Mimari proje nedir? Nasıl çizilir?

Homify TR Homify TR
VARYAP MERİDYEN AlevRacu Ofisler ve Mağazalar Granit Siyah
Loading admin actions …

Yeni bir ev sahibi olmak herkesin hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmek için izleyebileceğiniz iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri inşa edilmiş ve oturuma hazır bir ev satın almak iken diğer yöntem ise kendi arsanıza hayalinizdeki evi inşa ettirmektir. İnşası tamamlanmış bir ev satın almayı tercih ettiğinizde evinizin mimari proje, mimari plan ve tesisat planları ile ilginiz olmayacaktır. Ancak yeni bir ev inşa ettirecekseniz bu terimler ile tanışmak durumunda kalacaksınız. Sahip olmayı hayal ettiğiniz evin mimari projesi, mimari plan ve tesisat planları hayatınızın daha kolay ve daha konforlu olmasını sağlayan temelidir. Profesyonel bir mimar ve mühendis grubu ile çalışarak bu konuları eksiksiz ve kusursuz olarak tamamlayabilirsiniz. Mimari plan, mimari proje aynı zamanda yapı ruhsatı içinde tamamlamanız gereken konulardır.

Bir arsa satın alarak bu arsaya dilediğince bir ev yaptırma akımı giderek yaygınlaşan bir akım haline gelmiştir. Bu akım ile birlikte mimari proje, plan, tesisat projesi, revize proje gibi teknik terimleri de eskiye nazaran çok daha sık duyar hale geldik. Eskiden ev sahibi olmak isteyenlerin çoğu tüm izinleri alınmış, inşaatı tamamlanmış, oturmaya ve yaşamaya hazır evler satın alırken günümüz koşullarında ev sahibi olmanın farklı birçok yolu ve yöntemi var. Şehir merkezinden kaçmak isteyenler ya da emeklilik zamanları, tatil günleri için huzur dolu bir kır evine sahip olma hayalleri kuranlar için en ideal seçenek bir arsa satın almak ve zevkinize göre bir ev inşa ettirmektir. Çoğu zaman ekonomik ve pratik bir seçenek olarak tercih edilen bu yöntem ile belirlediğiniz bölgeden bir arsa alıp kendi evinizi belirlemiş olduğunuz bütçe çerçevesinde istek ve ihtiyaçlarınızı maksimum düzeyde karşılayacak özelliklere sahip olarak yaptırabiliyorsunuz. Bu yöntem ile ev inşa ettirmek istediğinizde profesyonel mimar ve mühendislerle çalışmak size maliyet ev zaman avantajı sağlayacaktır. 

Şehirden bir apartman dairesi satın aldığınızda bu detaylarla uğraşmak zorunda kalmadığınız gibi mimari proje, mimari plan terimlerini de bilmek zorunda kalmıyorsunuz. Ancak kendi arsanıza ev yaptırırken evinizin kaçak sayılmaması için inşaata başlamadan önce yapı ruhsatı almanız gerekiyor. Yapı ruhsatı alabilmek için proje çizimi, mimari plan gibi konularda çizimlerinizi yaptırmış olmanız gerekiyor. Plan ve projeler dışında evin yönetmeliklere uygun bir mühendislik yapısına sahip olacağını gösteren statik proje, elektrik ve su donanımlarının doğru uygulandığını belirten ve planlayan tesisat projeleri ve bahçe ve çevre düzenlemesini gösteren peyzaj projesi de yapı ruhsatı ve inşaat izni alabilmek için mutlaka hazırlanması gereken diğer projelerdir. Bu yazımızda mimari proje çizimi hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulacaksınız. Eğer zevkinize göre bahçeli ve konforlu bir ev inşa ettirmek istiyorsanız size fikir vermesi amacı ile '' Nefesinizi kesecek 4 bahçeli ev modeli '' konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Mimari proje nedir?

red-hill piramit3d
piramit3d

red-hill

piramit3d

Mimari proje, her ne kadar inşaat izni ve yapı ruhsatı için gerekli olan zorunluluklardan biri olarak görülse de, aslında yaptıracağınız evin tam olarak istediğiniz gibi olmasını sağlayan ve evinizin daha inşaata geçilmeden tam olarak tasarlanmış olması anlamına gelir; bu da aslında bir zorunluluk olmasaydı bile her uzmanın tavsiye edeceği bir planlama olurdu. Ne de olsa ev yaptırmak bir hayli ciddi bir iş ve derme çatma yapılan işlerde sonuçlar hayal kırıklığı yaratabiliyor. Gecekondu olarak tabir edilen plansız ve izinsiz yapıların her zaman bazı sorunlarının olması da mimari proje çizimlerinin olmamasından, yani evin inşaat sırasında planlanmasından kaynaklanıyor. Oysa tüm detaylarıyla inşaattan önce masa başında ustalıklı bir şekilde planlanan projelerde sürprizli bir hayal kırıklığı yaşamak da pek mümkün değil. Bunun için de, ev yaptıracak olan okurlarımıza tavsiyemiz, mimari proje işini ciddiye almaları. Bunu yalnızca bir evrak olarak düşünmeyin ve yeni evinizin kusursuz olmasının bir adımı olarak ele alın. Mimari proje kavramını basit bir şekilde tanımlayacak olursak: İnşa edilecek yapının tüm planları, dış cephe görünüşü, yapı kitlelerinin birbirlerine oranları, iç mekânların ayrım ve düzenleri ve evin mimari açıdan tüm detaylarının görünebildiği çizim projelerine mimari proje adı veriliyor.

Mimari proje nasıl çizilir?

Mimari projeler elbette profesyonel mimarlar, iç mimarlar tarafından çiziliyor, yani mimar veya iç mimar değilseniz mimari proje çizimi görevini kendiniz üstlenemezsiniz, ki zaten yasal detayların yanı sıra, böyle bir işe girişebilmek için gerekli donanımı edinebilmek için mimarlık eğitimi almış olmalısınız.

Mimari projeler eskiden el ile yapılan çizimlerden ibaret olsa bugün artık gelişen teknoloji sayesinde, bilgisayar programlarının yardımıyla oldukça detaylı ve incelikli mimari projeler çiziliyor. Mimari proje çizilirken elbette mimar ve mühendisin fikir birliği içinde olması ve proje taslağı hazırlanırken de, evin sağlam, inşaat kurallarına uygun ve güvenli olabilmesi için tasarımların mühendisin onayından geçmesi gerekiyor.

Hazırlık aşaması

Bunların yanı sıra mimari proje çizimine başlanmadan önce de proje hazırlığı kapsamında arsanın kontrol edilmesi gerekiyor. Arsa yapısı, yol şebekesi, kanalizasyon, elektrik gibi bağlantılar özenle kontrol edilerek proje bu bağlantılara göre çizilmeye başlanır. Tabii iklim koşulları gibi çevresel etmenler ve manzara, binanın yönü vs gibi estetik özellikler de bu süreçte göz önünde bulundurulur ve yaptıracağınız evle ilgili özel bir isteğiniz varsa, o halde projeyi çizecek olan mimarla tam da bu hazırlık sürecinde ayrıntılı olarak konuşmalı ve bilgi alışverişinde bulunmalısınız. Bizim tavsiyemiz, mimarın arsa kontrolleri sırasında sizin de orada bulunmanız ve taslak çizimi hayata geçmeden önce neyin nasıl olmasını istediğinizi ve imkanları değerlendirmeniz. Tabii taslak çizimlerden sonra ana çizime geçmeden önce de mimar ve mühendisle ikinci bir toplantı yapmalı, ve her şeyin sizin istediğiniz koşullara uygun olduğundan emin olmalısınız. Bu hem mimarınız için, hem de sizin için çok daha rahat bir çalışma ortamı yaratır.

Avan proje

Arsa ve çevresel etmenler incelendikten sonra çizilen eskizlerle aşağı yukarı evinizin nasıl olacağı da şekillenir. Bundan sonra daha ayrıntılı planlara geçilir. Avan proje, aslında ön proje demektir ve yapı ruhsatı alınırken sunulacak olan kesin projeden bir önceki aşamadır. Taslaktan farklı çok daha ayrıntılı ve ana plana uygun ölçeklerle çizilmesidir. Kat planları, oda planları ve dış cephe çizimleri ile tesisat projeleri de göz önünde bulundurularak ortaya çıkabilecek tüm sorunlar, ev sahibi, mühendis ve mimar arasında bu ön projenin üzerinde konuşulur ve çözüme kavuşturulur. Tüm problemler çözüldüğünde ve her ayrıntıya kesin ve net bir şekilde ön proje üzerinde konuşularak karar verildikten sonra artık kesin mimari projenin çizimi aşamasına geçilebilir.

Uygulama projesi

VARYAP MERİDYEN ANAHTAR TESLİM PROJE AlevRacu Ofisler ve Mağazalar Granit Siyah
AlevRacu

VARYAP MERİDYEN ANAHTAR TESLİM PROJE

AlevRacu

Ve son olarak, ön proje ile kararlaştırılan her detayın, ve eve dair her şeyin ayrıntılı bir şekilde çizildiği ve uygulamada rehber olarak kullanılacak olan ve tabii yapı ruhsatı ve gerekli izinler alınırken sunulacak olan uygulama projesi yani kesin proje çizimi aşaması gelir. Bina büyüklüğüne göre 1/50 ya da 1/100 ölçeğinde çizilen bu projede yapı ile ilgili, binanın bölümlerini, kesin ölçülerini ve oranlarını belirten vaziyet planı, bodrum kat ve çatı katı dahil her katın ayrı ayrı kat planları ve bunlara ait en az iki kesit ve farklı görünüşleri içeren belli başlı planların olması gerekir. Bu planlara da kısaca göz atalım:

- Vaziyet planı:

villa 01 GRNT3D Klasik Bahçe
GRNT3D

villa 01

GRNT3D

Yapının müştemilat gibi tüm eklerini de gösteren, yol kotuna göre gerekli kotlar ile arsanın binanın inşasının bitimindeki halini gösteren kotların da yer aldığı, peyzaj projelerini de göz önünde bulundurularak dikilecek ağaçların yerlerini dahi gösteren, binanın çevresi ile etkileşimini kesin ve net planlarla aktaran çizimlerdir. Aynı ölçekte çizilmiş birden çok kesitin gösterilmesi gerekir.

- Kat planları:

red-hill piramit3d
piramit3d

red-hill

piramit3d

Kat planı söz konusu yapıda kaç kat varsa her birinin tek tek ayrıntılı olarak çizimidir. Bu çizimlere varsa bodrum katları ve çatı katı da mutlaka dahil olmalıdır. Kat planlarında odaların yerleşimi, su tesisatının banyo ve mutfak gibi yaşam alanlarına bağlantı yerleri (yani klozet, lavabo ve bunun gibi unsurların yerlerinin belirtilmesi), merdivenlerin konumları gibi tüm ayrıntılar açıkça belirtilmiş olmalı. Kat planları aslında kullanıcı için de en önemli olan planların başında geliyor çünkü ev sakinlerinin yaşam alışkanlıkları ile mimari projenin birbiri ile çelişmemesi, kat planlarının hem projeye hem de ev sahibinin istek ve ihtiyaçlarına uyum sağlaması oldukça önemli bir nokta.

- Tam kesit:

hola Modern Evler

Bu terim eğer ev birden çok katlı ise merdivenlerden geçen, yapının enine ve boyuna kesitlerini gösteren planlardan oluşan çizimleri tanımlıyor. Kesitlerde evin dahil olduğu arsanın içinde bahçenin kotları ve varsa komşu parsel ile kot farkı da belirtilmiş olmalı.

- Dış cephe resimleri:

Evinizin dışarıdan nasıl görüneceğini tam olarak yansıtan çizim planlarını cephe resimleri oluşturur. Elbette yalnızca ön cephe değil, her açıdan ayrıntılı bir çizim söz konusudur. Müstakil ev, villa, betonarme ev, ahşap ev veya farklı bir ev modeli için mimari projenin dış cephe resimleri gelecekteki evinizin bire bir yansımasıdır diyebiliriz.

- Detaylar:

Ardıç Ev Egeli Proje Villa Taş Gri
Egeli Proje

Ardıç Ev

Egeli Proje

Yapının genel sistem detaylarının aktarıldığı çizimlerdir; pencereler, çatı modeli ve tasarımı, kapılar gibi iç mimari ve mimari ayrıntıları bu kısımda görebiliriz.

- Isı yalıtım projeleri:

Çatı Altı Isı Yalıtımıyla Tasarruf Yap! Evinin Ustası Asyatik Balkon, Veranda & Teras
Evinin Ustası

Çatı Altı Isı Yalıtımıyla Tasarruf Yap!

Evinin Ustası

İç ve dış cephede yer alan ısı yalıtım sistemlerinin ayrıntılarını gösteren bu çizimler dış cephede kullanılacak olan duvar sistemleri başta olmak üzere içerideki tavan, taban ve diğer kısımlarda hayata geçirilecek ısı yalıtım uygulamalarının aktarımıdır.

Bu bilgileri faydalı buldunuz mu?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!