Lab32 architecten:  tarz Banyo

​Yatak odasında banyo: 6 örnek uygulama

nihal e. nihal e.

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Yatak odasıyla banyonun ortak bir özelliği var. Her ikisi de uzun ve yorucu bir günün ardından dinlemek için kullandığımız alanlar. Yatak odası başta temel ihtiyacımız uyku olmak üzere ayaklarımızı uzatıp kendimizle baş başka kaldığımız oda. Banyo ise eğer küvet keyfi yapmak istiyorsanız oldukça eğlenceli ve keyifli bir başka alan. Bu iki yerin bir başka ortak özelliği ise mahremiyet içermesi. Banyoda hızlı bir duş veya uzun

veya bir saat süren küvet keyfi yapın, her türlü gizliliğe ihtiyacınız var. Yatak odası ise huzurlu bir uyku için sessizliği ve yalnız kalmayı gerektiyor. Madem yaşam alanımızda bu iki yerin ortak noktaları fazla, o halde neden ikisini birleştirmeyelim? Bu tür banyolar ebeveyn banyosu olarak tanımlanıyor. Evde bulunan normal banyo dışında doğrudan yatak odasına bağlı bir başka banyo anlamına geliyor. Ebeveyn banyoları eskiden beri ülkemizde de bulunuyor ancak Avrupa ülkelerinde daha yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki bazı ülkelerde ebeveyn banyosu diğer banyoya nazaran çok daha büyük olabiliyor. Ebeveyn banyosunda sadece bir duş alabileceği gibi klozet, küvet ve çift labavo da içerebilir. Tüm bu özellikler tamamen evin alanına ve bütçeye bağlıdır. Özetle ebeveyn banyosunun normal bir banyodan hiçbir farkı yoktur.

Yatak odasında bir banyo bulunması pek çok yönden avantajlıdır. Özellikle çocuk sahibi kalabalık aileler için oldukça kullanışlıdır. Böylece tuvalet ya da yıkanmak için banyonun müsait olmasını beklemek gibi problemler tamamen ortadan kalkacaktır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki kendine ait özel bir banyoya sahip olmak büyük bir lükstür. Bu nedenle imkanları yüksek olan kişiler daha çok tercih ederler. Bununla birlikte küçük boyutlu bir ebeveyn banyosuna sahip olmak gözünüzü korkutmasın.

Ebeveyn banyosunun avantajları nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kalabalık aileler için son derece kullanışlıdır. Bunun dışında sık sık yatılı misafir ağırlayan kişiler için de pratik bir banyo kullanımı sağlar. Mahremiyetine önem veren ve kendine ait özel bir alan tercih eden çocuksuz kişiler de ebeveyn banyosunun sağladığı konfordan yararlanmak isteyebilirler. Zira düşünürseniz yatak odasına bitişik bir banyo bir çok insan için eğlenceli bir fikir. Genellikle otellerde görmeye alışkın olduğumuz bu tür banyoları evimize taşımak gerçekten keyif vericidir. Şöyle bir hayal edin; yatak odasında büyük bir küvet, her mekanda erişilebilir bir tasarım. Kulağa oldukça lüks bir çağrışım gibi geliyor.

Yatak odasına sonradan ebeveyn banyosu yaptırılabilir mi?

Ebeveyn banyosunu bu kadar övdükten sonra yatak odasında banyo bulunmayanlar üzülebilir. Ancak dert etmenize gerek yok. Eğer yatak odanızda banyo için uygun bir alan mevcutsa pekala kendinize ait bir banyo yaptırabilirsiniz. Tabii bütçenizin de olması şartıyla. Yatak odasına banyo yaptırmakla ilgili karşılaşacağınız problemlerden biri tesisat için uygun yer olup olmadığıdır. Zira tesisatsız banyo olmaz ve su giderinin eğimli olarak yapılması gerekir. Bu noktada çalışacağınız profesyonele dikkat edin. Çünkü alanın tesisat için uygun olup olmadığına aldırmadan işi oldu bittiye getirirse uzun vadede sürekli su gideri tıkanacaktır ve bu hem banyoyu işlevsiz hale getirecek hem de size ekstra masraf çıkaracaktır. Eğer şanslıysanız banyo yapmayı düşündüğünüz duvardan su borusu geçiyor olabilir ve böylece kısa sürede, kolayca banyonuzu yaptırırsınız. Duvardan su borusu geçmemesi durumunda yine banyo yaptırmanız mümkün elbette. Ancak maliyetin hayli katlanacaktır. Banyolarla ile ilgili bir diğer problem rutubettir. Havalandırma penceresi olduğu sürece endişelenmenize gerek yoktur fakat yatak odasının mimarisinden ötürü uygun bir havalandırma boşluğu yapılamazsa yoğun nemden ötürü rutubet kaçınılmaz olur. Kısacası sonradan ebeveyn banyosu yaptırmanın püf noktası tesisat ve havalandırma konusuna bağlıdır.

Ebeveyn banyosu yaptırırken nelere dikkat etmeli?

İlk husus uygun alan. Daha sonra havalandırma ve tesisat. Buraya kadar olan kısımda problem yaşamazsanız ebeveyn banyosu yaptırmak için hiçbir engeliniz kalmaz. Bununla birlikte banyo yaptırmak önemli bir iş ve dolayısıyla inşaat ile tesisattan anlayan profesyonellerle çalışmalısınız. Bilhassa tesisat yaptırırken titizlenmelisiniz zira işlevini yerine getiremeyen bir tesisat uzun vadede sırtınızda büyük yük olur. Tesisat için çalışacağınız uzmanın bu konuda tecrübeli olup olmadığını öğrenin. İlk deneyimini sizin evinizde yapacak bir çalışanla iyi sonuç elde etmeniz risklidir. Eğer imkanınız varsa banyo konusunda uzmanlaşmış bir iç mimarla çalışmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bir iç mimar herhangi bir tesisatçıdan çok daha fazla konuya hakimdir ve banyoyu her açıdan ele alır. Dolayısıyla bir iç mimarla ebeveyn banyonuzu çok daha sorunsuz ve güvenilir bir şekilde halledebilirsiniz.

Yatak odasıyla banyoyu nasıl birleştirmeli?

Yatak odanıza banyo yaptırmaya karar verdiniz ve mevcut alan bir banyo yapımı için tüm şartları taşıyor farz edelim. Ne yazık ki işiniz burada bitmiyor. Şayet küçük bir ebeveyn banyosu yaptırıyorsanız uygun bir kapı veya geçit noktası tasarlayarak zahmetsizce çözersiniz. Ancak büyük bir banyo planlıyorsanız her iki alanı nasıl uygun bir şekilde birleştireceğinizi düşünmelisiniz. Yatak odası ve banyoyu yani işlevsel iki alanı tek bir odada birleştirmek o kadar kolay değil. Özellikle de estetikten taviz vermeyenler için. Açıkçası bu noktada bir iç mimara danışmanızı öneriyoruz çünkü zor bir konu. Her ne kadar piyasada cam bölmelerden perdelere dek sayısız seçenek sunulsa da kendi odanız için en doğrusuna karar vermekte zorlanabilirsiniz. Aşağıda yatak odası ile banyoyu birleştirmek için düşünülmüş yaratıcı ve şık örnekler göreceksiniz. Her biri profesyoneller tarafından hazırlanmış bu örnekleri şimdi daha detaylı inceleyelim.

Meissl Architects ZT GmbH:  tarz Banyo
Meissl Architects ZT GmbH

Renovierung einer Villa am Stadtrand von Salzburg zu einem luxuriösen Wohn-Loft (Foto: Florian Stürzenbaum)

Meissl Architects ZT GmbH

Cam bölme: Bir cam bölme yatak odası ile banyoyu birleştirmek için en yaygın seçeneklerden biridir. Cam banyodan gelen neme karşı bir bariyer sunar, uyku alanınızı sıcak bir banyodan çıkan buhar ve nemden uzak tutmaya yardımcı olur. Aynı şekilde düz perde veya yükseltilmiş platform tasarımından daha sağlam bir ses bariyeri sağlar. Ayrıca cam, iki oda arasında duvar işlevi görürken öte yandan bağlantıyı da engellemez. Özellikle küçük alanlar için cam bölme harika bir tercihtir. Çünkü bir alandan gelen ışığın serbestçe diğerine geçebildiği kesintisiz açık bir alan yaratma avantajına sahiptir.

Perde asmak: Perde kullanmak en eski yöntemlerden biridir ancak gayet iş görür. Basit bir perde yatak odası ve banyo alanları arasında esnek bir ayrım sağlar. Bu örnekte ayrı renk düzenleri ile her iki odada da bir boşluk ayrımı yapılır – yatak odası beyaz mobilyalarla siyah, banyoda siyah ve beyaz bir takım mobilyalarla süslüdür. Aynı şekilde yatak odası parlak, güneşli bir alan olsa da banyo yarısı daha yumuşak, romantik bir aydınlatma düzeni alır.

Sürgülü kapı: Sürgülü kapılar şayet şeffaf cam tercih edilirse ilk seçeneğe oldukça yakın bir görünüme sahip olur. Bu resimde sürme kapıların orta paneli pencerelere doğru itilerek her iki bölgeye kolay erişim imkânı buluyor. Gürültüye karşı bir bariyer sağlamak amacıyla kapıyı sadece slaytla kaydırarak, iki ayrı ama birbirine bağlı alanın yaratılması için çok yönlü bir seçenek haline getirir. Bu tasarımın göze çarpan bir özelliği, her iki alan arasında cam kapı olsa da sanki iç içe gibi görünmesi. Hangi birinin nerede bitip diğerinin başladığını söylemek zor.Böyle bir tasarımla, bu iki alan hem görsel hem fiziksel anlamda birleşmiş diyebiliriz.

Tamamen açık: Yatak odası ile banyoyu birleştirmek için mutlaka arada bir cam, kapı veya duvar kullanmak zorunda değilsiniz. Örnek fotoğrafta tamamen açık bir düzenleme yapılarak etkileyici bir manzara elde edilmiş. Son derece basit ama bir o kadar etkileyici fotoğrafta ince uzun odanın bir ucunda yatak diğer ucunda işe duş ve küvet bulunuyor.

Yarı açık duvar: Ne tamamen açık ne de kapalı. Yarı açık bir duvar çeşitli şekillerde yorumlanabilir. Bir yarı açık duvarda birden fazla erişim noktası ekleyerek, çok küçük açıklıklar içeren çatılı bir tasarımda duvarı inşa ederek veya duvar yapısına işlevsel öğeler ekleyerek ayrıntılandırabilirsiniz. Örnekte ise şömine eklenmiş. Bu fikir her iki tarafta da sıcak bir görünüm sağlar. Dolayısıyla işlevseldir.

Ahşap duvar: Daha rustik veya doğal bir seçenek isteyenler için ahşap bölme mükemmel bir seçim olabilir. Ahşap, banyo ve yatak odası arasında bir bariyer oluşturmak için pratik ve ucuz bir yoldur. Tabii ki ahşap malzeme olarak banyo gibi nemli bir yerde bulunduğunda bazı riskler söz konusudur. Ancak tedbir alınırsa bu sorunu da çözmek mümkün.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Salonumu nasıl yerleştirebilirim? 7 örnek fotoğraf' başlığını okuyabilirsiniz.

Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!