Arazi ve tapu sorgulama nasıl ve nereden yapılır ? | homify

Arazi ve tapu sorgulama nasıl ve nereden yapılır ?

umit atdağ umit atdağ
Pracownia Projektowa ARCHIPELAG Modern
Loading admin actions …

Hepimiz ileride bir ev sahibi olmayı, satın aldığımız evde ailemiz ile mutlu bir yaşam sürmeyi hayal ederiz. Hayal ettiğimiz evi satın alabilmek için uzun yıllar çalışmak zorunda kaldığımızdan alacağımız ev ile ilgili doğru bir araştırma süreci geçirmeliyiz. Bir ev satın alırken ev ile ilgili olarak çok iyi araştırma yapmalı,  ev için ödeyeceğimiz paranın karşılığını tam olarak almalıyız. Bir ev satın almadan önce  yapılması gereken ilk işlem evin tapusunun sorgulanmasıdır. günümüzde bir çok ev  imarsız ve ruhsatsız olarak inşa edilip satılmakta olduğu için tapu sorgulama işlemi azami derece de önemli olmaktadır. Tapu sorgusu; bir evin kimliğini ve geçmişini sorgulamak anlamına gelir. Devletin resmi kaynaklarında yer alan bilgilerin bir kimlik şeklinde sunulduğu belgeye tapu denilmektedir.  Tapu bilgileri resmi bir kurum olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığının alt birimi olan Tapu ve Kadastro Müdürlüğü  tarafından  tespit ve muhafaza edilir.  Tapu ve Kadastro Müdürlüğü; il ve ilçe belediyeleri tarafından verilen ruhsatları ve imar izinlerini düzenleyerek  ev ve arazi sahiplerine tapularını verir. Tapu ara devri gibi ev alım satım işlerinde değiştirilen ve yeni ev sahibi adına düzenlenebilen bir belge olduğundan her yapının her evin ve her arazinin bir tapusu yani kimliği vardır. Ev veya arazi satın alırken  tapu sorgusu yaptırarak evin veya arazinin bedelini belirleyebilir, evin veya arazinin belediyeler tarafından belirlenen rayic bedeli hakkında bilgi sahibi olabilir, yine evin veya arazinin ada ve parsel bilgilerine ulaşabilirsiniz. Peki bir tapu ile ilgili bilgi almak veya tapu  sorgusu yapmak için ne yapılmalıdır. Tapu sorgusu yapmak için  öncelikle evin veya arazinin içinde bulunduğu sınırların sorumlu belediyesine gidebilir tapu müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak tapu sorgusu yapabilirsiniz. Eğer ilgili belediyeden istediğiniz bilgileri net bir şekilde alamadıysanız Tapu ve Kadastro Müdürlüğüne bağlı ilçe müdürlüklerine gidebilir ve tapu ile ilgili tüm bilgileri istediğinizi belirten bir dilekçe vererek tarafınıza bilgi verilmesini isteyebilirsiniz.

Tapu sorgusu nasıl ve nerede yapılır sorusunun cevabı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının internet sayfasında yer alan ve tüm Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, ilçe müdürlüklerinin bilgilerinin yer aldığı tapu sorgulama sekmesine tıklayarak istenilen harç bedelini ödeyerek sorgulama yapabilirsiniz. Tapu sorgusunu internet üzerinden yapacaksanız bakanlığın size sunmuş olduğu imkanları kullanmalı ve imar sayfasına giderek tapu bilgilerinde yer alan ada ve parsel numaralarını girerek evinizin veya arazinizin nerede yer aldığını, ruhsatının ve imarının olup olmadığını, inşaat yoğunluğunun ne olduğunu, lokasyon ve coğrafi bilgilerini öğrenebilirsiniz. Tapu sorgusu nasıl yapılır sorusunun bir diğer cevabı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığının il müdürlüklerine gitmektir. İl müdürlüklerinde tapu ve ruhsat şube müdürlüklerine dilekçe  vererek istediğiniz tapu hakkında sorgulama yapabilir ve istemiş olduğunuz bilgilere ulaşmış olursunuz. Tapu bir evin veya bir arazinin tüm bilgilerini size sunan bir belge olduğu için  sorgulama işlemleri de uzun sürebilir. Çevre Şehircilik Bakanlığı il müdürlükleri, İl ve ilçe belediyeleri, Tapu ve Kadastro Müdürlüklerine giderek size ait olan veya satın almayı düşündüğünü tapu bilgileri için tapu sorgulaması yapabilirsiniz. ada ve parsel numarasını biliyorsanız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sayfasından, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü internet sayfasından tapu sorgulaması yapabilir ve dilediğiniz tüm bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

Ev ve arazi bilgileri

Satın alacağınız ev için gerekli araştırmayı yapmak ve evin fiyat performans oranını ölçmek için tapu sorgusu yapmak çok önemlidir. tapu sorgusu ile evinizin belediye tarafından belirlenen değerini görebilir, arazinizin dönüm başına  belirlenmiş olan fiyatını öğrenerek bu rakamlara göre ödeme yapabilirsiniz. Tapu sorgusu için evinizin bulunduğu belediyeye giderek tapu müdürlüğünden dilekçe vererek tapu bilgileri sorgulaması yapabileceğiniz gibi tapu müdürlüklerinin internet sayfasını ziyaret ederek de tapu sorgulaması yapabilirsiniz. Tapu üzerinde yazılı olan ada ve parsel numarasını biliyorsanız bu numaralar ile sorgulama yaptırabileceğiniz gibi tapu numarası ile de sorgulama yapabilirsiniz. Burada yapılması gereken en önemli şey tapu sorgulaması için doğru yöntemin tercih edilmesidir.

Tapu müdürlükleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı olan Tapu müdürlükleri il ve ilçe müdürlükleri olarak size hizmet vermektedir.Tapu sorgulaması için  elinizdeki tapu bilgileri ile il ve ilçe tapu müdürlüklerine giderek tapu sorgulaması yapabilirsiniz. Tapunuz ile ilgili olarak imar bilgilerine, lokasyon ve harita bilgilerine, harita planlamalarına ve evinizin  ada parsel bilgilerine ulaşabilirsiniz. Çevre ve Şehircilik bakanlığı, vatandaşlara kolay bir tapu sorgulama hizmeti vermek için  internet sayfasında tapu sorgulama hizmeti sunmuş ve sadece ada parsel bilgileri ile tapu sorgulaması yapabilmek imkanı sağlamıştır. Tapu müdürlüğü internet sayfasına erişim sağlayarak üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra tapu sorgulaması yapabilirsiniz. Çok kısa süre de tapu ile ilgili istediğiniz tüm bilgilere ulaşabileceğiniz tapu müdürlüğü internet sitesi www.tkgm.gov.tr dir.  www.tkgm.gov.tr sitesine erişim sağlayıp kişisel bilgileriniz ile üyelik yapmalı ve sorgulama sayfasına ulaşıp tapu sorgulaması yapmalısınız. Böylece  ilgili kuruma kadar gitmek zorunda kalmadan kolay bir şekilde kısa süre de tapu sorgulaması yapmış olacaksınız.

Arazi sorgulaması

Ev satın aldığınızda yaptığınız araştırmaların daha fazlasını arazi satın alırken de yapmalısınız. Arazi alım satım işlemlerinde arazinin inşaat ruhsatının olup olmadığını sorgulamak, imar durumu öğrenmek ve imar izninin olup olmadığı hakkında bilgi edinmek, ruhsat durumu hakkında bilgi almak için arazi tapu sorgulaması yapılmalıdır. Arazilerin tüm bilgilerini öğrenmek için www.tkgm.gov.tr , www.csb.gov.tr veya ilgili belediyenin internet sitesine erişerek tapu müdürlüğü sayfasından yapabileceğiniz gibi  il ve ilçe tapu müdürlüklerine giderek bizzat kendinizde yapabilirsiniz. Burada hem tapu müdürlükleri, hem de belediyeler arazi ile ilgili bilgiler vermektedir. Arazi bilgilerinin bir kısmı belediyelerin sorumluluk alanındayken bir kısmı da tapu müdürlüklerinin sorumluluk alanında yer alıyor. Bu nedenle tapu sorgulaması yapmak veya tapu ile ilgili diğer bilgileri edinmek için tapu müdürlükleri ve belediyelere gitmeniz gerekecektir.

Hem arazi hem de tapu sorgusu

Bir ev satın alırken evi araziden bağımsızmış gibi düşünemezsiniz. Ev ile arazi birbiri ile bağlantılı olan unsurlar olduğu için hem arası tapu sorgusu yapmalısınız hem de evin tapu sorgusunu yapmalısınız. Tapu sorgusu yaparken evinizin imarının olup olmadığını öğrenmeli, arazinin yapı inşa izni olup olmadığını sorgulayarak yasalara uygun bir inşaat yapılıp yapılmadı hakkında bilgi edinmelisiniz. Arazi ve ev tapu sorgusu yaptıktan sonra evin bedelini belirleyebilir ev için istenilen bedelin doğru bir bedel olup olmadığı hakkında fikir edinebilirsiniz. Eğer ev ve arazi tapu sorgusunu ayrı ayrı yapmak istiyorsanız yapmanız gereken farklı müdürlüklere ve belediyelere giderek dilekçe vermektir.  Ülkemizde vatandaşların yorulmasının önüne geçmek adına e – devlet sistemine tapu sorgulama sayfası eklenerek tapu müdürlükleri, belediyelerin internet sayfaları ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sayfasına doğrudan bağlantılar ile bilgi edinme imkanı sağlanmıştır. ada, parsel bilgileri sorgulayarak tapu bilgilerini sorgulamak için www.turkiye.gov.tr adresine girmeli, vatandaşlık numaranız ve şifreniz ile giriş yapıp tapu kaydı sorgulaması yapmalısınız.

Tapu sorgusu faydaları

Satın alacağınız ev ile ilgili yerel bilgilerin yanında yasal bilgileri biliyor olmanız size evin değeri hakkında fikir vereceği gibi evin yasal mevzuatlara uygun olup olmadığı ile ilgili de size bilgi verecektir. Bir ev inşa ederken veya bir arazi üzerine bir yapı inşa ederken uyulması gereken yasal mevzuatlar vardır. Yasal mevzuatlara uyulmadığında yapı veya ev kaçak konumuna düşecektir. Evin yapı izni, inşaat ruhsatı, arazinin imar izni gibi kanuni durumların doğru uygulanıp uygulanmadığı hakkında bilgi almak hem satın alacağınız evin değeri hakkında size bilgi verecek hem de satın alacağınız yapının veya arazinin yasal olarak sorunsuz olduğu ile ilgili bilgi verecektir. Tapu sorgusu yaparak bu konular hakkında bilgi edineceğiniz gibi fiyat araştırması  yaparken bu bilgiler size detaylı bilgi verecek ve doğru bir fiyat belirleme işlemi yapmanızı sağlayacaktır.

Tapu sorgusu nasıl yapılır

Tapu sorgusu nasıl yapılır sorusuna cevap olarak  size iki yöntem sunulacaktır. Birinci yöntem ilgili bakanlıkların internet siteleri ve vatandaşlık bilgilerinin yer aldığı  e – devlet internet sitesine erişim sağlayarak  tapu sorgusu yapmaktır.  Ayrıca bu yöntemin dışında Çevre ve Şehircilik İl müdürlüklerine, Tapu ve kadastro il ve ilçe müdürlüklerine, ilgili belediyelere şahsi dilekçeler ile başvurabilir ve tapu sorgulaması yapabilirsiniz. Bu yöntemlerden birini tercih ederek yapacağınız sorgulama sonucunda  satın alacağınız ev veya arazi ile ilgili, sahip olduğunuz gayrımenkuller ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz.

evinizin yasal bilgilerini mi merak ediyorsunuz ?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!