Ebru Erol Mimarlık Atölyesi – Ebru Erol Mimarlık Atölyesi:  tarz Mutfak

​Mutfak için ahşap mobilyalar: 7 örnek fotoğraf

nihal e. nihal e.

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Günümüzde küresel ısınma ile birlikte çevre hassasiyeti hemen hemen he alanda etkisini göstermiş durumda. Öyle ki bu duyarlılılığı dekorasyon trendlerinde dahi görmeniz mümkün. Artık hem inşaat malzemesi olarak hem de eşya seçiminde daha natürel ve çevre dostu materyaller tercih ediliyor. Mobilya tasarımında kullanılan doğal malzemeler arasında hasır, bambu ve cam örnek olarak sayılabilir. Ancak bu doğal malzemelerle birlikte iç dekorasyonda metal ve plastik gibi materyallerden üretilen mobilyalardan sıkılmış durumdayız. Doğal malzemeler ise bulunduğu mekana taze ve sıcak bir hava katmak açısından oldukça başarılı.

Bahsettiğimiz doğal malzemelerin başını ise ahşap çekiyor. Zira bambu veya hasır gibi malzemeler her ne kadar doğal olsa da dekorasyona uyum sağlaması daha riskli malzemeler. Cam ise metal gibi soğuk bir görünüm yaratabilir. Ahşap bu açılardan oldukça avantajlı. Hem tasarımı kolay hem maliyeti ucuz hem de klasik, modern, minimalist, country her türlü dekorasyon stiline rahatlıkla uyum sağlıyor.

Ahşabın bir diğer önemli özelliği ise son teknoloji ürünü soğuk tasarımlara oranla doğal bir görünüme sahip olması. Keskin çizgiler ya da düz yüzeylerden sıkılanlar için iyi bir alternatif.

Mutfakta ahşap kullanımına gelince, ilk olarak mutfağın yaşam alanımızdaki öneminden bahsedelim. Her evin kalbi olan mutfaklar farkında olmasak da en çok kullandığımız alanlardan biri. Yemek davetlerine ev sahipliği yapmaktan ve konukları eğlendirmekten tutun da ailece yenilen kahvaltılara dek ve hatta ödevini çocuklara yardımcı olmak gibi ilk anda aklımıza gelmeyen onlarca şeyi mutfakta hallederiz. Yani mutfaklar sadece yemek pişirilip temizlik yapılan bir yer olmaktan çıkalı çok oldu. Dolayısıyla zamanın test edilmesine dayanan, pratik, şık iç mekanların bu çok fonksiyonlu alana dahil edilmesi mantıklı. Bununla birlikte, bir mutfak oluştururken düşünülmesi gereken pek çok unsur var. Yeterli yer var mı? Malzemeleri nereye koyabiliriz? Doğru aydınlatmayı mı seçtiniz? Ama daha da önemlisi size ve ailenize ne tür bir tasarım uygundur? Farkında olmadan evde geçirdiğimiz zamanın büyük bölümü mutfakta geçiyor. O halde mutfağımızın pratik ve estetik olmasını sağlamamız gerek.

Estetik bir mutfak deyince gözünüzde son teknoloji ürünü metalik ışıltıların hakim olduğu modern veya endüstriyel bir mutfak canlanabilir. Ancak böyle bir mutfak çağdaş olmakla birlikte yaşam alanınızda ihtiyaç duyduğunuz sıcaklığı sağlıyor mu size? Belki ahşap mobilya deyince akla ilk gelen yer mutfak değil fakat giderek büyüyen ve daha çok eşya sığdırdığımız mutfaklar için ahşap gayet iyi bir seçenek.

​Mutfakta ahşap mobilya kullanılırken dikkat edilecek şeyler

Evimiz için en önemli alanlardan biri olan mutfağı süslemek için sayısız yöntem bulunuyor. Bunları biri farklı boyut ve stildeki ahşap mobilyaları kullanmak.Ev mobilyaları, özellikle mutfak mobilyaları evinizdeki alanları canlandırabilir. Bu unsurları mutfağınıza dahil etmek için size birkaç yaratıcı fikir göstereceğiz.

Ahşap, mutfak tasarımı için inanılmaz derecede uygundur. Mutfağı yenilemekten bahsederken, her zaman yeni mobilyalar seçmeyi ve daha ucuz mobilya tercih etmeyi amaçlarız. Mekana rahat bir stil vermek için en iyi karışım ise ahşap tasarımlı mobilyalardır. Ahşabın çevre dostu olmasının sebebi geri dönüşüm özelliğidir. Ek olarak ahşap mobilyalar için fark renk seçenekleriniz olur. Örneğin ahşap mutfak dolaplarınızı beyaz, siyah, mavi, kırmızı gibi değişik renklerde tercih edebilirsiniz. Ya da ahşap bir ada satın aldığınızda çeşitli renklerle boyayabilir veya sahip olduğu rengi bırakabilirsiniz. Geri dönüştürülmüş ahşap kullanıyorsanız, tasarımınıza tamamen farklı bir ton verirsiniz.

Ahşabı mutfağa dahil ederken tüm öğeler eşit veya aynı malzemeden yapılmamalıdır. Genellikle ahşap bir masa satın alındığında sandalyeler de bir örnek tercih edilir. Ancak bir parçanın stili ile diğer mobilyaları vurgulamasını ve geri kalanı ile eşleşmemesini seçerek, bir başka deyişle katman hissi yaratmayı sağlayarak daha modern bir mobilya grubu elde edebilirsiniz. Örneğin yenilikçi bir stil oluşturmak için sandalyelerle oynayabilirsiniz.

Ahşap mobilya satın alırken mutfak zeminine dikkat edin. Birçok kişi parke zemini olduğunu hatırlamadan doğal ahşap mobilyaları tercih ediyor. Oysa renk olarak uyum sağlayan tonlar tercih edilmeli. Öncelikle ahşap zemin rengine bakın. Koyu kahverengi ise, tasarım tamamlandığında kaybolmayan doğal bir açık renkli mobilyalar seçin. Mutfağınızda ahşap zemin yoksa ve soğukluk hissi yaratmaktan kaçınmak için doğal bir ton eklemek istiyorsanız, doğal ahşap rafları kullanabilirsiniz.

​Ahşap mobilyaların özellikleri

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi – Ebru Erol Mimarlık Atölyesi:  tarz Mutfak
Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

Ahşap mobilyaların sıcaklık, zenginlik, konfor ve inceliklerine uymayan hiç bir ev göremezsiniz. Tablolar, sandalyeler, yatak çerçeveleri, raflar, çekmeceler, dolaplar ve hatta süs eşyaları olmak üzere sayısız eşya ahşaptan üretilebilir. Hepsinden önemlisi, ahşap estetik çekiciliğin ve benzersiz yapısal bütünlüğün benzersiz bir kombinasyonunu sunar; diğer malzemeler ise bunu yansıtmazlar.

Doğaya bağlı iç tasarımın parçası olarak ahşap, bir odanın veya tüm evin ruh halini değiştirebilir; sade, sıcak bir his ve gerçekten 'organik' bir anlam yaratabilir. Bu aynı zamanda pratik bir materyaldir ve nesiller boyu mobilya yapımı için kullanılmıştır. Dolayısıyla sağlam ve kalıcı nitelikte bir kalite sunmaktadır.

Ahşabın bir malzeme olarak mobilya için en iyi seçeneklerden biri olmasının nedenlerini uzun ve detaylı bir liste olarak anlatabiliriz ancak makalemiz yetersiz kalır. Yine de öne çıkan özelliklerini şöyle sıralayalım.

​Uzun ömürlü ve dayanıklı

Erim Mobilya  – Mutfak Dolabı:  tarz Mutfak
Erim Mobilya

Mutfak Dolabı

Erim Mobilya

Ahşap elbette uzun ömürlü ve dayanıklı bir malzemedir ve satın alacağı mobilyada dayanıklılık arayan herkes için mükemmel bir seçimdir. Sert (örneğin meşe ağacı, kayın ve karaağaç ) veya yumuşak (beyaz çam, ladin, ıhlamur ve söğüt ) bir ağaçtan yapılmış ahşap sandalyede veya masada doğal bir istikrar ve güvenilirlik vardır.

Bu dayanıklılık, ahşap mobilyaların maddi açıdan iyi bir avantaj sunduğunu garanti eder ve sağlam bir şekilde yapılmış iyi görünümlü ahşap mobilya, yıllar boyunca değerini koruyabilen bir parça olarak evinizde yerini alır. Dayanıklılık aynı zamanda kolay bakım sağlar. İlaçlama, cilalama ve yağlama yalnızca belli zamanlar gerçekleştirilir.

​Bak ve hisset

Daha önce dediğimiz ahşap ister açık renkli ister daha koyu tonlarda olsun, herhangi bir odaya gözle görülür sıcaklık ve cazibe katabilir. Ve yetenekli bir usta tarafından yapıldığı takdirde tasarım yeniliği açısından sınırsız bir potansiyel taşır.

Ahşap mobilyalar yaşam alanınızda daha doğal bir dünya oluşturmanıza yardımcı olurlar. Örneğin merkezi bir şehirde beton binalar içinde yaşıyorsanız evinizde bitkiler ve ahşap mobilyalarla sıcak ve taze bir hava yaratabilirsiniz. Ahşap, geniş kapsamlı renk spektrumu ve tahılların ve liflerin büyüleyici desenleriyle bunu başarmanın mükemmel bir yoludur. Ahşap, her türlü steril ve soğuk ortama hemen sıcaklık getirir.

​Çeşitlilik

ARREX LE CUCINE:  tarz Mutfak
ARREX LE CUCINE

BON TON BY OFFICINA DESIGN

ARREX LE CUCINE

Geniş renk yelpazesi ve sıcak ahşap tonları, stil ve görünüm için çok çeşitli seçenek sunar. Gerçek materyalin ötesinde, her mobilya tasarımcısı- özellikle de tek bir zanaatkardan alışveriş yapıyorsanız - hangi mobilya türüne göre inşa edildiğine göre kişisel zevkleri (sizinkiler ve onunkiler) göre farklı bir eğim sunar ). Ahşap mobilya söz konusu olduğunda nadir olarak tekdüzelik vardır.

​Çok yönlülük

Country Interiors :  tarz Mutfak
Country Interiors

Kitchen island butchers block top

Country Interiors

Birçok başka malzemeden farklı olarak ahşap hemen her ortamda iyi görünür. Ahşap mobilyalar, herhangi bir tasarım şemasının bir parçası olabilir, modern veya rustik olabilir ve farklı türler, bir oda veya evde zevkli bir şekilde harmanlanır.

​Mutfakta kullanılabilecek ahşap mobilyalar nelerdir?

Yazının buraya kadar olan kısmında ahşap mobilyaların niteliklerini övdük. Peki mutfakta kullanılabilecek ahşap mobilyalar nelerdir? Önce her mutfakta depolama için lazım olagelen mutfak dolapları ahşap mobilya için en popüler seçenektir. Bunun dışında ek raflar, kiler dolabı ve ada tezgah ahşaptan yapılabilir. Masa sandalye takımları ile birlikte mutfak barı da ahşaptan tasarlanabilir.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Mutfağımı yaptırmak istiyorum: Nereden başlamalıyım?' başlığına göz atabilirsiniz.

Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!