Mutfaklar için pratik çözümler: 10 örnek fotoğraf | homify Pratik mutfak fikirleri ile mutfak düzeni oluşturmaya ne dersiniz?
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Mutfaklar için pratik çözümler: 10 örnek fotoğraf

Meral Eser Meral Eser
Modern Mutfak raumdeuter GbR Modern
Loading admin actions …

Mutfaklar, bünyesinde birçok ihtiyacı barındıran yaşam alanlarıdır. Yemek, pişirme, hazırlanma süreçlerini ayrı alanda tasarlarken; sevdiklerinizle ve yakınlarınızla yemek yeme alanı olarak ayrı bir oturma alanını birlikte dizayn edebilirsiniz. Küçük mutfaklarda daha pratik çözümlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Özellikle alan tasarrufu sağlamak açısından çok amaçlı kullanılabilen mutfak alanları, dolap sistemleri, gizli çekmeceler, gizli tezgah ve diğer çözümler hayatınızı kolaylaştırabilir. Mutfaklarımızı daha düzenli ve tertipli kılacak işlevsel ve pratik çözümlere ihtiyaç duyarız. Dolayısıyla mutfak tezgahı alanını daha akılcı dizayn ederek, birçok eşya ve mutfak ürününü depolarken göz önünde olabilecek ve kolaylıkla erişebileceğimiz bölmeler, gizli çekmeceler dizayn edebiliriz. Tüm bunların yanı sıra mutfak duvarlarını daha işlevsel açıdan değerlendirmek ve dolayısıyla tezgah alanından yer kazanmak da mümkün. Öncelikle mutfaklarda pişirme ve hazırlama alanı için ayrılan tezgah alanını, kesme ve doğrama işlemlerinde ihtiyaç duyabileceğiniz mutfak ürünlerini bir arada akılcı derleyebilir, bu ürünler için özel bölmeler ya da askılık sistemleri kullanabilirsiniz. Fonksiyonellik ve estetik unsurların bir araya geldiği mutfak çözümleri için birbirinden kullanışlı mutfak fikirlerini bir araya getirdik. Yeni nesil mutfak modellerinde akılcı çözümlerle mutfaklarınızı daha kullanışlı hale getirecek pratik ve işlevsel mutfak fikirlerini mutlaka gözden geçirin. Dekoratif bitki modelleri şeklinde baharatlıklar, halka modeli şeklinde tuzluk ve biberlikler ve şık depolama alanları için pratik çözümler bulacağınız örneklerimizi gözden geçirmeye başlayalım. İşte her mutfak modeli için ilham verecek pratik mutfak fikirleri ve göz alıcı mutfaklar!

İşlevsel duvar dekorları

Mutfakta yeterli dolap sistemleri mevcut olmayabilir. Dolayısıyla duvar dekorlarını işlevsel hale getirebilirsiniz. Küçük bir eve sahipseniz tek duvar hizasını değerlendirerek tezgah ya da duvar dekorlarını işlevsel açıdan dizayn edebilirsiniz. Mutfak alanı için dairede çok fazla yer kaplamaması sağlanan bu örnekte, tek duvar hizasında bir tezgah ve duvar dekorları işlevsel amaçlı tasarlanmış. Açık raf sistemleri, kullanım ihtiyaçlarına göre arttırılabilir. Mutfak gereçleri ve eşyaları duvara asmanızı sağlayacak benzer çözümler üretebilirsiniz. Özellikle paslanmaz çelik ürünler, uzun vadeli kullanım olanakları tanır ve daha sağlıklı bir çözümdür. Tavalarınız ya da diğer mutfak gereçlerinizi duvara asarak ekstra tezgah alanı ya da dolap alanları kazanabilirsiniz. Kavanozlarınız için de ahşap açık raf sistemleri ideal olarak tercih edilebilir.

Duvar nişlerini açık raf sistemleri ile değerlendirin

Duvar nişlerini işlevsel amaçlı değerlendirebilirsiniz. Örnek mutfak modelinde olduğu gibi gerek duvarları gerekse nişleri depolama amaçlı raflarla dizayn edebilirsiniz. Beyaz duvarlarla bütünleşen beyaz raflar son derece muntazam bir düzen oluşturmanızı sağlarken ferahlık ve derinlik algısı katıyor. Beyaz duvarlar ve ahşap mutfak dolapları ile kontrast yaratan şık bir mutfak tezgahı kullanılmış. U biçimindeki mutfak tezgahı, geniş kullanım alanları sunuyor. Döşeme zemini kaplamasında da kontrast renklerle geometrik formlar kullanılıyor. Hareketliliğin zemin döşemesinde kullanıldığı mutfak dekorasyonunda, duvarlar sade ve yalın bırakılarak daha ferah bir görünüm sağlanıyor. Özellikle küçük ya da dar mutfaklar için raf sistemleri, dolaplar ve duvarların aynı renklerde tercih edilmesi derinlik algısını arttıracaktır.

Ekmeklerinizi dilimlemek için pratik çözümler!

Ekmekleri dilimlemek hiç bu kadar kolay olmamıştı. İşlevsel amaçlı kullanabileceğiniz bu ürün bir çekmece üzerinde kullanılabilir, özellikle tezgah alanında yer kaplamasın istiyorsanız bu iş için bir ek tezgah ya da çekmece alanını kullanabilirsiniz. Farklı kalınlıklarda ekmek dilimleri hazırlayabilir, kırıntıların etrafa dökülmesini pratik araçlarla engelleyebilirsiniz. Yalnızca bir çekmeceye sığacak şekilde katlanıp konabilen kesme aletlerinden temin edebilir, pratik kullanım olanaklarıyla ekmek doğrama işlemlerini kırıntıları dağıtmadan ve dökmeden yapabilirsiniz.

Farklı ebatlarda çekmece ve dolaplar

Mutfak homify

Depolama ihtiyacı bir mutfağın en önemli ihtiyaçları arasında yer alıyor. Farklı ebatlarda çekmece modelleri, kullanım amaçlarına göre küçük ya da büyük raf bölmelerle alanları daha elverişli kullanabilirsiniz. Tavana kadar uzanan dolaplar dizayn ederek, ayrıca köşe ve kenarları değerlendirebilir; alan tasarrufu sağlayabilirsiniz. Küçük bir evde mutfağın çok amaçlı kullanımı mümkün olabilir. Bu örnekte, basit fakat pratik kulanım olanakları bir araya geliyor, akılcı çözümlerle çekmeceler düzenleniyor. Farklı formlarda ve ebatlarda çekmece modellerini kullanım amaçlarına göre organize edebilirsiniz. Katlanır bir tezgah, birçok hijyenik paslanmaz çelikten oluşabilir, ancak bu biraz pahalı olabilir. Sert ağaçtan yapılan dolap sistemleri ile son derece kullanışlı, farklı kullanım ebatlarına göre çekmece ya da dolaplar tasarlayabilirsiniz.

2 metrekarelik alanda mutfak çözümleri

Benzersiz bir mutfak örneği ile devam edelim; kapakları kapandığında dolap görünümüne kavuşan gizli bir mutfak. Bünyesinde birçok ihtiyacı karşılayan gizli bir mutfak, özellikle küçük apartman daireleri için ideal olabilir. Son derece pratik kullanım olanakları tanıyan bu mutfak modelinde açık raf sistemleri dizayn edilmiş. Kontrast renklerle oturma alanları muntazam uyum sağlıyor. Daha derli toplu bir görünüm elde etmek için kapakları kapandığında son derece muntazam bir düzen oluşuyor ve göz yormayan bir oturma odası düzeni sağlanıyor. Mutfağın karmaşasının görülmesini istemiyorsanız, burada görüldüğü gibi dolabın içinde saklanabilecek küçük bir kiler tercih edebilirsiniz. 

Manyetik baharatlıklarla duvarlarınızı süsleyin

Manyetik baharat tutucuları beklentilerinizin üzerinde kullanışlı olabilir. Farklı ebatlarda son derece şık tasarımlara sahip baharatlıklar, duvar dekorlarını hem işlevsel hem de estetik unsurlarla düzenlemek isteyenlere ilham verecektir. Ayrıca manyetik baharatlıkları yalnızca duvar dekorları için kullanmakla kalmayıp, buzdolabı kapakları üzerinde de değerlendirebilirsiniz. Ayrıca, homify'da mutfak planlayıcıları tarafından dizayn edilen birçok farklı stilde mutfak örnekleri bulabilir, ilham veren fikirler edinebilirsiniz.

Dekoratif ve işlevsel baharatlıklar

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi akılcı bir depolama sistemine yatırım yapın ve nitelikli, dekoratif çözümler sunan ürünleri kullanarak dekorasyonda fark yaratın. Burada görmekte olduğunuz saksılık içerİsinde dekratif bitki görünümü verilen baharatlıklar son derece şık ve göz alıcı dekorlar oluşturmanızı sağlayacaktır. Mutfağınıza yeşili davet edin ve dekoratif bitki saksıları görünümündeki bu baharatlık modelleri gibi, yaratıcı fikirlerle aksesuarları hem görsel hem de işlevsel amaçlı kullanın.

Çok amaçlı kullanılabilen dolaplar

Dolap  sistemleri, depolama ihtiyacını muntazam karşılayacak şekilde özel olarak dizayn edilebilir. Küçük bir alanda maksimum depolama alanı sunacak dolaplar, çekmeceler, raf sistemleri kullanım ihtiyaçlarına göre hasır sepetlerle dekoratif amaçlı dizayn edilebilir. Ayrıca kullanım kolaylığı sunması açısından hasır sepetler kaldırılarak ihtiyaç görüldükten sonra tekrar yerine konulabilir. Dolap kapakları kapandığında muntazam bir görünüm sağlanır ve göz karmaşasından kurtulunur.

Entegre çözümlerle tezgah alanını iyi kullanın

Pratik yolla sık kullanılan bıçaklara erişebilmek için genellikle bıçaklar için özel mutfak ürünleri, kılıflar ya da aksesuarlar kullanılır. Mutfak tezgahına gömme sistemlerle alandan tasarruf sağlayabilir ve aynı zamanda mutfak dekorasyonunda fark yaratabilirsiniz. Yerden kazanın ve kullanım amaçlarına göre kolaylıkla erişebileceğiniz şekilde mutfak ürünlerini düzenleyin. Mutfak ürünleri, bıçak ve çatallar gibi diğer ürünler için de benzer çözümler üretebilirsiniz.

Yaratıcı fikirlerle tuzluk ve biberlikler

​FëlFël, Salt & Pepper Shaker Mehdi Pour design studio Eklektik
Mehdi Pour design studio

​FëlFël, Salt & Pepper Shaker

Mehdi Pour design studio

Çocuk oyuncaklarına benzetilebilecek bu ürün ise tuzluk ve biberlik modelleri. Beyaz halka ile tuzluk modeli, kırmızı halka ile biberlik modeli olarak kullanabileceğiniz gibi diğer baharatlar içinde benzer çözümlerle, dekorasyonda ihtiyaç duyduğunuz renk tonları ya da desenlerle farklı modelleri barındırabilirsiniz. Tuzluk ya da biberlik modellerini sallayarak akmasını sağlayacağınız delikler bu fotoğrafta görülmektedir. Yetişkin bebeklere çıngırak niteliğinde bir oyuncak gibi kullanabileceğiniz bu aparatlar işlevsel olduğu kadar masalarınızı süslemenizi sağlayacak dekoratif özellikler taşıyor. 

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca 'Öncesi ve sonrası ile akıllara kazınacak 5 mutfak!' yazımız da ilginizi çekebilir.

Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!