Nereden ev almalıyım? Konut edinmek isteyenlere tavsiyeler

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Nereden ev almalıyım? Konut edinmek isteyenlere tavsiyeler

Homify TR Homify TR
Meteor Mimarlık & Tasarım – RESIDENCE ARCHITECTURE:  tarz Ofis Alanları, Modern
Loading admin actions …

Ev almak pek çok insanın paylaştığı bir hayal, kimimiz içinse neredeyse hayattaki en önemli amaçtır. Barınma ihtiyacının insani bir tarzda karşılanmasının maddi koşullara son derece bağımlı hale geldiği böyle bir çağda, insanların ev almayı çok büyük bir mesele ve hedef haline getirmelerinde de şaşılacak bir şey yok aslında. Hepimiz şu ya da bu şekilde rahat ve güvenli bir evin özlemini çekiyoruz. Bu eve sahip olmak ise güvenlik hissiyatını bir derece daha yükseltiyor ve ekonomik anlamda da bizi rahatlatıyor. Öte yandan bu ekonomik rahatlamayı yaşamak adına uzun yıllar sürecek bir ekonomik kriz durumuna da düşmemek gerekiyor. Aslında parayla ve özellikle de uzun vadede güç kazanılmış bir parayla ilişkili her şey gibi ev alma kararı da oldukça ciddi ve çetrefillidir. Bu yüzden önünü arkasını iyice düşünmek, araştırmak ve mümkün olduğunca sağlıklı bir karara ulaşmaya çalışmak gerekir. Evinizi nereden ve nasıl satın alacağınız da bu kararın önemli ayaklarından bir tanesidir. Bu yazımızda konut edinmek isteyenlere yararlı olabilecek tavsiye ve fikirlerden oluşan bir derleme hazırladık. Bu önemli kararda rehberimizden yararlanabileceğinizi umuyoruz.

Nereden?

MİNERVA MİMARLIK – MİNERVA MİMARLIK ALPARSLAN KONUTLARI:  tarz Apartman, Modern
MİNERVA MİMARLIK

MİNERVA MİMARLIK ALPARSLAN KONUTLARI

MİNERVA MİMARLIK

Ev almakla ilgili sorulması gereken ilk soru ve bulunması gereken en önemli yanıt nereden ev alacağınızdır. Çoğu insan bu sorunun cevabını hakkıyla aramayı ihmal eder. Ev almaya karar verilen anda nerede çalışıyor ve nerede yaşıyorsa buna göre bir ev seçme yoluna gider. Oysa ev satın almak gibi önemli bir kararda daha ilerisini de düşünmek gerekir. Öncelikle iş ve aile durumunuzu gözden geçirin ve örneğin beş yıl sonra hâlâ aynı iş yerinde çalışıyor olup olmayacağınızı kestirmeye çalışın. Bugün özel sektörde çalışan pek çok insan aynı iş yerinde beş yıldan uzun süre devam etmiyor ya da edemiyor. Üstelik beş yıl sonra mevcut işiniz yerine tamamen başka bir iş de yapıyor olabilirsiniz. Ev alma kararınızı gelecek planlamanıza daha ciddi yaklaşmak için bir vesile haline getirin ve nasıl bir hayat sorusuna yanıt aramaya çalışın. Bu arayış sizi halihazırda yaşadığını şehirden, semtten ve belki işinizden çok daha uzakta başka seçeneklere doğru götürebilir, bu türden olasılıklara da açık olmak her zaman için en doğrusudur.

Yatırım fırsatı olabilir mi?

Nereden ev satın almalıyım sorusunun bir başka boyutu da, alacağınız evin ekonomik bir yatırım olarak taşıdığı potansiyeldir. Diyelim ki İstanbul’un merkezi semtlerinden birinde kirada oturuyorsunuz ve yine kent merkezinde bir yerde çalışıyorsunuz. Bugün için durumunuz görece kısa vadeli bir kredi desteğiyle mevcut semtinizden ev almaya elverişliyse, beş yıl ya da daha uzun bir vade için gelecek planı yapmak yerine satın alacağınız evin bir yatırım aracı olarak verimliliğini değerlendirme yoluna gidebilirsiniz. Şöyle ki; alacağınız evin borcu iki ya da üç yıl içinde bitecekse ve bu evin beş yıldan kısa bir süre içinde ödeyeceğiniz toplam maliyetin üzerinde bir değere ulaşmasına kesin gözüyle bakılıyorsa, bu artık sizin için bir gelecek planlamasından ziyade akıllı bir yatırım kararı haline gelmiştir. Böylece hem kira derdinden kurtulabilir hem de olası gelecek planlarınıza maddi bir altyapı hazırlayarak seçeneklerinizi çoğaltabilirsiniz. Elbette durum bunun tam tersi de olabilir. İlk anda cazip görünen bir ev satın alma girişimi, aslında oldukça kötü bir yatırım kararı olabilir ve pek çok yönden elinizi kolunuzu bağlayabilir. Bu tür durumlara düşmemek için her şeyden önce iyi bir piyasa araştırması yapmalı ve tercihen güvenilik bir emlak uzmanından destek almalısınız. Araştırma ve değerlendirme aşamaları sizi yanlış ve acele kararlar almaktan koruyacaktır.

Nasıl bir ev?

Bir ev satın almadan önce nasıl bir ev istediğiniz konusunda da kendinizden emin olmalısınız. Pek çok insan fazla düşünmeden bütçesine göre 2+1 ya da 3+1 bir apartman dairesi alıp oturma eğilimindedir. Oysa nasıl bir ev sorusunun yanıtı oda sayısından ya da evinizin kaçıncı katta olacağından ibaret olamaz. Nasıl bir ev satın alacağınıza karar verirken de daha önceki başlıklarda sözünü ettiğimiz gibi gelecek planlarınızı gözden geçirmelisiniz. Örneğin yakın vadede evlenmeyi ya da çocuk sahibi olmayı düşünüyor musunuz? Veya belki bir kedi ya da köpek sahibi olmak isteyeceksiniz. Tüm bunlar hayatınızın geri kalanını ciddi biçimde etkileyecek ve haliyle ev seçiminizde etkili olacak kararlardır. Üstelik bir kez evinizi satın aldıktan sonra kiracıyken görece kolay olan ev değiştirme imkânı sizin için hayli zor bir hale gelecektir. Bu yüzden nasıl bir ev istiyorum sorusunun yanıtını oda sayısıyla, ısıtma çeşidiyle ya da seçeceğiniz semtle sınırlı tutmamanızda yarar var.

Fırsatları değerlendirin

Konut satın almanın gelecek planlarınızla olduğu kadar ekonomik geleceğinizle de ilgili olduğunu daha önceki başlıklarda belirtmiştik. Sırf bir ev sahibi olmak için ileride ödemekte güçlük çekebileceğiniz borç yükünün altına girmek ve bu stresi uzun yıllar yaşamak nasıl akıllı bir karar değilse, önünüze çıkan bir fırsatı tepmek de iyi bir karar olmayabilir. Burada fırsat derken ne anlamamız gerektiği de önem arz ediyor. İnşaat şirketlerinin “büyük fırsat” olarak lanse ettiği ama işin aslı pek de öyle olmayan konut projelerinden söz etmiyoruz elbette. Yahut üçüncü köprü, üçüncü hava alanı, üçüncü boğaz, üçüncü vesaire yapılacak ümidiyle yolu izi belli olmayan bir yere kumar niteliğinde bir yatırım yapmayı da. Ancak bazı fırsatlar kimi zaman çıplak gözle görülebilecek kadar açık olabiliyor. Örneğin İstanbul’un geçmişte çok ücra ve uzak kabul edilen bazı bölgelerinde inşaat sektörü çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve bu bölgelerin yakın bir gelecekte ulaşım olanaklarının da gelişmesiyle değerleneceğini öngörmek çok zor değil. Benzer durum birtakım şehirler için de geçerli, daha önce başka bir yazımızda bu konudan detaylıca söz etmiştik. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, hem ev ihtiyacınızı karşılayacak hem de yatırım fırsatı olabilecek bir konut bulmaya odaklanmak. Böylece hem güncel ve yakıcı bir ihtiyacınızı karşılarken bir yandan da ekonomik geleceğinizi güvenceye almış olacaksınız. Bu ikisi bir arada olmadığı takdirde bir konut yatırımı sizin için fazladan bir stres faktörüne dönüşebilir ki bu da esas güvence amacınıza ters düşecektir.

Bütçenizi doğru hesaplayın

homify:  tarz Apartman, Modern Beton

Konut satın almak pek çok kişi için hayatlarının en azından bir on yılı boyunca para biriktirmek ya da kredi ödemek anlamına gelecek oldukça ciddi bir ekonomik yatırımdır. Bu yüzden yapacağınız hesaplama ve planlamalardaki hatalar ciddi sonuçlar doğurabilir. Kredi taksitlerinizi ödemek için yaşam standartlarınızdan uzunca bir süre feragat etmek zorunda kalabilir, dahası evinizi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tarz sıkıntılar yaşamamak için her şeyden önce bütçenizi ve altına gireceğiniz borç yükünün vadesi boyunca sahip olmayı planladığınız aylık ortalama gelirinizi iyi hesaplamalısınız. Bu tarz hesaplamalar yaparken fazla iyimser olmamaya dikkat edin. Örneğin önümüzdeki yıl yüzde 20 zam alacağınıza kesin gözüyle bakıyor olabilirsiniz. Ama söz konusu bir konut kredisi ise, bu tarz iyimser bir hesaplama oldukça riskli olabilir. Ayrıca olası iş değiştirme ya da sağlık sorunları yaşama gibi beklenmedik durumlara karşı da hazırlık olmalısınız. En azından bir yıl sonrasını çok net bir biçimde öngöremediğiniz herhangi bir durumda ev satın alma kararı almak genellikle çok akıllıca olmayacaktır. Ev almak aceleye getirilecek yahut riske edilecek bir karar olmamalıdır.

Doğru zamanlama

homify:  tarz Evler, Modern

Ev satın almakla ilgili bütün parametreler bir araya geldiğinde aslında hepsinin tek bir şeye işaret ettiğini görebilirsiniz: Doğru zamanlama. İşinizle, ailenizle ve finansal durumunuzla ilgili her şey planladığınız gibi gidiyorsa, kısa ve orta vadede önünüzü görmekte güçlük çekmiyorsanız, bulunduğunuz ve yaşamak istediğiniz bölgeyle ilgili kararınız net ise, doğru zamanlamaya oldukça yakınsınız demektir. Cazip koşullarda ev kredisi kullanma imkânı ve/veya zorlanmadan ödeyebileceğiniz fiyatta güzel bir ev bulma fırsatı da yakaladıysanız, o halde konut edinme kararı vermenin zamanı gelmiş olabilir. Bu kararı erken almak ve zor duruma düşmek ne kadar kötüyse, ev almayı uzun süre erteleyip yıllarca kiraya harcadığınız paranın ardından hayıflanmak da o kadar can sıkıcıdır. Elbette bu söylediklerimizden bir ev satın almanın kuantum fiziğini çözmek kadar zor bir iş olduğu sonucu da çıkarılmamalı. Aslında en özet haliyle söylediğimiz şey, acele etmeyin, iyi bir araştırma yapın ve bütçenizi iyi hesaplayın. Bunlara dikkat ederseniz zaten toplumun çok büyük çoğunluğundan daha doğru karar alma ehliyetine sahipsiniz demektir.

(Ayrıca bkz: Ev satın almak için en uygun zaman hangisi?)

Nereden ev almalıyım sorusuna siz ne cevap verirdiniz?
Casas inHAUS:  tarz Evler, Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!