Örnek fotoğraflarla oturma odası koltuk takımı modelleri | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Örnek fotoğraflarla oturma odası koltuk takımı modelleri

Özlem K. Özlem K.
Möbelhaus Huthmacher: modern tarz , Modern
Loading admin actions …

Evin dekorasyonun stilini en belirgin biçimde ortaya koyan mekan oturma odası/salondur. Oturma odalarımızın baş tacı ise elbette ki koltuk takımları. Koltuk takımları bulundukları mekanın yıldızı haline dönüşürler ve mekana girer girmez ilk dikkati çeken unsur olurlar. Bir oturma odası fotoğrafına baksak bile, geniş bir alan kaplamaları nedeniyle gözümüz ilk koltuklara kayar. 

Bugünkü yazımızda birçok örnek fotoğraf eşliğinde oturma odası koltuk takımlarını inceledik. Bu yazımızda farklı büyüklüklere ve farklı stillere sahip oturma odaları ve farklı stillere sahip koltuklar göreceksiniz. Bu koltuk ve kanepelerden bazıları dünyaca ünlü, Chesterfield, Tuxedo, Lawson, English (club) gibi klasikleşmiş modeller, bazıları ise belirli bir stil prensibiyle tasarlanmış modeller. Ayırca, sade bir kanepe ve ikonik bir tekli koltuk kombinasyonlarına da yer verdik. Bu kombinasyonlarda ise ikonik koltuk/sandalye tasarımlarının ziyadesiyle kullanıldığını göreceksiniz.

Örneklerimize geçmeden önce belirtelim ki, klasik anlamda takım adı verilen, genelikle de bir adet üçlü kanepe, bir adet ikili kanepe ve iki adet de tekli koltuktan oluşan, her bir parçası tamamen bir örnek takımlara dönem tarzı bir dekorasyon yapılmadığı takdirde, artık dekorasyon dünyasında pek yer yok. Onun yerine, bazen üçlü, bazen ise ikili kanepeler ve tekli koltuklar ile yapılmış kombinasyonlar yer alıyor. Bu parçaların hemen hiçbiri takım halinde, bir örnek üretilmiyor ve kullanıcılar, ya da dekoratörler ve iç mimarlar her bir parçayı tek tek seçerek kendi özel, benzersiz takımlarını oluşturuyor. 

Köşe koltuklar ile başlayalım…

Modern Oturma Odası homify Modern

L koltuk adıyla da bilinen köşe koltuk takımları adeta kendi başlarına bir takım görünümüne sahip oluyor. Oturma odanızda köşe koltuk kullanıp kötü sonuç alma ihtimaliniz yok gibi bir şey. Deli toplu şekilleri ve alanı parçalamayan bir kütleye sahip oldukları için mekanda ferah bir hava yaratıyor ve şık bir görünüm oluşturuyorlar. Fotoğrafta şarap rengine sahip harika bir örnek görüyoruz. Modern stile sahip bu köşe koltuğun son derece zarif krom ayakları var. Geometrik desenli minderler ve uzanma kısmında küçük bir diz battaniyesi ile kombine edilen koltuk arzu edilirse bir adet geniş puf ya da tekli koltuk ile bir takım haline getirilebilir.

Bir başka model

Modern Oturma Odası homify Modern

Köşe koltukların onlarca farklı çeşidi bulunuyor. Günümüzde genelde modern stildeki örnekleri daha çok görsek de, daha klasik sayılabilecek modeller de çeşitli firmaların kataloglarında yok değil. Ayrıca, modelleri gibi büyüklükleri de farklı, salonunuzun izin verdiği ölçüde bir model kullanabilirsiniz.

Sıra dışı bir tasarım ise burada

Stone Age- Mansion Modern Oturma Odası homify Modern
homify

Stone Age- Mansion

homify

Fotoğrafta oldukça sıra dışı bir divan köşe takımı örneği görmekteyiz. Bu köşe koltuk takımı divan şeklinde, ancak ahşaptan değil, mermer kaplı betonarme platformdan yapılmış. Bu divan enteresan bir tasarıma sahip olan tekli koltuk ile kombine edilerek takım oluşturulmuş.

Küçük evler için ideal

İki parçanın bir araya getirilmesiyle oluşan bu köşe koltuk ise İskandinav tasarım prensiplerinin tüm özelliklerini taşıyor. Şık, zarif, kullanımı ve konforu ön plan çıkaran, amacına hizmet etmek dışında bir gayesi olmayan, sade, iyi tasarlanmış bir köşe koltuk. Yataklı kanepe olarak da kullanılabiliyor olması yatılı misafirini ağırlayacağı ekstra odalara ve yataklara sahip olmayan küçük evler için ideal. Şık ve zarif çizgilere sahip olan bu koltuğun boyutları şöyle: Oturum yüksekliği: 40 cm, oturum derinliği: 60 cm. Yataklı kanepe kısmı: 110 cm x 190 cm, Tekli yataklı (relax kanepe) kısmı: 95 cm x 195 cm. Sırt yüksekliği ise: 87 cm. Köşe takımın dıştan dışa boyutu: Bir tarafı 285 cm, diğer tarafı 195 cm. Desi, yani taşıyabildiği kütlesel ağırlık ise 250 kg.

Küçük ama ihtişamlı

Bu küçük köşe koltuk ise küçük olduğu için ihtişamdan illaki vazgeçilmesi gerekmediğinin en güzel örneği. Klasik ögelerle modern tasarımın mükemmel bir şekilde harmanlandığı bu oturma odası dekorasyonunda sade ve zarif çizgilere sahip küçük bir köşe koltuk modeli kullanılmış. Koltuğun döşemesine dikkat! Koltuğun havasını sade bir modernden ihtişamlı bir lüks görünüme çeviren damask desenli kadife kumaş, evin genel dekorasyonuna, kısacası ruhuna uygun bir küçük köşe koltuk olmasını sağlamış.

İki tane üçlü kanepe

Gelelim bir başka koltuk takımı şekline… Son dönemin dekorasyon trendleri arasında aynısından iki adet üçlü kanepenin oluşturduğu takımlar bulunuyor. Bu takımlara başka koltuk eşlik etmiyor. İki adet üçlü kanepenin derli toplu görüntüsü de tıpkı köşe koltuklar gibi; dağınık, parçalı bir düzende olamamaları mekanda sade bir şıklık yaratıyor.

Karşılıklı iki kanepe

Eskinin bir numaralı hatalı dekorasyon örneğinin son bir iki yıldır en trendi mobilya yerleştirme biçimlerinden biri olacağı kimin aklına gelirdi? Özellikle şömineli evlerde kullanılan bu düzende birbiri ile aynı (ya da nadiren farklı) iki kanepe, şömineye dik gelecek şekilde karşılıklı olarak yerleştiriliyor. Kombinasyon bu haliyle bırakılabileceği gibi, şöminenin karşına denk gelen kısma iki puf ya da geniş bir bank da eklenebilir.

Kişiye özel kombinasyonlar

Yeniköy Yalı Daire 2013 Modern Oturma Odası ARTISTIC DESIGN Modern
ARTISTIC DESIGN

Yeniköy Yalı Daire 2013

ARTISTIC DESIGN

Büyük koltuk takımları almak yerine birçok kişi evin dekorasyon tarzına, oturma odasının boyutuna ve kendi kişisel zevklerine göre kanepe ve koltukları tek tek alma ve kendi takımını kendisi yaratma taraftarı demiştik. İşte modeli de, döşemesi de farklı iki parçadan oluşan bir kombinasyon ile oluşturulmuş harika bir takım.

Üçlü ve tekli kombinasyonuna bir örnek daha

İdealistkent villa Modern Oturma Odası homify Modern
homify

İdealistkent villa

homify

Eskiden nadiren misafir ağırlayan evlerde dahi eğilim evin salonunu misafire göre düzenleyip mekanı kanepe ve koltuklarla doldurma yönündeydi. Zamanımızda bu konuda epey bir değişiklik oldu. Artık salonlarımızı misafire göre değil, kendi günlük hayatımıza göre döşüyoruz. Bunun sayesinde daha ferah ve kullanışlı salonlarımız var çünkü eşya sayısını azalttık. Bu yeni düzenin en popüler kombinasyonlarının başında ise üçlü bir kanepeye eşlik eden tekli koltuk takımları geliyor.

Değişmez bir klasik: Chesterfield kanepeler

Aşiyan Cephe Modern Oturma Odası Decora Modern
Decora

Aşiyan Cephe

Decora

Kahverengi deri kaplamalı klasik Chesterfield kanepe ile sırtı ve kolları aynı yükseklikte olan modern tuxedo kanepe farklı dönemlerin parçaları olsa da birlikte çok güzel bir uyum sergilemişler. Sol yandaki, iki tekli koltuktan oluşan fiskos takımı ise ise aslında yemek masasının sandalyeleri. Tek tek farklı parçalar modern ve şık bir biçimde ustaca bir arada kullanılmış.

Chesterfield kanepe ve İngiliz kulüp tarzı tekli koltuklar

homify: modern tarz , Modern

Deri Chesterfield kanepeyi hemen her çeşit tekli koltuk ile kombine edebilirsiniz, sonuç mutlaka mükemmel olur.

İki kanepeden oluşan takıma bir örnek daha

Yukarıda bahsettiğimiz iki kanepeden oluşan koltuk takımı örneğinin Chesterfield kanepe ile yapılmış versiyonunu görüyoruz.

Chesterfield köşe koltuk

Ancona Köşe Koltuk Mahir Mobilya Rustik
Mahir Mobilya

Ancona Köşe Koltuk

Mahir Mobilya

Burada ise Chesterfield kanepe tasarımının köşe koltuk haline getirilmiş şeklini görüyoruz. 

Çağdaşlaştırılmış bir Chesterfield modeli

Salon Bölümü Endüstriyel Oturma Odası Erden Ekin Design Endüstriyel
Erden Ekin Design

Salon Bölümü

Erden Ekin Design

Chesterfield kanepenin fazla klasik ve erkeksi olduğunu düşünüyorsanız, daha çağdaş versiyonları ilginizi çekebilir. Daha düz hale getirilmiş olan tasarım bu örnekte iki adet çağdaş İskandinav stil koltuk ile birlikte kullanılmış.

Bir örnek daha

Bu örnekte ise mavi kadife döşemeli bir model, sarı renkli Lawson kanepe ile kombine edilmiş. Kombinasyona iki adet mavi renkli, yuvarlak tekli koltuk eşlik ediyor.

Renk ve model seçeneklerinde özgürsünüz

Queens Park House Eklektik Oturma Odası Honeybee Interiors Eklektik
Honeybee Interiors

Queens Park House

Honeybee Interiors

Hazır takım mobilyalarda her bir parça büyüklükleri dışında bir örnek olur, oysa kendinizin oluşturacağı bir takımda istediğiniz kadar özgür davranabilirsiniz.  Fotoğrafta düze döşemeli siyah bir köşe koltuk ile desenli, pembe renkli bir İngiliz kulüp (Bridgewater koltuk tasarımı olarak da bilinir) koltuğunun bir arada kusursuz bir biçimde kullanıldığını görüyoruz. Sarı kapitoneli puf/sehpa ile kombinasyona üçüncü bir renk katılmış.

Farklı stilleri de bir araya getirebilirsiniz

Dekorasyon bilginiz ve iyi de bir gözünüz varsa, kendi koltuk takımınızı oluştururken farklı stilleri de bir araya getirebilirsiniz. Fotoğrafta tipik bir Lawson kanepe (alt ve üst minderleri ayrı olan koltuk ve kanepelere verilen isim) Louis tarzı klasik koltuklarla oluşturulmuş bir takım görüyoruz. Kanepede desenli bir döşeme kullanılırken Louis koltuklarda düz renkler tercih edilmiş. 

Takım gibi olmayan hazır takımlar

İ&M YILDIZ EVİ Modern Oturma Odası yücel partners Modern
yücel partners

İ&M YILDIZ EVİ

yücel partners

Takım koltukların eski popülaritesine sahip olmadıklarını mobilya firmalarının da fark etmesiyle, takım halinde satılan ancak bir örnek olmayan koltuk takımları da kataloglarda yerini aldı. Kendi kombinasyonunuzu yaratmakta zorluk çekiyor ancak bir örnek koltuklar da almak istemiyorsanız, mobilya firmalarının kendi oluşturdukları bu takımları tercih edebilirsiniz.

​Renk ve stil olarak bir örnek olmayan hazır takımlara bir başka örnekleri aşağıda görebilirsiniz

trabcelona design tasarım Modern Oturma Odası Trabcelona Design Modern
Trabcelona Design

trabcelona design tasarım

Trabcelona Design

Gri ve sarı renklerin kullanıldığı bir takım.

Gri ve sarı renklere ek olarak desenli kumaşın da kullanıldığı bir takım.

Pudra renklerine sahip bir başka kombinasyon.

Tam takım olmasına rağmen demode olmayan, sade ve şık bir örnek

Tamamen beyaz renkli, çağdaş çizgilere sahip olan takım ise bir örnek olmasına rağmen demode bir görünüme sahip olmaktan çok uzak.

Klasik stil dekorasyon severler için bazı örnekler

Klasik villa projesi Klasik Oturma Odası homify Klasik
homify

Klasik villa projesi

homify

Muhteşem Gatsby'nin evinden fırlamış gibi görünen, Art Deco tarzı muhteşem bir koltuk takımı

Zarif ve klasik

Fransız stili, şık ve zarif bir başka takım.

Yeşil Vadi 2012 Modern Oturma Odası ARTISTIC DESIGN Modern
ARTISTIC DESIGN

Yeşil Vadi 2012

ARTISTIC DESIGN

Art Deco stilinden esinlenmiş klasik mobilyalara bir başka harika örnek daha. Bu parçalar zarif çizgileri ve sofistike görünümleri ile avangart adı altında satılan hilkat garibesi parçalardan tamamen ayrılıyor.

Klasik Oturma Odası homify Klasik

Neo-klasik tarza sahip püsküllü, kırmızı bir berjer ile aynı tarzın modern bir yorumu olan bej renkli kanepe kusursuz bir uyum ile kombine edilmiş.

Daha fazla koltuk takımı örneği görmek için, ’Birbirinden şık koltuk takımları ile oturma odası dekorasyonu’ başlıklı yazımızla devam edebilirsiniz. 

Şimdi ise sırada ikonik tasarımlar var: Knoll kanepe

İlk örneğimiz Knoll kanepe. 1954 yılında tasarlanan ve modern tasarımın ikonik parçalarından biri olan bu kanepeyi istediğiniz bir tekli koltuk ile kombine ederek kullanabilirsiniz. 

Barcelona koltuk

Barselona sandalye, Ludwig Mies van der Rohe ve Lilly Reich tarafında 1929 Barselona Enternasyonel Fuarı’ndaki Almaya pavyonu için tasarlanmış. Romalı yargıçların kullandığı antik tahtlardan esinlenilerek tasarlanan bu ikonik mobilya parçası başlangıçta cıvatalı paslanmaz çelik ve domuz derisinden imal edilmiş olsa da, 1950’de tasarım, modern tasarım ilkeleri çerçevesinde seri üretime uygun olacak şekilde elden geçirilmiş. 1963 yılında tasarımcısı Mies tarafından üretim hakkı Knoll’a devredilen Barselona sandalye zarif dizaynı ve her döneme ait deri ve metal yapısı ile mükemmel bir örnek. Sandalyenin oranları, zarif malzemesi ve şeklindeki basitlik onu modern endüstriyel tasarımın ikonlarından biri haline getirmeye yetiyor.

Kelebek koltuk

Arjantinli tasarımcılar Antonio Bonet, Juan Kurchan, Jorge Ferrari Hardoy tarafından 1938’de tasarlanmış olan, aynı zamanda Hardoy koltuk olarak da bilinen bu tasarım ince metal ayaklar üzerine geçirilmiş bez ya da deri döşemelikten oluşuyor. 12 mm. çelik borunun şekillendirdiği bu koltuğun arkalığı ve oturma yeri ise deri malzeme kaplı. El becerisini işlevsel ve modası hiç geçmeyen bir tasarımla birleştiren koltuk basitlik ve hafifliği ile neredeyse 80 yıldır popülaritesini kaybetmemiş durumda. Çağdaş tasarımın ikonik modellerinden biri olan bu koltuk aynı zamanda New York’taki ünlü modern sanatlar müzesi MoMA’nın da koleksiyonunda yer alıyor.

Eames salon koltuğu

Eames Lounge Chair & Ottoman Herman Miller
Herman Miller

Eames Lounge Chair & Ottoman

Herman Miller

Bir başka ikonik tasarım ise Eames’lerin koltuk ve puftan oluşan bu ikili seti. Filmlerde de sıklıkla karşımıza çıkan bu set uzun bir tasarım sürecinden sonra 1956 yılında piyasaya sürülmüş. Kontrplak ve deriden imal edilen bu ikili set, hem görselliği ile hem de rahatlığı ile öne çıkan muhteşem bir tasarım örneği. Eames'lerin bir diğer ikonik ürünü olan ve erişilebilir olması öngörülen Eiffel sandalyenin aksine bu şezlong en başından itibaren lüks bir tüketim ürünü olarak tasarlanmış ve halen de bu lüks havasını sofistike zevklere sahip varlıklı insanların evinde sürdürüyor.

LCW

Fotoğraftaki bu örnekte Charles ve Ray Eames'in ikonik tasarımlarından biri olan, kalıplı kontraplak sandalye modelini görüyoruz. Time dergisi tarafından 20. yüz yılın en iyi tasarımı seçilen bu şık, sağlam, hafif ve rahat sandalyeler bu salonda bir tarafı uzanma koltuğu olarak işlev görev L kanepe ile kombine edilmiş. Ortada Yine Eames'lere ait kalıplı kontrplak sehpa görülmekte.

Yumurta koltuk

Arne Jacobsen tarafından 1958 yılında Kopenhag'daki Radisson SAS oteli için tasarlanmış olan bu efsane koltuğun adı Egg, yani yumurta.  Örnekteki yumurta koltuk parçalı köşe koltuk takımı ile kullanılmış. Her ikisi de modern tarza sahip olan koltuk ve kanepe yağ yeşili tonlarında döşemeye sahip.

LC3

Cliff Dwelling Eklektik Oturma Odası Specht Architects Eklektik
Specht Architects

Cliff Dwelling

Specht Architects

Modern mimarisinin öncülerinden Le Corbusier'in ikonik tasarımı LC3 Grand Comfort küp koltukların kullanıldığı bu salon mid-century modern parçaların kullanıldığı eklektik bir tarza sahip. Beyaz geniş kanepe yine aynı dönemin klasik parçalarından biri. Kanepenin arkasına modern rustik tarzda bir masa yerleştirilmiş. İki kişilik kanepe ise enteresan ayakları ile dikkat çekiyor. Çağdaş bir yapı içinde ikonik tasarımlar ve klasik bir halı ile dekore edilen salon farklı dönem ve tarzlara ait parçaların bir arada muhteşem bir şekilde kullanılmasıyla eklektik bir havaya sahip olmuş.

Hangisi daha güzel: Rustik mi, Modern mi?’ başlıklı yazımız eviniz için tarz seçme konusunda yardımcı olabilir.

Bu oturma odası koltuk takımı modellerinden siz hangilerini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!