Duvara monte kitaplık modelleri: 22 ilham verici örnek | homify

Duvara monte kitaplık modelleri: 22 ilham verici örnek

Özlem K. Özlem K.
beatrice pierallini Eklektik Çalışma Odası
Loading admin actions …

Kitaplıklar birçok evin vazgeçilmez birer parçası. Her ne kadar günümüzde elektronik kitaplar yaygınlaşmaya başlamış olsa da, evde kendisine ait güzel kütüphaneye sahip olmak birçok insan için halen büyük bir zevk. Üstelik bazı kitaplar vardır ki, görsel olarak da insanı tatmin ederler, kişi o kitaplara sahip olmak, gözünüzün önünde sürekli görmek, elinizin altında tutmak ister. Özellikle sanat kitapları, tasarım kitaplar ve yemek kitapları bu kategoriye giriyor, ancak edebiyat, bilim kitapları da bu kişiler için aynı düzeyde önemli. Fantastik edebiyat severlerin çizgi romanları da aynı şekilde. 

Elektronik kitap kullanımının artması, koleksiyon yapmayı seven birçok kitapseverin basılı kitap satın alma alışkanlığına engel olmadı. Sayfalar arasında dolaşmayı, kağıda dokunma hissini, mürekkepli kağıt kokusunu seven birçok okuyucu bu güzel hazineleri için evlerinde kitaplıklar oluşturmaya devam ediyor.  Birçok yayın evi yazılı basımı ayakta tutmak için elinden geleni yapıyor, kitapların özellikle kapak ve sırt kısımlarının tasarımlarına özen gösteriyor ve hatta sıra dışı tasarımlara sahip özel seriler piyasaya sürüyorlar. Kısacası kitap severler halen evlerindeki kitaplıkları koruyor,geliştiriyor, zaman zaman elektronik kitap okusalar dahi, kişisel kütüphanelerini evlerinin yıldız parçalarından biri olarak görmekten keyif alıyorlar. 

Günümüzde son derece yaratıcı ve göz alıcı tasarımlara sahip kitaplıklar sadece çocuk odaları ve çalışma odalarına değil, evin her köşesine uygulanabilecek aksesuarlar olarak karşımıza çıkıyor. Kitaplıklar eskiden meraklıları dışında, evin en çok vakit geçirilen, misafirlerin ağırlandığı oturma odalarına değil, evin nispeten az kullanılan odalarına, varsa çalışma odalarına ve/veya çocuk odalarına konurdu. Kitapların işlevsellik dışında dekoratif birer unsur olduğunun da farkına varılması sayesinde kitaplıklar salonlardaki yerlerini aldı. Salonlara ve oturma odalarına yerleşen kitaplıklar ve raflar farklı beğenilere hitap edecek şekillere büründü ve kişiye özel, ihtiyaca uygun bin bir çeşit model tasarlanıp imal edilmeye başlandı. Bazı mobilya firmaları kitaplık ve rafları oturma takımlarının birer parçası olarak dahi tasarladı.

Kitaplıklar, zaman zaman dekorasyonun öyle bir odak noktası haline geldi ki, kitapları düzenleme şekilleri bile dekorasyonun bir parçası haline dönüştü. Örneğin kimisi okumuş olduğu kitapları ve henüz okumamış olduğu kitapları ayrı ayrı dizdi, kimisi alfabetik  sıra yaptık, kimisi kitapların sırt renklerine göre bir düzen kurarken kimisi ise kitapları boylarına göre dizdi. Kitapları konusuna göre düzenlemek de en popüler dizme şekillerinden. Üstelik düzenleme tipleri bunlarla da bitmiyor. Kitapları dikey değil, yatay düzenlemek de oldukça yaygın. Ya da karmaşık gibi görünen bir düzenle, bazısını dikey, bazısını yatay olarak da düzenleyenler var. En enteresan kitap düzenleme şekillerinden biri ise tüm kitapları ters bir biçimde, sırtı değil, sayfaları görünecek şekilde düzenlemek. Biraz delice, değil mi? Beyaz ağırlıklı dekorasyonun hakim olduğu evlerde tercih edilebilen bir düzen. Böyle bir çılgınlık yapmayı düşünürseniz, alfabetik sıralama aradığınızı bulmayı kolaylaştırmak açısından faydalı olacaktır.

Gelelim kitaplıklara… Bugünkü yazımızda duvara monte kitaplık modellerinden bir derleme hazırladık. Derlememize 22 örnek kitaplık koyduk. Bu örneklerin hem büyüklük olarak, hem stil olarak hem de tasarım şekli olarak birbirinden epey farklı modeller olduğunu göreceksiniz. Ayrıca, kitaplıkların monte edildikleri yerler, oda içindeki konumları açısından da oldukça değişik örnekler var. Bu sayfamızda yer alan örneklerin sizin için de ilham kaynağı olmasını umuyoruz.

1) Dekorasyonun parçası olarak kitaplık

CIHANGIR 41 // RESIDENTIAL PROJECT Escapefromsofa Eklektik Oturma Odası
Escapefromsofa

CIHANGIR 41 // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

İlk örneğimizde duvara monte edilen çıtalar arasında yerleştirilmiş raflardan oluşan bir model görüyoruz. Bu tür kitaplıkların en büyük avantajı konumlandıkları duvarın büyüklüğüne de bağlı olarak genişletilebilmeleri. 

Aynı odaya karşıdan bakalım

CIHANGIR 41 // RESIDENTIAL PROJECT Escapefromsofa Eklektik Koridor, Hol & Merdivenler
Escapefromsofa

CIHANGIR 41 // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

Görüldüğü üzere, kitaplık odanın en dibinde kalan duvar boyunca devam ediyor. Bu alan artık dekorasyonun önemli bir parçası haline gelmiş durumda ve duvara monte bu kitaplıkta yalnızca kitaplar değil, dekoratif eşyalar da sergileniyor.

2) Kitaplığın odak noktası olduğu bir başka oturma odası

Evim Değerli seldacampling Modern Oturma Odası
seldacampling

Evim Değerli

seldacampling

Bu oturma odasında da benzer bir çalışma görüyoruz ancak kitaplığın modeli farklı. Yine boydan boya ve tabandan tavana kadar uzanan bir model ancak diğeri gibi duvara monte edilen çıtalara bağlı raflar yerine, kutucuklardan oluşan bir sistem kurulmuş. Fazla yer kaplamaması açısından dar bir yapıda imal edilen bu kitaplıkta televizyonun monte edilmesi için bir de geniş bir boşluk bırakılmış.

3) Çatı katında endüstriyel bir görünüm

Loft Conversion in Nisantasi FLAT C/ ARCHITECTURE Modern Evler
FLAT C/ ARCHITECTURE

Loft Conversion in Nisantasi

FLAT C/ ARCHITECTURE

Duvara monteli sistemde bir başka kitaplık görüyoruz. Bu sefer geniş demir çıtalar ve geniş ahşap raflarla daha endüstriyel bir hava yakalanmış.

5) İşte tipik, basit bir örnek

Duvara monte kitaplıklar az yer tutmaları ve deprem anında devrilme tehlikesi olmadığı için birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Fotoğrafta bu tür kitaplıkların tipik bir örneğini görüyoruz. Bu standart modeller özellikle minimalist dekorasyondan hoşlananlar için ideal.

6) Endüstriyel stilin izleri

Salon Bölümü Erden Ekin Design Endüstriyel Oturma Odası
Erden Ekin Design

Salon Bölümü

Erden Ekin Design

Endüstriyel stilde epey bir örnek verdik, demek bu tarz, duvara monte kitaplıklar bu stile çok yakışıyor. Fotoğrafta harman tuğla kaplı duvarları, geniş metal saati, modernize edilmiş Chesterfield kanepesi ile endüstriyel stilin erkeksi izlerini taşıyan bir oturma odası görüyoruz. Harman tuğla kaplamalar konusunda daha fazla bilgiyi ’Tuğla desenli duvar kağıdı ve paneller’ başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

4) Endüstriyel demişken…

Su tesisatı borularıyla yapılan mobilya, aydınlatma ve aksesuar örneklerine bu muhteşem duvara monte kitaplığı da ekleyelim!

7) Dolaplarla entegre edilmiş bir model

Symphony Villa - Güzelbahçe İzmir VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Çalışma Odası
VERO CONCEPT MİMARLIK

Symphony Villa – Güzelbahçe İzmir

VERO CONCEPT MİMARLIK

Bu örneğimizde ise duvar boyunca uzanan bir başka model görüyoruz. Bu modelde kitaplık rafları kapalı dolaplar ile bir arada kullanılmış. Aynı zamanda depolama ünitesi görevi gören bu kitaplık da oldukça güzel.

8) Raf ve dolap kombinasyonuyla oluşturulmuş bir model

Bu örnekte ise alt kısımda TV ünitesi olarak da kullanılan geniş ve alçak bir dolap ile kombine edilmiş, uzun rafları görüyoruz. Monte sistemleri sayesinde bağlantı parçalarının tamamını içine gizleyen bu geniş raflar sade ve şık bir görünüm için ideal.

9) Okuma köşesi

Kitaplıklardan bahsederken okuma köşelerini de atlamayalım. Fotoğrafta benzersiz güzellikte, huzur dolu bir örneğini görüyoruz. İyi bir okuma köşesinin nasıl tasarlanması gerektiği konusunda ipuçları ve daha fazla örnek için ’Evimde huzurlu bir kitap okuma köşesi nasıl yaratabilirim?’ başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

10) Kapının iki yanına, nişler içine

Bu örneğimizde ise bahçeye açılan cam kapının iki yanına, nişler içine oturulmuş kitaplıklar görüyoruz. Niş, duvardaki oyuklara verilen isimdir ve dekoratif olarak estetik bir görünüm sundukları gibi, işlevsel olarak da şık bir biçimde kullanılabilirler. ’12 muhteşem niş fikri’ başlıklı yazımızda birbirinden güzel çalışmaları görebilirsiniz.

11) Sıradanlığı sevmeyenler için

Bu örneğimiz ise sıradanlıktan hoşlanmayan okuyucularımız için. Duvara monte kitaplıkların dekorasyonun odak noktası olarak da kullanıldıklarından bahsetmiştik. 45 derecelik açılara sahip, verev bölünmüş bu kitaplık, bu açıdan verebileceğimiz en iyi örneklerden. 

12) Bir benzeri de burada

Üstteki siyah renkli kitaplığa bir alternatif de bu örnekte. Beyaz renkli, 45 derece açılı rafların arasına siyah renkli yatay raflar da yerleştirilerek enteresan bir çalışma ortaya çıkarılmış.

13) Açı demişken…

Kitaplık Modelleri RayKonsept Çalışma OdasıDolap & Raflar
RayKonsept

Kitaplık Modelleri

RayKonsept

Fotoğrafta da sıra dışı bir kitaplık çalışması görüyoruz. Bu sefer kitaplığın iki yanı yere dik olarak değil, açılı olarak iniyor; böylece bu benzersiz model de için de bulunduğu odanın odak noktası haline geliyor.

14) Tavanın şekline uygun bir örnek

The Harry Potter staircase Zodiac Design Modern Çalışma Odası
Zodiac Design

The Harry Potter staircase

Zodiac Design

Bu örnekte ise eğimli tavana sahip bir evde duvara monte kitaplık tasarımı görüyoruz. Üst kata çıkan merdivenin arkasında konumlanan bu kitaplık, ölü bir alan olma potansiyeli taşıyan bir duvarı mükemmel bir biçimde kullanmış.

15) Ölü alanları kitaplık ile değerlendirmek

Ölü alan diye bir şey yoktur, kötü yerleşim vardır diyoruz. Bakın, çalışma masasının yanında kalan daracık bir alan, duvara monte edilmiş güzel bir kitaplıkla nasıl değerlendirilmiş.

16) Gelelim zeminle bağlantısı olmayan,duvara monte küçük kitaplıklara

backpack wallshelf fifti-fifti Oturma OdasıRaflar
fifti-fifti

backpack wallshelf

fifti-fifti

17) Ahşap meyve kasalarından duvara monte kitaplığa

Kendin Yap projeleri meraklıları için ideal!

18) Yatak baş ucunun üstüne bir mini kütüphane

19) Hem duvar süsü hem de kitaplık olan geçmeli bir sistem

20) Raflar aynı zamanda kapak; düşme kapaklar kapandığında raf diye bir çıkıntı kalmıyor

Tasarımcılar muhteşem çalışmalara imza atıyor!

21) Aynı anda hem duvar aksesuarı ve kitaplık

Labirent Kitaplık homify Çalışma OdasıDolap & Raflar
homify

Labirent Kitaplık

homify

22) Yerim yok diyenlere

Ve son olarak, duvarlarında yer olmadığını düşünen okuyucularımız için bir model. Duvara, tavana yakın bir noktaya monte edeceğiniz bir kitaplık alanınızda en ufak bir küçülme yaratmayacaktır.

Bunun gibi yazılar ve çok da fazlası için homify Dergi sayfalarında yer alan Fikir Yazılarını takip etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, Mağazamızda da birbirinden güzel kitaplıklar ve başka mobilyalar bulabilir, beğendiğiniz ürünleri uygun fiyatlara online olarak satın alabilirsiniz.

Duvara monte kitaplık modellerinden siz hangilerini beğendiniz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!