Oturma odasında kullanılması gereken renkler: 10 örnek fotoğraf | homify

Oturma odasında kullanılması gereken renkler: 10 örnek fotoğraf

Özlem K. Özlem K.
Mükemmelliğin Zirvesinde Bir Koleksiyon “MODERNOTTOMAN” Yastık By Rıfat Ozbek Oturma OdasıAksesuarlar & Dekorasyon
Loading admin actions …

Oturma odasını dekore ederken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlarından bir tanesi kullanılan renkler ve bu renklerin birbiri ile uyumudur. Dekorasyon esnasında tüm parçaları dikkate almalı, duvarlar ve zemin gibi geniş alanların rengini mobilyalar ve aksesuarlar ile kombine etmelisiniz.

Evimizin merkezinde yer alan, hem uzun bir günün ardından dinlenmek hem de konuklarımızı ağırlamak için kullandığımız oturma odalarımız tüm evdeki en geniş alanıdır ve evin adeta vitrini olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle, oturma odası dekorasyonuna herkes bir nebze fazla önem verir, bu odanın güzel bir görünüme sahip olması için ekstra özen gösterir. Oturma odası dekorasyonu yaparken kullanacağı mobilya ve aksesuarları tek tek seçer, birbirleri ile uyumuna azami düzeyde dikkat eder. Peki ya oturma odası boya renkleri ve genel olarak renk seçimi konusunda ne yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Profesyonel bir iç mimar ya da dekoratörün yaptığı tasarımlardaki fark ne?

Bütünlüklü bir tasarım için renklerin önemi

Nesneleri ya da bir bütün olarak dekorasyonu çekici kılan unsurların başında renklerin geldiğini kolayca söyleyebiliriz. Renkler zevklerimizi ve karakterlerimizi yansıttığı kadar üzerimizde olumlu ya da olumsuz etkiler de yaratıyorlar. Bu nedenle de ev dekorasyonundaki en önemli şeylerden biri mobilyaların, aksesuarların ve duvarların renkleri. Harika bir dekorasyon yanlış seçilmiş bir duvar boyasıyla zayıflayabilir, ya da tam tersi, sıradan mobilyalarla yapılmış basit oda dizaynı, doğru duvar renkleriyle kusursuz bir hale gelebilir. Duvarlar için oturma odası boya renkleri konusuna da bu aşağıda birbirinden güzel örneklerle değineceğiz.

Nasıl bir atmosfer istiyorsunuz?

Oturma Odası tasarımı Data Mimarlik Modern Oturma Odası Ahşap-Plastik Kompozit Gri
Data Mimarlik

Oturma Odası tasarımı

Data Mimarlik

Dekorasyon için renkleri seçmeye başlamadan önce dikkate almanız gereken bazı önemli noktalar var. Bunlar odanın büyüklüğü, hangi yöne baktığı, hatta işlevi gibi özellikleri. Küçük bir odada koyu renklerin bir arada, ağırlıklı olarak kullanılmaması, yeterli miktarda doğal güneş ışığı almayan ya da kuzey yönlü odalarda sıcak renklerin tercih edilmesi gibi. Ayırca, huzur veren renkler kullanarak dingin bir atmosfer oluşturmak isteyebilir, bu durumda natürel renklere yer verebilirsiniz. Daha sıcak ve eğlenceli bir atmosfer oluşturmak için sıcak renklerle denge unsuru sağlayacak bir renk yelpazesi oluşturabilirsiniz. Modern çizgilerle nötr renkler ve soğuk renkleri bir araya getirebilir, sıcak ve soğuk renk denge unsurunu sağlayabilirsiniz. Ayrıca, mekanların işlevlerine göre renk seçimleri yapmak da birçok dekorasyon meraklısının tercihi. Konuyla ilgili olarak 'Evinizde olması gereken 8 Feng Shui rengi' başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Oturma odası renkleri

Bugünkü yazımızda oturma odası dekorasyonunun en ince ve önemli dengesini yani renkleri konu alıyoruz. Beğenilerimizde en büyük rol oynayan renklerin farklı tasarımcılar tarafından dekore edilmiş odalarda nasıl etkiler oluşturduğunu gelin hep beraber inceleyelim. İşte dekorasyonu baştan aşağı değiştiren oturma odası renkleri…

1- Monokrom dekorasyon

Tek bir rengin tonlarının bir arada kullanılması ile sağlanan bir dekorasyona monokrom dekorasyon adı verilir. Monokrom dekorasyonun en popüler olanı ise siyah ve beyaz renklerinin ağırlıklı olarak kullanıldığı çalışmalardır. Siyah ve beyaz dekorasyon doğru eller tarafından yapılırsa mükemmel bir sonuç veren, ancak acemice yapılırsa da göz tırlamayan, rahatsız edici bir hal alan bir uygulamadır. Bu iki zıt rengin profesyonelce kullanılması ise araya gri tonlarının da sıkıştırılmasıyla mümkün olur. Grinin bir ya da birkaç tonu ile renk geçişlerinin sağlanması sayesinde, siyah beyaz dekorasyon mükemmel bir görünüme kavuşır. Arzu edilirse, araya çok az miktarda başka renkler de katılabilir.

Monokrom dekorasyon çalışmasında uç noktalara (yani mutlak siyah ve mutlak beyaza) kuvvetli bir şekilde gitmek gerekmez. Beyaz ve açık gri tonlarına az miktarda katılan siyah renk ile de aydınlık, ferah, zarif ve %100 monokrom dekorasyon çalışması yapılabilir. 

Tone on tone adı da verilen ve hem dekorasyon hem de giyim modasında oldukça yaygınlaşan bu tür bir monokrom çalışmasını gri tonları yerine farklı doygunluklara sahip başka renk tonlarını kullanarak ile de yapabilirsiniz. Bunun iddialı bir çalışma olacağını yine de belirtmeden geçmeyelim.

2- Sıcak, samimi bir mekan için

Sıcak, samimi, renkli oturma odaları oluşturmak için doğal olarak sıcak renkleri tercih etmeniz gerekiyor. Ancak bu demek değil ki, mekanı boydan boya kızıla boyamalısınız. Nötr renklerde yapacağınız bir dekorasyonu yalnızca kızıl renkli aksesuarlar ile daha sıcak bir atmosfere dönüştürebilirsiniz. Böylece mekan renkler içinde boğucu bir hal almaz. Az miktarda sert bir kontrast kullanmak ise mekanın dekorasyonuna daha profesyonel bir hava katacaktır, tıpkı bu örnekteki mavili tablo gibi. 

Sıcak, samimi bir mekan oluşturmak için aydınlatmanın da büyük önem taşıdığından bahsetmeden geçmeyelim. Tek nokta yerine çok noktadan yapılan, mekana boyut ve karakter kazandıran aydınlatma çalışmaları, oturma odasının daha sıcak ve samimi görünmesini sağlayacaktır.

3- Kuzey yönlü mekanlar

Playroom/ Teenage Hangout JMdesign Modern Oturma Odası
JMdesign

Playroom/ Teenage Hangout

JMdesign

Eğer oturma odanızın yönü kuzeye bakıyorsa, güneş ışığından fazla yararlanamıyor anlamına geliyor. Bu durumda yapmanız gereken şey, mekan güneş ışığı etkisini kendinizin getirmesi. Bunu en iyi başaracak renk de elbette sarı. Sarı geniş alanlarda kullanıldığı zaman kolay bir renk değildir ve oturma odanızın anaokulu görünümüne dönüşmesini istemiyorsanız, sarıyı ve beyaz gri gibi ağırbaşlı renklerle kombine etmeniz doğru olacaktır. 

Beyaz rengin önemine da değinelim. Yaptığınız dekorasyon hangi renk skalasında olursa olsun, araya katacağınız bembeyaz detaylar, mekanın boğucu olmasını engeller. Beyaz, teknik olarak bir renk dahi sayılmaz ve bir ev dekorasyonunda yapılabilecek her renk kombinasyonu daha kuvvetli bir şekilde öne çıkarır.

4- Kırmızı: Çoğu zarar, azı karar

Mekanlara canlılık ve dinamizm katan kırmızı renk tutku, cesaret, güç, sağlık, mutluluk ve yer yer öfke ile tanımlanan anlamlara sahip. Eğer siz de kırmızı rengin büyüsüne kapıldıysanız, bu rengi oturma odası dekorasyonunda ölçülü ve doğru bir biçimde kullanmalısınız. Bunun için yalnızca bir duvarı kırmızı boyatmak şahane bir fikir! Kırmızı rengi evin odağı olmasını seçtiğiniz, koltukların ya da belki bir kütüphanenin arkasına fon olarak uygulamalısınız. (Eğer duvarları boyatmak için profesyonel birilerini arıyorsanız homify sayfalarındaki boyacılar sekmesini tıklayarak size yakın profesyonellere tek tıkla ulaşabilirsiniz.)

5- Sakin, dingin bir mekan için mavi

Indie Style Interiors - simply perfect living room style Indie Style Interiors Eklektik Oturma Odası
Indie Style Interiors

Indie Style Interiors – simply perfect living room style

Indie Style Interiors

Dekorasyonda renk uyumlarını doğru bir biçimde kullanmanızı sağlayacak en basit formül, 60-30-10 formülü olarak bilinen ve üç temel rengin kullandığı renk uyumu çalışmasıdır. Bu formüle göre, odaya uygulanmak üzere üç temel renk seçilir. Bu üç rengin ikisi birbirine yakın, biri ise kontrast renk olmalıdır. Sonra, birbirine yakın renklerden tercihen açık olanını duvarlarda, diğeri ise yine geniş alanlar kaplayan mobilyalarda kullanılır. Üçüncü olan kontrast renk ise aksesuarlarda kullanılır.

Eğer kullanacağınız renkler beyaz, açık gri, bej gibi tonlarda ise, kontrast olarak kastettiğimiz renk sıcak bir mekan istiyorsanız kızıl tonlarında, sakin ve dingin bir mekan istiyorsanız mavi tonlarında olmalıdır. Ancak dikkat! Bu rengi yalnızca bir bir ton olarak değil, aynı rengin birkaç tonu olacak şekilde kullanmalısınız. Aksi takdirde oturma odanızın dekorasyonu acemice yapılmış gibi görünür. Bu örnekte beyaz ve krem tonlarının birçok farklı mavi tonu ile birlikte kullanıldığı görüyoruz. Duvarda ise, renk uyumunu tamamlaması için sarıdan kızıla, sıcak renklerin hakim olduğu bir tablo asılmış.

6- Biraz da renk yelpazesinden bahsedelim

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey BUUN MOTTO ARCHITECTS Modern Oturma Odası
BUUN MOTTO ARCHITECTS

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey

BUUN MOTTO ARCHITECTS

Renk yelpazesinde karşı karşıya düşen renklere zıt renkler veya tamamlayıcı renkler denir. Zıt renkler kombine edildiğinde renkler arası çizgi keskin olacak ve kontrast oluşacaktır. Yeşil – kırmızı, mavi – turuncu, mor – sarı gibi zıt renkler açık renk bir fon üzerinde birlikte kullanıldığında gözü yormayan, dengeli bir kombinasyon yaratır. Renk yelpazesinde yan yana gelen renkler ise benzer renklerdir. Sarı – yeşil, mavi – mor, kırmızı – turuncu gibi renkler armoniktir. ve bir arada kullanıldığında dinlendirici, sakin bir ortam yaratır. 

İki armonik renk ve bir kontrast renk ile oturma odanızdaki temel renk çalışmasını oluşturabilir, daha sonra kullandığınız renklerin yelpazedeki komşularını da az miktarda kullanarak çalışmasını genişletebilirsiniz.

7- Pastel renkler, renklerin doygunluğu

Fotoğrafta pastel renklerle yapılarak dingin bir ortamın sağlandığı bir renkli oturma odaları arasından öne çıkan örnek bir dekorasyon görüyoruz. Hangi renkleri bir arada kullanmayı seçerseniz seçin, bu renklerin doygunluk oranının aynı olmasına dikkat etmelisiniz. Misal, fotoğraftaki oturma odasına neon renkli bir obje koyulsa, nasıl rahatsız edici olacaksa, parlak renklerin bir arada kullanıldığı bir mekanda da pastel renkli bir obje gözü rahatsız edecektir.

8- Koyu renkler

First Floor - A Beautiful Apartment in London by The Wood Galleries The Wood Galleries Modern Duvar & Zemin
The Wood Galleries

First Floor – A Beautiful Apartment in London by The Wood Galleries

The Wood Galleries

Dekorasyonda koyu renkleri ve hatta siyah gibi vurucu bir rengi kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Özellikle geniş alanlarda tercih edilen koyu renkler dekorasyona asil ve ağırbaşlı, biraz da maskülen bir hava getirir, ancak sanılanın aksine soğuk değil, sıcak mekanlar oluşmasını sağlarlar. Ancak koyu renkleri kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, mutlaka ama mutlaka zıt bir renk,tercihen de beyaz ile sıkı bir kontrast oluşturmak. Bunu yukarıda da bahsettiğimiz şekilde, monokrom bir dekorasyonla da yapabilirsiniz, farklı renk kombinasyonları ile de yapabilirsiniz. 

9- Peki ya küçük alanlarda koyu renk kullanmak istiyorsanız?

Küçük alanlarda koyu renk uygulamasını nasıl kullanabilirim? başlıklı yazımızda konuyla ilgili oldukça detaylı bilgiyi birçok fotoğraf eşliğinde bulabilirsiniz.

10- Bazıları beyaz sever…

Park Maya Canan Delevi Oturma OdasıAksesuarlar & Dekorasyon
Canan Delevi

Park Maya

Canan Delevi

Günümüzde, beyaz renk dekorasyon lüks ile bağdaştırılmış durumda. Aslında beyaz huzur veren renkler arasında en prestijli olanı da diyebiliriz. Modası asla geçmeyen, insanda huzur, dinginlik, sadelik, masumiyet hissi uyandıran beyazın seveni de çok, beyaz renkten çekineni de… Konuyla ilgili ’Tamamen beyaz dekorasyon soğuk ve sıkıcıdır! Doğru mu, yanlış mı?’ başlıklı incelememize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca eğer salonunuzun alanının küçük olduğunu düşünüyorsanız Küçük oturma odaları için 22 güzel dekorasyon örneği başlıklı yazımızdaki örneklerden de ilham alabilirsiniz.

Dekorasyon renkleri ile ilgili bu rehberi siz de yararlı buldunuz mu?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!