiş. 

9) Muhteşem kilimler ile eklektik dekorasyon

Kilimlerimiz zafercarpet Duvar & ZeminHalı & Kilimler
zafercarpet

Kilimlerimiz

zafercarpet

Tıpkı vintage halılar gibi, geleneksel kilimler de dekorasyon meraklılar arasında son dönem oldukça popülerlik kazandı. Etnik detayların trendi olması ve eklektik stil dekorasyonun yaygınlaşması sonucunda geleneksel kilimlerimiz dünyanın dört bir yanında modern tasarımlı evleri süslemeye başladılar. 

10) Bir alternatif: Giriş pufu önüne ufak bir halı

miniszyk unikat:lab Minimalist Koridor, Hol & Merdivenler
unikat:lab

miniszyk

unikat:lab

Şimdiye kadar verdiğimiz örnekler hep yolluk adıyla da bilinen ince uzun koridor halıları şeklindeydi. Bu örneğimizde ise ana giriş kapısına uzanan koridorda, pembe pufun tam önüne gelecek şekilde ufak bir halı konmuş olduğunu görüyoruz. Üzerinde ayakkabı giyip çıkarmak için kullanılan bu halı aynı zamanda kirin, tozun iç alanlara yayılmasını da engelliyor. Ufak boyutları sayesinde yıkaması da kolay. Kısacası bu halı seçimi yapılırken işlevsellik ön planda tutulmuş, ancak puf ile renk uyumu da sağlanmış.

11) Benzer bir başka örnek

Bu örneğimizde de tıpkı bir önceki gibi uzun bir yolluk kullanmak yerine ayakkabı giyme bankının önüne ufak bir halı kullanmayı tercih edilmiş. Bu dekorasyondaki renkler vengeden beje kahverengi tonlarında ve halı için de bej tonları tercih edilmiş.

12) Parlak düz renkler

C.A.ŞEKERCİ ALSANCAK EVİ As Tasarım - Mimarlık Modern Koridor, Hol & Merdivenler
As Tasarım – Mimarlık

C.A.ŞEKERCİ ALSANCAK EVİ

As Tasarım - Mimarlık

Bir başka koridor dekorasyonu yöntemi ise düz ancak göz alıcı renkleri bir arada kullanmak, tıpkı fotoğraftaki örnek gibi. Halı dendiğinde aklımıza genelde desenli modeller geliyor, oysa düz renkli halılarla bir yandan göz alıcı bir görünüm sağlarken bir yandan da sadeliği korumak mümkün. Bunun yöntemi ise halıyı canlı bir renkte ancak desensiz seçmek.

13) Merdiven halıları

Fotoğrafta görmüş olduğumuz bu koridor örneğinde ise ahşap parke halısız, açık bırakılmış, ancak merdiven halı ile kaplanmış. Merdiven halıları merdivenden kaymayı engelleyen işlevsel bir özelliğe sahip oldukları için ayrı bir önem taşıyorlar. İster ahşap ister mermer ya da doğal taş olsun, merdiven basamakları her zaman için insanların kayıp düşme riski taşımasına neden olan bir özelliğe sahipler ve bunun engellemenin en şık yolu merdivenleri boydan boya halı ya da kilim gibi bir yollukla kaplamaktan geçiyor. Evin dekorasyon tarzına ve sizlerin zevklerine uygun forma ve desenlere sahip bir merdiven yolluğu hem kayma riskini yok edecek hem de merdivene şık bir görünüm kazandıracaktır.

14) Odalar koridora değil, hole açılıyorsa

Doğal ışık alan antreleri dekore etmek karanlık koridorlara göre çok daha kolay. Renk seçimi konusunda sizi çok daha özgür bırakan aydınlık antrelerde alan da yeteri kadar genişse koyu renkli mobilya ve halıları gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Fotoğrafta mor ve bej tonlarının beraber kullanıldığı, klasik stilde dekore edilmiş güzel bir hol görüyoruz.

Koridorlarla ilgili, 'Koridor ve antre aydınlatması için güzel ve pratik uzman tavsiyeleri' başlıklı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Koridor halısı nasıl ve ne renk olmalı konusundaki bu örnek fotoğraflar işinize yaradı mı?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!