IQ Glass UK:  tarz Kapılar

İç mekân kapı modelleri: 18 örnek fotoğraf

Homify TR Homify TR
Google+

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Bir evin görünümünü ve tarzını oluşturan temel karakteristik özellikleri belirleyen ana unsurlar esasında iç mimari unsurlardır. Yani elbette ki dekorasyon stilinin, mobilya ve aksesuar tercihlerinin evin estetik duruşunu belirlemede çok büyük rol oynadıkları su götürmez bir gerçek. Ancak bir evin içinde yer alan yaşam alanlarındaki iç mimari detaylar, o evin estetik arka planını oluşturur ve bu arka plan aslında evlerimizi sandığımızdan çok daha fazla şekillendirir. Aynı mobilyalara ve aynı aksesuarlara sahip olan iki ev, duvar sıva ve boyaları, pencere tasarım ve malzemeleri, tavan ayrıntıları ve kapı modelleri farklı olduğunda iki bambaşka ev stili oluşturacaktır. İç mimari detaylardaki malzeme kalitesi, renk seçimleri, uygulama yöntemleri ve estetik stil bunun için inanılmaz büyük bir önem taşıyor. Peki iç mimari detaylar denildiğinde aklımıza neler gelmeli? 

Bir evin içindeki bir odayı ele aldığımızda, bu odayı oluşturan temel mimari yapılardan iç mimari unsurlar olarak bahsedebiliriz aslında. Yani, bir önceki paragrafta da belirttiğimiz gibi,  zemin, duvarlar, kapılar, pencereler ve tavan, evimizin estetik özelliklerini ve karakteristiğini belirleyen ana fondur ve bu unsurlar bir evi yenilemek isteyenler için de en önemli kalemlerdir diyebiliriz. Eğer eski evinize yeni ve ferah bir hava katmak istiyorsanız, mobilyalar yerine bu iç mimari detayları değiştirip yenilerseniz çok daha kesin ve şık bir çözüme ulaşırsınız. Unutmayın ki arka plan bir fotoğrafı baştan aşağı değiştirebilen en kuvvetli unsurdur. 

Tabii bu bahsettiğimiz iç mimari unsurların her biri üzerine uzun uzun konuşulabilecek ve tasarım açısından da oldukça geniş bir çeşitlilik yelpazesine sahip ögeler. Örneğin duvar dekorasyonlarıyla ilgili sayısız fikir ve modelden söz edebiliriz. Aynı şekilde zemin döşemelerini yenilemek isteyenler için birbirinden modern seçenekler oldukça fazla. Bu yazımızda ise spesifik olarak iç mekân kapı modellerini ele alacağız. Farklı boyutlardaki ve farklı tarzlardaki odalar için birbirinden güzel ve sıra dışı kapı modellerini inceleyeceğiz. 

Üretim teknolojilerinin ve tasarım sanatının bir hayli gelişmiş olduğu günümüzde yaşıyor olmanın en güzel yanı da bu konularda sınırsız seçeneğe sahip olmamız pek tabii ki. Eskiden kapı modeli denildiğinde akla 3-5 tek tip kapı geliyordu yalnızca. Oysa bugün çift kanatlı Fransız kapılardan sürgülü modellere, ahşaptan cama kadar uzanan geniş malzeme kullanımı seçeneğiyle her zevke ve her mimari forma hitap eden modellere ulaşmak çok basit. Aşağıda farklı malzemeli temel kapı modellerini derledik… Gelin birlikte bu kapıların estetik ve teknik özelliklerine şöyle bir göz gezdirelim…

1. Dünden bugüne ahşap kapılar

Modern Doors Ltd:  tarz Pencere & Kapılar
Modern Doors Ltd

Ravenna Oak Internal Door Prefinished

Modern Doors Ltd

Ahşap malzeme kapı dekorasyonunda eskiden beri kullanılan en klasik malzemelerden biri. Ahşap yapısı gereği hem fabrikasyon ürünler için hem de el işçiliği için en ideal malzemelerin başında geliyor ve bu da özellikle kapı modellerinde ahşap popülerliğini açıklayan temel unsur sayılabilir. İlk kapı modeli örneğimiz, fabrikada üretilen işlenmiş ahşap malzemeden üretilmiş oldukça modern görünümlü ve yalın bir estetik anlayışına sahip bir kapı.

2. İncelikli işçilik

Ahşap malzeme ile başlamışken oradan devam edelim: Eğer el işçiliği ile kendine hayran bırakan farklı ama klasik tarzda bir kapı arıyorsanız bu modele bayılacaksınız! Çift kanatlı formu, güvenlik hissi veren boyutları, ihtişamlı tasarımı ve eşsiz oyma işçiliği ile içinde bulunduğu yaşam alanlarına lüks ve gösteriş katabilecek şık bir örnek…

3. Sade bir klasik

Daha yalın bir klasik model: Çift kanatlı, ancak kullanımda tek kanadı sabitlenen hem görkemli ve ferahlık hissi veren hem de sade ve akıcı bir tasarım.

4. Fonksiyonel ve şık

Kapı tasarımlarında dikkat edilmesi gereken tek şey estetik tarz değildir elbette. Evinizin mimari özellikleri seçmeniz gereken kapı tasarımı hakkında ipuçları verir. Modern yaşam alanlarına, mimari ihtiyaçları giderebilen, fonksiyonel olarak eve katkı sunan kapılar tasarlanıyor. Bu örnekteki ergonomik sürgülü kapı modeli de yarı açık alanlar yaratmak için şahane bir tercih.

5. Özel bir vintage

Anticuable.com:  tarz Pencere & Kapılar
Anticuable.com

Antigua puerta recuperada

Anticuable.com

Eğer evinizin sıradanlıktan kurtulmasını ve her göreni kendine hayran bırakmasını istiyorsanız, standartların dışına çıkmalı, özel şeyler katmalısınız. Dar alanlar için özel ölçülere sahip şık kapılar tasarlatmak bunun en garantili yollarından biri. Bu kapı boşluğuna standart ölçülerde bir kapı sığabilirmiş esasında, ancak özel ölçülere göre vintage bir çift kanatlı Fransız kapı tasarlanınca her şey baştan aşağı değişmiş, değil mi?

6. Zamana meydan okuyan model

Bir başka alışılageldik, ama sıkıcı olmayan şık bir model: Simetrik olmayan bir çift kanat uygulaması. Hareketli ve açılır kapanır geniş kanadın yanı sıra bir de gerektiğinde alanı genişletmek için açılabilen ama gündelik kullanımda kapalı tutulan dar kanat. Bu asimetrik duruş oldukça güzel bir dekoratif etki ortaya koyuyor.

7. Han kapısı gibi heybetli

Ağaç dokusunun doğallığının hissedildiği işlenmemiş ahşap malzemelerden üretilen bu tarz rustik kapılar da her geçen gün giderek yaygınlaşan bir trend. Han kapısı gibi nostaljik ve sofistike bir etkileri olduğu yadsınamaz.

8. Yarı açık alanlar için

Çağdaş tasarımla rustik ve nostaljik çizgilerin bir araya gelmesinin harika bir örneği olan bu geniş sürgülü kapı da, istendiğinde alanı bölen, istendiğinde ise açık mutfak olarak açık bir yaşam alanı yaratılmasına olanak veren fonksiyonel bir model.

9. Çift yöne sürgülü

Sürgülü kapılar günümüzün modern dekorasyonlarında en çok tercih edilen modelleri oluşturuyor, bunun en önemli sebebi elbette ki alan tasarrufu sağlayan ve ferahlık uyandıran kullanım şekilleri.

10. Duvar içi sürgü sistemleri

The Market Design & Build:  tarz Pencere
The Market Design & Build

A different way to open up…

The Market Design & Build

Birbirlerinden farklı sürgülü kapı sistemlerinden söz etmek mümkün. Örneğin zemine kolaylıkla kendinizin de ilave edeceğiniz bir sistemle pratik bir şekilde hayata geçirilebilen kendin-yap tarzı sürgülü kapılar en yaygın modelleri oluşturuyor. Gelgelelim bu örnekteki gibi duvar içi sürgülü kapılar en kullanışlı ve şık olanları diyebiliriz.

11. Kara tahtalı

Kara tahtalı bir kapıya ne dersiniz? Sıra dışı ve eğlenceli fikirler arayanlara ilham verecek neşeli bir model!

12. Buzlu camın karizmatik etkisi

BestFix-Schuifdeursystemen:  tarz Kapılar
BestFix-Schuifdeursystemen

Schuifdeursysteem Evolution Doppio

BestFix-Schuifdeursystemen

Buzlu camlı, çift kanatlı ve iki kanadında da sürgülü sistem olan modern ve sade estetiğiyle göz kamaştıran bir model.

13. Cam sanatı

Unutmayın ki evinize sanatsal dokunuşlar katmak her zaman yaşam kalitenizi ve evinizin değerini arttıracak bir hamledir. Evinize sanat katmanın harika yollarından biri de cam sanatının kendini gösterdiği vitraylı kapı tasarımları pek tabii ki!

14. İkonik Fransız kapı modelleri

En klasik ve zamana meydan okuyan, bugün hâlâ popülaritesini koruyan bir model: Fransız kapılar! Fransız kapılar kısaca çift kanatlı ve iki kanadı da dışarı doğru açılan ikonik bir kapı tasarımıdır. Fransız kapılar denildiğinde akla ilk gelen tasarımlar da tabii ki yine zamana meydan okuyan cam panelli, camın ahşapla iç içe geçerek zarif bir görünüm oluşturduğu modeller. Özellikle koridor gibi alanlarda şahane bir görünüm yaratıyor.

15. Akıcı bir tasarım

FingerHaus GmbH - Bauunternehmen in Frankenberg (Eder):  tarz İç kapılar

Cam panellerden bahsetmişken, ahşap ve camın sade ve göz kamaştırıcı uyumunun en başarılı örneklerinden biri olan bu iç mekan kapı modelini es geçmek olmaz elbette. Geniş cam yüzey odalar arasında ışık geçişini sağladığından kapının iki yanında kalan iki yaşam alanı da çok daha ferah bir görünüme kavuşuyor. Ancak elbette sınırların keskin bir biçimde belli olduğu bir mahremiyetten de mahrum kalmıyorlar. Akıcı tasarım düz cam ve pürüzsüz ahşap yüzeyin marifeti.

16. Kusursuz uyum

Adamson Doors:  tarz Pencere & Kapılar
Adamson Doors

Adamson Doors

Adamson Doors

Kusursuz bir ev planında mobilya seçeneklerinin de yalnızca zemin ve duvarlarla değil kapı ve pencerelerle de kusursuz bir uyum içinde olması gerekir. Yalın çağdaş formuyla dikkat çeken bu tasarımda bunun çarpıcı bir örneği ile karşılaşıyoruz.

17. Siyah ve beyazın dingin dansı

TONDIN PORTE SRL con unico socio:  tarz Pencere
TONDIN PORTE SRL con unico socio

porta interna in legno Eclectic laccato lucido

TONDIN PORTE SRL con unico socio

Siyah ve beyazın ahenkli güzelliğinden uzun uzun söz etmeye gerek yok değil mi? Zaten içinde bulundukları her yaşam alanına kontrastlı bir estetik katan siyah ve beyaz uyumu, bu örnekte kendini kapı tasarımında gösteriyor.

18. Döner kapı sistemi

IQ Glass UK:  tarz Kapılar
IQ Glass UK

Gibson Square

IQ Glass UK

Ve son olarak, döner kapılara ne dersiniz? Genellikle alışveriş merkezi ya da dükkanlar gibi mekanlarda karşımıza çıkan bu dönerek açılan kapı sistemi özellikle bu örnekte olduğu gibi bahçeye çıkan iç mekan kapıları için benzersiz bir güzellik ve görkem etkisi ortaya koyuyor. Tabii böyle bir tasarımı hayata geçirebilmek için geniş bir alan ihtiyacı olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

İç mekân kapı modelleriyle ilgili bu derleme işinize yaradı mı?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!