Dekorluk – dekorluk masa örtüleri:  tarz

Masa örtüsü takımı nasıl seçilmeli ? 7 örnek fotoğraf

umit atdağ umit atdağ

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Evinizi yenilerken veya evinizde moda akıma uygun bir dekorasyon yaparken temel unsurların yanında detaylara da önem vermeli ve detayların dekorasyonun önüne geçmesini engellemelisiniz. Dekorasyonun bir parçası olduğu halde detay olarak görülen ve yeterli önem verilmeyen masa dizaynı ve masa örtüsü seçimi evinizin estetiğini doğrudan etkileyen faktörlerdir. Salonda ve mutfakta yer alan yemek masası salonun ve mutfağın düzenini ve zarafetini artıran, salona ve özellikle mutfağa şıklık veren dekorasyon unsuru olduğu için hem mobilya olarak masa seçiminde hem de masayı süsleyen ve masaya karakteristik özellikler kazandıran masa örtüsü takımlarına önem verilmeli ve azami özen gösterilerek seçilmelidir. Masa örtüleri masanın kullanım amacına göre farklılık gösteren, özel bir yemek için masaya estetik ve romantizm kazandıran yeri geldiğinde sadece masa yüzeyini zarif bir görünüme kavuşturan tekstil ürünüdür. Masa örtüsü takımı masa örtüleri, peçetelikler, el bezleri, el havluları gibi farklı unsurlardan oluşan, masaya ve bulunduğu alana canlılık, estetik ve görsellik kazandıran  bir faktör olduğu için masa örtüsü seçimi yapılırken dikkat etmeniz gereken bir çok nokta vardır. Özellikle ev hanımları masa örtüsü takımı seçerken nelere dikkat etmeliyim sorusu ile karşı karşıya kalırlar.  Masa örtüsü seçerken masanın rengine, masanın malzemesine,  masanın yerleşim planındaki yerine, masanın kullanım amacına, masanın ışık alma pozisyonuna göre bir çok noktaya dikkat edilmelidir. İlk duyulduğunda basit bir  etken gibi görünen bu özellikler masa örtüsü takımı seçiminde size yardımcı olacak hayati özelliklerdir. Evinizde yer alan yemek masası, mutfakta yer alan mutfak masası, bahçe de yer alan bahçe masası gibi masa türleri için farklı özelliklere sahip masa örtüsü takımı seçerken kullanım amacına uygun olmasına özen göstermeli, kullanım amacı doğrultusunda tercihler yaparken tarzınızı ve zevkinizi de göz ardı etmemelisiniz.  Her ne kadar evinize, mutfağınıza ve salonunuza zarafet kazandıracak olsa da kendi zevklerinize ve tarzınıza da hitap eden masa örtüsü takımı seçmeli ve evinizin zarif görünmesinde bir iç mimar gibi katkı sunmalısınız.

Masa örtüsü takımı seçerken nelere dikkat edilmeli sorusuna  farklı bir bakış açısı ile de cevap verilebilir. Eğer evinizde yer alan masaları farklı amaçlar için kullanabiliyorsanız ve bütçeniz yeterli ise her kullanım amacına uygun masa örtüsü takımı seçebilirsiniz. Romantik bir akşam yemeği için kullanacağınız yemek masasına romantizm renklerine sahip ve afrodizyak sembollere sahip bir masa örtüsü takımı tercih edebilir, ailecek bir yemek yiyeceğiniz yemek masası için renkli ve canlı tasarıma sahip bir masa örtüsü takımı seçebilirsiniz. Böylece her iki yemek içinde siz hitap eden ve düşüncelerinizi doğrudan yansıtan bir masa örtüsü takımı yemek masasının bir yemek masasından çok öte bir tarz sembolü olmasını sağlayacaktır. Ailecek veya arkadaş çevreniz ile yiyeceğiniz bir yemek için seçeceğiniz  masa örtüsü takımı sizi temsil edecek bir yemek masasına yakışır olmalı ve sizi en iyi şekilde temsil etmelidir. Dostlarınızı ağırlayacağınız  bir yemek için canlı ve parlak renklere sahip düz bir yemek masası örtüsü takımı seçebilir veya canlı renklerden oluşan puantiyeli bir yemek masası örtüsü ile yemeğin amacına hizmet eden bir masa örtüsü tercih etmiş olursunuz. Masa örtüsü takımı seçerken yapmanız gereken  evinizin genel dekorasyonu ile uyumlu renklere ve desenlere sahip, yemek masasını en iyi şekilde temsil edecek ve yemek masası ile masanın bulunduğu odaya karakter kazandıracak  bir masa örtüsü takımı seçmeye özen göstermelisiniz. Eğer masa örtüsü takımı seçimi hakkında daha fazla bilgi edinmek, masa örtüleri ile ilgili örnek uygulamalara göz atmak ve masa örtüsü takımı nasıl seçilir sorusuna daha net cevap bulmak istiyorsanız homify masa örtüsü modellerinin bulunduğu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Masanın şeklini belirleyin

Dekorluk – dekorluk masa örtüleri:  tarz Yemek Odası
Dekorluk

dekorluk masa örtüleri

Dekorluk

Masa örtüsü takımı seçerken dikkat edeceğiniz en öneli konu masanın şeklinin belirlenmesidir. Eğer masanızın şekli ve geometrisi belirlenmiş ise masayı ön plana çıkaracak renkleri ve desenleri ile masaya karakter kazandıracak bir masa örtüsü takımı seçebilirsiniz.  Masanızın örtüsü resimde yer alan model gibi düz çizgili desenlere sahip olabilir, renk seçiminde zıt renkleri tercih edebileceğiniz gibi canlı bahar renklerini tercih edip örnek modelin tersi bir ara  örtüsü seçebilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz en önemli konu ara örtüsü ile masa örtüsünün benzer tonlara sahip olmaması ve zıt renklerin estetiğinin masa yüzeyine yansıtılmasıdır. Aksi durumda masa örtüsü takımı seçimi için harcadığınız emekler boşa gidebilir.

Desenler ve renkler

Ceviz El İşleri – Mor çiçekli masa örtüsü:  tarz Mutfak
Ceviz El İşleri

Mor çiçekli masa örtüsü

Ceviz El İşleri

Masa örtüsü takımı seçerken dikkat edeceğiniz bir diğer önemli konu ise masa örtüsü renkleri ve desenleridir. Masa örtüsü takımı içinde yer alan her örtü büyük küçük demeden desenleri ve renkleri ile ön plana çıkacağı için renk tercihinde titiz davranılmalıdır. Eğer renkli bir kişiliğiniz varsa düz beyaz renkli bir zemin üzerine açık ve canlı renklerden oluşan desenler tercih edebileceğiniz gibi   çiçek desenlerinin yer aldığı moda masa örtüsü takımlarını da tercih edebilirsiniz. İster özel bir gece için isterseniz ailecek yiyeceğiniz bir akşam yemeği için renkli desenlere sahip masa örtüsü takımlarını tercih edebilirsiniz. Homify masa örtüsü modellerinin yer aldığı sayfamızı ziyaret ederek moda masa örtüleri ve yeni yıl trendlerini görebilir eviniz için en ideal masa örtüleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Mevsime göre tercih yapın

Dekorluk – dekorluk masa örtüleri:  tarz Yemek Odası
Dekorluk

dekorluk masa örtüleri

Dekorluk

 Masa örtüsü seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri de hangi mevsimde olduğunuzdur. İçinde bulunduğunuz mevsime özgü renklerden oluşan masa örtüsü takımı seçebilir,  mevsim renkleri ile uyumlu ve estetik açıdan kusursuz masa örtüleri ile evinizde harikalar yaratabilirsiniz. Mevsim renkleri ile uyumlu olmayan renk ve desenlerde masa örtüsü takımları tercih ettiğinizde hem masanız kötü görünecek hem de dizayn ettiğiniz masa  içinde bulunduğu odanın dekorasyonunu kötü gösterecektir. Bu durum her iki açıdan da size zarar vereceği için masa örtüsü takımı seçerken içinde bulunduğunuz mevsime ve trend renklere azami özen göstermeniz gereklidir.

Yemek ve kahvaltı takımları ile uyumlu olmalı

Dekorluk – dekorluk masa örtüleri:  tarz Yemek Odası
Dekorluk

dekorluk masa örtüleri

Dekorluk

Masa örtüsü takımı seçerken  yemek takımlarınız ve kahvaltı takımlarınızın renklerine ve desenlerine özen göstererek seçimler yapmalısınız. Yemek takımlarınızın renkleri ile uyumlu olan masa örtüsü takımları ile harika bir yemek masası dizaynı yapabilir, dostlarınızın ve arkadaşlarınızın hayran kalacağı bir yemek masası hazırlayarak herkesin hayranlığını kazanabilirsiniz. Özellikle kahvaltı takımlarının canlı renkleri ve desenleri olduğunu düşündüğünüzde tercih edeceğiniz masa örtüsü takımının renkleri ile uyumlu olması size harika bir kahvaltı masası hazırlama fırsatı sunacaktır.

Kumaş kalitesi

Dekorluk – dekorluk masa örtüleri:  tarz Yemek Odası
Dekorluk

dekorluk masa örtüleri

Dekorluk

Masa örtüsü takımları seçerken bütçenizi göz önünde bulundurmalı, bütçenize göre kaliteli kumaşlardan yapılmış masa örtüsü takımı seçmelisiniz. Masa örtüsü kalitesi masanızın kalitesini artıracağı gibi masanın içinde yer aldığı odanızın dekorasyonunu da yükseltecektir. Oda dekorasyonunun bir parçası olan yemek masaları üzerinde kaliteli kumaştan yapılmış canlı renklere sahip bir masa örtüsü takımının yer alması size kusursuz bir yemek masası dekorasyonu yapmanın yanında kusursuz bir salon veya oturma odası dekorasyonu yapma imkanı da sağlayacaktır. Ayrıca kötü ve kalitesi bir kumaştan yapılmış yemek masası örtü takımı hem yemek masası düzenini kötü gösterecek hem de dekorasyonun kalitesini ve görselliğini düşürecektir. Bu nedenle yemek masası ve masa örtüsü takımı için ayırdığınız bütçeye göre en kaliteli kumaştan yapılmış masa örtüsü takımı seçmeli ve evinizde şıklığı en üst düzeye çıkarmalısınız.

Masa ölçüleri

Ceviz El İşleri – Turkuaz kuşlu servis takımı:  tarz Mutfak
Ceviz El İşleri

Turkuaz kuşlu servis takımı

Ceviz El İşleri

Masa örtüsü seçiminde masa ölçülerine de dikkat etmelisiniz. Geniş bir masaya sahipseniz masayı tamamen kapatan ve saçaklardan aşağı sarkan ölçülerde masa örtüsü takımı seçilmeli, masayı tamamen kapatmayan ve kısa masa örtüsü takımlarından uzak durulmalıdır.  Kısa ölçülere sahip bir masaya sahipseniz yere kadar uzanan ölçülerden uzak durmalı ideal orantılarda masa örtüsü takımı seçilmelidir. Böylece masanızın zarafetini ve estetiğini korumuş olacağınız gibi evinizde çok şık duran bir yemek masasına da sahip olacaksınız. Masa örtüsü seçiminde masanın ölçüleri ile orantılı tercihler yapmanız gereklidir.  Aksi durumda bir çok olumsuzluk ile karşılaşacağınız gibi emekleriniz de boşa gidecektir.

Masa takımı

Dekorluk – dekorluk masa örtüleri:  tarz Yemek Odası
Dekorluk

dekorluk masa örtüleri

Dekorluk

Masa örtüsü nasıl seçilir sorusunun bir diğer cevabı da masa ve masa takımı ile uyumlu renklerde ve şıklıkta bir masa ölçüsü seçilmesidir.  Masa takımı ile uyumlu bir masa örtüsü takımı masa düzenini olumlu etkileyeceği gibi oda içinde de bir yıldız gibi parlamasını sağlayacaktır. Ayrıca masa örtüsü takımı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini düşünürken masanızın estetiğini de gözden kaçırmamalı, masa estetiğini destekleyecek, masa takımın özelliklerini ön plana çıkarak tercihler yapmalısınız.

Masa örtüsü takımları ile evinizde harikalar yaratın
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!