Peyzaj nedir? 12 örnek peyzaj projesi | homify

Peyzaj nedir? 12 örnek peyzaj projesi

Özlem K. Özlem K.
KARAASLAN HADİMİ PARKI ÇİFTSAN BOTANİK VE AYDINLATMA Kırsal Bahçe
Loading admin actions …

Ağaçların, parkların gitgide azaldığı, yerlerine kocaman gökdelenlerin dikildiği şehirlerimizden uzaklaşmak isteyen birçok aile kırsal bölgelere veya şehirlerin dış mahalleri olan banliyölere yerleşmeye başladı. Günümüz şartlarında şehre ulaşımın kolaylığı sayesinde, birçok insan bu kararı alma konusunda cesaret gösteriyor. Eğer siz de şehirden kırsala ya da banliyöye geçiş yapmayı planlayan şanslı insanlardansanız, dekorasyon listesine bir madde daha ekleyebilirsiniz: Bahçe tasarımı ve peyzaj!

Bir ev satın alırken evin özellikleri konusunda oldukça fazla fikrimiz oluyor. Ev neye benzesin, büyüklüğü nasıl olsun, kaç odası olsun, mutfağı açık mı kapalı mı olsun, bu konularda mutlaka bir karar vermiş oluyoruz. Ancak iş bahçeye geldi mi, epey çaresiziz, çünkü bahçe konusunda büyük çoğunluğumuzun hiçbir fikri yok. İşte bu noktada yardımımıza peyzaj mimarları koşuyor. Peki tam olarak nedir bu peyzaj mimarisi?

Peyzaj mimarisi doğal ve kültürel elemanların, estetik ve işlevsel bir şekilde bir araya getirilip düzenlenmesine verilen isimdir. Nasıl ki mimarlar teknik ve estetik bilgileri doğrultusunda yapıları tasarlar, peyzaj mimarları da yapıların çevrelerindeki dış alanları tasarlarlar. Dış yaşam alanları arasında bahçeleri, havuzları, gezinti yollarını, oturma alanlarını, oyun parklarını, aydınlatmaları, çit ve benzeri dış duvarları sayabiliriz.

Bugünkü yazımızda, 12 güzel peyzaj projesi örneği eşliğinde, estetik, işlevsel ve sürdürülebilir bir bahçe oluşturmak için dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bir derleme oluşturduk. Bahçeli bir eve taşınacaksınız, ya da halihazırda olan bahçenizi yeniden düzenlemek istiyorsanız,  bu derlememizde yer alan bilgilerin faydasını görebilirsiniz.

Bir bahçe oluştururken atacağınız ilk adım peyzaj tasarımı olmalı. Peyzaj tasarımı yalnızca hangi bitkilerin nereye ekileceğini seçmek değil, bahçenin sulamadan aydınlatmaya kadar tüm altyapısını oluşturmak anlamına geliyor. Elbette bitki seçimi de çok önemli. Konumlandığınız bölgenin iklim koşullarına uygun yapılmış bir peyzaj tasarımı sayesinde bitkilerinizin ömürleri çok daha uzun, bakımları çok daha kolay olur. Yöreye uygun bitkilerin seçildiği, altyapı çalışması özenle gerçekleştirilmiş bir bahçe sürdürülebilirliği açısından oldukça önemli.

COUNTRY LIFE ÖREN ARKHE MİMARLIK Kırsal Bahçe
ARKHE MİMARLIK

COUNTRY LIFE ÖREN

ARKHE MİMARLIK

Bahçe dekore etmek evin diğer kısımlarını dekore etmeye pek benzemiyor. Çünkü dekorasyon unsurlarımızın başında canlılar geliyor, yani bitkiler! Evcil bir hayvandan farklı olmayan, bakım ve ilgi gerektiren bahçeler ise tüm bu emeğe fazlasıyla değiyor. İster ufacık bir avlu olsun ister bir dönüm kocaman bir bahçe, bizlere huzur ve dinginlik veren, sıkıntılı zamanlarımızda iyi bir nefes almamızı, ailemiz ve arkadaşlarımızla ya da hatta tek başımıza güzel vakit geçirmemizi sağlayan bahçelerimizi dekore etmek de oldukça eğlenceli.

GREENLİNE PEYZAJ ALMANYA UYGULAMAMIZ. GREENLİNE PEYZAJ Modern Bahçe
GREENLİNE PEYZAJ

GREENLİNE PEYZAJ ALMANYA UYGULAMAMIZ.

GREENLİNE PEYZAJ

İyi bir peyzaj tasarımı yapmak için bahçenizi nasıl kullanmak istediğinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Bahçeyi daha çok görsel olarak mı kullanmak istiyoruz? Bahçeyi yalnızca yazın mı kullanıyorsunuz yoksa bahçede yaz kış zaman geçirmeyi mi tercih ediyoruz? Bahçede oyun oynamayı seven çocuklarınız var mı? Kedi ya da köpek gibi evcil hayvanlarınız var mı? Bahçenizde sık sık misafir ağırlar mısınız? Kendi ürünlerinizi yetiştirmek için bir bostan oluşturmayı planlıyor musunuz? Tüm bu soruların cevabı, sizi adım adım nasıl bir bahçe tasarımı yapmanız gerektiğine götürecektir.

İsteklerinize uygun olmayan, alışkanlıklarınıza uyum sağlamayan, doğru bitki seçiminin yapılmadığı, kötü tasarlanmış bir bahçe harcadığımız onca emek ve yaptığımız onca masrafa rağmen kullanışsız bir alana dönüşebilir. Bahçe dekorasyonu tek seferde yapılıp bitirilen bir dekorasyon türü değildir, sürdürülebilirlik ister. Nihayetinde, bahçeler sürekli ilgi ve bakım gerektiren canlı bitkilerden ve hava koşullarına maruz kalan ürünlerden oluşuyor, dolayısıyla ancak gereksinimleriniz ve zevkleriniz doğrultusunda tasarlayacağınız bir bahçe tüm olası zorluklarına rağmen size zevk ve huzur verecektir.

Gelelim birbirinden güzel ve trendi birkaç peyzaj tasarımı örneğini incelemeye

Yukarıda verdiğimiz bilgilere ve örnek fotoğraflara ek olarak, son dönemin popüler peyzaj tasarımı örneklerinden bir seçkiyi aşağıda görebilirsiniz.

Dikey bahçeler

abelia 2016 abelia peyzaj Modern Bahçe
abelia peyzaj

abelia 2016

abelia peyzaj

Dikey formda olan bahçeler, duvarların çeşitli yollarla yeşillendirilmesi anlamına geliyor. Dikey bir bahçe oluşturmak için birçok farklı yöntem. Bu yöntemlerin bazıları profesyonel bir method gerektirirken, bazıları ise bireysel çabalarla oluşturulabilecek kadar basit. ’Son yılların modası dikey bahçe yapmanın 40 farklı yolu’ başlıklı derlememizde birçok farklı örneği bir arada görebilirsiniz. Ayrıca, derlemenin başında dikey bahçelerle ilgili kısa ve güzel bir bilgi de yer alıyor.

Doğal havuzlar

Ekolojik havuz olarak da bilinen doğal havuzlar, tipik havuz kimyasalları yerine biyolojik filtrelerin ve su bitkilerinin kullanıldığı ve hijyenin bu tür doğal malzemeler ile sağlandığı havuzlardır. Özel olarak seçilip yerleştirilmiş, yöresel bitkiler sayesinde su hem temizlenir hem de oksijen ile zenginleştirilir. Kofa, hasırsazı ya da su kamışı bitkileri kendi kendilerine yetiştikleri için en çok tercih edilen seçimlerdir, güve otu da kullanılabilir. Tesbih çiçeği gibi rizomlu türler de tercih edilebilir. Genel görüş sudaki azot ve fosfatın olabildiğince temizlenmesi üzerine kuruludur. Bu şekilde yosun oluşumu ve sudaki azot ve fosfatın artması engellenir. Oksijensiz bölgeler oluşturularak da nitrat sorunu çözülebilir. Su sıcaklığının fazla yükselmesi engellenmelidir. Bunun için güneş yönüne yerleştirilecek ağaçlarla gölge sağlanabilir. Gerekli olan bakım aslen bir süpürücü aracılığı ile yüzeydeki yaprakların vs. temizlenmesi ve organik atıkların olabildiğince uzaklaştırılmasıdır. Biyo-havuz kendi içinde, suyun tekrar yaratıldığı taş ve filtre bitkilerinin bulunduğu bölüm ve içinde yüzülebilen havuz olarak iki bölümden oluşur. Havuzun içi suyun kaçışını engelleyecek, güneş ışınlarına dayanımlı bir plastik ve toprak katmandan oluşur.

Açık hava şömineleri

Kış günlerinde ve serin bahar gecelerinde açık havada oturmaya devam etmek için ideal çözüm ise açık hava şömineleri ile geliyor. Fire pit olarak da bilinen bu ocaklar hem görüntüleri hem de işlevleri ile bahçeler için muhteşem bir dekorasyon unsuru. Kimi taş kimi metal, onlarca farklı tasarıma sahip bu şöminelerin başında, odun ateşi eşliğinde keyifli bir gece geçirmek kim istemez?

Bahçe aydınlatması

Bahçeyi akşam vakti karanlıkta da kullanabilmek, ayrıca da alana estetik bir görsellik kazandırmak adına iyi bir dış mekan aydınlatması gerekir. Günümüzde dış mekanlar için tasarlanmış ve çeşitli hava şartlarına dayanıklı oldukça fazla çeşit aydınlatma armatürü bulmak mümkün. Fotoğrafta beton duvar içine monte edilmiş, kare şeklinde enteresan bir aydınlatma sistemi görmekteyiz. 

homify üzerinden Aydınlatma uzmanları ile de irtibat kurabilir, daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Çocuk oyun alanı

Deniz Oyun Evi - Sol görünüş Sakura Ahşap Akdeniz Bahçe
Sakura Ahşap

Deniz Oyun Evi – Sol görünüş

Sakura Ahşap

Eğer büyük bir bahçeniz varsa, çocuklarınız için ahşaptan yapılma oyun evlerinden daha iyi bir hediye düşünemiyorum. Kendilerine özel ve muhteşem bir şıklığa sahip bu bahçe kulübeleri, çocuklar için hayal edilebilecek en güzel oyun alanları. 

Köy fırını

Son yılların belki de en büyük bahçe trendi kendi ekmeğinizi, pidenizi, pizzanızı yapabileceğiniz köy fırınları. Özellikle geleneksel, kubbe çatılı olanlar çok revaçta. Hem iç hem dış mekanlar için fantastik fırın tasarımları başlıklı yazımızda çeşitli versiyonlarını da görebilirsiniz.

Bahçe yürüyüş yolları, patikalar

sihirli peyzaj sihirlipeyzaj Akdeniz Bahçe
sihirlipeyzaj

sihirli peyzaj

sihirlipeyzaj

Eğer geniş bir bahçeniz varsa, çimlerin üzerinde bir yürüyüş yolu hazırlamak hem güzel bir görüntü oluşturacak hem de çimler sulandığı zamanlarda ya da özellikle kış ayları boyunca ayaklarınızın çamura batmasını ve ıslanmasını engelleyecektir. Başka örnekler için ’Bahçe patikaları’ başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Aksine, bahçeniz küçük ve ne yapacağınızı bilemiyor musunuz? O halde, ’Küçük bir bahçe için birbirinden yaratıcı 25 fikir’ başlıklı derlememizde yer alan örnekler sizin için ilham kaynağı olabilir!

Peyzaj tasarımı hakkındaki bu bilgileri siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!