​Bahçe aydınlatma sistemleri: 10 örnek uygulama | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

​Bahçe aydınlatma sistemleri: 10 örnek uygulama

nihal e. nihal e.
Rustik Bahçe MUDA Home Design Rustik
Loading admin actions …

Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere mega kentlerde bahçeli bir evde oturmak ne yazık ki bir lüks haline geldi. Büyük toplu konut sitelerinde oturanlar ise bahçeyi ortak kullanım alanı olarak paylaşmak zorundalar. Dolayısıyla eğer bahçeli bir evde oturuyorsanız şanslısınız demektir. Bilhassa trafik ve stresten kaynaklı yorgunluğu üzerinizden atabilmek için bahçe büyük bir avantaj. Benzer şekilde teras ve veranda sahibi olmak da bir lüks. Kısacası kalabalık nüfuslu yerleşim merkezlerinde dış mekanlar, kırsal kentlere oranla oldukça önemli hale geliyor. Özellikle de senenin büyük kısmının sıcak geçtini hesaba katarsak.

Bahçe, balkon ve teras gibi açık alanlar evimizin bir parçası olduğu için bu mekanları da tıpkı yaşam alanımız gibi dekore etmemiz gerekiyor. Aksi takdirde bakımsız ve kendi haline bırakılmış bir bahçe ya da teras, içinde vakit geçirmek istemediğimiz çirkin bir yere dönüşüyor. Yani nasıl ki evin içinde huzurla oturmak istiyorsak bu tür dış mekanları da işlevsel ve konforlu kılmamız gerek. Bir balkon ya da terası mobilya ve aksesuarlarla dilediğiniz gibi dekore edebilirsiniz. Bahçe süslemenin ise pek çok alternatifi vardır. Yeşil bitkiler, renkli çiçekler, ağaçlar, çakıl taşları gibi doğal öğelerin dışında bu alan için de mobilya kullanılabilir.

Bahçeyi gece gündüz kullanmak istiyorsak aydınlatma şart. Zira güneş karardığında herhangi bir kaza geçirmemek için ışığa ihtiyacımız olacak. Güvenliğimizi sağlamak dışında aydınlatmanın başka avantajları da var. Tıpkı iç mekan gibi aydınlatma bahçenin atmosferine doğrudan etki eder. Bahçenizin akşam saatleri de gündüzleyin olduğu gibi güzel gözükmesini istiyorsanız aydınlatma sistemi kurmalısınız. Bununla birlikte bahçeyi aydınlatmak için pek çok seçenek söz konusu. Her bahçe için birden fazla aydınlatma fikri uygulanabilir. Dolayısıyla dış mekan için tek bir ışık sistemi düşünülemez. Ancak her aydınlatma biçimi de bahçeyle örtüşmeyebilir. Aşağıda aydınlatma sistemleri ile ilgili daha detaylı bilgi vererek bahçeniz için en uygun kararı vermenize yardımcı olmayı umuyoruz.

Aydınlatma sisteminin faydaları nelerdir?

Bahçemizi en iyi şekilde kullanmak ve daha güzel gözükmesini sağlamak için pek çok seçenek mevcut. Açık havanın tadını çıkarmak için mobilya yerleştirebilir, iç açıcı bir ortam sağlamak için çiçek ekebilir ve hatta bahçe işleriyle uğraşmayı seviyorsak sebze meyve bile yetiştirebiliriz. Tüm bunları yaparken yapay ışığa ihtiyacımız yokmuş gibi gelebilir ancak aydınlatmanın sağlayacağı çok önemli avantajlar söz konusu. Açık havada vakit geçirmek hem sağlığımız hem de psikolojimiz açısından oldukça yararlıdır. Özellikle yazın kavurucu sıcakları düşünülünce eve sıkışıp kalmak bunaltıcı gelebilir. Bahçe bu anlamda oldukça işe yarar bir ortam. Bahçemizden akşam saatlerinde yararlanabilmek için ise ışığa ihtiyacımız var. Dış mekan aydınlatması sokaktan bakıldığında evinizin de daha güzel gözükmesini sağlar. Bir diğer avantajı ise yaşam alanımızın güvenliğini sağlamasıdır. Aydınlatma sistemi sayesinde bahçemize girebilecek tehlikeli insanları ve bitkilere zarar veren hayvanları tespit edebilir ve böylece kendimizi daha güvende hissederiz.

Bahçe aydınlatması türleri nelerdir?

Bir bahçeyi aydınlatmak için pek çok aydınlatma sistemi bulabilirsiniz. En popüleri ise başta led bahçe lambaları olmak üzere aydınlatma aplikleri, armatürler ve ışıklı direklerdir. Bunların dışında da birçok seçenek söz konusu. Zemin spotları, solar enerjili led ışıldaklar, fenerler ve tavana asılan sarkıt lambaları alternatifler arasında sayabiliriz. Aydınlatma sistemleri geniş bir yelpaze sahip olmakla birlikte bahçenizde öne çıkarmak istediğiniz noktalar ile bahçenin boyutları ideal aydınlatma sistemini seçmenizde büyük rol oynar.

​Çok boyutlu aydınlatma

Hangi aydınlatma sisteminin bahçeniz için en doğrusu olacağı konusunda karar verirken çok boyutlu aydınlatma düşünebilirsiniz. Çok boyutlu aydınlatma, tek bir alanda doku ve boyut oluşturmak için farklı ışık fikstürlerinin bir arada kullanılmasıdır. Bahçe duvarı ya da parmaklıklar, patika demirbaşları, sarkık ışıklar ve spot ışık gibi aydınlatma fikstürlerini bir araya getirmek, bahçeyi tamamen aydınlık hale getirirken aynı zamanda yaratıcı bir manzara sunar. Renkli ışık kullanarak görsel çekiciliği arttırabilirsiniz.

​Doğru noktalar ve az ışık

Modern Balkon, Veranda & Teras homify Modern

Bahçe içerisinde toprağa basmamak ve döşenmiş zemin üzerinde yürümek için yolu da aydınlatmak gerekir. Bununla birlikte eğer ışıklı direkler kullanılmayacaksa spot aydınlatma ya da yol kenarına uygulanacak alçak lamba ya da fenerler tercih edilebilir. Yol ışıkları genellikle iyi düşünülmeyen aydınlatma yöntemlerinden biridir. Çünkü çoğu ev sahibi ışığın tüm yol boyunca kullanılması gerektiğine inanır. Oysa doğru noktalara yerleştirilmiş ışıklar yolu tamamen aydınlatmaya yeter. Işığın yanına ekleyeceğiniz küçük bitkiler ise bahçe yolunu görsel açıdan daha cazip gösterecektir.

​Ay ışığı etkisi yaratmak

BeMOSS Eklektik

Günümüzde müstakil ev yerine apartmanlar daha çok olduğu için yüksek binalar nedeniyle çoğu bahçe ay ışığından yeterince faydalanamaz. Benzer şekilde bahçenizde ağaç ya da veranda çatısı bulunuyorsa bu da ay ışığını gölgeleyecektir. Ancak ışığı yüksek noktalara yerleştirerek kendi ay ışığımızı da yapabiliriz. Bunun için ışıklı direkler kullanabilirsiniz.

​Şömine veya ateş çukur

Şömine aydınlatması, açık alanınızı aydınlatmak için sıcak bir yol sunar. Şömine dışında son yıllarda popülerliği artan ateş çukuru da bir diğer alternatif. Her iki seçenek de mükemmel bir atmosfer sunarken aydınlatma ile birlikte ısınmayı da sağlar. Ateş çukurunun geleneksel modelleri olduğu gibi çağdaş bir tarza sahip örnekleri de vardır.

​LED aydınlatma

LED aydınlatmanın yüksek seviyede ve abartılı olması gerekmez; yumuşak ve incelikli olabilir. Dış mekan LED ışıklarının avantajı değişik renk seçenekleri sunarken aynı zamanda farklı parlaklık seviyelerinde bulunmasıdır. Tek başına veya dış mekan mobilyalarınızın arkasında, en çok ihtiyaç duyulan yerde; gölge ve ince aydınlatma yaratmak için kullanılabilirler.

​Su aydınlatması

Arka bahçesinde çeşme ya da süs havuzu bulunan ev sahipleri için güzel bir seçenek olarak su aydınlatması yaratıcı bir fikir. Işık fikstürleri suyun yatıştırıcı sesleriyle eşleştirildiğinde oldukça çekici bir manzara sunduğu için hemen hemen her su kütlesine entegre edilebilir.

​Bitki arasına

Modern Bahçe homify Modern

Arka bahçenizin tamamının lamba dolu olması gerekmez. Ancak bahçenizin en sevdiğiniz bölümüne ışık yerleştirmek, aradığınız bahçe ambiyansını yaratabilir. Bitkiler dışında çiçekler, saksılar ve heykelleri de aydınlatabilirsiniz. Bitki ve nesnelerin aydınlatılması ile ilgili önemli bir püf nokta ışığın rengidir. Sarımsı tonları nesne ve mobilyalarda kullanılrken bitkiler için beyaz ve mavi ışığı tercih etmelisiniz. Bu basit tüyo ışığın daha belirgin ve uyumlu gözükmesini sağlar.

​Kapı aydınlatması

Hem bina kapısı hem de bahçe kapısı aydınlatma ile birlikte rahat bir erişim sağlar. Aynı zamanda girişin ve bahçe yolunun daha geniş algılanmasına neden olur. Kapının ne kadar büyük ya da küçük olmasına bakılmaksızın derinlik yaratır. Bu aydınlatma, yol alanınızı güçlendirmenin ve büyütmenin mükemmel bir yoludur.

​Basit aydınlatma

Pergola Modern Bahçe Earth Designs Modern Masif Ahşap Rengarenk

Bahçenize daha basit aydınlatma da uygulayabilirsiniz. Basit ama yaratıcı fikirler geniş kapsamlı bir ışıklandırma kadar etkili olabilir. Açık alan mobilyalarınızı, tüm alanı bir arada toplayacak basit aydınlatma ile süslemeyi düşünün. Daha büyük aydınlatma armatürleriniz varsa, basit ışıklandırmanız ile dekorunuzu birbirine bağlamanın mükemmel bir yoludur. Isıtıcı ışıklar, bu dekor seçeneği için en iyi performansı gösterir; zira bunlar yıkıcı bir atmosfer yaratmazlar. Basit aydınlatma içine mumlar da girebilir. Tamamen yaratıcılığınıza kalmış.

​Işığın yönü

Bahçe aydınlatmasının iyi sonuç vermesi için ışığın konumu ile birlikte yönü de önemlidir. Işığın yönüne göre alt başlıklara aydırdığımızda:

1- Aşağıdan yukarıya: En yaygın kullanılan tekniktir ve ışığın gün ışığı perspektifini tersine çevirdiği için dikkat gerektiren dramatik bir etkiye sahiptir. Bu tür aydınlatma için gömme ışık kullanılır.

2- Yukarıdan aşağıya: Genel aydınlatma dışında güvenliği sağlama ve havuz için tercih edilir. Duvara monte spot ışıklarla tavan lambası kullanılır.

3- Vurgu aydınlatması: Dikkat çekici bitkiler ve bahçe heykelleri gibi odak noktalarını vurgulamak için kullanılan bir aydınlatmadır. Bu tür aydınlatma için ayarlanabilir başak spot ışıkları, gömme yükselticiler ve duvar spotları kullanılır.

4- Gölge aydınlatması: Gölgeleme, bir bitkinin veya küçük ağacın siluetini arkasındaki duvar yansıtmak için bitkinin önüne yerleştirilen spot ışık anlamına gelir. Bu, yeni dikilen küçük bir ağacın rolünü abartmanın kolay bir yoludur.

5- Işığı yayma: Işığı yayma düşük planlı bir yol, basamak, teras veya alan için parlamayan, genellikle dairesel bir ışık havuzu sağlamak için üstte bir şapka veya kalkan bulunan düşük seviyeli saplı bir ışığın kullanılmasıdır.

Bahçe aydınlatma sistemleri hakkındaki bu yazı işinize yaradı mı?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!