Roundhouse Architecture Ltd:  tarz Pencere

Dış cephe taş kaplamayla ilgili bilmeniz gerekenler ve örnek fotoğraflar

Özlem K. Özlem K.

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Dış cephe taş kaplamaları yapılara sağlam, güçlü ve geleneksel bir hava katarlar. Tıpkı bir evin mimarisi gibi, dış cephesinin görünümü de o evi çekici ya da itici bulmamıza neden olan ilk unsurlardan biridir, zira eve dair ilk gördüğümüz kısımlar evin genel şekli ve cephesidir. Davetkar bir görünüme sahip, sağlam duruşlu, özen gösterilmiş, dekoratif unsurlar barındıran bir cephe görür görmez insanı çarpar.

Taş cephe yapılara son derece karakteristik ancak aynı zamanda da zamansız bir görünüm kazandırır, bu da tasarımın asla ve asla demode bir hale dönüşmeyeceği anlamına gelir. İster yapının tüm cephelerinin taşla kaplı olsun, isterse de belirli kısımlar dekoratif nedenlerle kaplansın, taş duvar görünümü arzu edilen geleneksel ve yerel görünümü yaratır.

Taş evler ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde ve kırsal alanlarda eskiden oldukça yaygınmış ancak günümüzde taş ev yaptırmak pek kolay değil. Hem yığma taş ev inşa edecek usta bulmak çok zor hem de maliyet olarak da oldukça yüksekler. Üstelik deprem yönetmeliğine uygun bir proje çıkarmak da pek kolay olmasa gerek. Ancak taş ev görünümü karakteristik yapısı nedeniyle her zaman tercih edilen türde bir cephe şekli. Bu nedenle daha modern yöntemler kullanılarak taş ev görünümüne sahip cephe çalışmaları yapmak günümüzde oldukça yaygınlaşan bir pratik haline geldi. 

Bugünkü yazımızda farklı görünümlere ve özelliklere sahip dış cephe taş kaplamalarıyla ilgili bir derleme hazırladık. Bu derlememizde doğal taşları, kültür taşlarını, taş görünümlü kaplamaları görebilirsiniz. Öncelikle bu kavramların ne anlama geldiğine bir bakalım:

Doğal taşlar

Doğal taşlar oldukça çeşitlidir. Renkleri ve dokuları onları oluşturan minerallerin bağlanma şekline göre farklılıklar gösterir ve her taş oluşum sürecinin izlerini üzerinde taşır. Piyasada, büyüklükleri, renkleri, dokuları ve şekilleri açısından farklı yüzlerce çeşit doğal taş bulabilirsiniz. Traverten, kayrak, mermer, kireç taşı, oniks popüler taş türlerindendir ve bu taş çeşitlerinin kesimleri de oldukça çeşitlidir. Doğal, amorf şekillere sahip olanları da, geometrik kesimlere sahip olanları da bulabilirsiniz. Ayrıca, yalnızca taşın şekli değil, yüzeyi de farklılık gösterebilir. Kayrak gibi doğal olarak düze yakın yüzeyler, patlatma adı verilen yüksek dokulu yüzeyler, mat düz yüzeyler ve parlak düz yüzeyler gibi birçok çeşit bulunmaktadır.

Kültür taşları

Kültür taşları, doğal taş görünümüne sahip ancak dekor amaçlı olarak taş kalıplarla dökülerek imal edilen, ana maddesi çimento ve kum olan bir karışım olan ürünlere verilen isimdir. Kültür taşları kolayca monte (ve arzu edildiği takdirde demonte) edilebilir ve ayrıca duvarlara çok fazla bir yük getirmez. Tıpkı doğal taşlar gibi birçok farklı çeşidi bulunmaktadır, nitekim kültür taşları da doğal taşlardan ilham alınarak imal edilmektedirler. Kültür taşları doğal taşlara göre çok daha az bir maliyete sahiptir.

Taş görünümlü kaplamalar 

Son olarak, gerçek bir taş görünümüne sahip, fakat aslında fiberglas, polyester, reçine ve doğal taş tozundan imal edilen kaplamalardan bahsedelim. Maliyet olarak en uygunu olan, montajı da demontajı da son derece kolay bir üründür ve diğer seçeneklere göre çok daha hafiftir, duvarlarda yük oluşturmaz. Aynı şekilde fiyatı da çok daha uygundur. Elbette görsel olarak gerçek taş ya da kültür taşı gibi mükemmel bir izlenim oluşturmazlar ancak iyi kalite olanları dokununcaya kadar kendini ele vermeyebilir. 

Eviniz için hangi taşı seçeceksiniz?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan üç taş cephe kaplamasından da yukarıda bahsettik. Eğer evinizin cephesini taş kaplatmak istiyorsanız, öncelikle nasıl bir görünüm elde etmek istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Rustik bir görünüm ile modern bir görünüm arasında büyük fark vardır, dolayısıyla elde etmek istediğiniz sonuca karar verip seçenekleri ona daraltabilirsiniz. Fotoğrafta kırsal bir bölgede konumlanan bir çiftlik evi görüyoruz. Evin tüm cepheleri yöreden çıkarılan bir taş ile kaplanmış. Taşın doğal  yapısı gereği renk farklılıkları var ve bu detay yapının görünümüne güzellik katmış. Ayrıca, kabaca bir dikdörtgen şekline sahip olan taşların her birinin farklı bir boyutta olması da, doğal ve rustik görünümü destekleyen harika bir detay olmuş. Bu ev başka türlü bir taş ile kaplanmış olsaydı, bu geleneksel görünüm sağlanamazdı.

Deprem yüküne dikkat!

Bir yapının cephelerini sonradan taş kaplama konusunda dikkat edilmesi gereken şey taşın duvarlarda oluşturacağı ekstra ağırlığı hesaba katmaktır. Eğer yapı yeteri kadar sağlam değilse, sonradan eklenecek olan taş yüzey yapının en ufak bir depremde bu yükü taşıyamaz hale gelmesine neden olabilir. Böyle bir durumda gerçek, doğal taş yerine, çok daha hafif olan suni, kültür taşını, hatta en hafif olan taş görünümlü kaplama tercih edilmelidir. 

Deprem kuşağında konumlanan bir ülke olduğumuz için bu konudaki hassasiyet azami düzeyde önemlidir. Konuyla ilgili, ’Depreme dayanıklı yapı tasarımı nasıl olur?’ başlıklı yazımıza da okumanızı tavsiye ederiz.

Kültür taşı görünümü

Kültür taşları, yani yapay taşlar doğal taşlarla neredeyse tamamen aynı görünüme sahiptirler ve  aradaki farkı anlamak kolayca mümkün değildir. Tıpkı doğal taşlar gibi, kültür taşlarının da onlarca çeşidi vardır. Birkaç farklı örneği şu linkten görebilirsiniz.

Prefabrik evlerde de taş görünümlü cephe mümkün

Taş görünümlü kaplamaların neye benzediğini gözünüzde canlandıramadıysanız, işte size harika bir örnek gösterelim! Fotoğrafta prefabrik bir ev görüyoruz. Prefabrik evler imalathanelerde inşa edilen ve sonra da altyapı çalışması gerekleştirilmiş arsalara monte edilen yapılardır. Günümüzde prefabrik ev çeşitleri o kadar çok çeşitlenmiş durumda ki, gerçek bir taş ev görünümüne sahip bir tane sipariş etmek bile mümkün! 

Taş desenli duvar kağıdı ve paneller ile büyüleyici dekorlar’ başlıklı yazımıza göz atarsanız enteresan bazı çalışmaları görebilirsiniz.

Taş seçimi yöreye uygun olmalı

Taş cepheleri en çok kırsal bölgelerde konumlanan eski evlerde görüyoruz. Eskiden geleneksel olarak, bazı yörelerin evleri taştan, bazılarının ahşaptan, bazılarının ise kerpiçten olurmuş. Bu seçim yörenin mimarisine, iklimine ve en çok da yöreye özgü malzemeye bağlıdır. Günümüzde ise hem nakliyenin eskiye göre muazzam düzeyde kolaylaşması sonucunda hem de küreselleşmenin etkisiyle her yörede her türlü evi görebiliyoruz. Ancak, yine de yörenin geleneksel mimari anlayışına uygun evler insana daha davetkar geliyor. Dolayısıyla, taş evleriyle meşhur bir yörede, yeni ve hatta tamamen çağdaş bir stilde ev tasarlanıp inşa ediliyor olsa bile, yöreye özgü taşların kullanılması, o eve güzellik katar.

Mimari stile uygun taş

Doğal taşlar ocaktan büyük bloklar halinde çıkarılır ve çeşitli ölçülerde kesilir. Taşın kullanılacağı yapının mimari stiline ve özelliklerine göre bir seçim yapılmalıdır. Bu seçim yapılırken konutun modern bir tasarımıma mı, yoksa rustik bir tasarıma mı sahip olduğu, taşın cephelerin tamamında mı yoksa yalnızca bir kısmında mı kullanılacağı gibi detaylar göz önünde bulundurulmalıdır.

Seçenekler sonsuz

Taş ev dendiğinde akla hemen eski köy evi görünümleri, rustik stil çiftlik evler vs gelmesin. Taş çeşitleri de, kesimleri de son derece fazla. Minimalist stile sahip bir ev de komple ya da bölgesel olarak taş cepheli olabilir. Bunun en güzel örneklerinden birini de fotoğrafta görüyoruz. Geometrik bir çizgiye sahip çağdaş bir evin ön cephesinin bir kısmında geniş, siyah renkli mermer plakalar kullanılmış. Ortaya çıkan sonuç ise karakter sahibi, sağlam, sofistike bir mimari yapı.

Modern bir mimariye geleneksel taş cephe

Engel & Völkers Bodrum – Engel & Voelkers Bodrum:  tarz Evler
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Taş evlerin illaki rustik mimariye sahip olmaları, geleneksel ve eski görünmeleri gerekmiyor. Modern bir ev, örneğin minimalist stile sahip bir ev de rustik görünümlü taş ile kaplanabilir. Kısacası, rustik eve rustik taş kaplama, modern eve düz ve parlak yüzeyli taş kaplama diye bir kural yok, bilakis kontrast görünümler ekseriyetle daha iyi sonuç verirler.

Kayrak taşı kaplamalı bir başka örnek

Fotoğrafta kayrak taşı kaplamalı bir cephe örneği görüyoruz. Kayrak taşı en sık bulunan, fiyatı uygun, yüzeyi doğal olarak pürüzsüz güzel bir taştır ve hem cephelerde hem de zemin kaplamasında kullanılabilir.

İzolasyon malzemesi olarak doğal taş

Taş kaplama cepheler izolasyon olarak da sıklıkla tercih edilmektedirler. Özellikle doğal taş ısıyı iyi soğurmaktadır, bu nedenle binaların dışına kaplandığında binanın yüksek oranda ısınmasını ve soğumasını engellerler.

Farklı malzemeler ile kombine edilerek kullanılabilir

Doğal taşlar, diğer pek çok malzeme ile kombine edilebilen benzersiz bir malzemedir. Doğal taş tek tip endüstriyel bir ürün değildir ve her bir parçanın kendine özgü renk dalgalanmaları ve desenleri olabilir. Fotoğrafta ahşap yüzeyler ile bir arada kullanılmış traverten plakalar görüyoruz. 

İki farklı taş bir arada

Boué Arquitectos:  tarz Evler
Boué Arquitectos

Casa Real de las Lomas 3- Boué Arquitectos

Boué Arquitectos

İşinin uzmanı, taşları iyi tanıyan mimarlar, tamamen farklı renklere, kesimlere ve yüzeylere sahip taşlar bir arada kullanılarak kusursuz bir kombinasyon elde edebilirler; tıpkı fotoğraftaki örnek gibi. 

Ev ile ilgili aradığınız her şey homify sayfalarında

Roundhouse Architecture Ltd:  tarz Pencere
Roundhouse Architecture Ltd

Old School House, Glen Dye, Banchory, Aberdeenshire

Roundhouse Architecture Ltd

homify sizlere yalnızca mobilya ve iç dekorasyon değil, inşaat firmalarının en yeni yapılarını, sıra dışı dış cephe uygulamalarını, bahçeler ile ilgili çeşitli peyzaj çalışmalarını getiriyor. Ev ile ilgili aradığınız her şeyi homify sayfalarında bulabilir, en beğendiğiniz örnekleri kendi oluşturacağınız Yeni Fikirler albümünde toplayabilirsiniz. Üstelik bu albüme koyduğunuz örnekler için notlar alabilir, o örneği neden beğendiğinizi fotoğrafının heme altında belirtebilirsiniz. Yeni Fikirler albümünüzü herkesin görebileceği şekilde açık yapabilir ya da arzu ederseniz, yalnızca kendinizin görebileceği şekilde özel hale de getirebilirsiniz. İstediğiniz miktarda ve konuda yeni fikirler albümünü oluşturmanız mümkün, hem de tamamen ücretsiz olarak!

Dış cephe taş kaplamalar hakkındaki bu bilgileri faydalı buldunuz mu?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!