Teras kapatma örnekleri ve modelleri

Homify TR Homify TR
MORAR MAIS POR MENOS - VARANDA , Bender Arquitetura Bender Arquitetura Rustik Balkon, Veranda & Teras
Loading admin actions …

Eğer evinizin bahçesi, balkonu ya da terası varsa oldukça şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü özellikle şehir merkezlerinde bugün artık teraslı bir evde yaşamak büyük bir lüks ve ulaşılması zor bir hedef haline geldi maalesef. Ama ister modern bir apartman dairesinden söz ediyor olalım, ister müstakil bir köy evinden; teraslar dört mevsim nefes almamızı sağlayan, evi dışarıdaki ferahlık ile buluşturan, evimizin baktığı manzaranın tasını çıkarmamıza olanak veren keyifli geçiş alanlarıdır. Tabii teras ve balkonların keyfini tüm sene maksimum düzeyde sürebilmemiz için üstü kapalı bir alanın da yer alması gerekir mutlaka. Zira yazın güneşin yoğun olduğu öğlen saatlerinde bizi serinletecek, kışın ise yağmurdan ve kardan korunarak temiz hava alabilmemize olanak verecek olan yaşam alanları bu kapalı teras alanları olacaktır.

Zengin seçenekler

Peki açık terası kapamanın yolları neler? Aslında teras kapatma modelleri konusundaki seçenekler, hem malzeme çeşitliliği hem de model zenginliği açısından bir hayli fazla. Önemli olan evinizin terasının mimari yapısı, karakteristik özellikleri ve tabii ki sizin tarzınız ve ne istediğiniz.

Teras kapatma modelleri

NURİ YELKOVAN EVİ, Mimoza Mimarlık Mimoza Mimarlık Balkon
Mimoza Mimarlık

NURİ YELKOVAN EVİ

Mimoza Mimarlık

Yazın rahatlıkla güneşin en tepede olduğu saatlerde bile mangal partilerinin yapıldığı, arkadaşlarınızla ve ailenizle keyifli zaman geçirdiğiniz; kışınsa sıcak içeceğinizle temiz havanın tadını çıkarıp kafa dinleyebileceğiniz bir teras alanı oluşturmak için en ideal malzeme ve modeli seçebilmeniz için, size ilham verebilecek birbirinden farklı ve çarpıcı teras kapatma örneklerini bu yazımızda bir araya getirdik. Bakalım en çok hangisi ilginizi çekecek?

1. Modern ve görkemli

Son derece akıcı tasarımı ve modern görünümüyle dikkat çeken bu ahşap terasın en karakteristik özelliğini havada duruyormuş gibi görünen ahşap çatısı oluşturuyor pek tabii ki. Zemin döşemeleri ve çağdaş tasarımı ile kusursuz bir uyum içindeki ahşap çatıyı arka tarafta yer alan büyük direkler ayakta tutuyor. Hem oldukça sağlam, hem ayrıntılı, hem de modern bir teras kapama örneği. Havuz başı gibi yaşam alanlarına da çok uygun. Listemizdeki en pahalıya mal olacak teras kapama modelleri arasında olduğunu da belirtmemiz gerek tabii. Görkemli, dinlendirici, lüks ve modern bir estetik anlayışı ile tasarlanmış…

2. Ahşap iskelet ve kumaş

Teras kapama modelleri arasında çok daha ekonomik ve doğal görünen bir örnek ile devam edelim: Küçük teraslar için de ideal üstelik! Elbette kuvvetli ahşap paneller bu örnekte de kullanılıyor çünkü gölgelik oluşturacak çatının temel iskeleti bu ahşap malzemeden meydana geliyor. Ancak iskeletin üstünün branda ya da dış mekan teras örtüleri ile kaplanması hem samimi bir doku hem de şık ve doğal bir etki ortaya çıkarıyor. Bu model özellikle yazlık evlerin terasları için çok uygun.

3. Bambu kaplama!

Yine ahşap iskeletlerin üzerinin bir gölgelik malzemesi ile kaplandığı bir başka örnekle karşı karşıyayız. Ancak bu defa gölgelik malzemesi doğal bambular! Haliyle şık, zahmetsiz ve oldukça modern bir Akdeniz tarzının yarattığı eşsiz dinlendirici ve sıcak bir ortam.

4. Şık ve zengin bir tasarım

Oldukça görkemli ve gösterişli, adeta saray balkonu gibi dizayn edilmiş bir teras… Demir iskeletin buzlu cam ile bir araya gelmesi sonucu oluşan bu gösterişli şıklığı sokağa bakan açıklığı örten perdeler tamamlıyor.

5. Sıcacık bir pergola

Teras modelleri arasında yine perdeli bir tasarım! Ancak bu defa çok daha doğal ve samimi bir ortam yaratılmış. Bunun nedeni tabii ki rattan malzeme ile örülmüş olan pergola ve teras mobilyalarının yarattığı sıcaklık ve uyum. 

(Bahçe ya da terasınızda kullanacağınız pergolanızı kendiniz inşa etmek ister misiniz? O halde bkz: 9 adımda pergola inşa etmenin püf noktaları)

6. Cam çatılı tropikal bir bahçe

Mükemmel bir botanik bahçesini andıran bu şahane teras dekorasyonu ise baştan aşağı büyüleyici bir doğallıkla donatılmış. Tropikal bir dokunun atmosfere hakim olduğu terasta eğimli bir cam çatı tercih edilmiş. Önceki cam teras kapatma örneğinden farkı ise bundaki iskeletin ahşap olması ve kullanılan camın da saydam tercih edilmesi. İskeletin ahşap tercih edilmesinin nedeni tabii ki tropikal bir dokuya sahip olan doğal ortamın natürelliğinden bir şey kaybettirmemek. Saydam camlar ise mahremiyet ihtiyacı duyulmayan bir manzaraya baktığı için harika bir ferahlık ortaya çıkarıyor.

7. Beşik çatılı kış bahçesi

Tıpkı bir ev çatısı gibi dizayn edilen beşik çatılı bu kapalı terasta açılıp kapanabilen camlarla kışın oldukça verimli kullanılabilen bir kış bahçesi ortaya çıkarılmış.

8. İster açık ister kapalı

Yarı açık teras modelleri arasında, bu teras çatısında ise ahşap iskelete eşlik eden teknolojik bir sistem var ve bu sistem sayesinde terasın çatısı istenildiği zaman tamamen açılabiliyor ve açık hava kullanımına geçilebiliyor. Güneşten ya da yağmurdan korunmak istediğinizde kapatıp, uzanıp yıldızları seyretmek istediğinizde açabiliyorsunuz yani! Harika değil mi?

9. En pratik ve doğal yöntem

Doğal, zahmetsiz, ekonomik ve oldukça pratik bir gölgelik fikri arıyorsunuz bundan daha iyisini bulmak oldukça zor diyebiliriz!

10. Teras şemsiyesine ne dersiniz?

Terasınızın üstünü kapattırmakla uğraşmak istemeyenler için aslında en ideal seçenek teras şemsiyeleri! Bu şemsiyelerin artık dört mevsim kullanılabilen sağlam ve kış koşullarına da dayanıklı modellerinin üretildiğini de ekleyelim hemen.

11. Şık ve samimi bir çözüm

Basit ama etkili bir çözüm. Yalın bir şıklık ve modern bir görünüm de cabası. Dört basit direk ve bir brandadan oluşan bu çözüm kullanışlı bir gölgelik alan yaratıyor.

12. Branda pratikliğinden faydalanın

Branda demişken, oldukça yaratıcı ve pratik teras kapama çözümlerinin de branda kullanımı ile hayata geçirileceğini bu örnekle ispatlayabiliriz! Brandanın tutunacağı direğe bile ihtiyaç duyulmayan bu tasarımda brandayı geren ipler kullanılmış. Kendinizin de kolayca inşa edebileceği ve hayata geçirebileceği pratik ve kullanıcı dostu bir çözüm değil mi?

13. Kameriye tipi gölgelikler

Kameriye tipi gölgeliklerin her zaman başka türlü bir çekiciliği olduğu konusunda hepimiz hemfikir olabiliriz değil mi? Özellikle bu örnekteki gibi çelik iskeletten inşa edilen bir kameriye, her terasa, her bahçeye yakışacak yalın ama şık bir güzellik ortaya çıkarıyor.

14. Modern, benzersiz, ekonomik ve pratik!

Malzemeyi geren ipler yardımıyla ne kadar yaratıcı branda modelleri ortaya çıkabileceğinin mükemmel bir örneği! Dalga dalga, hareketli ve etkileyici! Üstelik oldukça geniş bir alanı kaplıyor.

15. Polimer çatı

Düşük nem geçirgenliği ve kolay işlenebilir olmaları sebebiyle modern dünyanın en çok kullanılan malzemelerinden biri olan polimer kaplamalar plastik gibi farklı yapay malzemelerin bir araya getirilmesi ile ortaya çıkıyor. Hem yaz hem de kış mevsiminde kullanılabilecek uzun ömürlü bu teras kapama örneğinde de çelik iskelet ve polimer malzemenin bir araya gelişine tanık oluyoruz.

16. Romantik doğallık

Doğal yalınlıktan vazgeçemiyorsanız bu örnekteki terasa bayılacağınıza eminiz. Hem romantik, hem natürel, hem de eşsiz görüntüsüyle zarif ve davetkar. Bambu iskeletin düz olmayan bir kumaş çatı ile bir araya geldiği bu terasta mobilya ve bitki tercihleri ve peyzaj da oldukça dikkat çekiyor tabii ki…

17. Doğal malzeme, doğal manzara

İşlenmemiş ham ahşap malzemenin verdiği rustik doğallığın yarattığı dinlendirici ve iyileştirici doğa hissi bu örnekle iyice belirginleşiyor. Tam da hamağa uzanılıp kafa dinlenilecek bir teras…

18. Sürgülü cam kapılı balkonlar

Katlanır Cam Balkon Sistemleri, Ada İnşaat Ada İnşaat Akdeniz Balkon, Veranda & Teras
Ada İnşaat

Katlanır Cam Balkon Sistemleri

Ada İnşaat

Cam balkonlar özellikle ülkemizde zaten oldukça yaygın ve her geçen gün daha da popülerleşiyor. Açılıp kapanabilen sürgülü kapılı balkon sistemleri sayesinde istediğiniz mevsimi istediğiniz koşullarda yaşayabiliyorsunuz!

19. Kış bahçesi perdeleri

kışbahçesi&çatı atlas perdecilik Rustik Kış Bahçesi
atlas perdecilik

kışbahçesi&çatı

atlas perdecilik

Kış bahçeleri için tasarlanan özel perdeleri de es geçmemek gerek. Dış mekanlara uyumlu olan bu şık ve gösterişli perdeler yalnızca estetik olarak çarpıcı bir görünüm yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda yaz aylarında güneşten de koruma sağlıyorlar.

20. Camdan kale!

Katlanır Cam Balkon Sistemleri, Ada İnşaat Ada İnşaat Akdeniz Balkon, Veranda & Teras
Ada İnşaat

Katlanır Cam Balkon Sistemleri

Ada İnşaat

Ve hem üç tarafı hem de çatısı cam ile kaplanmış mükemmel göz alıcı bir tasarım! Müthiş bir derinlik ve ferahlık ama her mevsim yaşanabilecek bir açık hava keyfi. İster yaz gecelerinde yıldızları seyredin, ister kışın sobanızın yanında ısınarak manzarayı seyredin… Orası size kalmış! 

Evinizin dış mekanlarını güzelleştirmek ve yaz kış keyfini çıkarmak istiyorsanız Kusursuz bir bahçe için kameriye, gazebo ve bahçe şemsiyeleri başlıklı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

- Çatı için seçenekler

Ev yaptırmak, balkonunuzu kapatmak ya da evinizi tadilattan geçirmeyi planlıyorsanız Çatı malzemelerinde son dönemin en popüler 4 malzemesi başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Ayrıca profesyonel destek almak istiyorsanız homify sayfalarındaki çatı ustaları sekmesini tıklayabilirsiniz.

Bu teras kapatma modellerini siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!