​Oturma grubu modelleri ve renkleri | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

​Oturma grubu modelleri ve renkleri

nihal e. nihal e.
Global Eclectic Style Oturma Odası SB design Studio
Loading admin actions …

Oturma odası, uyanık olduğumuz saatlerde yaşam alanımızda en çok vakit geçirdiğimiz odaların başında gelir. Hem misafir ağırlamak hem de gündelik ko şuşturmanın ardından günün yorgunluğunu atmak için salonlarda en çok kullandığımız şey ise koltuk takımıdır. Bu nedenle her oturma odasında en çok özen gösterilen mobilya grubu koltuklardır.

Girişten anlayacağınız üzere bu makalenin konusu oturma grupları. Koltukları bu kadar önemli yapan şey, gün boyu yaşadığımız stresi ve yorgunluğu üzerimizden atmak için ayaklarımızı uzatıp koltuğa gömülmenin sıcak bir duş almak kadar etkili olmasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla bir koltuğun en önemli özelliği rahat ve konforlu olması. Ancak bu sayede oturma odasında dinlendirici bir atmosfer sağlamak mümkün. Bununla birlikte şıklıktan da ödün vermemek gerek. Zira oturma odası aynı zamanda konuk ağırlanılan bir yer.

Konfor ve rahatlık deyince neyden söz edildiğini anlıyoruz. Estetik ise daha karmaşık bir konu. Çünkü her insanın güzellik anlayışı görecelidir. Örneğin sizin çok beğendiğiniz bir kanepeyi başka biri beğenmeyebilir. Dolayısıyla bu noktada kendi zevk ve beğeninize göre hareket etmeniz gerekiyor. Eğer hala kararsızlık yaşıyorsanız her yıl trend olan oturma grubu modellerine göz atabilirsiniz.

Oturma grubu satın alırken dikkat edilecek hususlar

Oturma grubu satın alırken iyi düşünüp araştırmak gerekiyor. Zira satın aldığınız bir koltuğu ortalama 8 yıl boyunca kullanılırsınız. Dolayısıyla aceleye getirmeden akıllıca bir alışveriş yapmak gerekiyor. İlk dikkat etmeniz gereken şey işçilik kalitesi olmalı. Bunun dışında stil, şekil, döşeme ve dayanıklılık gibi hususlar da var. Aşağıda oturma grupları ile ilgili dikkat etmeniz gereken özelliklere kısaca inceledik.

Oran

Yaşama Mekanı Modern Oturma Odası Pronil Modern İşlenmiş Ahşap Şeffaf
Pronil

Yaşama Mekanı

Pronil


Odanın boyut ve şeklini göz önüne alarak, yeni koltuklarınız için belirlediğiniz alanı ölçün. Alanı dolduracağını düşündüğünüz bir koltuğu yerleştikten sonra, mobilya ölçümlerini not edin ve yerdeki ip ile yere işaretleyin. Bu şekilde oturma grubunun alana sığacağından ve dolaşmak ya da geçmek için yeterli boşluk kalıp kalmayacağından emin olabilirsiniz.

Koltukları oturma odasına nasıl götürmeyi planladığınız da bir diğer konu. Dar giriş kapılarınız varsa veya bir asansör ya da merdivenle erişilen bir dairede yaşıyorsanız mobilyayı evinize nasıl taşıyacağınızı düşünün.

​Konfor

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey Modern Oturma Odası BUUN MOTTO ARCHITECTS Modern
BUUN MOTTO ARCHITECTS

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey

BUUN MOTTO ARCHITECTS

Yeni bir kanepe ile gördüğünüz ve hissettiğiniz şey çoğunlukla yeni bir eşya almanın sevincidir. Ancak şu anda çok rahat hissedilen bir koltuğun zamanla sarkabileceğini unutmayın. Bu nedenle döşemenin altında neler olduğunu öğrenmeye dikkat edin. Kalite ve işçilik, mobilyanın uzun veya kısa süreli olup olmadığının gerçek göstergesi olacaktır.

​Şekil ve boyut

Oturma odanız dar ya da küçükse başka hiçbir eşyaya yer bırakmayan büyük bir takım koymamalısınız.

​İşlev

İ&M YILDIZ EVİ Modern Oturma Odası yücel partners Modern
yücel partners

İ&M YILDIZ EVİ

yücel partners

Kalabalık bir aileniz varsa herkesin birlikte oturabilmesi için L veya U şeklinde yerleştirilmiş iki kanepe düşünün. Modüler veya kesitsel kanat olarak da bilinen bu tür koltuklar dayanıklı bir kumaşta döşenmelidir – özellikle de evcil hayvanlar varsa. Yana açılan yatay kısımlar, uzanma seçeneği sunar ve özellikle ev sineması için idealdir.

Ayrıca misafir yoğunluğunuz da bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer ayrıntıdır. Eğer çok sık misafir ağırlamak durumunda kalıyorsanız işlevsel özellikleri ile ön plana çıkan oturma odası gruplarını tercih etmeniz gerekiyor.

Oturma odası grupları arasında yer alan ve iki kişilik yatak haline gelen kanepeleri seçerseniz misafirleriniz geldiği zaman onları bu kanepeler üzerinde ağırlayabilirsiniz. Misafir yoğunluğunuz bittiği zaman ise kanepeleri kapatarak kanepenizi eski haline getirebilirsiniz.

İşlevsel özelliklere sahip olan oturma grupları seçmeniz aynı zamanda alandan tasarruf etmenizi de sağlar. Genellikle açılı ve kapanır özelliklere sahip olan bu oturma grupları, dar alanlarda kullanabilmeniz için üretilmektedir. Eğer geniş alanlara sahip değilseniz ve kısıtlı bir alana sahipseniz bu kanepe modellerini seçerek ihtiyaç duyduğunuz anlarda açarak kapatabilirsiniz.

​Arkalık ve kenarlar

Sağlam bir çerçeve oturma grubunun uzun ömürlü olmasına katkıda bulunur. Ahşap bir arkalık ve kenarlar için en iyisi, özellikle fırında kurutulmuş kaliteli bir ahşap olmasıdır. (Zamanla çözülebilen ucuz ahşap türlerine dikkat edin.) Çerçeve dübel veya çiviyle birlikte sabitlenmelidir; zımba ve tutkalla bir arada tutulanlardan kaçının. Bacaklar ya çerçevenin bir parçası olmalı ya da sağlam bir şekilde bağlanmalıdır. Kanadın koltuğu geniş bir alana sahip olduğunda metal çerçeveler gerekli olabilir, ancak aynı sebepten mobilyayı ağırlaştırır.

Sağlam çerçevelere sahip olan oturma grupları aynı zamanda uzun süre boyunca ekstra bir tamirat ya da bakım gerektirmeden sizlere işlevsel özelliklerinden yararlanabilme imkanını sunar. Bu tür oturma gruplarını satın aldığınız zaman uzun süre boyunca ekstra bir bakım ihtiyacı hissetmezsiniz.

​Destek sistemi

Global Eclectic Style Oturma Odası SB design Studio
SB design Studio

Global Eclectic Style

SB design Studio

Uzun ömürlü kanepelerde genellikle yaylar bulunur ve birçok çeşidi vardır. En yüksek seviyede destek, cep bobini yayıyla veya serpantin tarzında bir yay ile sunulmaktadır. Dokuma gibi başka destek yöntemleri de vardır. Bu daha ucuz bir süspansiyon metodu olmasına rağmen, ağırlıkları en fazla taşıyacak alanlarda yaylar ile birlikte kullanıldığında dokumalar iyi destek sağlayabilir.

​Minder

Tipik olarak kanepeler için üç yastık düzenlemesi vardır: Sabit arka (her dönem kanepe tasarımlarında popüler), yastık kılıfı (genellikle kollara sığacak şekilde eğri T şeklinde sırt minderi olan en yaygın stil) ve dağılma (yastıklı bir arka çerçeveyi gizleyen minderlerin gevşek bir şekilde düzenlenmesi.)

​Dolgu

Koltuk minderi sıkı olmalı ve bastırdıktan sonra kendi şekline geri dönmelidir. En kaliteli ve dolayısıyla pahalı model yumuşak tüy minderlerdir. Köpük yastıklar ise en ucuzudur, ancak düşük yoğunlukluysa hızlı bir şekilde sönebilirler. Dolgu kısımları sıkı olan ve özellikle köpük yastıklar ile desteklenen modeller günün yorgunluğunu oturma gruplarınızda atmanız konusunda sizlere imkan sağlayabilecek olan modellerdir.

​Kumaş

Oturma grubunuzu uzun yıllar kullanmak istiyorsanız, koltuklarınız için doğru tekstil malzemesini seçmelisiniz. Sert pamuklu kumaşlar dayanıklı görünür, ancak ucuz bir sentetik ile karıştırılma ihtimali vardır. Yüksek kaliteli sentetik mikrofiber kumaşlar, çoğu doğal kumaşın dokusunu taklit eder ve lekelere karşı dayanıklıdır. Ayrıca renginin solma olasılığı daha düşüktür.

Kumaş seçimine dikkat etmeniz aynı zamanda temizlik açısından da önemlidir. Bazı kumaş türleri zor bir şekilde temizlenebildiği için temizliğe ayıracağınız zamanın uzamasına yol açabilir. Kumaş seçimi yaparken, daha kolay temizlenebilir yapıya sahip olan kumaşları tercih etmeniz, temizlikten tasarruf edeceğiniz zamanı kendinize ayırmanızı sağlayabilir.

Normal nemli bir bez ile kolay bir şekilde temizlenebilecek olan kumaşlar ile dizayn edilmiş olan oturma odası koltuk takımı modelleri aynı zamanda evcil hayvan besleyen ve çocuklu aileler için de büyük bir önem taşıyor. Evcil hayvanlı ve çocuklu ailelerin koltuk takımları kirlenmeye çok fazla müsait olduğu için özellikle bu tür durumlar içerisinde olan kişilerin kolay temizlenebilir kumaşlar ile üretilmiş olan takımlara yönelmesi gerekebilir.

​Renk

Oturma odaları için uygun bir mobilya seçmek ve oturma odası koltuk takımlarınız ile dekorasyonlarınız ile bir bütünlük yakalamak istiyorsanız renk seçimine de büyük bir özen göstermeniz gerekiyor. Burada renk seçimi için ilk dikkat etmeniz gereken nokta oturma odanızda uyguladığınız ya da uygulamayı düşündüğünüz dekorasyon stilidir. Örneğin, modern bir dekorasyon stili uygulamak istiyorsanız daha açık renkleri tercih etmeniz gerekebilir. Gri, beyaz ve siyah gibi kapalı renkler de istisna olarak tercih edebileceğiniz renkler arasında yer alıyor.

Renk seçiminizi daha isabetli bir şekilde yapabilmek için isterseniz aksesuar kullanmayı da deneyebilirsiniz. Genel oturma odası dekorasyonunuz ile beğendiğiniz oturma odası takımlarının uyumsuz olduğunu düşünüyorsanız dengeleyici özelliğe sahip olan aksesuarları kullanarak, dekorasyon stiliniz arasında eşsiz bir bütünlük yakalayabilirsiniz. Bu noktada zıt renklerin uyumundan da yararlanabilirsiniz. Beyaz ve siyahın zıt uyumu gibi detayları değerlendirerek kendinize son derece konforlu ve estetik oturma odaları yaratabilirsiniz.

​Sağlık

Oturma odanız için koltuk takımı seçeceğiniz zaman koltuk takımlarının kumaşı, malzemeleri, terletmeme özelliği, işlevselliği ve sağlamlığı, kolay temizlenebilir olması gibi detaylara da mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu detaylar aslında sandığınızdan daha da büyük bir önem taşımaktadır. Koltuk takımınızı uzun yıllar boyunca kullanabilmek istiyorsanız ve sağlıklı bir şekilde oturma odası takımlarından yararlanabilmenizi sağlar.

Sağlıklı ve konforlu bir şekilde koltuk takımları kullanabilmek için bu detaylardan asla ödün vermemeniz gerekiyor. Sadece kişisel zevklerinize uygun olarak ya da bütçenize uygun olarak bir seçim yaptığınız zaman ilerleyen süreçlerde sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Küçük bahçeler için 12 yaratıcı fikir' başlığına bakabilirsiniz.

Bu oturma grubu modellerinden siz hangilerini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!