Evim nasıl güzel kokar? 11 pratik çözüm yolu

Homify TR Homify TR
Ella James Garden Accessories Range ELLA JAMES BahçeSaksı & Vazolar
Loading admin actions …

Evinizin uzun süre havasız kalması, açık mutfakta yemek pişirilmesi gibi nedenlerde evinizde kalıcı kokular oluşabilir. Koku oluşması durumunda ev kokusu nasıl giderilir sorusuna birkaç farklı yöntemle cevap verilebilir. Evin güzel kokması için doğal yöntemler en fazla tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Doğal bitkilerden elde edilen katkı maddesi içermeyen ev kokusu çeşitlerini kullanarak evinizin mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle mutfaklarda oluşan kötü kokuları ortadan kaldırmak ve mutfak dekorasyonunun her zaman güzel bir kokuya sahip olması için doğal yöntemleri tercih etmeniz çok önemlidir. Doğal yöntemler dışında sentetik oda kokuları da tercih edilebilir. Sağlığa zararlı olmayan kimyasallar kullanılarak elde edilen oda kokusu tavsiye edilebilir. Hangi yöntemi tercih ederseniz edin evinizin ve özellikle mutfağınızın her zaman mis gibi kokması çok önemlidir.

Bazen bir mekana gireriz ve aklımıza bir anda bambaşka bir yer, bambaşka bir tarih, bambaşka bir anı gelir. Mesela bir sabun kokusunda anneannemizin evi gelir aklımıza, ya da bir parfüm kokusu duyunca uzun zamandır görmediğimiz bir arkadaşımızı hatırlarız. Koku çok kuvvetli bir duyudur çünkü. Ayrıca bilim insanlarının açıklamaları kokunun en eski duyu olduğunu da gösteriyor. Yani canlılarda görme, işitme ve hatta dokunma duygusundan daha önce gelişen bir duyu imiş koku. İnsanlarda koku almayı sağlayan 1000’den fazla reseptör bulunuyor. Bunlar hayatımız sürdükçe şekillenip değişerek aldığımız kokulara göre yenileniyor. 

Hafızamızda ve hayatımızda bu kadar yeri olan en önemli duyumuzun koku olduğunu aslında kokuların ruh halimizi nasıl etkilediğini düşününce de anlayabiliyoruz. Kötü kokulu bir odada kimse 5 dakika bile durmak istemezken, sevdiğimiz kokularla çevrili ortamlarda mutlu olur ve huzurlu bir ruh haline bürünürüz. Bu da bize şunu söylüyor: Bir mekanda görünümün çok büyük önemi olsa da, aslında bizi bir mekanda kalmaya ya da oradan ayrılmaya teşvik eden ilk ve en önemli unsur kokudur. Bir oda, dekorasyonuna veya tarzına bakılmaksızın, ilk olarak kokusuyla bizi iter ya da çeker. Güzel kokulu bir ev, temizliği, huzuru, mutluluğu çağrıştırır; kötü kokulu bir ev ise bizi içeri girer girmez iter. Kokusu olmayan bir ev ise, sıradan ve özelliksizdir; ki aslına bakarsanız kokusu olmayan bir ev olması pek de mümkün değil. Siz evinizde özel olarak koku yaratacak bir şeyler kullanmasanız bile yaşam alışkanlıklarınız evinizin kendine has kokusunu kendiliğinden yaratacaktır. Peki evinizin güzel kokması için ne yapabilirsiniz? İşte birbirinden pratik ve kolay 11 mis gibi çözüm!

Boya ile uyumlu oda kokuları

Dr. Mustafa Ödemiş Villası Hiba iç mimarik Modern Çocuk Odası
Hiba iç mimarik

Dr. Mustafa Ödemiş Villası

Hiba iç mimarik

Evinizde yapacağınız dekorasyonda yer alan renkler ile uyumlu kokular tercih ederek harika bir konsept oluşturabilirsiniz. Evinizde hayal ettiğiniz renklere sahip olabilmek için bu alanda profesyonel olarak hizmet veren boyacılar ile çalışabilir, boya renkleri ile uyumlu çiçeklerin kokularını evinizde her zaman hissedebilirsiniz.

Mutfak kokularından kurtulun

R. Kılınç Evi idiliçmimarlık Modern Mutfak
idiliçmimarlık

R. Kılınç Evi

idiliçmimarlık

Yemek pişirilen mutfaklarda kalıcı yemek kokuları oluşabilir. Bu durumda yapılması gereken mutfaklar için üretilmiş olan, doğal bitkilerden elde edilmiş oda kokularını kullanmaktır. Mutfağınızda her zaman doğal bir koku oluşturmak isterseniz çiçekler de tercih edebilirsiniz.

Çiçekli evler

Çiçekler ve doğal bitkiler bulundukları yere her zaman doğallık ve yaşam enerjisi katmıştır. Bu nedenle ev hanımları evde yetişen bitkileri sürekli olarak tercih etmiş, gerek dekorasyon içinde gerekse bahçe de bu bitkiler ile doğal bir yaşama sahip olmuştur. Evinizde çiçek yetiştirmek isterseniz veya yaşamınıza doğallık kazandırmak isterseniz yapmanız gereken '' Ev içinde yetişen çiçekler: 16 örnek '' başlıklı yazımıza göz atmaktır. Bu çiçekler içinden zevkinize uygun olan çiçekleri seçebilirsiniz.

Evlerin vazgeçilmezi kaktüsler

Black Love homify Ev İçiBitki & Aksesuarlar
homify

Black Love

homify

Her evde görebileceğiniz bir bitki olan kaktüsler çiçekli evlerin aksesuarı konumundadır. Kokulu ve kokusuz türleri olan kaktüsler arasından kokulu olanları seçerek evinize doğal bir koku kazandırabilirsiniz.

1- Temizlik malzemelerinde kimyasallardan kaçınmak

Ev temizliğinin yaşam alanlarının kokusunu nasıl etkilediğini hepimiz biliyoruz tabii ki. Ancak burada dikkatinizi çekmek istediğimiz bir mesele var: Temiz bir ev her zaman güzel kokar diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Temiz bir ev her zaman hijyenik kokabilir, ama bu hijyenin kimyasallar yoluyla sağlandığı durumlarda rahatsız edici ve alerjiye yol açan kokular ortaya çıkabilir. Örneğin çok fazla çamaşır suyunun kullanıldığı evlerde sanılanın aksine sağlıksız bir koku oluşumu vardır; kimyasal deterjan ve temizlik ürünleri gereğinden fazla kullanıldığında alerjiye davetiye çıkarır. Bu yüzden huzurlu ve dinlendirici bir ev ortamı için kimyasal temizlik ürünleri yerine olabildiğince doğal ve ekolojik ürünleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

2- En büyük koku kaynağı tekstil ürünleri

Temizlikten söz etmişken, tekstil ürünlerinden bahsetmeden geçmeyelim. Evdeki kokuyu tutan ve kalıcı bir koku oluşumu sağlayan ana unsurlar yaşam alanlarındaki tekstil ürünleridir. Halılar, perdeler, koltuk örtüleri, çarşaf ve nevresimler… Unutmayın ki tüm bunlar evinizin en kuvvetli koku kaynakları. Perdelerinizi yıkama sıklığınızı çoğaltarak, halılarınızı belirli aralıklarla silerek ve düzenli olarak süpürerek kötü koku oluşumuna engel olabilir, aromatik ve doğal deterjanlarla yaptığınız yıkama ve silme işlemleri ile evinizdeki tekstil ürünleri sayesinde yaşam alanlarınızı bir çiçek bahçesine dönüştürebilirsiniz!

3- Mis kokulu ve rengarenk çiçeklerle evinize bahar gelsin!

İnsanlar güzel kokulu bir yeri tarif ederken boşuna ‘çiçek bahçesi gibi’ demiyorlar elbette. Mis kokulu çiçekler yalnızca görünüm olarak değil, kokularıyla ve etrafa yaydıkları taze bahar havasıyla da en doğal ve en şahane dekorasyon çözümlerinin başında geliyor; üstelik her tarz dekorasyon için ve her oda için! Renkli, güzel kokan, taze canlı çiçekler evinizde kış aylarında bile bahar havası estirecek! (Evinizde hangi çiçekleri yetiştirebileceğinizi merak ediyorsanız tıklayın: Ev içinde yetişen çiçekler: 16 örnek)

4- Her gün havalandırın

İstenmeyen kokuların en büyük ve en keskin düşmanının temiz hava olduğunu unutmayın! Evinizin güzel kokması, taze bir havayla dolması için düzenli olarak havalandırmanız şart! Kışın soğuk günlerinde bazen evleri havalandırmaya üşeniyoruz; oysa kısa süreliğine de olsa pencereleri açıp içeriye temiz hava dolmasını sağlamak doğal bir temizlik ve sağlık yaratır; evin nefes almasını sağlar.

5- Güzel kokulu yemekler

Pişirdiğiniz şeyler yalnızca lezzet açısından sizin tarzınızı ve zevklerinizi yansıtmakla kalmaz, aynı zamanda kokularıyla ve karakterleriyle de evinize sizden bir şeyler katmış olur. Her ev, mutfağında pişen yemeklerin kokusuyla bütünleşir aslında. Tarçın, kahve, kakao, limon, nane vs gibi gıdalarla yapılan yiyecekler evinizin davetkar ve sıcacık bir kokuya kavuşmasını sağlar. Tabii aynı şekilde balık, tavuk, lahana gibi pek de hoş kokmayan yemekler pişirirken kokunun evi sarmasını engellemek için bazı önlemler almalısınız. Aspiratörünüzü düzenli olarak temizlemek, filtrelerini her zaman temiz tutmak ve bu tür gıdaları pişirirken mutlaka en yüksek derecede çalıştırmak bu önlemlerden biri. Kesinlikle kısa süreliğine de olsa bulaşık bırakmamak, evi havalandırmak vs. de diğer önlemlerden bazıları.

6- Aromatik mum ve tütsülerle koku terapisi

Home Scent Fragranced Candles homify Ev İçiAksesuarlar & Dekorasyon
homify

Home Scent Fragranced Candles

homify

Aromatik mumlar ve tütsüler evdeki havayı temizlemek ve mis gibi bir kokuyla sarmak için en ideal ve romantik çözümlerin başında geliyor tabii. Dinlendirici ve huzur bulmayı sağlayan aktivitelerin baş rollerinde bu tarz kokulu mum ve tütsülerin bulunması da tesadüf değil. Stresten kaçınmanın en güzel yollarından birini de bu tarz meditasyon tarzı koku terapileri oluşturuyor. Özellikle bu tarz terapi kokularını seven ve Kendin-Yap projelerine bayılanların dikkatini çekeceğini düşündüğümüz bir başka yazımız: Kendin-yap: Evde parafinsiz mum yapımı!

7- Yeni nesil oda kokuları

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi homify Akdeniz Oturma Odası
homify

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

homify

Oda kokuları, evleri güzel koksun isteyenlerin en sık başvurdukları pratik ve etkili çözümlerden biri. Ama bu konuda da dikkat etmekte fayda var. Kalitesiz oda kokuları kötü kokuların üzerine binerek daha da nahoş bir koku ortaya çıkmasına sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden kötü kokuları hapsederek yok edebilen ve çok ağır olmayan, doğal ve huzur veren aromaları olan oda kokularını tercih etmelisiniz. Tabii oda kokularının da farklı türleri ve modelleri var artık. Belirli bir zaman ayarına sahip olan, istediğiniz aralıkta koku salgılayabilen sabit oda kokuları oldukça pratik, bunun yanı sıra sprey şeklinde, kötü kokuları maskeleyen türleri de mevcut. Tabii tasarım açısından da farklı tarzlara uyum sağlayan ve farklı malzemelerden imal edilen oda kokularından söz edebiliriz. Yani oda kokusu almadan önce tüm seçeneklerinizi iyice değerlendirmenizi ve ucuza kaçmamanızı tavsiye ediyoruz.

8- Evcil hayvanlar için

Eğer bir evcil hayvanınız varsa koku konusunda biraz daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kuş besliyorsanız kafesini düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Kedi ve köpekler için yattıkları yere biraz bebek pudrası serpmek hayvan dostlarımızın bebek gibi kokmasını sağlayan şahane bir çözüm.

Evcil hayvanlar için başka pratik fikirlere de göz gezdirmek ister misiniz? O halde Evcil hayvan besleyenlerin hayatlarını kolaylaştıracak 20 pratik ipucu başlıklı yazımıza da mutlaka tıklayıp göz gezdirmelisiniz!

9- Ferahlatan kokulu yeşillikler

Garden Fork Planter ELLA JAMES BahçeSaksı & Vazolar
ELLA JAMES

Garden Fork Planter

ELLA JAMES

Mutfağınızdaki kokulardan kurtulmanın kolay yolları başlıklı yazımızda da mutfak ve yemek kokularıyla ilgili özel ve pratik önerilerimizi derlemiştik. O önerilerden birinde de söylediğimiz gibi, nane, fesleğen gibi ferahlatıcı ve fresh kokulu bitkiler yetiştirmek de her zaman işe yarayan, üstelik salatalarınıza doğal lezzet katacak olan harika fikirlerden biri!

10- Banyolarda rutubetsiz bir ortam

Gül & Emin Timur Bilgece Tasarım Modern Banyo
Bilgece Tasarım

Gül & Emin Timur

Bilgece Tasarım

Banyolar sağlık açısından kokulara özel olarak dikkat edilmesi gereken yerlerden biri. Banyo ve tuvaletler ıslak zeminli yaşam alanları olduğu için rutubet ve sonrasında da küf oluşumuna davetiye çıkaran alanlardır. Bunun için banyoların kokusunun temiz, ferah ve taze olması sağlıklı ve hijyenik olduklarını da gösterir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli şey ıslak alanların kuruyabilmesi; yani içeride iyi bir ısıtma sisteminin ya da havalandırmanın olması ve tabii ki el havlularının ıslak ve nemli kalmaması şart. Banyolarda havluların nemli kalması, farkında olmasanız da içeride sağlıksız bir koku yaratır. Tabii banyolarda kullanılan aromatik yağlar da güzel bir koku ortaya çıkarmak konusunda oldukça etkili oluyorlar.

11- Ve lavanta keseleri!

Galvanised Ribbed Metal Planter ELLA JAMES BahçeSaksı & Vazolar
ELLA JAMES

Galvanised Ribbed Metal Planter

ELLA JAMES

Ve tabii ki temiz çamaşırların aralarına konulmaları ile ünlü lavanta keseleri! Lavanta kokusunu sevmeyen yoktur herhalde! Evinizin farklı yerlerine lavanta keseleri yerleştirerek bu mis kokuyu hayatınızda her zaman bulundurabilirsiniz.

Bu çözüm yollarından hangisi siz etkiledi?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!