İç mimari tasarım nedir, nasıl yapılır? | homify

İç mimari tasarım nedir, nasıl yapılır?

Meral Eser Meral Eser
Arquitetura Pronta Eklektik Evler Beton
Loading admin actions …

İç mimarlık nedir? Yaşam alanlarını dekore ederken, binanın yapısından ziyade, estetik unsurlarla donanım sağlamak iç mimarların işidir. Kullanım ihtiyaçlarını göz önüne alarak kişisel zevk ve beğeniler, ihtiyaçlar, doğrultusunda uygulanacak stil ve tarza göre düzenlenir. Kapsamlı bir düzenleme için profesyonellerden destek aldığınızda, plan düzleminde tefriş yapılır. Tefriş; kat planı üzerinde eşyaların ölçekli ebatlarına göre konumlanmasıdır, odalar ve diğer yaşam alanlarının düzenlenmesidir. Bir oda düzenlenirken kapı girişi ve pencere konumları göz ardı edilmez. Doğal ışık ihtiyacını maksimum seviyede karşılayacak bir düzen oluştururken, kullanım ihtiyaçlarına göre oturma odaları, yemek alanı, çalışma alanları vb. konumların ışık ihtiyacı ve diğer kullanım alanları ile ilişkileri planlamaya dahil olur.

İç mimarlık nedir?

İç mekan tasarımı nedir? sorusuna iki şekilde cevap verebiliriz. İç mekan tasarımlarıyla ilgili yardım alabileceğiniz profesyoneller; iç mimarlar ve dekoratörlerdir. İç mimarlar, üniversitelerin 4 yıllık fakültelerinden ilgili iç mimarlık bölümlerinden mezun olmaktadırlar. Dekoratörler ise sadece duvar ya da zemin ya da evin bir bölümünü düzenlerken size destek amaçlı alternatifler sunan döşemeciler, boyamacılar ve diğer detay unsuru işleri yapanların kullanabildiği isimler olarak yer alıyor. Mevcut bir salon ya da odanızı dekore ederken, kat planı düzleminde ölçekli düzenleme, tefriş alan ihtiyaçları göz önüne alınarak düzenlenir. Özellikle küçük evlerde alan tasarrufunu maksimum seviyede karşılayacak iç açıcı bir atmosfer oluşturmada iç mimari ve planlamanın büyük önemi bulunmaktadır. Evinizi yenilerken ya da sadece bazı değişiklikler yapmak için iç mimari tasarım öğelerini kullanarak atmosferi değiştirebilirsiniz. Estetik, güvenlik ve donanımı göz ardı etmeyen örnek projeleri inceleyeleybilir, iç mimari tasarımıyla ilgili ilham verecek fikirleri gözden geçirebilirsiniz.

Formlar

Tavan dekorlarından duvar dekorlarına aydınlatma sistemleri dizayn edilirken dekorasyonun bir parçası olarak form kazandırılır. Örnek salonda dairesel formlarla tavan aydınlatma ve duvar dekorlarını göre bilirsiniz. Mecut aydınlatmaya ek unsurlar olarak bölgesel aydınlatma ve dekoratif ışıklandırma unsurlarını kullanabilirsiniz. Doğru ve ölçülü ışıklandırma sistemleri ile bir evin atmosferini tamamen dizayn etmek mümkün. 


EVRIM & GUNAY ASLAN EVI Mimoza Mimarlık Eklektik Oturma Odası
Mimoza Mimarlık

EVRIM & GUNAY ASLAN EVI

Mimoza Mimarlık

Modern stil çizgilerle bir ev döşerken farklı stil öğeleri bir araya getirerek eklektik bir yaklaşım elde etmek mümkün. Akdeniz stil, kolonyal stil, klasik ya da tropikal stil gibi farklı tarz dekor öğelerini bir araya getirirken doğadan motifler ya da geometrik formlar kullanabilirsiniz. Duvar dekorları ve tavan dekorlarını aydınlatan aksesuarların formları dekorasyonla ilişkilidir. Örnek oturma odasında olduğu gibi ayrıca ek ışıklandırma unsurları için dairesel bir abajur ve lamba aksesuarlarını bir arada kullanarak uyum ve ahenk yakalayabilirsiniz. Bir ev dekore edilirken form, doku ve renk ilişkilerini göz önüne alarak uyum ve ahenk yakalayabilirsiniz.

İç mekan tasarımı nedir? – Tasarım ve tefriş ne demek?

Bir mekânı dizayn ederken ölçekli plan düzleminde, 1/50 ya da 1/100 ölçekli bir kat planı üzerine işlenen tefriş rahatlıklıkla okunabilir. Peki tefriş ne demek? Tefriş planı dediğimiz kullanım ihtiyaçlarını karşılayan mobilya ve eşyalar, banyo elemanları, mutfak tezgahları ya da dolaplar gibi sabit mutfak elemanları ve diğer aksesuarları içerir. Dekoratif bitkilerden aksesuarlara detay unsurları plana aktarabileceğiniz gibi kapı girişi ve pencere konumları ölçekli tasarlanır. Burada örnek planda açık park alanı da dahil edilerek konumlanma kuşbakışı planda görülmektedir. Yatak odasına ait bir banyo mevcut ve sabit banyo elemanları tefriş planına işlenmiş. Oturma odası ve mutfak sadece bir mutfak tezgahıyla ayrılıyor ve açık plan dizaynı burada görülebilir. Mekânlar arası ilişkiler burada gözlemlenirken, ölçekli eşyaların ebatları yeniden düzenlenebilir ve hata unsuru bırakmadan eşyaların ebatları belirlenerek dizayn edilebilir.

Feng Shui felsefesi ile dekorasyon

Ferahlığın adresi İdea Mimarlık Akdeniz Oturma Odası
İdea Mimarlık

Ferahlığın adresi

İdea Mimarlık

Feng Shui felsefesi ile iç tasarım, Türkiye'de de rağbet gören alternatiflerden biridir. Evinizin atmosferini değiştirmek isteyebilir ya da yeni bir ev dekore ederek Feng Shui felsefesine göre dizayn ederek iç açıcı bir atmosfer oluşturabilir, huzur veren bir oda dizayn edebilirsiniz. Girer girmez içinizi aydınlatan ve huzurlu veren atmosferiyle, şıklığı bir arada barındıran göz alıcı bir salon. Dilerseniz Feng Shui ile ev dekorasyonu nasıl yapılır araştırabilir, renklerin ve formların dili ile mekana nasıl enerji katabileceğiniz konusunda ilham alabilirsiniz. Özellikle zıt renklerin yarattığı kontrast değerler mekana enerji verirken, ferahlık hissi veren renk ve dokulara da yönelebilirsiniz. Bir salon modelinde arayacağınız naif tonlar ve ferahlık hissini bu şahane salon modelinde bulabilirsiniz.

Farklı tarz ve dokular bir arada

Bir oturma odasını dizayn ederken mutlaka uyumlu renk ve dokular kullanma zorunda değiliz. Birbirinden farklı ve özgün oturma grupları ile oturma odasının havası tamamen değişebilir. Mekanı renklendiren ve enerji veren renklerin, dokuların yanı sıra, duvar dekorları ile bütünleşen oturma grupları da ilham verici unsurlar oluşturabilir. Yaşamayı sevenlere estetik unsurların yakalandığı, samimi ve eğlenceli bir oturma odası modeli olarak seçtik. Ayrıca oturma grupları mekana ve yerleşeceği alana göre dizayn edilebiliyor.

Eklektik stil

İç mimari ve iç tasarım ile ilgilenenlere şık ve farklı stilleri bir araya getiren bir oturma odası modeli. Kırmızı, sarı ve turuncu gibi sıcak renklerin oturma odası dekorasyonunda kullanılması mekana sıcak bir hava katıyor. Öte yandan sıcak renklerin daha da ön plana çıkmasını sağlamak için duvar zemini düz ve nötr renklerde tercih edilmiş. Birbirinden farklı renk ve dokularda koltuk modelleri kullanımı oldukça revaçta. Farklılığın yakaladığı ahenk günümüz iç mimari tasarım ve dekorasyon standartlarını yakalayan bir yaklaşım.

Country stil

Georgian Farmhouse Etons of Bath Kırsal Oturma Odası
Etons of Bath

Georgian Farmhouse

Etons of Bath

Kahverengi ve kremin büyüleyici uyumu daima ev dekorasyonu ile ilgili mobilya ürünlerinde çok tercih edilen renklerden olmuştur. Günümüzde tek tip tüm koltuk takımlarının birbirinin aynı olmaması gerektiğini hatırlatan tasarımlar mevcut. Özellikle farklı tarzlarda koltuk takımları ile benzer çizgilerde buluşabilir, oturma odanıza ilgi çeken koltuk form ve dokularıyla bambaşka bir atmosfer katabilirsiniz. Sıcak tonların, kahverenginin hakim olduğu oturma odası dekorasyonunda, iç mimari ve tasarımlarla ilgilenenler için şık bir şömine modeli ile dekoratif bir ayna tasarımı mevcut. Bordo duvar zemini mekana zarafet katarken, beyaz şömine hatlarını ön plana çıkarmış. Konfor sunan çizgili klasik stil koltuk takımları, farklı renk ve çizgilerin bir araya getirilmesi ile fark yaratıyor.

İskandinav stil şıklık

Ankarada bir ev homify İskandinav Mutfak
homify

Ankarada bir ev

homify

Kontrast değerlerin kullanıldığı mutfak modelinde, siyah ve beyazın mekana kattığı canlılık ve enerji ön plana çıkıyor. Özellikle klasik stilde kullanımına rastladığımız tuğla duvar dokusunu ve kaplamaları günümüzde de yeni bir dille yorumlanıyor. Beyaz tuğla duvar ve beyaz ahşap tavan zemini, klasik renklerden uzak ve yeni mutfak modelleri için modern bir yaklaşımla dizayn edilmiş. Vintage öğelere rastladığımız mutfak modelinde, siyah beyaz yer zemini kaplaması yine kontrast değerlerle mekana canlılık ve enerji katan unsurlardan biri oluyor. Düşlerinizi süsleyecek mutfak modeli, Ankara'da bulunan bir evin alt kat mutfağı olarak dizayn edilmiş.

Dekoratif aksesuarlar

Dekoratif aksesuarların dekorasyonda kullanılan diğer objeler, renk ve dokularla ilişkileri göz önüne alınmalıdır. Klasik stil bir yatak odası dekorasyonu için renklerden dokulara enfes bir tasarım çalışması. Hemen herkesin rüyalarını süsleyebilecek yatak odası, doğru ve ölçülü ışıklandırma unsurları ile fark yaratıyor. Sıcak renk ve dokuların yanı sıra klasik öğeleri barındıran aksesuarlar göz alıcı bir dekorasyon dili oluşturulmasını sağlıyor. İç mimari tasarım ve dekorasyonla ilgilenenlere zarafeti ile yatak başı formu ve dokusu nadide bir örnek teşkil ediyor.

Modern yatak odası modelleri ile ilgilenenler için, ayrıca 'Modern yatak odaları nasıl dizayn edilmeli?' yazımızı da incelemelerini tavsiye ederiz.

İç tasarımda renklerin önemi

Renkler ve dokular iç tasarımda çok önemli bir yer tutar. Daha aydınlık alanlar yaratmak için açık tonlar, daha cesur ve göz alıcı dekorasyonlar oluşturmak için de canlı renkler kullanabilirsiniz.

Kırık beyaz tonlarını ev dekorasyonlarında kullanmanın 10 şık örneği başlıklı yazımızda bu konuda birbirinden farklı örnekler bulacaksınız.


İç mimari tasarım konusundaki bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!