Küçük zemin kaplama nedir ve nasıl yapılır ? | homify Hangi zemin eviniz için daha ideal
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Küçük zemin kaplama nedir ve nasıl yapılır ?

umit atdağ umit atdağ
Villa Sapanca Akdeniz Koridor, Hol & Merdivenler Villa Sapanca Butik Konukevi Akdeniz
Loading admin actions …

Ev dekorasyonu yapan anneler, iç mimarlar, ev hanımları ve dekorasyon uzmanları evin her detayını en ince ayrıntısına kadar düşünseler de zemin dekorasyonunu çok fazla önemsemeden yaparlar. Zeminler evin inşası sırasında yapılan  imalatlar oldukları için genel dekorasyon içinde pek fazla önemsenmezler. Zemin dekorasyonları her ne kadar önemsenmeseler de aslında eve zarafet kazandıran temel etkenlerden biridir.   Zemin;  oda veya ev içinde bütünün bir parçası olduğu için özen gösterilmesi gereken bir detaydır. Zemin kaplama malzemeleri geniş bir yelpazeye sahip olan ve her malzeme her iklim  özelliğine uygun olmadığı için doğru seçimlerin yapılması hem dekorasyon maliyeti açısından hem de yeni bir dekorasyon süreci açısından size dezavantaj oluşturmayacaktır. Kaplama malzemesi  ile zemin kaplama yaparken geniş alanlarda kolay bir çalışma yapabilirsiniz ancak küçük zeminlerde sizi zorlayacak etkenler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Küçük zemin kaplama işlemi için kaplama malzemesi seçimi de çok önemlidir.  Antre, hol veya küçük bir oturma odası küçük bir yatak odası içinde kullanacağınız kaplama malzemesi; odanın veya zemin alanının geometrisi ile uyumlu olmak zorundadır. Kaplama malzemeleri sert malzemeler olduklarından şekillendirme, kesme veya pah oluşturma gibi işlemler zorlayıcı işlemler halini alacak, istediğiniz ölçülerde şekillendirme yapamayacağınız için zemin kaplama işlemi maliyeti artacaktır. Küçük zemin kaplama işleminde yapıştırma veya birleştirme işlemi de çok önemlidir. Tüm detaylarına hakim olmadığınız birleştirme ve yapıştırma işlemleri için bir uzmandan yardım almanız gerekebilir. Bazı zemin kaplam malzemeleri için özel üretilmiş sızdırmazlık sağlayan kimyasal yapıştırıcılar kullanıldığı gibi bazı zemin kaplama malzemeleri için sadece basit birleştirme çivileri kullanılmaktadır. Bu nedenle seçmiş olduğunuz malzemenin birleştirme ve yapıştırma işlemine özel olarak üretilmiş olan  malzemeler hakkında bilgi sahibi olmalı veya bir uzmandan danışmanlık hizmeti almalısınız. 

Küçük zemin kaplama nedir sorusunun cevabını şöyle verebiliriz. Zeminler için iki ayrı kaplama metodu kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi mermer, granit, karo, fayans, seramik gibi inşaat malzemesi özelliğine sahip malzemeler ile evin inşası sırasında yapılan kaplama işlemi diğeri ise evin inşaatı bittikten sonra dekoratif amaçlar için yapılan kaplama sistemidir. Maliyet olarak ortalama aynı maliyete sahip olan bu iki sistem içinde   kendi el becerileriniz ile yapabileceğiniz kaplama yöntemi olduğu gibi mutlaka bir ustadan veya bir uzmandan yardım almanız gereken yöntemler de vardır. eğer amacınız dekoratif bir alan oluşturmak, küçük zemin kaplama işlemi ile küçük alanların görsel özelliklerini ön plana çıkarıp küçük olma dezavantajını ortadan kaldırmak ise dekoratif özellikleri çok fazla olan renkli, desenli karo ve fayansları tercih edip, çok renkli bir zemin oluşturabilir veya ahşap kaplama malzemeleri ile zeminin hem doğal hem geleneksel özelliklere sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer zemin kaplama işlemini kendiniz yapacaksanız öncelikle zeminin pürüzsüz olmasını sağlamalı, sonra zeminde kullanılacak malzemenin özelliğine göre yapıştırıcı seçmelisiniz. Yapıştırıcı seçim işleminden sonra karo, fayans veya seramik kullanacaksanız odanın veya alanın bir köşesinden başlayarak yapıştırıcı sürdüğünüz zemine karoları sırası ile yerleştirmelisiniz. Bu işlem sırasında iki karo veya fayans arasında derz boşluğu bırakmalı, derz boşluğu bırakmak için satılan derz  çubuklarını kullanmalısınız. Böylece fayanslar arasında kalan boşlukların düzenli ve estetik olmasını sağlamış olursunuz. Zemin tamamen kaplandıktan sonra kurumaya bırakılmalı, yapıştırıcının kurumasından sonra  boş kalan derz boşlukları için özel derz karışımı hazırlayarak bu alanlar doldurulmalı ve sızdırmazlık sağlanmalıdır. Bu işlemlerin ardından küçük zemin kaplama işlemi tamamen bitmiş olacak ve küçük hacimde oldukça renkli, pırıl pırıl görünen ve aynı zamanda sızdırmaz özelliğine sahip yeni bir zemin elde etmiş olacaksınız. Aynı işlemleri fayans, karo veya seramik dışında kalan kaplama malzemeleri içinde yapmalısınız. Eğer zeminde parke kullanacaksanız parke tırnaklarına dikkat etmeli, tırnakların birbirine tam geçmiş olmasını sağlamalısınız. Aksi durumda bir süre sonra tırnaklar genleşerek birbirlerinden çıkıyor ve zeminde bozulmalara neden olabiliyor. Küçük zemin kaplama işlemini tüm detayları ile doğru bir şekilde yapmak ve farklı zemin modellerinden faydalanmak için her dekorasyon akımına uygun zeminlerin yer aldığı homify zemin dekorasyonları sayfamızı ziyaret edebilir, zemin kaplama hakkında çok detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Parke kaplayabilirsiniz.

Küçük zemin kaplama işlemi için parke tercih etmek hem ekonomik bir tercih olacaktır hem de kaplama işlemi kısa süre de biteceğinden size süre kazandıracak bir işlemdir. Bu nedenle küçük alanlar için parke tercih edilerek küçük zeminlerde estetik ve göz alıcı bir kaplama işlemi hayata geçirilebilir. Parke kaplama işleminden sonra yapılması gereken parke bakımlarının doğu bir şekilde yapılması parkelerin ömrünü uzatacak ve odanızın daha görsel olmasına katkı sağlayacaktır.

Granit ideal bir seçim olacaktır

Antre, hol, koridor gibi küçük ölçülere sahip alanların zeminlerinde yapacağınız zemin kaplama işlemi için parlak yüzey özelliklerine sahip, aynı zamanda mat renkleri olan granitler tercih ederek ışıl ışıl bir koridora veya antreye sahip olabilirsiniz.  Granitin zemine uygulanması diğer malzemelere göre daha zorlu bir işlemdir. Bütünün büyük parçaları halinde üretilen graniti birleştirirken kırılmamasına ve parçalar arasında boşluk kalmamasına özen göstermeli, alt yüzeye yapıştırıcı sürmeden önce ısı ve su yalıtım özelliğine sahip olan membranlar sermelisiniz.  Yüzey altı işlemlerinden sonra granit yapıştırıcısını sürerek granitleri zemine kaplayabilir ve estetik açıdan mükemmel bir zemin elde edebilirsiniz.

Fayans kaplama

Küçük zeminler gibi büyük zeminler içinde yaygın bir şekilde tercih edilen fayanslar küçük alanları daha ferah ve daha zarif gösteren malzemelerdir.  Fayansları sıralı veya çapraz model oluşturacak şekilde kaplayabilir veya üçgen fayans modellerini tercih ederek zeminde motifler oluşturabilirsiniz. Burada tercih sadece size kalıyor. Ayrıca granit kaplama işleminin benzerini yapacağınız bir kaplama işlemi ile kusursuz ve estetik açıdan hayranlık uyandıran bir küçük zemin kaplama işlemi yapabilirsiniz.

Açık alanlar

Kapalı alanlar gibi açık alanları da  zemin kaplama işlemi ile daha zarif alanlar haline getirebilirsiniz. Bahçe veya teras alanları gibi küçük zeminlere sahip alanları ahşap kaplayarak hem doğal bir görüntü oluşturabilir hem de estetik açıdan kusursuz alanlar elde edebilirsiniz. ahşapları ölçülerinde keserek çivi veya ahşap yapıştırıcısı kullanarak yapıştırabilir, dilediğiniz şekillerde ahşap zeminler elde edebilirsiniz. uygulaması kolay olan ahşap kaplama işlemini kolay bir şekilde kendi başınıza yapabilirsiniz.

Halıflex ve halılar

Zemin işlemlerinde çok tercih edilmeyen ancak ekonomik olması nedeni ile tercih edebileceğiniz bir kaplama malzemesi olan halıflex hem uygulaması kolay olan bir malzeme olması hem de ekonomik bir malzeme olması nedeniyle  küçük alanlarda ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılabilir. Halıflex kaplı zeminlerde halı kullanarak dekorasyona katkı sunabilirsiniz. Halıflex; istenilen ölçülerde üretilebilen malzemeler olduğu için  yapıştırıcı kullanarak evinizde kendiniz de uygulayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken temel nokta yapıştırma işlemi sırasında  halıflex altında boşluk bırakılmaması ve halıflexin kabarmasının önüne geçilmesidir.

Ahşap kaplamalar

Ahşap her özelliği ve her detayı ile oldukça özel bir malzemedir. Açık alanlarda, kapalı alanlarda her alanda rahatlıkla kullanabileceğiniz bir malzeme olmasından dolayı zemin kaplama malzemesi olarak da kullanılabilir. Özellikle küçük alanlarda tercih edilen ahşap kaplama malzemeleri alana otantik bir hava kattığı, alanın zarafetini doruk noktasın çıkardığı için yoğun bir şekilde tercih edilir. Ekonomik bir malzeme olmasının yanında boyanabilir olması, kolay uygulanabilir olması, malzeme firesinin az olması ve çok uzun ömürlü bir malzeme olması da tercih edilme sebebidir. Yapıştırıcı kimyasallar veya çivi gibi metalik birleştirme elemanları kullanılarak yapacağınız kaplama işlemi ile resimdeki gibi şık ve etkileyici bir  zemine sahip olabilirsiniz.

Motifli karolar

Küçük zeminler için renkli ve motifli karolar  kullanabilir geçmişte olduğu gibi evinizi rengarenk bir zemine sahip hale getirebilirsiniz. Motiflerini ve desenlerini tarzınıza göre seçeceğiniz karolar ile resimdeki gibi giriş alanını, holü, koridoru veya küçük odaları motifli ve renkli karolar ile kaplayabilir ve ferah alanlar elde edebilirsiniz. Motiflerin doğru bir şekilde uygulanması ve  farklı renklerin evin içinde yer alması size daha renkli bir dekorasyon yapmanın kapılarını da açacaktır.

Mermer zeminler

VILLA ZARBIANUS -IRAK Klasik Oturma Odası Mimoza Mimarlık Klasik
Mimoza Mimarlık

VILLA ZARBIANUS -IRAK

Mimoza Mimarlık

Zemine farklı bir hava veren malzeme olarak da bilinen mermer ekonomik olmamasına karşın yoğun olarak kullanılan bir zemin kaplama malzemesidir. Özellikle parlak ve yansıtıcı yüzeylere sahip olması mermerin yaygın olarak kullanılmasının temel sebebidir. Mermer kullanarak küçük zemin kaplama işlemi yapabilirsiniz. Uygulaması diğer kaplam malzemeleri ile aynı olan  mermer aynı zamanda parlatıcı kimyasallar ile de parlaklık kazandırılabilen bir malzeme olduğundan gönül rahatlığı ile evinizde kullanabilirsiniz.

Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!