Amerikan mutfak modelleri ve tasarımları: 7 örnek fotoğraf | homify | homify Amerikan tipi mutfak modellerinden hangisi ilginizi cezbediyor?
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:2982:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Amerikan mutfak modelleri ve tasarımları: 7 örnek fotoğraf

Meral Eser Meral Eser
White and Grey - Turqoise adds a bit of spice Modern Mutfak Kitchen Co-Ordnation Modern
Loading admin actions …

Amerikan mutfak modelleri, son dönemlerde ülkemizde de revaçta olan ve bazı avantajlar barındıran mutfaklar olarak değerlendirilmektedir. Daha ferah ve iç açıcı bir atmosfere kavuşan yaşam alanları için, bölücü duvarlara gerek kalmadan, kasvetli ve karanlık atmosfer oluşmasını önleyebilirsiniz. Dolayısıyla mümkün olabildiğince kasvetli ve karanlık bir atmosfer oluşturabilecek bölücü duvarları ortadan kaldırın. Burada teknik açıdan mutlaka bilinmesi gereken bir unsur ise; ortadan kaldırılacak bölücü duvarların kesinlikle taşıyıcı sistemlere dahil olmamasıdır. Taşıyıcı nitelikteki bir bölücü duvar asla kaldırılamaz. Eğer kaldırılırsa bina yükü açısından tehlike arz eder ve yaşanılmayacak bir ortama dönüşür. Depreme karşı dayanımı kuvvetli yapılarda taşıyıcı nitelikte olan yapı elemanlarının konumu ya da formu asla değiştirilemez, ancak güçlendirilir. Amerikan tipi mutfak modelleri için oturma ve yemek alanlarını bir araya getiren pratik mutfak çözümleri yaşamı kolaylaştırır. Yemek alanları ile oturma alanlarını ayırmak için her zaman bölücü duvarlara gerek duymayız. Özellikle döşeme zemini kaplaması farkı, ihtiyaca göre paravan niteliği taşıyan paneller, perdeler ya da oturma alanı ve yemek alanını esas alan tavan dekorları ile fark yaratabilir; alanları görevlerine göre bölücü duvar kullanımına gerek kalmaksızın ayırabilirsiniz. Amerikan mutfaklarında özellikle alan tasarrufu için pratik çözümler mevcut olabilir. Eğer bir apartmanda yaşıyor ve ayrıca bir mutfak için bir alan ayırmak istemiyorsanız Amerikan tipi mutfak modelleri ilginizi cezbedebilir. Bu yazımızda birbirinden güzel Amerikan tipi mutfak modellerine yer verdik, farklı stil ya da tarzlarda dizayn edilen Amerikan tipi mutfaklarından hangileri ilginizi cezbediyor?

Klasik stil uygulanan zamansız bir mutfak

The SW12 Kitchen by deVOL deVOL Kitchens Endüstriyel Ahşap Ahşap rengi
deVOL Kitchens

The SW12 Kitchen by deVOL

deVOL Kitchens

Rüyaları süsleyebilecek bu mutfak, nötr gri tonları ile sıcak natürel dokuların bir araya gelmesi ile Amerikan tipi dizayn edilmiştir. Nötr gri renk tonları dolapları, alan tasarrufu sağlayacak şekilde duvardan duvara dizayn ediliyor. Ayrıca bir mutfak adası barındıran mutfak modelinde, açık raf sistemleri dekoratif amaçlı değerlendiriliyor. Yemek alanı ile mutfak alanı ilişkisine göz atarsanız, mutfak adası çok amaçlı kullanım hizmeti veriyor. Gerek mutfakta oturma ve yeme ihtiyaçlarını karşılamak açısından, gerekse konuklarınızı yemek yaparken ağırlamanızı sağlayacak geniş tezgah alanları mevcut. Mutfak adaları gerek konukların ağırlanması için, gerekse mutfak ürünleri ile hazırlık aşamasına geçilmesi için ideal kullanım alanlarıdır. Mutfak duvarlarında natürel dokulara yer veriliyor. Nötr gri tonları son derece soğuk bir atmosfer oluşturmaya yatkındır. Dolayısıyla natürel duvar dekorları ile tuğla duvar dekorları daha sıcak bir atmosfer oluşturmanızı sağlar, huzur veren bir yaşam alanı dizayn etmenizi kolaylaştırır. Bakır tonlarında aydınlatma aksesuarları, retro bir duvar saati ile zamansız ve akıllara kazınacak Amerikan tipi bir mutfak modeli.

Beyaz tonlarla sıcak ve ferah renklerin bir araya gelmesi

White and Grey Turquoise adds a bit of spice Modern Mutfak Kitchen Co-Ordnation Modern Cam
Kitchen Co-Ordnation

White and Grey Turquoise adds a bit of spice

Kitchen Co-Ordnation

Beyaz mutfaklar son derece ferah ve geniş bir atmosfer oluşturmanızı sağlar. Ayrıca sıcak renkler, ferahlık ve dingin bir atmosfer oluşturacak renk tonları ya da cesur renklerle bir arada kullanıma olanak verir, daha cesur renk tonlarının da kullanımına yer açar. Göz yormayan bir mutfak düzeni oluşturmak kolay değildir. Dolayısıyla mutfaklarınızı daha işlevsel hale getirecek, son derece kullanışlı mutfak çözümlerinin yanı sıra, mutfaklarınızda tercih edeceğiniz renk paletlerinin de atmosferi değiştirmekte ve hatta daha geniş bir görünüm sağlamada etkileri yadsınamaz. Dekoratif aydınlatma aksesuarlar, iç ferahlatan çiçekler ve şık dekorlar oluşturmak için formlar ve renklerin etkileri daha canlı bir görünüm oluşturmanızı sağlayacaktır. Mutfak duvarlarında mavi tonlarının kullanımı, son derece dingin bir atmosfer oluşturmayı kolaylaştırır. Dekoratif çiçekler, geniş depolama alanları sunan dolap sistemleri ve şık aydınlatma unsurları ile tamamlanarak estetik ve işlevsel unsurlar bir arada dizayn ediliyor.

Minimalist yaklaşım: Beyazlara bürünen ferah bir mutfak

Çok fazla eşya ya da aksesuar kullanımına gerek kalmadan, göz karmaşası oluşturmayacak ve mutfak düzeni oluşturmanızı kolaylaştıran işlevsel ve estetik unsurları göz önüne alabilirsiniz. Öncelikle her zaman için çok fazla eşya satın almanın muntazam bir düzen ya da daha güzel dekorlar oluşturacağı anlamına gelmez. Salt beyaz rengin ağırlıklı kullanımı ile son derece cazip ve göz alıcı bir Amerikan tipi mutfak modeli dizayn edebilirsiniz. Eğer evinizde modern stil ve minimalist öğelerle dekorlar oluşturmak istiyorsanız, bu Amerikan tipi mutfak modeli her eve yakışacak bir örnek olarak değerlendirilebilir. Özellikle ferah bir atmosfer oluşturacak ışıklandırma unsurları, şık aydınlatma aksesuarları, göze hitap eden açık tonlarda duvar dekorları, natürel dokularla kaplamalar huzur veren bir atmosfer oluşturmanızı kolaylaştıracaktır. İnce çizgilerle beyazdan başka hiçbir şey bu mutfağı taze ve çağdaş bir nefes nefese yapar! Bazı retro-esinlenmiş yemek mobilyaları da, harika bir işlev, moda ve estetik dengesi var. Yemek alanı ile mutfak alanında da benzer parke zemin kaplaması kullanılmış, beyaz rengin hakim olduğu modern stil mobilyalarla döşenmiş.

Modern ve rustik bir arada

Modern stil bir mutfak döşüyorsanız eğer farklı stil ya da tarzlarla bir araya getirerek mutfak dekorasyonunda fark yaratabilirsiniz. Rustik mutfaklar sıcak bir atmosfer oluşturur, ancak bazen modern işlevselliğin yanı sıra geleneksel tarzın en ufak bir soluğunu istersiniz. İşte o zaman böyle bir mutfak oynanır! Çağdaş bir mutfak, herşeyi kullanışlı hale getirirken, açık renkli kirişler ve yerleşik oturma bazı rustik titremelere katkıda bulunuyor! Rüya gibi bir kombinasyon. Sıcak atmosfer oluşmasını sağlayan natürel dokularla mutfak duvarlarını kaplayabilir, taş duvar dekorları zarafetini yakalayabilirsiniz. Örnek mutfak modelinde olduğu gibi modern stil çizgiler taşıyan beyaz sandalyelerle, ahşap yemek masası modeli ve ayrıca diğer ahşap natürel öğelerle sıcak bir atmosfer oluşturmak mümkün. Ayrıca, homify'da mutfak planlayıcıları tarafından dizayn edilen birçok farklı stil ve tarzda mutfak modeli bulabilirsiniz.

Rustik depolama alanı

Modern bir mutfakta rustik depolama alanları dizayn etmeye ne dersiniz? Depolama ihtiyaçlarını muntazam karşılayan dolap sistemleri, raf ve çekmece dizaynını özel olarak alan tasarrufu sağlayacak şekilde dizayn edebilirsiniz. Mutfak eşyaları olarak birkaç hasır sepeti muhteşem görünüyor. Ahşap tezgahın sıcaklığını gerçekten alıyorlar ve işleri biraz daha az yapılı ve daha aile dostu yapıyorlar. Aslında herkesin kendi sepet ürünleriyle kendine has raf düzenleri olabilir.  Şık dizaynıyla mutfak düzeni oluşturmanızı sağlayan tezgah ve raf sistemleri, ayrıca alanları görevlerine göre ayrımanızı kolaylaştıracaktır. Beyaz ve natürel renklerin hakim olduğu mutfak dekorasyonunda, kırmızı askıt lambalar ve sıcak renk öğelerle göz alıcı bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Beyaz mutfak dolapları ise tavana kadar dizayn edilerek ekstra depolama alanlarına yer açılıyor ve alan tasarrufu sağlanıyor.

İskandinav tarzı etkiler

The Scandinavian Kitchen İskandinav Mutfak Papilio İskandinav
Papilio

The Scandinavian Kitchen

Papilio

İskandinav tarzı, şu sıralar gerek oturma odaları dekorasyonunda gerekse mutfaklarda, evlerin her alanında rağbet gören dekor öğeleriyle ilgi görüyor. Sadelik ve yalın çizgilerin esas alındığı mutfak dekorasyonunda muntazam bir düzen, ve ayrıca kontrast renklere yer veriliyor. Bu gördüğünüz örnekte, ahşap mutfak dolapları, mutfak adası tezgah altı çözümleri için de benzer doku ve renk tonlarında tercih ediliyor. Mutfak adasının bulunduğu alanda bar tabureleri hem ekstra alan kaplamayacak şekilde hem de tasarruf sağlayarak işlevsel amaçlı kullanılmak üzere dizayn edilmiş. Kontrast bir renk tonu yakalanan bar tabureleri, özellikle konuklarınızdan uzak kalmadan yemeklerinizi hazırlamak ve sohbetten ayrılmadan birer kahve yudumlamak için uygun ortamı sağlıyor. 

Alan tasarrufu sağlayan dekoratif çözümler

Amerikan tipi mutfaklar dizayn edilirken, ekstra bir mutfak adası modeli tasarlıyorsanız uygulanacak stil ve tarza göre renk ve malzeme dokularını belirleyebilirsiniz. Ayrıca her zaman tamamen beyaz bir mutfak ilginizi çekmeyebilir. Klasik stil zarafet unsurları ile modern mutfak ürünleri modellerini bir araya getirebilir, son derece cazip ve şık bir mutfak atmosferi oluştururken daha koyu renk onları ve dokulara yer verebilirsiniz. Kahverengi tonları natürel renk tonları arasında yer alır. Son derece huzur veren bir atmosfer oluşturmanızda natürel renk ve dokuları kullanmanızın yararı olacaktır. Ayrıca, ferahlık katmak istiyorsanız dekoratif bitki ve çiçeklerle mutfaklarınızda bahar esintisi oluşturarak dekorasyonda fark yaratabilirsiniz. Dekoratif bitki türleri ve çiçekler için ayrıca ekstra alan kaybına sebep olmayacak çözümler mevcut. Askıt mutfak ürünleri, dekoratif bitki saksıları için taşıyıcı nitelikte tavana monte raf sistemleri dizayn ederek mutfağınıza ferahlık katar ve dekorasyonda fark yaratabilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca ’Mutfağından sıkılanların aklını başından alacak 10 mutfak fotoğrafı’ yazımız da ilginizi çekebilir.

Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!