Salonuma nasıl perde almalıyım? 10 örnek fotoğraf | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Salonuma nasıl perde almalıyım? 10 örnek fotoğraf

Homify TR Homify TR
even more finishing touches... Clayton Munroe Eklektik
Loading admin actions …

Perdeler yalnızca evimizdeki mahremiyeti sağlayan pencere örtülerinden çok daha fazlasıdır. Bir odanın görünümünde dekorasyonla oluşturulan atmosferin temelini oluşturabilirler. Tabii ki perde kullanımı mahremiyet sağlamak, yaz aylarında yakıcı güneşin içeriyi kavurmasına engel olmak, kış aylarında farklı ısınma sistemleri ile içeride yarattığımız sıcaklığın muhafaza edilmesini sağlamak gibi belirli ihtiyaçlardan dolayı ortaya çıkmış; ancak bu oldukça faydalı ve olmazsa olmaz fonksiyonlarının yanı sıra, bugün sürekli olarak gelişen tasarım teknolojileri ve estetik unsurlar da göz önünde tutulduğunda perdeleriniz için aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda kumaş türü, desen, stil ve model söz konusu. 

Özellikle oturma odaları gibi sosyal ve çok kullanılan yaşam alanlarında perdeler oldukça geniş bir yüzeyi kapladıkları için dekorasyonda da incelikle üzerinde durulması gereken ve mobilya seçimleri ve iç mimari tasarımlarla ortaya çıkarılan estetik stili tamamlayan temel unsurlardan biri haline geldiler. Peki bu kadar çok model ve seçenek arasından nasıl doğru seçimi yapabiliriz? İşte bu yazımızda perdelerinin göz alıcı bir şıklığa sahip olmasını isteyenler için işinize yarayacak ayrıntılı bir perde satın alma rehberi hazırladık ve örnek fotoğraflarla da salonlar için doğru perdenin nasıl seçilmesi gerektiğini göstermeye çalıştık.

İlk karar: Hazır perde mi yoksa özel dikim mi?

Nenis - King kumaşı Elit Perde Rustik Tekstil Altın Sarısı
Elit Perde

Nenis – King kumaşı

Elit Perde

Alışverişe başlamadan önce vermeniz gereken ilk karar perdelerinizi pencere ve duvar boyutlarınıza göre özel olarak diktirmek ile hazır perdelerden satın almak arasında olacak. Artık günümüzde dekorasyona yönelik üretimler bir hayli çeşitlendiği için hazır perdeler de neredeyse özel dikim perdeler kadar güzel ve incelikli olabiliyorlar elbette. Sınırsız sayıda kumaş, desen ve renk çeşitliliği de hazır perdelerde bulunan özelliklerden. Yani desen ve renk seçiminde ve istediğiniz kalitede kumaşlardan üretilmiş hazır perdeler bulmak hiç de zor değil tabii ki. Ayrıca fabrikada üretilen hazır perdeler bütçeniz için de daha ekonomik bir seçenek; üstelik hemen bugün gidip alışveriş yapıp satın alıp evinize asabilirsiniz. Pratik, ucuz ve seçeneği bol. Ancak tabii ki bu hazır perdelerin özel dikim perdelerden daha iyi olduğu anlamına da gelmiyor.

Folkart Narlıdere Salon Perde Tasarımı ve Uygulaması Levent Home Collection Klasik İpek Sarı
Levent Home Collection

Folkart Narlıdere Salon Perde Tasarımı ve Uygulaması

Levent Home Collection

Özellikle ülkemizde mimari açıdan çarpık kentleşme konusunda çok yakın geçmişte farkındalık oluşmaya başladığı için apartmanlar da müstakil evler de oldukça farklı mimari formlara sahip olabiliyor; bu da tabii ki pencere ve duvar boyutlarının belirli bir standarda sahip olmaması anlamına geliyor. Hal böyle olunca da hazır perdelerin sınırlı boyut ve uzunluk seçenekleri eviniz için en ideal boyutlar olmayabilir. Ayrıca her ne kadar çeşitlilik ve kalite düzeyi fabrikasyon ürünlerde bir hayli genişlemiş ve zenginleşmiş olsa da, yine de usta bir terzinin elinden çıkan özel dikim perdelerin benzersizliği ile yarışabilmeleri de pek mümkün olamaz. Ancak tabii ki özel dikim perdelerin de fiyat açısından daha pahalı olmaları ve sipariş sürecinden sonra genellikle kumaşın cinsi, terzinin yoğunluğu gibi koşullara bağlı olarak 3 ila 10 hafta arasında beklemeniz gerektiği gibi dezavantajları da yok değil.

Perde seçerken nelere dikkat etmek lazım

The Celtic curtain pole and tie back Clayton Munroe Eklektik
Clayton Munroe

The Celtic curtain pole and tie back

Clayton Munroe

Perdelerin mahremiyet sağlama ve ısı ve ses izolasyonu gibi fonksiyonlarının yanı sıra odalara bir doku, boyut ve renk kattıklarını unutmamak gerek. Oturma odanız için perde seçerken 4 temel unsuru değerlendirerek karar vermeniz gerekiyor: İşlevsellik, kumaş türü, renk ve desen. Gelin her birini ayrı ayrı inceleyelim…

- İşlevsellik

Monsoon 2014 Chivasso BV
Chivasso BV

Monsoon 2014

Chivasso BV

Her perdenin aynı işlevi gördüğünü düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tül perdeler de, fon perdeler de, güneşlikler de cinslerine göre farklılık gösterirler ve oturma odanızda tam olarak nasıl bir perde kullanımı istediğinizi düşünmeniz gerekiyor. Örneğin sıcak iklimli bir şehirde yaşıyorsanız ve özellikle belli günlerde yakıcı güneşten şikayet ediyorsanız tül perdenizi de buna göre seçmeniz, çok açık tonlarda ve güneşi olduğu gibi geçiren tül modellerinden vazgeçip, daha koyu renkli tüllere yönelmeniz gerekir. Aynı şekilde eğer güneşi kısıtlı şekilde alan bir oturma odasından söz ediyorsak olabildiğince açık, saydama yakın renkli tüller tercih etmelisiniz.

Yani perdenizi satın alırken şunları mutlaka düşünün: 

- Oturma odanız gün ışığından yeterince faydalanabiliyor mu? 

- Yazın veya günün belirli saatlerinde güneş oturma odanıza isteğinizden daha fazla yansıyor ve bu da odanın kullanımını zorlaştırıyor mu? 

- Perdelerinizi mevsimlere göre değiştirmek ister misiniz yoksa her mevsim aynı perdeleri mi kullanacaksınız? 

- Perdenizin aynı zamanda ısı yalıtımı sağlamasını ister misiniz? 

- Oturma odanızın penceresi mahremiyet ihtiyacı duyulan bir sokağa mı bakıyor yoksa dışarıda sizi rahatsız edebilecek bir kalabalık ya da başka komşu apartmanlar yok mu?

Tüm bunlar perde modelinizi seçerken size rehberlik edecek temel sorulardır.

- Kumaş

Perdelerinizin yerine getirmesini istediğiniz işlevi kararlaştırdıktan sonra hangi kumaş türünün size uygun olduğu konusunda da daha iyi bir fikre sahip olursunuz. İpek ya da kadife türü ağır ve akıcı kumaşlar daha dramatik ve çarpıcı bir etki yaratır ve odaya daha resmi bir görünüm kazandırır. Ayrıca bu tür kumaşlar ışık, ısı ve görünüm yalıtımında da daha iyi iş görür. Daha rahat, sıcak ve samimi bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız o halde keten gibi daha hafif kumaşları tercih etmelisiniz. Hafif kumaşlar gün ışığını geçirme konusunda da daha avantajlıdır. Pamuklu kumaşlar hem resmi hem samimi ortamlara uyum sağlayabilir. Ayrıca bakımları ve temizlikleri de kolaydır.

- Renk

Girne, Karşıyaka, Salon Perde Tasarımı ve Uygulaması Levent Home Collection Eklektik İpek Sarı
Levent Home Collection

Girne, Karşıyaka, Salon Perde Tasarımı ve Uygulaması

Levent Home Collection

İhtiyacınız olan işlevlere ve dolayısıyla da kumaş türünü karar verdikten sonra şimdi sıra renk seçiminde! Oturma odanız için perdenizin rengini seçerken önce kendinize şu soruyu sorun: Perdelerinizin dekorasyonunuzu tamamlayan ve mobilyalarınızın arasına karışan, odadaki genel dekorasyona uyum sağlayan bir görünüme sahip olmasını mı istiyorsunuz yoksa kendi başına dikkat çeken, bir odak noktası oluşturan, çarpıcı bir görünüme sahip olmasını mı? Perdelerinizin geri planda kalarak dekorasyonunuza uyum sağlamasını istiyorsanız duvar renginizin birkaç ton koyu ya da açığını tercih ederek bunu yapabilirsiniz. Aynı taktiği duvar rengi yerine oturma grubunuzun ana rengini seçerek de uygulayabilirsiniz tabii. Ancak eğer ikinci seçeneği tercih ediyorsanız cesur renkler kullanarak oturma odanıza hareket ve gösteriş kazandırabilirsiniz. Tabii perdelerinizle bir odak noktası oluşturmak için mobilyalarınızın ve genel dekorasyonunuzun çok dikkat çekmeyen, modern ve yalın özelliklere sahip olması gerekir, çünkü hem mobilyalarınız hem de perdeleriniz dikkat çekici olduğunda göz yoran bir atmosfer oluşma riski var.

- Baskı ve desenler

Hande Dizayn Perde – Perde Modelleri: modern tarz , Modern
Hande Dizayn Perde

Perde Modelleri

Hande Dizayn Perde

Renge de karar verdiyseniz son noktayı desenlerle koyabiliriz. Desenli mobilya, duvar kağıdı ya da oturma grubunuz varsa kalabalık ve göz yoran bir görünümden kaçınmak için düz renkli perdeleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı şekilde düz renkli mobilyalara ve düz renk duvarlara sahipseniz geniş grafik baskılı desenli perdeleri tercih ederseniz çok daha şık bir görünüm ortaya çıkacaktır. Küçük nokta ya da küçük ve ince çizgiler perdelerde kullanıldığında uzaktan doku gibi görünür, bu da küçük veya dar oturma odalarında genişlik ve derinlik yaratır.

Sonraki adımlar:

MY Perde – Perde Modelleri: modern tarz , Modern
MY Perde

Perde Modelleri

MY Perde

Nasıl bir perde istediğinize karar verdikten sonra tabii ki pencerelerinizin ölçüsünü almanız gerekiyor. Perde ölçüsünü nasıl doğru bir şekilde alabileceğiniz, korniş seçimi ve perdeyi doğru asabilmek üzerine ayrıntılı bilgiyi 5 adımda doğru perde asma yöntemleri başlıklı yazımızda da bulabilirsiniz.

Unutmayın ki perdenizin modeli kadar doğru monte edilmiş olması da önemlidir. Odanızın daha ferah ve davetkar görünümü perdenizi doğru asmanıza bağlı.

İpucu:

SMRYNA PARK EVLERİ Modern Oturma Odası ege perde Modern
ege perde

SMRYNA PARK EVLERİ

ege perde

Perdeleri asmadan önce kornişten yere kadar olan yüksekliği ölçün. Asma donanımın yüksekliğini ve perdeler ile zemin arasında ne kadar alan istediğinizi hesaba katmayı unutmayın. Pencerenizin genişliğini ölçerken ise perdenizin ne kadar dolu olmasını istediğinizi düşünün. Tamamen kaplayan ve dolu dolu bir görünüm için perdeniz pencerenin 3 katı genişliğinde olmalıdır.

Bu örneklerden en çok hangi perde modelini beğendiniz? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!