Evime şömine yaptırmak istiyorum: Bir rehber

Özlem K. Özlem K.
Radius Design Oturma OdasıŞömine & Aksesuarları
Loading admin actions …

Evimizi de, içimizi de ısıtan, üstelik estetik duruşuyla da evlerimize görsellik kazandıran şöminelerin birçok farklı tarza uygun modelleri bulunuyor. Beğenilerinize ve evinizin tarzına uygun bir şömine seçimi yapmak dekorasyonun bütünlüğü açısından da, şöminenin içinize sinmesi açısından da oldukça önemli. Rustik görünümlü bir şömineden minimalist bir şömineye kadar da seçenekler sonsuz.

Yaşam alanlarının odak noktası

Şöminenin bulunduğu bir odaya girer girmez dikkatimizi ilk çeken unsur genellikle mevzuubahis şömine olur. Şömine odanın odak noktasıdır ve mekanın tüm dekorasyonunu ve mobilyaların yerleşimini şömineye göre yaparız. Bu nedenle, eğer evinizin dekorasyonuna önem veriyorsanız, göze ilk çarpan bu parçanın nasıl göründüğü çok önemlidir. Şöminenin ve çevresinin tasarımı mekandaki diğer parçalar ile uyumlu olmalı ve şömine ayrı bir dünyadan gelmiş gibi göze batmamalıdır.

Ev şömineleri

Mekan Tasarımı Bilgece Tasarım Modern Oturma Odası
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Taşınmayı planladığınız bir evde zaten bir şömine varsa ancak bu şömine sizin beğenileriniz ve evinizdeki dekorasyon anlayışınız ile uyum sağlamıyorsa, mutlaka şömine tasarımınızı değiştirmeli ve zevklerinize hitap eden bir şömineye kavuşmalısınız. Üstelik bunun için aşırı büyük bütçelere dahi ihtiyacınız yok. Şömine tadilatı evin olası diğer tadilat masrafları içinde fazla büyük bir yer tutmaz. Fakat şömine tadilatından kaçınırsanız, taşındıktan sonra o şömine gözünüze batar ve sonradan yapacağınız bir tadilat çok daha zorlayıcı olur. 

Şömine yapımı

Eğer sıfırdan, yeni bir şömine yaptırmayı planlıyorsanız, o zaman şömine yapımı için seçeneklerimiz elbette çok daha fazla. Şömineler yakıt türlerine ve şekillerine göre pek çok çeşide sahiptir. Bugünkü yazımızda farklı şömine modelleri üzerine bir derleme hazırladık. Derlememizde klasik şöminelerden bacasız şöminelere kadar, farklı ihtiyaçlara ve dekorasyon anlayışlarına uygun şömine modellerini bir araya getirdik. Klasikmodern ya da eklektik; tarzınız nasıl olursa olsun sizin için bir şömine modeli mutlaka vardır. Türkiye'den ve dünyadan farklı tasarımların toplandığı bu yazı umuyoruz ki sizler için de ilham kaynağı olacaktır.

Şömineler çok çeşitlidir, üstelik farklı yakıtlar ile çalışabilirler

Ev şömineleri dendiğinde birçoğumuzun aklına güzel meşe odunları gelse de, aslında sıvı yakıtla, doğal gazla ve hatta elektrikle çalışan şömine çeşitleri de mevcut. Elektrikli ve sıvı yakıtlı modeller ısınmadan ziyade görsellik açısından tercih edilirler ve apartmandan dairesi gibi şömine teşkilatı olmayan alanlara da kolaylıkla kurulabilirler. Doğal gazlı sistemler genelde evin tüm ısınma sistemine bağlı olarak çalışırlar ve hermetik baca sistemi gerektirirler. Katı yakıtlı klasik şömineler ise hazneli ya da haznesiz olarak ikiye ayrılabilir. Haznesi olmayan modeller daha çok köy fırını düzeyindedir, çevresine bir miktar ısı yaysa da, bu ısıyı muhafaza edemediği için hazneli modeller kadar iyi bir ortam ısıtması sağlayamazlar.

Klasik şömineler – Haznesiz şömineler

Şömine çeşitleri arasından klasik şömineler katı yakıt ile yanan, şömine dendiği zaman aklımıza ilk gelen türdeki modellerdir. Bu modelleri genelde fotoğraftaki gibi rustik olarak tahayyül ederiz, ancak elbette modern tasarımlara sahip versiyonları da mevcut. Klasik şömineler hazneli yukarıda da bahsettiğimiz üzere, hazneli ya da haznesiz olabilir. Fotoğrafta haznesi bir model görüyoruz, tıpkı bir köy evi ocağı gibi, içindeki alanda odun yakılıyor ve duman ve ısının büyük kısmı bacadan uçup gidiyor. Bu modeller daha çok görsellik açısından ya da kısa süreli kullanımlar için tercih ediliyor, zira ısıtma açısından fazla verimli olmazlar.

Hazneli şömineler

KLASİK MERMER İŞLEMELİ ŞÖMİNE ÇAĞLAR ŞÖMİNE A.Ş İç Dekorasyon Mermer Bej
ÇAĞLAR ŞÖMİNE A.Ş

KLASİK MERMER İŞLEMELİ ŞÖMİNE

ÇAĞLAR ŞÖMİNE A.Ş

Katı yakıtlı hazneli şömine modelleri ise yine klasik şömine türlerinden biridir ancak iç kısımlarında yer alan döküm hazne sayesinde, ısıyı muhafaza ederek mekanın çok daha iyi ısınmasını sağlarlar. Hazneli şöminelerde duman şömine içinde dolaştırılarak bacanın dumanı hızlıca çekmesi geciktirilir ve böylece tam bir yanma sağlanır. Dolayısı ile ısı ortam içinde kalır ve ısı kaybı önlenir. Ayırca, bu sayede; zehirli gazlarında tamamına yakın bir kısmı yakılarak, çevreye zarar vermesi önlenir.

Modern stil şömineler

Klasik şöminelerin oldukça sade çizgilere sahip modern modelleri de bulunuyor, kısacası klasik şömine dendiğinde hemen aklınıza rustik modeller gelmesin. Evinizin dekorasyon stili modern, minimalist ya da çağdaş ise, fotoğraftaki gibi bir şömine modelini tercih edebilirsiniz.

Köşe konumlu şömineler

ALPModern 14 homify Oturma OdasıŞömine & Aksesuarları Taş Ahşap rengi
homify

ALPModern 14

homify

Klasik şömineler köşe konumlu olacak şekilde de inşa edilebilirler. Köşe konumlu bir şömine dekorasyon açısından zorlayıcı sanılabilir oysa köşede yer alan bir şömine aksine odanın dekorasyonunu pek zorlamaz. Yapmanız gereken şey, oturma grubunu yerleştirirken şömineyi odak noktası olarak almamak ve tüm kanepe ve koltukları şömineye bakacak şekilde çevirmemek olacaktır. Kısacası, köşede olan şömine bırakın oturma grubunuzun köşesinde kalsın, odağında değil. 

L biçimli şömineler

Triptonik L Tİpi Şömineler ÇAĞLAR ŞÖMİNE A.Ş İç Dekorasyon Granit Kahverengi
ÇAĞLAR ŞÖMİNE A.Ş

Triptonik L Tİpi Şömineler

ÇAĞLAR ŞÖMİNE A.Ş

Yine genellikle köşe konumlu olarak yerleştirilen, ancak cam kapağı ve L biçimli şekli sayesinde iki açıdan da görsellik sunan şömine modelleri de bulunmaktadır.

U biçimli şömineler

ALPModern 13 homify Oturma OdasıŞömine & Aksesuarları Taş Kahverengi
homify

ALPModern 13

homify

U biçimli şömineler ise üç taraftan da görsellik sunarlar. Bu tür şömineler genellikle odanın uzun duvarının ortasına yerleştirilirler ve daha çok açık planlı mekanlarda tercih edilirler. Böyle bir şömineyi oturma odası ile yemek odası arasına ya da oturma odası ile mutfak arasına yerleştirebilirsiniz.

U biçimli şöminelere bir başka örnek daha

U tipi şöminelerin çift taraflı olarak adlandırabileceğimiz türleri de bulunmaktadır. Bu modelin tipik  U biçimli şömineden farkı ise, yan taraflarının da oldukça geniş olmasıdır.

Plazma tipi gömme şömineler

Private Residence, Living Room Koubou Interiors Modern Oturma Odası
Koubou Interiors

Private Residence, Living Room

Koubou Interiors

Plazma tipi şömine adını ince bir çerçeve şeklindeki görünümünden alır. Bu tür şömineler çevresindeki giydirmeden ziyade ateşi ön plana çıkarırlar. Bu nedenle de sade ve düz çizgilere sahiplerdir. Plazma tipi şömineler daha çok modern evlerde ve alan sıkıntısı olan evlerde tercih edilirler.

Gazlı şömineler

Irons in the fire BD Designs Oturma OdasıŞömine & Aksesuarları
BD Designs

Irons in the fire

BD Designs

Doğal gazlı ya da LPG'li şöminelerde gerçek odun yakılmaz, hazne içinde görünen odunlar sunidir ve yalnızca estetik amaçlıdır. Gazlı şömineler bir düğme ya da uzaktan kumanda ile kolayca yakılırlar ve alev yükseklikleri de kumanda ile ayarlanabilir. Kül temizliği gibi dertleri yoktur. Bu ürüne olan ilgili kişiden kişiye göre değişmektedir. Kimileri ürünü fazlaca suni buldukları için tercih etmezler, kimileri ise gerçeğe yakın görselliğinden ve pratik kullanımından dolayı özellikle tercih ederler.

Sıvı yakıtlı, bacasız şömineler

Bacasız şömineler ise şömine altyapısı oluşturma imkanı olmayan evler için idealdir. Yakıtlarına biyoetanol adı verilir ve bu yakıt tarım ürünlerinden fermantasyon yoluyla elde edilmektedir. Biyoetanol gerçek alev oluşturmasına rağmen zehirli gaz, duman, koku, is çıkarmaz, haliyle kül oluşumu da yoktur. Yakıt kendine özel olarak imal edilmiş olan haznesine dökülür ve çakmakla yakılır.

Duvara monte, sıvı yakıtlı, bacasız bir şömine örneği

Yukarıdaki fotoğraftaki gibi kendi başına tamamen bağımsız modelleri dışında, duvara monte edilebilen modelleri, salon aksesuarı olarak kullanılabilecek masa üstü modelleri ve bahçe için tasarlanmış modelleri de bulunmaktadır. Ayrıca, evde Halihazırda bulunan geleneksel şömine alanlarının içerisine de monte edilebilirler.

Tavana monte, sıvı yakıtlı, bacasız bir şömine örneği

Şömineler hakkında hala merak ettikleriniz mi var? Yoksa kararınızı verdiniz ve tecrübeli bir uzman mı arıyorsunuz? O halde, çalışmalarını homify sayfalarında sergileyen şömine firmalarına bir göz atmanızı tavsiye ederiz. homify üzerinde çalışmalarını sergileyen firmalar ile doğrudan iletişime geçebilirsiniz!

Döküm sobalar

Evinizde şömine yoksa ya da şömine için alan ve/veya altyapı hazırlama imkanı yoksa, örneğin bir apartman dairesinde oturuyorsanız, şömine soba olarak adlandırılan ve yüzlerce farklı model ve renge sahip döküm demir sobalar da en az bir şömine kadar keyif verici olacaktır. Baca deliği olan her odada gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz, cam kapağı sayesinde alevlerin dansını izleyebileceğiniz ve sobanın verdiği ısı ile mekanınızı sımsıcak hale getirebileceğiniz bu tasarımların modernden klasiğe modelleri bulunmaktadır. Piyasada Türk malı ya da ithal birçok örneğini bulabilirsiniz.

’Evim için en iyi ısıtma sistemi hangisi?’ başlıklı yazımız da ilginiz çekebilir.

Açık hava şömineleri

Bahçe kullanımımızı yalnızca yaz günleriyle sınırlandırmak istemeyiz. Ancak soğuk kış günlerinde bahçede üşümeden zaman geçirmek pek kolay değil. Tabi eğer ki böyle bir açık hava şömineniz yoksa. Odun ateşi yakarak soğuk kış günlerine sıcaklık katacağımız böyle bir tasarım hem içimizi ısıtacak hem de bahçemizde sıra dışı bir dekor oluşturacak. Odunla uğraşamam diyorsanız, benzer modellerin biyoetanol yakıtlı versiyonları da mevcut!

Bahçe tasarımı ve peyzajlı ilgili daha çok yazı için, Dergimizin Bahçe sekmesine uğramayı da unutmayın! 

Ayrıca Birbirinden güzel 10 farklı dubleks ev modeli başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu şömine modellerini siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!