Örnek fotoğraflarla duvar dekorasyonu ve tablo modelleri | homify

Örnek fotoğraflarla duvar dekorasyonu ve tablo modelleri

Homify Homify
Bedroom Pixers Kırsal Yatak Odası Yeşil
Loading admin actions …

Dekorasyonu oluşturan mobilya ve tekstil ürünü gibi ana ögeler genelde popüler akımlara göre üretildiklerinden birçok evde benzer model ve renk tonlarına rastlamanız mümkün. Özellikle yeni dekore edilmiş evlerin birçoğundaki stil benzerlikleri sizin de dikkatinizi çekiyor olmalı. Benzer ana ögelerle oluşturulan dekorasyonları birbirinden ayırıp kişiselleştirmek için duvar dekorasyonu ve aksesuar gibi küçük ama etkili detaylar üzerine yoğunlaşmak gerekir. Dekorasyonun size özel izler taşımasını istiyorsanız çözümü ana ögelerde değil küçük detaylarda aramalısınız. Oluşturacağınız dekorasyonun zevklerinizi en iyi şekilde yansıtması ve size özel olması için duvar dekorasyonu ve aksesuar seçimini iyi planlamış olmanız gerekiyor. Homify ekibi olarak bu yazımızı duvar dekorasyonu ve en önemli aksesuarı olan tablolara ayırıyoruz. Duvar dekorasyonu yaparken kullanabileceğiniz çözümler ve bunlardan en etkilisi olan tablolar üzerine yararlı bilgileri muhteşem örneklerle bu yazıda bulacaksınız.

Duvar dekorasyonunu kişiselleştirmenin birden fazla yöntemi var. Bu yöntemleri sabit ve değiştirilebilir olanlar olarak ikiye ayırabiliriz. Sabit yöntemlere boyama, kartonpiyer uygulamaları, üç boyutlu duvar dekorasyonları, dikey bahçe uygulamaları, duvar kaplamaları ve duvar kağıtlarını örnek gösterebiliriz. Bu yöntemlerin uygulama zorluğu türüne göre değişebilir ama hepsi kalıcı dekorasyon çözümleridir, değişiklik yapmak istediğinizde köklü bir tadilata girmenizi gerektirebilir. Daha pratik ve sıkıldığınızda kolayca değiştirebileceğiniz dekorasyon çözümleri arıyorsanız tablo ve benzeri aksesuarlara ve duvar yapıştırmalarına yönelebilirsiniz. Çok daha pratik ve ekonomik bir duvar dekorasyon çözümü olan tabloların tek dezavantajı ise seçim yapma zorluğudur. Dekorasyonunuzu güzelleştirecek bir tablo seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve tablo çeşitlerini aşağıda örnekleri ile birlikte bulabilirsiniz. Duvar dekorasyonu için fikir verecek farklı öneriler görmek isterseniz aşağıdaki başlıklara da göz atmanızı tavsiye ederiz. 

En popüler duvar kaplama malzemeleri

Tasarımı kuvvetlendiren duvar dekorasyonu tercihleri

Dekoratif tablolar

Duvar dekorasyonunuzu güzelleştiren, ortamı ısıtan ve kişisel zevkleri ön plana çıkaran en etkili aksesuarlar dekoratif tablolardır. Evinizde kullanacağınız dekoratif tabloları seçerken kullanacağınız odanın özelliğine, stiline ve rengine göre seçim yapmalısınız. Mutfak için seçeceğiniz tablo ile salon için seçeceğiniz tablo elbette birbirinden farklı olmalıdır. Peki tablo seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle göz önünde bulundurmanız gereken birçok kriter olduğunu unutmayın. Odanın genişliğinden dekorasyon stiline, renk dengesinden mobilya yerleşimine kadar en ince detayları dahi hesaba katarak seçim yapmalısınız. Tablo kullanarak odada yaratmak istediğiniz etkiyi iyi analiz etmiş olmalısınız. Tabloda seçeceğiniz renk odanın genel renk dengesinden daha vurgulu ise tablo dekorasyonun odak noktası haline gelebilir bu diğer ögelerin gölgede kalmasına neden olacaktır ama öte yandan dekoru canlandırmak için bu tarz bir seçime sıcak bakabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; siyah ve gri tonlarının baskın olduğu bir odaya sıcak renklerde ve büyük bir tablo eklerseniz tablo dekorasyonun odağı haline gelecektir. Bu tarz bir denge kurmak istemiyorsanız tablo renklerini duvar tonları ile uyumlu olacak şekilde seçebilirsiniz. 

Doğru sayıda, doğru boyutta ve doğru çerçevede tablo seçmek

Mekanın metrekaresi ve boş duvarların büyüklüğü tablo ebadı ve sayısını belirlemede önemli bir ölçüttür. Oldukça büyük ve modern tablolar muhteşem görünseler de dar mekanlarda istenilen etkiyi yaratmazlar bu tip durumlarda daha küçük boyutlarda ve birden fazla tablo kullanmak daha etkili olabilir. Öte yandan orta genişlikte bir salon için ana duvara yerleştirilen geniş bir tablo çok daha şık bir görüntü oluşturabilir. Bu seçimi yaparken tablo asmak istediğiniz duvarın bir eskizini çizip üzerinde karalamalar yaparak farklı boyutlarda tabloları deneyebilirsiniz. 

Tabloların çerçeve seçiminde en önemli kriteriniz mekanın stili olmalı. Klasik izler taşıyan veya kolonyal bir stilde işlemeli geniş çerçeveler kullanabilirsiniz. Modern ve minimal gibi stillerde ise daha ince çerçeveler veya çerçevesiz tablolar seçmek uygun olacaktır. 

Hangi sanat akımında seçeceğinize karar verin

Grey Owl Pixers Kırsal Yatak Odası Yeşil
Pixers

Grey Owl

Pixers

Evin veya odanın konseptine uygun olarak seçeceğiniz bir sanat akımı dekorasyonu çok daha başarılı ve şık gösterecektir. Dekorasyonda uyguladığınız stiller bu seçimde belirleyici öge olacak. Örneğin evinizde doğal ve gelişigüzel bir görüntü oluşturan iskandinav gibi stillerin özelliklerinden faydalandıysanız soyut tablolarla hem stili tamamlayıp hem de çarpıcı bir aksesuar bütünlüğü oluşturabilirsiniz. Modern ve minimal gibi sade stillerde pop art ve sürrealist tablolar odayı daha çekici gösterecektir. Stil ve sanat akımı eşleşmesinde daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız evinize özel çözümler için Homify iç mimarlarından danışmanlık alabilirsiniz. Sizin için en doğru seçimi ancak bir uzman yardımıyla bulabilirsiniz. 

Renk seçimi

Renk dengesinin odanın havasını ve dolayısıyla yaşamınızı büyük oranda etkilediğine şüphe yok. Bu nedenle odanın renk dengesini ciddi oranda etkileyecek bir aksesuar seçerken mutlaka dikkatli davranmak gerekir. Seçeceğiniz tablonun odanın genel renk dengesiyle uyum sağlaması oldukça önemli. Bunun yanı sıra odanın özelliğine göre de seçiminizi şekillendirebilirsiniz. Örneğin yatak odasında duvar renkleri ile tezat oluşturmayacak şekilde pastel mavi, yeşil gibi huzurlu tonları seçebilirsiniz ya da mutfak ve oturma odası gibi alanlarda ise daha sıcak tonlar deneyebilirsiniz. 

Tabloları nasıl asmak gerekir, parçalı tablolar nasıl kullanılır?

Yaşama Mekanı Pronil Modern Oturma Odası İşlenmiş Ahşap Bej
Pronil

Yaşama Mekanı

Pronil

Tabloların yerleşimi açısından her odayı ve mekanı ayrı ele almak gerekir mesela antrede çok geniş ve çarpıcı tablolar yerine daha küçük ve birden fazla tablo kullanılabilir. Ayrıca aynı boyutlarda ve aynı hizada yerleştireceğiniz tablolarla sanat galerisi gibi bir koridor oluşturabilirsiniz. Tablolar tavana çok yakın asılmamalıdır, genelde duvarı ortalayacak şekilde kullanılması uygun olur.  

Oturma odası, mutfak ve yatak odasına tablo yerleştirirken önünde ya da altında bulunan eşyalarla uyumuna ve birbirinin görüntüsüyle kesişip kesişmediklerine dikkat etmek gerekir. Örneğin koltuğun arkasında bulunan duvara bir tablo yerleştirecekseniz tablonun ortalanarak asılması ve koltuk ile arasında 20-30cm mesafe bırakılması gerekir. Bunun yanı sıra tablo ile önünde duran eşyaların boyutlarının da uyumlu olması gerekir. Çok büyük bir yatağın başına asacağınız tablonun çok küçük olması hoş bir görüntü yaratmaz. Küçük tablolar kullanmak istiyorsanız da birden fazla tabloyu bir arada kullanmayı deneyebilirsiniz. 

Parçalı tablolar kullanmak istiyorsanız oturma odası ve mutfak gibi alanlarda değerlendirebilirsiniz. Parçalı tablo seçiminde de yine boyutlara ve yerleşime dikkat etmek gerekir. Tabloları simetrik yerleştirebileceğiniz gibi asimetrik bir düzenleme de yapabilirsiniz. 

Ne tarz tablolar seçmek gerekir?

Tabloların kullanıldıkları mekanın stiline göre seçilmesi gerektiğinden bahsetmiştik ancak tablolar yalnızca sanat akımına, renklerine ve boyutlarına göre değil üretildiği malzemeye göre de kategorize edilirler. Tablo üretiminde kullanılan malzemeler ve yapım teknikleri de odanın stilini etkileyecektir bu nedenle seçim yaparken bu detayı da dikkate almalısınız. Örneğin kırsal bir dekorasyonu tamamlamak için kanvas ya da ahşap tablolar seçebilirsiniz ya da rustik bir dizayn için metal, seramik tablolar, klasik bir stil için yağlı boya veya goblen tablolar tamamlayıcı olacaktır. 

Türlerine göre tablolara aşağıdaki başlıklarda yer vereceğiz.

Canlı tablolar

Canlı tablolar adından da anlaşılabileceği gibi bitki ve likenlerden oluşan tablolardır. Toprak ve kağıt gibi besleyici birkaç katman üzerine yerleştirilen ve zor şartlara dayanıklı bitkilerden oluşan bu tablolar mekanları canlandırmanın ekolojik bir yoludur. 

Bu dekorasyonda kullanılan tablolardaki bitki İsveç ormanlarında yetişen bir liken türü olan Cladonia Stellaris'dir. Yılda 3-mm büyüyen bu tür sulama, budama ve güneş ışığı gerektirmeyen ortamda havanın nemini kullanarak hayatta kalıyor. Evinizde doğal ve şık bir görüntü yaratmak istiyorsanız bu çözümle tanışmalısınız.

Hard board ve cam tablolar

Kedi Tablo Atl Dekor Oturma OdasıAksesuarlar & Dekorasyon İpek Beyaz
Atl Dekor

Kedi Tablo

Atl Dekor

Üretim teknolojileri geliştikçe kullanabileceğimiz dekoratif ürünlerin sayısı da artıyor. Cam ve hard board tablolar da buna güzel bir örnek. Sert mukavva üzerine çift taraflı press sıvama tekniği ile üretilen hard board tablolar çift taraflı köpük bantları ile her yüzeye rahatça uygulanabiliyor. Cam tablolar ise temperli camdan üretiliyor bu sayede ısıya ve darbelere dayanıklı olan cam tablolar klasik, rustik ve akdeniz gibi stiller için son derece uygunlar.

Kanvas tablolar

Modern Art & Abstract Paintings Elixir Arts SanatResim & Tablolar
Elixir Arts

Modern Art & Abstract Paintings

Elixir Arts

Tablo denince akla ilk gelen türlerden biri kanvas tablolar oluyor. Baskısı kaliteli olduğu sürece yıllarca kullanılabilen kanvas tablolar hem ekonomik hem de pratik bir dekorasyon çözümü. Hemen her renk, modelde yüzlerce çeşidi bulunan kanvas tabloları siz de stilinize göre seçip kullanabilirsiniz. 

Metal, ledli ve illüstrasyon tablolar

Endüstriyel, loft ve retro gibi dekorların vazgeçilmezi olan metal tablolar da iç mekanları güzelleştirmek için muhteşem bir örnek. Kimi zaman nostaljik kimi zaman modern baskıları ile odaları renklendiren metal tabloları mutfak ve banyo gibi alanlarda bile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Metal tabloların yanı sıra led ışıklı ve illüstrasyon çizimlere sahip tablolar da son dönemlerde popüler olan türler arasında. Dekorasyonlarda farklı uygulamalara yer vermekten çekinmeyenlerin tercihi olan bu türleri özellikle genç odalarında ve çalışma odalarında değerlendirebilirsiniz. 

Duvar dekorasyonu ve tablo modelleriyle ilgili bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!