RefreszDizajn: tarz

Evim için değişik fikirler: 14 örnek fotoğraf

Aydin Sanli Aydin Sanli

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Konut sektörü her geçen gün gelişmekle birlikte ortaya çıkan birçok sonuç birbirlerinin tekrarı niteliğinde. Alçı panellerden duvarların renklerine, mutfak dolaplarından ankastre ürünlere kadar evin temel unsurları bazen öylesine birbirine benzer oluyor ki, farklı evlerde olunduğunu ayırt etmek güçleşebiliyor. Oysa birçok kişi evinde farklılık yaratmayı tercih eder. Evindeki dekorasyon ve tasarımın kişisel zevklerini yansıtması pek çok kişi için önemlidir.

Eğer evin ilk yapım aşamasında müdahale etme şansı bulunursa, evin temel unsurlarını kişisel tercihlere göre şekillendirmek mümkün oluyor. Ancak bu aşamada evin sahibi olunmamışsa bunu yapmaz biraz zorlaşıyor. Bu durumda da mobilya, küçük dekorasyon unsurları ve dekoratif tercihlerle fark yaratılabilir. 

Mobilya trendlerinde de bir aynılıkla karşılaşılıyor. Bunun önüne geçmenin yolu ise ya tasarım ürünü mobilyalara yönelmek ya da kendi mobilyanızın tasarımcısı kendiniz olmak. Türkiye'de özel siparişle ürün yaptırabileceğiniz mobilyacı ve marangozları bulmak hala pek çok Batılı ülkeye göre kolay. Fakat tabii ki özel siparişle yapılan mobilyaların seri üretim mobilyalara nazaran pahalı olduğunu da göz önünde bulunduruyor.

Evde fark yaratmak için her zaman öyle büyük mobilya parçalarında farklılık yaratmaya veya çok vurgulu, öne çıkan tercihlere gerek yok. Küçük ama değişik fikirler evlerde fark yaratmak için yeterli oluyor. Kimi zaman bir aydınlatma unsuru, kimi parlak bir fikirle tasarlanmış ilginç bir aksesuar hem ev sahiplerini mutlu ediyor, hem de eve gelen konukların son derece ilgisini çekiyor. 

Bugün herkesin uygulayabileceği, ilham veren, değişik tasarım fikirlerinden bir derleme yaptık. Bu fikirler rahatlıkla uygulanabilir veya yeni fikirler ortaya çıkmasına vesile olabilecek fikirler. Herkes bu derlemedeki örneklerden evlerinde değişiklik yaparken kullanabileceği bir fikir bulabilir.

Kaleydoskop sürahi ve masa örtüsü

Renklerle ve algıyla oyun oynayan tasarımcıların elinden son derece ilgi çekici çalışmalar çıkıyor. Sürahi ve bardağın içinde masa örtüsünü izlemek için sıraya girilebileceğini düşünmek zor ama özel tasarlanan sürahi, bardak ve masa örtüsünün aslında bir kaleydoskop etkisi yarattığını duyunca bu durum anlaşılabiliyor. Sürahi ve bardağın altındaki mercekli yapı bir kaleydoskop işlevi görerek masa örtüsündeki desenleri bir görsel şölene dönüştürüyor.

Seyyah şifoniyer

Evleri tekdüze hale getiren başlıca şey seri üretim mobilyalar. Fabrikasyon mobilyalarda farklı tarzlar ve zevklere hitap eden ana gruplar olsa da, her grup belli sınırlar içinde kalıyor ve kendi içinde farklılaşıp özgün tasarımlar sunmakta zorlanıyor. Böyle durumlarda butik mobilya tasarımcıları devreye giriyor. Farklı konseptleri bir araya getiren, kimi zaman eski malzemeleri geri dönüştüren retro tarzda tasarımlar ev sahiplerine ilham kaynağı olabiliyor. Bu tarz tasarımlar yarattıkları çağrışımlarla DIY dürtüsü de uyandırabilir. Bu örnekte retro bavul tasarımında çekmecelerden oluşan bir şifoniyer görüyoruz. Seyahat seven genç ev sahiplerinin çok hoşuna gidebilecek bir tasarım olduğu kesin.

Transistörlü radyoda LED TV

FOTOOYMA & ARMAN CONCEPT – RETRO, VİNTAGE RADİO TV ÜNİTESİ: tarz İç Dekorasyon
FOTOOYMA & ARMAN CONCEPT

RETRO, VİNTAGE RADİO TV ÜNİTESİ

FOTOOYMA & ARMAN CONCEPT

Özellikle Türkiye'deki evlerde televizyon en önemli cihazlarından biridir. Salon ve oturma odasının dekorasyonu televizyon merkeze alınarak yapılır. Bu durumda sıra dışı bir TV ünitesi yaşam alanlarında fark yaratmak için önemli bir mobilya haline gelir. Son tekenoloji ürünü TV'leri 50'li yılların en ileri kitle iletişim aracı transistörlü radyo görünümünde bir TV ünitesine yerleştirmek, teknolojideki hızlı değişime de gönderme yapan ilginç bir tasarım fikri. Evlerde ilginç mobilya fikirleriyle fark yaratmak mümkün.

Kumanda nerede

RefreszDizajn: tarz Oturma Odası
RefreszDizajn

Patera VINYL

RefreszDizajn

Kumanda nerede sorusu herkesin çok sık sorduğu bir sorudur. Hele birbiriyle entegre farklı görüntü ve ses sistemlerini kullanıp da birden fazla kumandası olanlar bu soruyu daha sık sorar. Bu sorunun sorulma sıklığını azaltacak yaratıcı bir tasarımla yaşam alanlarına nostaljik bir estetik katmak mümkün. Üç farklı metrajda gerçek plaktan tasarlanan raf sistemi kumandaların yanında başka şeyler için de kullanılabilir.

Herkese şömine

Filmlerde şömine başında romantik sahneler izlerken birçok kişi kendi evinde şömine sahibi olma hayali kurar. Ev yapılmadan önce planlanmamışsa, eve bir şömine çok zahmetli ve sıkıntılı olabilir. Şöminenin yapılacağı odada baca bulunmayabilir, bu da şömine hayallerini suya düşürebilir. Fakat şömine başı romantizmi yapmayı çok isteyenlerin bu isteklerini odun ateşinde olmasa da, mum ışığında karşılayabilecek bir çözüm mevcut. Bacasız ve içinde mum yanan bu şömineler bazıları için daha romantik olabilir. Ayrıca gerçek şöminelerden çok daha zahmetsiz oldukları kesin.

Lego lamba

RefreszDizajn: tarz Çocuk Odası

Pek çok kişinin çocukluğunda legolar büyük yer tutar. Hatta bazı yetişkinler çocukluklarında yaptıkları legoları evin çeşitli yerlerinde sergileyerek, ev dekorasyonun bir parçası haline getirirler. Lego oyuncakları dışı lego kaplı asma bir lambayla tamamlamak da son derece ilgi çekici bir fikir gibi duruyor.

Yaratıcı saatler

Butik Saati – Masa Saati: tarz Duvar & Zemin
Butik Saati

Masa Saati

Butik Saati

Saat tasarımları sınır tanımıyor. Dijital bir çağda analog duvar ve masa saatlerinin hala hayatımızda olmasının nedeni de belki bu. Çok sayıda farklı biçimde, farklı eşyalar şeklinde tasarlanan saatler ev dekorasyonuna büyük katkı sağlıyor. Pedallı bir dikiş makinesi şeklinde tasarlanmış bir saat ortama nostaljik ama şık bir etki sağlayabilir.

Tasarım ürünler

Tasarımcının kafasında sınırlar ve olmazlar olursa ortaya ilginç sonuçlar çıkması zor. Tasarımın fark yaratması için, sınırsız bir hayal gücü ve yaratıcılık kesinlikle bir ön şart. Ancak herkes ev dekorasyonunda sınırsız hayal gücüyle ortaya çıkmış tasarım parçalarına yetecek kadar cesur olmayabilir. Oysa sıra dışı tasarım ögeleri, ben buradayım diye bağırmayan ögelerle başarılı bir şekilde sentezlendiğinde ortaya olağanüstü sonuçlar çıkabilir. Zaten dekorasyon da yaşamın kendisi gibi bir denge kurma sanatı olarak tanımlanabilir. Şüphesiz bu sıra dışı sandalye de tekdüze ev dekorasyonuna canlılık katacak ilginç bir tasarım.

Kitaplıklı fiskos

Galleria Gaia – Makara Serisi: tarz Oturma Odası
Galleria Gaia

Makara Serisi

Galleria Gaia

Birçok dilde çay ve kahve sehpası şeklinde adlandırılan genelde yuvarlak yüzeyli sehpaların Türkçe'deki adlandırılması başlı başına ilginç bir durum. İki ev hanımı kadının ev ahalilerini işlerine ve okullarına yolladıktan sonra Türk kahvesi ritüeli bir klasiktir. Neticede bizde de kahve içerken kullanılan bu sehpalar, kahvenin vesilesi olduğu dedikodulu muhabbet yüzünden fiskos masası olarak adlandırılmış olsa gerek. İster dedikodu yapsın ister yapmasın misafir olduğunda kahve içip, yalnızken kitap kurdu olanlar için tasarlanmış fiskos masası ilginç bir tasarım.

Salon şelalesi

Damla Şelale – Angel Duvar Şelalesi: tarz İç Dekorasyon
Damla Şelale

Angel Duvar Şelalesi

Damla Şelale

Su sesi her zaman dinlendirici ve iyileştirici bir güç olmuştur. Çok eski dönemlerden beri ruhsal rahatsızlıkların rehabilitasyonu için kullanılan suyla terapi yönteminin bu konuda işe yaradığını bilmek için çok derin bilgi sahibi olmaya gerek yok. İnsanın şırıl şırıl sular akan bir dere kıyısında, ağaçlar ve çeşitli bitkilerle kaplı bir ortamda uzandığını gözünün önüne getirmesi bunu fark etmek için yeterli. Yaşam alanlarını da su sesiyle daha huzurlu hale getirmek mümkün. Bunun için salonun orta yerine koca bir süs havuzu koymak gerekiyor. Duvara yerleştirilen şelale panelleri, belli miktardaki suyun devir daimi sistemiyle çalıştığından çok kötü sürprizlere neden olma riski de taşımıyor. Su sesinin dinginleştirici özelliğini evlerin salonlarına taşıyan bu ilginç fikir,şık tasarımlarıyla aynı zamanda kullanıldığı mekana görsel bir  katkı da sağlıyor.

Banyo için ilginç fikir

Banyolarda farklı malzemelerden, farklı tekniklerle yapılmış, değişik biçimlerde vitrifiye ürünleri bulmak mümkün. Doğal taşlardan yontulmuş, yumuşak hatlı yekpare bir lavabo banyoları farklılaştıracak ilginç bir fikir olabilir.

Paravan

Bazen evin bölümleri yeterli gelmez ve ekstra bir mahrem alana ihtiyaç duyulabilir. Bu durum özellikle çok sayıda yatılı misafir geldiğinde ortaya çıkar. Böyle durumlarda genellikle çaresiz kalınır. Ancak özgün can sanatı eseri olan bir paravan bu ihtiyacı karşılayacak estetik bir çözüm olabilir.

Beyaz eşyalar renklensin

Naz Konsept – Naz Konspet: tarz Mutfak
Naz Konsept

Naz Konspet

Naz Konsept

Birçok evde elektrikli aletler beyaz renktedir. Zaten bu aletlere de genel olarak beyaz eşya adı verilir. Ancak beyaz genellikle soğuk bir duygu uyandırır. Bunun önüne geçmek için beyaz eşyaları farklı renk ve desenlerle kaplayıp ilginç görünmeleri sağlanabilir.

Çocuklar için

EIKORA - Badezimmer und Wohnideen Versand: tarz Çocuk Odası
EIKORA – Badezimmer und Wohnideen Versand

Woood Huisie Einzelbett in Hausform mit Fenster, weiß

EIKORA - Badezimmer und Wohnideen Versand

Çocuk yataklarının onların hoşuna gidecek şeylere benzer biçimde tasarlandığına sıklıkla şahit oluyoruz. Erkek çocuklar için araba şeklindeki yataklar çok popüler. Bu tasarımlarda çok farklı alternatifler ortaya çıkabilir. Örneğin fotoğraftaki ev şeklinde tasarlanmış bir yatak hem kız hem erkek çocuklarının seveceği ilginç bir tasarım.

İlginç ev aksesuarları ilginizi çekiyorsa, çok beğeneceğiniz bir başka yazı için buraya tıklayın.

Sizce en bu fikirlerin en ilginci hangisi?
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!