Ses Akustik – Stüdyo Ses Yalıtımı: tarz

Ses yalıtımı nedir? Nasıl yaptırılır?

Homify TR Homify TR
Google+

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Özellikle şehir merkezlerinde yer alan apartman dairelerinde ev sahiplerinin en çok şikayet ettiği konulardan biri de yol ve sokak gürültüsüdür. Şehirde yaşamanın zorluklarından biri olan bu tarz istenmeyen sesleri engellemenin, ya da en azından azaltmanın yolları elbette var: Ses yalıtımı! Peki ses yalıtımı nedir, ne gibi türleri vardır ve daha da önemlisi nasıl yapılır? İşte tüm bu soruların cevabı bu yazımızda!

Ses nasıl yayılır?

Hugo Carter: tarz Oturma Odası
Hugo Carter

Noise Reduction WIndows

Hugo Carter

Ses yalıtımını işe yarayacak şekilde hayata geçirmenin yolu tabii ki önce ses kavramını ve onun fiziksel özelliklerini, nasıl yayıldığını ve bize kadar nasıl ulaştığını anlayabilmektir. Biz de bu yüzden önce buradan başlayalım dedik. Kulaklarımızdan ses olarak duyduğumuz şey aslında titreşim yaratan bir kaynağın havada dağılması ile oluşan fiziksel bir enerji türüdür. Bir titreşim olarak adlandırabileceğimiz bu enerji türü dalgalar halinde yayılır. Su dalgalarına benzetebileceğimiz ses dalgaları su dalgalarından farklı olarak, görünmeyen küresel dalgalar halinde yayılırlar. Ses aslında boşlukta değil, havadaki ya da sudaki tanecikleri titreştirerek yayıldığı için sesler duvarlara çarparak yok olmaz, aksine bazı çarpışmalar sesleri kuvvetlendirebilir ya da daha rahatsız edici şekilde yansıtabilir. Peki istenmeyen sesleri yok etmek için ne yapabiliriz?

Ses yalıtımı nedir?

Ses Akustik – Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır: tarz Çatı teras
Ses Akustik

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır

Ses Akustik

Ses yalıtımı evinizin temel yapı malzemelerine ek olarak ses dalgalarını emebilen malzemelerin kullanılması ile gürültünün ve rahatsız edici seslerin engellenmesi olarak tanımlanabilir. Ses yalıtım malzemeleri oldukça çeşitli ve işlevlerine göre de değişiyor. Öncelikle şu ayrımı iyi yapmak gerektiğini belirtelim: Ses yalıtımı dışarıdan gelen sesleri engelleyebileceği gibi, farklı bir sistemle de tam tersini yapabilir, yani içerideki seslerin dışarıya ulaşmasının önüne geçer ve örneğin evimizde bir müzik aleti çalıyorsak komşularımızın rahatsız olmasının önüme geçebiliriz. Ya da mesela evimize her şeyiyle kusursuz ve tam donanımlı bir sinema sistemi kurmak istiyorsak, apartmanda yaşamak buna engel olabilir; ses yalıtım çözümleri ile sinema odası dizayn edebilir ve komşularınızı rahatsız etmezsiniz.

Tabii ses yalıtımı yalnızca evlerde kullanılan bir olgu değil; aksine, ticari işletmelerde çok daha ihtiyaç duyulan bir uygulama. Kafeler, eğlence mekanları, sinema salonları, barlar, müzik stüdyoları… Çoğu şehrin merkezinde yer alan bu sosyal alanların çevreye rahatsızlık vermemesi için farklı ses yalıtım sistemleri kullanmaları da gerekiyor elbette.

Dışarıdan gelen sesleri engelleyen ses yalıtımı önerileri

Özyurt İnşaat Dekorasyon – ÜMİTKÖY VİLLA FİBER CEMENT KAPLAMA: tarz
Özyurt İnşaat Dekorasyon

ÜMİTKÖY VİLLA FİBER CEMENT KAPLAMA

Özyurt İnşaat Dekorasyon

Önce şehir merkezindeki, yol üstündeki, okul yanındaki apartman dairelerinin sıklıkla ihtiyaç duyduğu sistemlerden bahsedelim: Dışarıdan gelen sesi en aza indirmek için evimize nasıl bir ses yalıtımı uygulayabiliriz?

Öncelikle mekanlar arasındaki ses geçişini önlemek amacıyla uygulanan ses yalıtım önlemlerine ses geçiş kaybı yalıtımı dendiğini belirtelim. Bu tür yalıtım uygulamalarında amaç sesin örneğin sokaktan bulunduğunuz oturma odasına geçerken olabildiğince azalmasının sağlanması ön plandaki hedeftir. Bu konudaki ana fikir sert yüzeylerin ses geçişini minimum kayıp ile sağlaması; yumuşak yüzeylerin ise sesi emerek geçişi engellemesidir diyebiliriz. Örneğin beton bir duvarın 500 Hz’de ses yutma katsayısı 0,01 iken, duvar kağıdının 0,04; ahşabın 0,10; poliüretan malzemenin ise 0,90 idir. Mineral cam yünü ve kaya yünü, taş yünü gibi hava geçiren ve esnek malzemeler ses dalgasını bünyesine alıp içeri hapsederek ve boşluk ve cam elyafı arasında önemli bir kısmını ısıya dönüştürerek yok eder. İşte bu yüzden de dışarıdan gelen sokak seslerini engellemek isteyenler, dış cephe duvarlarına ses yalıtımı yaptırabilirler. Bu yalıtımlar çoğunlukla uygun plakaların arasına sesi emen cam yünü gibi malzemelerin doldurularak estetik bir şekilde dış cepheye eklenmesi ile yapılır.

Blue Home – ​Taş Yünü ve Kompozit panel Mantolama İşi...: tarz Evler
Blue Home

​Taş Yünü ve Kompozit panel Mantolama İşi…

Blue Home

Gelgelelim, özellikle apartmanlar için sadece ses yalıtımı amaçlı bir dış cephe kaplaması yaptırmak bir hayli masraflıdır ve dolayısıyla aslında pek tercih edilen bir yöntem değildir. Ancak ısı yalıtımı ile ses yalıtımını bir arada düşünerek iki işlevli bir dış cephe duvar kaplaması yaptırmak mümkün, ve çoğunlukla apartmanlarda uygulanan ses yalıtımı önlemleri de ısı yalıtım önlemleriyle bir arada uygulanıyor. Zaten aslında ısı yalıtımı sağlayan yöntemlerle ses dalgalarının emilmesini sağlayan yöntemler birbirlerine bir hayli benziyor ve denkleşiyor. Örneğin cam yünü ya da kaya yünü, ısı yalıtımı panellerinde de kullanılan oldukça fonksiyonel ve işe yarar bir malzeme. Poliüretan paneller de aynı şekilde iki yalıtım sisteminde de kullanılan malzemelerden bir diğeri. Yani eğer yaşadığınız apartman dairesinde bir ısı yalıtımı yaptırılması planlanıyor ise, ve siz de sokaktan gelen gürültülerden rahatsızsanız, apartman sakinleri ile, ısı yalıtımı için seçilen yöntemin aynı zamanda ses izolasyonu da sağlayan bir sistem olmasına karar verebilirsiniz.

Pratik ve ekonomik ses yalıtım önlemleri

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi – Ebru Erol Mimarlık Atölyesi: tarz Oturma Odası
Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

Bazı apartman dairelerinde daireler arasındaki duvarların ses geçirgenliği oldukça fazla oluyor ve komşular birbirlerinin yaşantılarındaki sesleri duyabiliyorlar. Bu da tabii ki iki taraf için de oldukça rahatsız edici bir konu. Dolayısıyla buna engel olmak için evinize çeşitli ses yalıtım çözümlerini uygulayabilirsiniz. Profesyonel ses izolasyonu uzmanları tarafından evinizdeki yaşam alanlarının duvarlarına ekstra bir yalıtım uygulanabilir elbette. Ancak bu gibi bir çözüme bütçe ayıramayacağınızı düşünüyorsanız sizin için daha ekonomik önerilerimiz de var pek tabii ki.

Unutmayın ki bu önerilerin hiçbirinin yan daireden gelen sesi yüzde yüz kesmesini beklemek pek mümkün değil, ama aralarında doğru uygulandığında sesi minimuma indiren çözümler var. Çoğunu da kendiniz yapabilirsiniz.

Uğur RİCA İÇ MİMARLIK – Ahşap Duvar Kaplama / Wood wall covering: tarz Oturma Odası
Uğur RİCA İÇ MİMARLIK

Ahşap Duvar Kaplama / Wood wall covering

Uğur RİCA İÇ MİMARLIK

- Ahşap yüzeylerin ses emme oranı düz beton yüzeylerden çok daha fazladır. Hele bir de ahşap talaşı ile sıkıştırılmış paneller söz konusu olduğunda ses yutma katsayısı beton yüzeyin aşağı yukarı 20 katına denk düşecektir. Marangozunuza yaptırabileceğiniz ahşap talaşla sıkıştırılmış bir ahşap panelle duvarınıza şık bir doku katarken aynı zamanda ekonomik bir ses yalıtımı sağlayabilirsiniz.

- Yumuşak yüzeylerin sert yüzeyden çok daha fazla ses engelleyici özelliğe sahip olduklarını biliyoruz. Özellikle sünger, havlu gibi boşluklu ve yumuşak maddelerin ses yutma özelliği çok fazladır. Duvarlarınızı bu tür bir maddeyle kaplamak da komşularınızdan gelen sesi de, onlara giden sesi de büyük ölçüde azaltacaktır. Tabii bu tür maddeleri dekoratif şekilde kullanabilmek için biraz da olsa yaratıcılık gerekiyor. Geniş ve şık bir duvar halısı ya da kalın kumaştan imal edilmiş bir duvar kağıdı bu fikirlerden yalnızca ikisi.

- Boya teknolojisi günümüzde bir hayli gelişti ve bugün artık ses yalıtımı sağlayan akustik duvar boyaları üretiliyor. Ses engellemeye yarayan bu akustik boyalar belirli bir kalınlıkta uygulandığında dışarıdan, diğer odalardan ya da yan komşudan gelen seslerin belirli bir kısmının önüne geçebiliyor.

Ses Akustik – Akustik Halı Uygulamarı: tarz
Ses Akustik

Akustik Halı Uygulamarı

Ses Akustik

- Kauçuk tabanı sayesinde titreşim ve vibrasyon emici özelliğiyle akustik yalıtım sağlayan halı uygulamaları da bu alandaki ayak seslerini kesen yeniliklerden biri.

Profesyonel ses izolasyonu çözümleri

Bugün artık ticari işletmelerde pek çok mekanın ses izolasyonu yaptırması neredeyse zorunlu hale geldi. Özellikle sinema salonları, kafeler, yüksek sesli müziklerin olduğu eğlence yerleri, müzik stüdyoları vs gibi mekanlarda uygulanacak olan ses yalıtım çözümleri farklı malzeme ve tasarımların bir araya gelmesiyle yapılan ve uzmanlık isteyen bir iştir. Kullanılacak malzemelerin doğru seçilmesinin çok büyük bir önem arz ettiği bu tip profesyonel ses izolasyonlarında malzemelerin monte edilmesinin bile oldukça büyük önemi vardır ve bu yüzden de deneyimli ve uzman bir ekip tarafından uygulanması fark yaratacaktır.

Bugün artık ticari işletmelerde pek çok mekanın ses izolasyonu yaptırması neredeyse zorunlu hale geldi. Özellikle sinema salonları, kafeler, yüksek sesli müziklerin olduğu eğlence yerleri, müzik stüdyoları vs gibi mekanlarda uygulanacak olan ses yalıtım çözümleri farklı malzeme ve tasarımların bir araya gelmesiyle yapılan ve uzmanlık isteyen bir iştir. Kullanılacak malzemelerin doğru seçilmesinin çok büyük bir önem arz ettiği bu tip profesyonel ses izolasyonlarında malzemelerin monte edilmesinin bile oldukça büyük önemi vardır ve bu yüzden de deneyimli ve uzman bir ekip tarafından uygulanması fark yaratacaktır.

Ses yalıtım malzemeleri her sipariş ve özel alan için ihtiyacı giderecek şekilde dizayn edilen pek çok farklı model ve çeşide sahiptir. Akustik paneller, akustik süngerler, yumurta süngerler, piramit süngerler, bariyerler, titreşim engelleyici malzemeler ve bantlar gibi pek çok farklı çeşide sahip olan ses izolasyon unsurları kullanılarak farklı türdeki ve basınçtaki ses dalgalarının engellenmesi sağlanır.

Akustik yalıtım

Tabii ses yalıtımı çoğu zaman yüksek ve istenmeyen sesleri engellemek için yapılıyor, ancak akustik yalıtım denilen ses izolasyonu türünde, yüksek seslerin bastırılmasından ziyade, uğultulu gürültünün azaltılması hedeflenir. Restoran, kafe ve çok çalışanı olan ofisler gibi mekanlarda insanların kalabalık olmasından dolayı içeride yüksek ses kaynağı olmasa bile sürekli bir uğultu duyulur. İşte bu uğultuyu engellemek için de yanmaz akustik levhalar ile ses engelleyici yalıtımdan biraz daha farklı olan bir ses izolasyon sistemi uygulanır.

Ses Akustik – Stüdyo Ses Yalıtımı: tarz
Ses Akustik

Stüdyo Ses Yalıtımı

Ses Akustik

Müzik stüdyosu, tiyatro, sinema gibi mekanlarda ise istenmeyen sesleri, çınlama veya yankıları ortadan kaldıran yalıtım malzemeleri ile istenen seslerin ön plana çıkmasını sağlayan ve akustik bir düzen oluşturan bir ses izolasyon uygulaması yapılır. Bu tür izolasyon da akustik yalıtım kategorisine giriyor olsa da daha ayrıntılı bir çalışma gerektirir.

Bu bilgiler ve çözüm önerileri işinize yaradı mı? 
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!