50GR Mimarlık – halkalı_1+1 daire:  tarz Oturma Odası

Salonuma nasıl şekil verebilirim? 8 örnek fotoğraf

umit atdağ umit atdağ

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Salonlar; evimizin en geniş odaları olmakla birlikte misafirlerimizi ağırladığımız en şık odalarımızdır. Bu nedenle salonumuzu dekore ederken şık olmasına, estetik açıdan etkileyici olmasına ve trend moda akımlarından etkilenerek düzenlenmiş olmasına dikkat etmeliyiz. Salon için ayrılan odalar genellikle evin en geniş odaları olduğu için diğer odalara göre dekore edilmesi daha zorlu olacaktır. Geniş alanları dekore etmek, oda ölçüsüne göre dolu göstererek boş görünmesini önlemek aynı zamanda şıklığını artırmak için salon dekorasyonları hakkında detaylı bir araştırma yapmak gerekir. Salon içinde yapacağınız dekorasyon öncesinde salonun genişliğine, salon içinde kullanacağınız mobilyalara ve   salon renklerine azami özen göstermelisiniz. Salonuma nasıl şekil verebilirim diye kara kara düşünmenize gerek kalmadan kendi el becerilerinize güvenerek içinizdeki iç mimarı dışarı çıkarabilir, dostlarınızın hayranlığını ve beğenisini kazanacak bir dekorasyon yaparak salonunuza tarzınızı yansıtabilirsiniz. Eğer evinizde yer alan salon alanı geniş bir alan ise öncelikle salonunuzu şekillendireceğiniz renk tonlarını seçmelisiniz.  Salon içinde ferah ve nezih bir iç mekan yaratmak için açık tonlar seçmeli, mobilya renklerini ve mobilyalarınız ön plana çıkaracak bir dekorasyon fikrini benimsemelisiniz. Salonunuza şekil vermek için  seçeceğiniz renkler kadar pencereler için tercih edeceğiniz perdelerin desenleri ve renkleri de çok önemlidir. Perdeler evinizi dışarıdan gösteren, sizi temsil eden ve sizin hakkınızda  intiba oluşturan en önemli dekorasyon unsurudur.  Bu nedenle salonu şekillendiren ve salonun kusursuz olmasını sağlayan perdeleri seçerken mevsimine uygun renklerde ve kumaş kalitesinde seçmeli, mobilyalarınız ile uyumlu olmasına özen göstererek evinizin bir yıldız gibi parlayan bir salona sahip olmasına katkı sağlamalısınız.

Salonumu nasıl şekillendirebilirim sorusuna cevap verebilmek için salon içinde yer alan mobilyalarınızın durumuna göz atmanız gereklidir. Salon mobilyaları eski ise yenileme işlemlerine tabi tutmalı, eğer salon mobilyalarınız yeni ise  mobilya düzeninizi belirlemelisiniz.  Salon içinde yer alan mobilyaların yerleşimi salonun şekillendirilmesine ön ayak olacaktır. Örnek olarak oturma gruplarınızı yan yana dar bir alanda  kullanmak oda içinde çok dar bir görüntü oluşturacağı gibi  geniş bir salon içinde çok fazla boş alan bırakarak dekorasyonunda kötü görünmesine neden olacaksınız. Bu nedenle salon içinde yer alan alanları doğru bir şekilde planlamalı, alan tasarımı ile mobilyaların şık bir uyum içinde bir bütünün parçaları olması sağlanmalıdır. Mobilya yerleşim planı yapmadan önce mobilyaların  ölçüleri ile salonun ölçüleri karşılaştırılmalı, yerleşim planı gerekirse revize edilerek  yeni bir yerleşim planı oluşturulmalıdır. Ayrıca salonu şekillendiren bir diğer unsur olan  olan zemin döşemesi ve halı gibi dekorasyon unsurlarını salon içinde estetik bir şekilde kullanmalısınız. Salon zemininde salonun ışıltısına katkı sunacak, ışıl ışıl bir salon ortaya çıkaracak bir zemin döşeme malzemesi tercih edebilir veya parke gibi doğal ahşap ürünleri tercih ederek salonun doğallığını pekiştirebilir. Salon içinde kullanacağınız halılar zemin döşemesi ile uyumlu bir ikili oluşturacağı gibi salon içinde mobilyaların şıklığını pekiştirecek, salonun zarafetini artırarak farkınızı ortaya koymanızı sağlayacaktır. Salonunuza şekil vermek istiyorsanız salon dekorasyonu içinde yer alan tüm dekorasyon unsurlarına ve bu unsurların kullanılış biçimlerine azami özen göstermeli, eğer salon dekorasyonu hakkında bilginiz yoksa homify salon dekorasyonları modellerinin yer aldığı sayfamızı ziyaret ederek farklı ve trend salon dekorasyonları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bir diğer alternatif olarak homify iç mimar ve dekorasyon uzmanı sayfasını da ziyaret edebilir, salonunuzun ölçüleri ve salon mobilyaları hakkında bilgiler vererek uzman yardımı alabilirsiniz. Salonuma nasıl şekil verebilirim sorusuna alternatif cevaplar arıyorsanız sizler için seçmiş olduğumuz salon dekorasyonu örneklerini inceleyebilirsiniz.

Salon içindeki renk bütünlüğü

CCT INVESTMENTS – CCT 107 Project in Esenyurt:  tarz Oturma Odası
CCT INVESTMENTS

CCT 107 Project in Esenyurt

CCT INVESTMENTS

Salon içinde yer alan mobilyalar ve diğer dekorasyon unsurlarının renkleri ve desenleri birbirlerine yakın olduğunda ortaya bir renk bütünlüğü çıkacaktır. Renk bütünlüğü salona şekil veren ve salonunuza karakter kazandıran bir konu olduğu için salon dekorasyonunda kullanacağınız tüm mobilyalar birbirine yakın tonlarda ve desenlerde olmalıdır. Ayrıca aydınlatma için kullanacağınız avize ve  apliklerin tasarımlarına özen göstermeli, aydınlatma tesisatının renklerininde renk bütünlüğüne uyum göstermesini sağlamalısınız. Örnek  salon dekorasyonunu incelediğinizde televizyon ünitesinin, orta sehpanın ve avizenin dış kısmının renklerinin koyu ve mat renklerde olduğunu, renk bütünlüğüne katkı sağlayarak salona nasıl şekil verdiğini görebilirsiniz.

Duvar desenleri ve renkleri

50GR Mimarlık – halkalı_1+1 daire:  tarz Oturma Odası
50GR Mimarlık

halkalı_1+1 daire

50GR Mimarlık

 Salon içinde yer alan duvarlar salonun şekillendirilmesini sağlayan temel unsurlardan biridir. Salon içinde çok geniş duvar alanları bırakacaksanız mutlaka desenli bir boyama işlemi yapmalı veya salon duvarlarını desenli ve renkli duvar kağıtları ile kaplamalısınız. Duvar kağıtları özellikle geniş salonlarda ön plana çıkan ve salonun karakter kazanmasını sağlayarak misafirlerinizin de dikkatini çeken etkileyici özellikleri ile dekorasyonlara renk katan dekorasyon unsurlarıdır. Bu nedenle iç mimarlar ve dekorasyon uzmanları tarafından  duvar kağıtları tüm salonlarda her zaman kullanılan bir etkendir. Salon içinde yapacağınız dekorasyonun çekici ve renkli olması için duvar kağıtlarının resimdeki gibi desenli ve renkli olmasına özen göstermelisiniz. Desenleri ve çekici renkleri ile salon içindeki tüm olumsuzlukları ortadan kaldıracak olan duvar kağıtları size ekonomik olarak da avantaj sağlayacaktır.

Açık mutfaklar

Mimoza Mimarlık – EVRIM & GUNAY ASLAN EVI:  tarz Oturma Odası
Mimoza Mimarlık

EVRIM & GUNAY ASLAN EVI

Mimoza Mimarlık

 Salon dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer etken  açık mutfağa sahip olup olmamanızdır. Eğer salonunuzda açık bir mutfak varsa  açık mutfağın renklerinin, tasarımının ve yerleşiminin salon ile uyumlu olması ve salon  mutfak arasında sanal bir sınır olması gereklidir. Resimde yer alan salon dekorasyonunda olduğu gibi fonksiyonelliğin ön plana çıktığı bir tasarım yapabilir, dekorasyonun estetik olduğu kadar işlevsel olmasını ve salona karakter kazandırmasını sağlayabilirsiniz. Salonumu nasıl şekillendirebilirim sorusuna cevap olarak  açık mutfak dekorasyonları örnek alabilirsiniz. Salonun renkleri ile mutfak içindeki kalabalık yerleşimin uyumlu olması şık ve çekici bir salona sahip olmanızı sağlayacaktır.

Canlı bitkiler

Salon içinde farklı bir dekorasyon yapmak istiyorsanız ve farkınızı ortaya koyarak salonunuzu şekillendirmek istiyorsanız salon dekorasyonu içinde canlı bitkiler tercih etmelisiniz. Salon içinde yer alan orta masa veya salonun köşelerinde yer alan boş alanları tercih edebilir, tavandan sarkıtılan sarmaşıklar ile salonun doğallığını pekiştirebilirsiniz. Örnek salon dekorasyonunu incelediğinizde koyu renklerin  yoğun kullanıldığı mobilyaların vermiş olduğu ağır havanın dağılması için canlı bitkiler küçük beyaz saksılar içinde kullanılmış, beyaz rengin vermiş olduğu açıklık ve ferahlık sayesinde mobilya renkleri arasında eşitlik sağlanmış. Salonunuza şekil vermek için benzer bir dekorasyon fikri düşünebilir, doğallığın daha fazla olmasını istiyorsanız daha geniş  saksılar kullanabilir veya sarmaşık bitkilerini tercih ederek salon içinde  daha canlı ve ferah bir iç ortam oluşturabilirsiniz.

Sadelik ve minimalist tasarımlar

Origami Mobilya – Başkent LOFT Salon Çalışması:  tarz Oturma Odası
Origami Mobilya

Başkent LOFT Salon Çalışması

Origami Mobilya

Evinizde minimaslit bir yaşam sürmek ve odalarınızda sade tasarımlara yer vermek istiyorsanız resimde yer alan sade tasarımı ve dekorasyonu ile görenleri büyüleyen bir salon dekorasyonu yapabilirsiniz.  Salon içinde az sayıda mobilya ve halı ile yapabileceğiniz minimaslit bir dekorasyon ile salonunuzu şekillendirebilir, evinizde  sadeliği pekiştirebilirsiniz. Örnek salon dekorasyonunda olduğu gibi  sade oturma grupları ve tv ünitesini bir arada kullanarak şık ve etkileyici bir dekorasyon yapabilir dekorasyonun etkileyici özelliğini artırmak için parlak renkler tercih edebilisiniz. Parlak renkleri yoğun kullandığınızda  göz alıcı olması için mat renkli perdeler tercih edebilir ve salonun zarafetini daha ön plana çıkarabilirsiniz. Sade bir salon dekorasyonu ve parlak renk tercihleri ile evinizde harikalar yaratabilir farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

Düzenli ve şık tasarımlar

Hangi salon dekorasyon fikrini belirlerseniz belirleyin salon içinde düzeni sağlamalı ve şıklığının en üst düzeyde olmasını sağlamalısınız. İster kalabalık bir salona sahip olun isterseniz sade ve küçük bir salona sahip olun yapacağınız yerleşim planı ile salonun zarafetini en üst noktaya taşımalısınız. Ayrıca salona şekil vermek ve çekiciliğini artırmak için salonun kendi içinde bir düzene sahip olmasını sağlamakta size kalıyor. Sadeliği tercih edecek olursanız resimdeki gibi düzenin ön planda olduğu bir dekorasyon fikrini benimseyebilirsiniz.

Özel aksesuarlar

Nuevo Tasarım – Ankara Villa Projesi:  tarz Oturma Odası
Nuevo Tasarım

Ankara Villa Projesi

Nuevo Tasarım

Salonumu nasıl şekillendirebilirim diye düşünüyorsanız alternatif bir fikir olarak özel aksesuarlar kullanabilirsiniz. Özel aksesuar olarak  biblolar, vazolar kullanabileceğiniz gibi resimde yer alan ve tasarımı ile gören herkesi büyüleyen özel bir avize de tercih edebilirsiniz. Özel tasarımlı avizeleri metal malzeme kullanarak yapacaksanız renklendirmeli, ahşap veya plastik gibi farklı bir malzeme kullanacaksanız resimdeki gibi  oda içindeki renkler ile uyumlu renklere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Renkli halılar

50GR Mimarlık – 50GR MİMARLIK _ Seyri Sapanca_ Oturma Odası:  tarz Oturma Odası
50GR Mimarlık

50GR MİMARLIK _ Seyri Sapanca_ Oturma Odası

50GR Mimarlık

Salon zemininde renkli halılar tercih ederek evinizi şekillendirebilir, evinize renk katarak rengarenk bir salona sahip olabilirsiniz. Örnek salon dekorasyonunda olduğu gibi  renkli bir halı tercih ederek kusursuz olduğu kadar göz alıcı bir güzelliğe sahip salona sahip olabilirsiniz.

bu salonlardan hangisini beğendiniz ? 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!