Aplik nedir? Eviniz için en güzel aplik modelleri | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Aplik nedir? Eviniz için en güzel aplik modelleri

Meral Eser Meral Eser
Modern Bahçe Garden Light Modern
Loading admin actions …

Duvar dekorlarını şık hale getiren aplik aydınlatma armatürleri, günümüzde hem işlevsel hem de dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Tarihsel geçmişine bakılırsa, Orta Çağ kraliyetlerinde duvar dekorlarını süsleyen aydınlatma unsurlarına yer veriliyor, duvara monte aydınlatma aksesuarları olarak meşaleler ya da mumların ağırlıklı kullanıldığı bir dönemden geçiliyor. Günümüzde modern sistemlerin sunduğu imkanlarla artık duvarlar için mumlara gerek kalmıyor, duvar aplikleri bölgesel aydınlatma ihtiyaçlarını muntazam karşılıyor. Mumlar ve şamdanlar, günümüzde daha çok romantize edildiğinde ya da nostaljik bir atmosfere kavuşmak istenildiğinde değerlendiriliyor. Duvara monte aydınlatma aksesuarı olarak mumların kullanıldığı dönemler yangın tehlikesi riski de taşıyordu. Günümüze dönersek, aplik modelleri için farklı stil ve tarzlarda çeşitler bulunmaktadır. Işıklandırma unsurları kullanım ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacak estetik ve işlevsel unsurların birleştiği akılcı çözümlerle kullanıldığında bir evin atmosferini tamamen değiştirebilir. 

Doğru ve ölçülü aydınlatma sistemleri için, ışığın bulunduğu konum ve dolayısıyla açısı, renk ve tonları, ışık yoğunluğu gibi detay unsurlar işlevselliği etkileyebilir ve objelerin görselliğini daha da ön plana çıkarabilir ya da daha geri planda kalmasını sağlayabilir. Bilindiği gibi ışıklandırma unsurları sadece bir alanı aydınlatmak üzere değil; objeleri ön plana çıkarmak, doku ve renklerin ortaya çıkmasını sağlamak için de kullanılagelmektedir. Duvar aplikleri, fonksiyonel ve dekoratif açıdan birçok farklı amaca hizmet ederek kullanılan aydınlatma ürünleridir. Yalın bir ifade ile duvara monte edilen aydınlatma aksesuarı olarak bulunduğu bölgeyi, ışık yoğunluğu ve açısıyla aydınlatır. Daha geniş kapsamda inceleyecek olursak aplik modelleri kullanım amaçlarına ve uygulanacak stil ve tarza göre çeşitlilik göstermektedir. Aplik modelleri ile ilgili farklı stil ve tarzlarda örnekler için alt başlıklarımıza geçelim.

Aplik nedir?

Duvar aydınlatma apliği olarak da tanımlayabileceğimiz ürünler, farklı kullanım amaçlarına göre dekoratif ya da işlevsel amaçlı değerlendirilmektedir. Ana aydınlatma sisteminin yanı sıra daha çok yardımcı bir aydınlatma ürünü olarak kullanılır. İç ve dış mekânlarda dekoratif amaçlı sıklıkla kullanılan bir aydınlatma aracıdır. İlk örneğimizde bahçe ya da teraslarınız için ilham verebilecek bir dekor ile karşı karşıyayım. Işıklandırma unsurlarını dekoratif amaçlı geometrik formları ön plana çıkarak şekilde dizayn edebilir, daha modern ve yalın bir dil ile duvar dekorlarında fark yaratabilirsiniz. Bölgesel aydınlatma unsurları için ideal olarak değerlendirilebilen aplik modelleri, bir oturma alanı ya da yemek alanını odak alacak şekilde dizayn edilebilir ve dekorasyonda küçük dokunuşlarla büyük fark yaratmanızı sağlar. Klasik stil aplik modelleri malzeme çeşitlerine göre form ayrıntıları ile ön plana çıkabilir. Daha sade ve yalın çizgiler tercih ediyorsanız, modern tip aplik modelleri ilginizi cezbedebilir. Duvar dekorlarını daha şık hale getiren aplik modelleri uygulanacağı alan, ebatlar, stil ve tarza göre çeşitlilik gösterebilir. Işığın açısı, yoğunluğu ve farklı renk tonları mevcuttur. Aynı zamanda bölgesel aydınlatma unsurları için ideal olarak kullanılırlar.

Kullanım alanları

Aplik ürünleri, stil ve tarza göre dizayn edilmesinin yanı sıra kullanım amaçlarına göre tasarlanır. Kullanım alanları genel olarak duvar dekorlarını daha şık hale getirecek oteller, konutlar, ofisler, bahçe ve teraslar gibi neredeyse tüm iç ve dış mekânları kapsamaktadır. Ana aydınlatma sistemi olarak değerlendirilmezler. Çoğunlukla yardımcı ışıklandırma unsurları için kullanımı tercih edilir. Örneğin ev dekorasyonunda sanata yer açmak isteyenlere, duvar dekorlarını ve sergilenen resim ya da fotoğrafı daha da ön plana çıkaracak bir ışıklandırma görevi görürler. Klasik stil ya da modern çizgilerde tasarlanabilir, buna göre duvarlarınızda simetri ya da asimetri unsurlarına göre konumlandırabilirsiniz.

Bahçe duvarlarını cezbedici kılan modeller

Bir duvar aydınlatma apliği, bahçe duvarlarını ışıl ışıl hale getirerek cezbedici bir atmosfer oluşturmanıza katkı sağlar. Konut bahçelerinde olduğu gibi kafe ya da restorant teraslarında da ideal olarak kullanılabilirler. Otellerin havuz alanları için tercih edilen aplik modelleri, ayrılan bütçe ve arzuya göre dikey bahçe modelleri ile bir araya gelebilir. Sıcak bir atmosfer oluşturmak isteyenlere ilham verecek bu örneğimizde bahçe şömineleri için de modern ya da klasik modelleri gözlemlemek için not alabilir, duvar aplikleri ile bir araya getirerek bahçenizde sımsıcak bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Sofistike yaklaşımıyla modern çizgiler barındıran aplik modelleri ilginizi çekebilir, geometrik formlarıyla öne çıkan modern stil aplik modelleri kullanarak bahçe duvarı dekorlarında fark yaratabilirsiniz.

Oturma odalarında sıcak atmosfer

Dekoratif bir ayna ve mozaik duvar dekorları ile fark yaratan oturma odası dekoru, şık ışıklandırma unsurları ile daha da cazip hale geliyor. Soft bir aydınlatma kaynağı olarak duvar dekorlarını aydınlatma aksesuarları için ayırabilirsiniz. Özellikle küçük ya da dar alanlara derinlik katan unsurlar katması bakımından dekoratif ayna modellerini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Duvar dekorlarını şık hale getirmek için büyük masraflar etmeye gerek kalmadan dekoratif bir ayna ile duvar aplikleri modelleri şıklık kazandırmanızı sağlayacak ve aynı zamanda daha sıcak bir atmosfer oluşturmanızı sağlarken, derinlik katacaktır. Özellikle galeri boşluğu gibi tavan zemini bulunmayan alanlarda ışık ihtiyacını karşılayacak tavan lambaları yetersiz olacağından duvar apliklerini kullanmak avantajlı olacaktır.

Davetkâr girişler için cazip modeller

Evin girişini daha cazip kılacak dekorlar oluşturmak istiyorsanız duvarlarınızı şık aplik modelleri ile aydınlatabilirsiniz. Duvar aplikleri kullanım amacına göre farklı özel aydınlatma durumlarında da kullanılmaktadır. Örneğin, duvarlardaki tabloları aydınlatmak ve ön plana çıkarmanızı sağlayacak dekorlar oluşturabilirsiniz. Bir evin girişi ilk intibayı oluşturacaktır ve toplumumuzda salon dekorasyonuna gösterilen özen diğer alanlara daha az gösterilmekte. Dolayısıyla her bütçeye uygun olabilecek aplik modellerini duvarlarınızı şık hale getirerek kullanırken, koridor ya da antrelerinizin daha geniş ve ferah görünmesini sağlayacaktır. Özellikle dar ve uzun alanlar olan koridorlar, doğal ışığı almayabilir ya da yetersiz alabilirler. Bu sebeple oluşabilecek karanlık atmosferden kurtulmak için yalnızca tavan lambaları yerine, dekoratif ayna modelleri ve şık bir konsol ile birlikte duvar apliklerini dekoratif amaçlı değerlendirebilrsiniz. Duvar saatleri, dekoratif ya da sanatsal objeler ya da farklı tekniklerde boyanan resim tablolarındaki fırça darbeleri ve renk tonlarını ortaya çıkarmanızı sağlayacak ışıklandırma unsurlarını bir araya getirebilir, cazip duvar aplikleri ile stil sahibi bir girişe sahip olabilirsiniz.

Işıklandırma unsurları ile dekorasyonda fark yaratın

Yeşil Vadi Erguvan Evi, İstanbul. Eklektik Koridor, Hol & Merdivenler BABA MİMARLIK MÜHENDİSLİK Eklektik
BABA MİMARLIK MÜHENDİSLİK

Yeşil Vadi Erguvan Evi, İstanbul.

BABA MİMARLIK MÜHENDİSLİK

Klasik stil cazibe unsurlarını ön plana çıkaran aydınlatma aksesuarlarını kullanarak atmosferi tamamen değiştirmek mümkün. Sadece ana aydınlatma unsurlarını kullanarak tekdüze ve sıkıcı bir mekân dizayn etmek istiyorsanız, tavan lambaları kullanımı ile kalmayın, duvarlardan merdivenlere ışıl ışıl bir ev dizayn edebilirsiniz. Çok fazla eşya ve aksesuar satın almanıza gerek yok. Büyük masraflar ederek evinizi dekore ederken halen bir şeylerin eksik olduğunu düşünüyorsanız, örnek fotoğrafta görüldüğü gibi aydınlatma unsurları için belirgin bir sınır yok. Uyum ve ahengi ışıl ışıl bir atmosfer sunarak, natürel renk tonları, şıklığın ve klasik stil zarafet unsurlarının ön plana çıktığı bir iç mekân dizayn edebilirsiniz.

İşlevsel unsurlar

Home Office / Study Roselind Wilson Design Klasik
Roselind Wilson Design

Home Office / Study

Roselind Wilson Design

Çalışma alanları için tavan lambası her zaman yeterli olmayabilir. Dolayısıyla daha verimli bir çalışma alanı oluşturmak için kullanım ihtiyacına göre ışığın yoğunluğunu arttırabilecek ya da ışık yoğunluğunu düşürebileceğiniz aplik modellerini kullanabilirsiniz. Son derece şık ve cazip dekoratif aplik modellerini hem modern hem de klasik stil unsurlar barındıran dekor öğeleri ile bir araya getirerek eklektik bir tarz yakalayabilirsiniz. Çalışma alanlarında beyaz ışık kullanımı odaklanmayı kolaylaştırır. Dinlenme moduna geçtiğinizde ise sarı ışık alternatifini kullanarak doğal ışığa en yakın tonu kullanabilirsiniz. Dolayısıyla yalnızca bir tavan lambası yerine alternatif aplik modellerini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Köşe ve kenarlar karanlık kalmasın

Sadece dekoratif amaçlı kullanmakla kalmayıp, eğimli tavandan ötürü oluşabilecek küçük alanlarda karanlık bir atmosfer oluşmasını önlemek amacıyla duvar apliklerini işlevsel amaçlı değerlendirebilirsiniz. Duvar aplikleri kullanılacağı alanı en iyi şekilde aydınlatma amacıyla uygun ışık yoğunluğu ve açısına göre dizayn edilebilir. Merdiven altı bir okuma alanı dekore etmek isteyebilirsiniz. Uygulanacak stil ve tarza göre bir aplik modeli seçerek, tavan eğiminden ötürü oluşacak kullanışsız alanları daha kullanışlı hale getirmeniz mümkün. Aydınlatmalar  ile ilgili farklı stil ya da tarzlardaki ürünlerin çeşitlerini takip edebilir, link üzerinden konu ile ilgili profesyonellere ulaşabilirsiniz. 

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca ’Duvar dekorları: Taş duvar zarafeti ve ilham veren örnekler’ yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu aplik modelleri arasında siz hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!