Salonuma nasıl perde almalıyım: 7 örnek fotoğraf

nihal e. nihal e.
PROJE MİMARİ DESTEK, Trabcelona Design Trabcelona Design Modern Oturma Odası
Loading admin actions …

Oturma odası dekoru her zaman çok önemlidir. Oturma odanızı güzelleştirmek için köşelerden tutun da boş duvarlara kadar her alan büyük bir potansiyel taşır. Dolayısıyla oturma odasında uygulayabileceğiniz geniş dekor seçenekleri ve fikirleri mevcut. Her bir köşe, estetik ve zarafetle dekore edilebilir. Oturma odaları için gün ışığı kaynağı olan pencereler, aslında dekorasyonda önemli bir rol oynar. Bu nedenle pencereleri dekore ederken, perdelerinize en üst düzeyde özen göstermelisiniz.

Farklı salon perde modelleri ile dekorasyonu güzelleştirmek

Perdeler oturma odanızın tüm görünümünü doğrudan etkiler. Pencereler, oturma odanız için gün ışığı filtreleridir. Pencerelerinizi şık ve pratik perdelerle süslemek de odanın içine akan ışığı ayarlamanıza yardımcı olur. Türkiye’de oturma odaları için genellikle tül perdeler tercih edilmektedir. Tül perdenin şeffaf dokusu sayesinde doğal gün ışığı içeriyi aydınlatırken dışarıdakiler evinizi göremez.

Fon perde ve tül perde uyumu

Çoğu zaman, şeffaf pencere perdelerinin salon fon perde modelleriyle eşleştirildiğini fark edebilirsiniz. Bu pencere dekoruna benzersiz bir stil ekler. Kombinasyon salonlarda benzersiz bir cazibe noktası oluşturur.

Salon tülleri ile şık dokunuşlar

Tabii mahremiyet sorunu olmayan ve güzel bir manzaraya bakan salonlarda illa ki fon perde kullanmak da gerekmez. Bazen sadece şık ve sıra dışı salon tül modelleri ya da dekoratif kısa perde modelleri tercih edebilirsiniz.

Peki salonunuz için perde seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Estetik görünümden malzeme seçimine, merak ettiğiniz her şey aşağıda…

1- ​Salon için uygun perde nasıl olmalı?

Günümüzde insanlar oturma odalarının sadece rahat ve konforlu olmasını değil aynı zamanda modern, şık ve gösterişli bir stil sahibi olmasını istiyor. Profesyonel tasarımcılar, bu gerçeğin bilincinde olarak oturma odasında sıcak ve samimi bir atmosfer yaratmak amacıyla eşya ve aksesuar üretiyorlar. Bir salonu daha güzel göstermenin yollarından biri de pencere dekorasyonu. Ne de olsa penceresiz bir oda düşünülemez ve pencere boyutuna bağlı olarak perdeler önemli bir yer işgal eder. Bununla birlikte salon için perde seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Aşağıda küçük bir listesini hazırladık.

- oda büyüklüğü ve tavan yüksekliği

- pencerelerin sayısı ve şekli

- döşemenin rengi, dokusu ve diğer özellikleri

- duvarların rengi ve dokusu (düz veya baskılı duvar kağıdı, pürüzsüz ya da kabartmalı)

- dekorasyonda kullanılan renkler ve desenler

-dekorasyonun stili

Son şıkkı biraz açalım. Örneğin salonunuzu modern stilde döşediğinizi farz edelim. Modern tarz sade olup romantiklikten ve gösterişten uzaktır. Aynı zamanda rahat ve kullanışlı olmalıdır. Düz, hafif kıvrımlarla akan klasik perdeler modern salonların döşenmesi için kusursuz bir seçenektir. Zira salonlarda sıcak ve davetkar bir ambiyans yaratılması kullanılan tekstil ve sunum yöntemiyle doğrudan ilişkilidir.

​2- Perde satın alırken dikkat edilecek hususlar

Pencereler için perde ve diğer aksesuarlar oturma odalarına stil, renk ve kişilik eklemek için harika bir yoldur, ancak satın almadan önce tüm seçenekleri düşünün. Aşağıda perde modelleri ile ilgili bilgi vererek karar vermenize yardımcı olmayı umuyoruz.

3- ​Perde modelleri

Bugün perde modelleri oldukça çeşitli. Eviniz için perde seçerken salonun tarzına ve pencerenin şekline uygun olanı düşünün. Çift perdeler klasiktir ve simetri oluşturur, tek perdeler ise daha küçük alanlar için mükemmeldir; katlamalı perdeler romantik ve gelenekselken, şeritli modeller daha çağdaş ve resmi bir tarz ortaya koyar.

Perde modellerini detaylı olarak öğrendiğinizde salonunuz için en uygun perdeyi seçmek de zor olmayacaktır. Perde modelleri form ve kumaşa göre çeşitlilik gösterirler. Genel olarak piyasada perde modeli olarak stor, zebra, jaluzi, fon, ip ve tül perde bulunur. Makara sistemiyle açılıp kapanan stor perdelerin yapımında tül ve kumaş kullanılır. Zebra perde ise belirli aralıklara sahip olup ip aracılığıyla aralıklar açılıp kapanır.

Her iki perde türü de pratik kullanım özelliği nedeniyle yaygın hale gelmişlerdir. Jaluzi perde modeli ise birbirine paralel bantlar şeklindedir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi ülkemizde salonlar için genel olarak tül perde tercih edilir. Tül perdeler tek tip olmayıp büzgülü ve pileli modeller sunar. Renk skalası olarak ağırlıklı olarak beyaz, bej ve krem gibi açık tonlar tercih edilir. Tül perde dışında desenli veya düz kumaş perdeler de bulabilirsiniz. Ülkemizde çok fazla kullanılmasa da yabancı ülkelerde yaygın olarak kullanılır. Bu perdelerin kumaş türü çeşitlilik gösterir.

Bir başta perde türü olan ip perdeler salonlarda popüler hale gelen modellerden biridir. Zemine dek uzanması ve ışıltılı yapısı nedeniyle şık bir görünüme sahiptiler. Tül perdelere tekrar dönecek olursak, bu perdeler isteğe göre fon perdelerle birlikte kullanılır. Fon perdeler işlevsellikten ziyade salonu şık göstermek için kullanılan dekoratif modellerdir.

4- ​Perde kumaşı

Perdeler akla gelebilecek her kumaştan üretilebilir ancak bazıları kumaşlar diğerlerine göre salonlara daha uygundur. Ek olarak ağır kumaşlar herhangi bir odayı izole etmeye yardımcı olur, bu nedenle soğuk iklimlerde daha iyi çalışırlar. Benzer şekilde sıcak iklimde yaşayanlar için de hafif kumaşlar tercih edilmelidir. Aşağıda bazı kumaş türlerini detaylıca inceleyim.

İpek - İpek perdeler klasik ve gelenekseldir. Oturma odalarına resmiyet duygusu katarlar – özellikle katlanmışsa ve yere yığılıyorsa. Kaliteli bir kumaş olan ipek bir miktar ışığın geçmesine izin verebilir fakat genel olarak ışık ve ısı yalıtımında başarılıdır. İpek kalitesinden ötürü pahalı bir perde modelidir.

Pamuk - Pamuk, muhtemelen en kullanışlı perde kumaşıdır (ve temizlenmesi en kolay olanı). Akla gelebilecek renk ve stilde pamuk perde mevcuttur ve stile bağlı olarak resmi veya gündelik olabilir. Ancak diğer kumaşlardan biraz daha sert olma eğilimindedir.

Keten - Keten hafif ve genellikle şeffaftır. Bu yüzden rahat ve modern odalar için tercih edilebilir.

Kadife - Kadife lüks bir görünüme sahip olup ağır ve kalın bir kumaştır. Çağdaş ve sade oturma odaları için aşırı kaçabilir. Genellikle fon perdelerde kullanılır ve klasik stilde döşenmiş oturma odaları için daha uygundur. İpek gibi pahalı bir kumaştır.

Tül - Işığın geçmesine izin veren bir şey istiyorsanız tül harikadır, ancak gizlilik konusunda çok fazla şey sunmazlar. Bu nedenle tül perdeler güneşlik ile birlikte kullanılır.

Polyester – Polyester kumaş genellikle stor perdelerde kullanılır. Diğer kumaşlara oranla daha ucuz olup pek çok özellik sunar. Fazla kırışmaz ve kir tutmazlar.

5- ​Renk ve desen

Perdeler görsel açıdan büyük bir alan kaplar, bu nedenle ne tür bir renk ve desen istediğinizi dikkatlice düşünmeniz önemlidir. Perde seçerken duvar ve zemin ile birlikte dekorasyonda kullanılan renkleri de değerlendirmelisiniz. Size tavsiyemiz her dönem geçerli olan renk ve desene sahip kaliteli kumaşlı perde satın almanızdır. Böylece perdeleri sık sık yenilemek zorunda kalmazsınız.

6- ​Perde boyutu

Oturma odası perdeleri söz konusu olduğunda boyut kesinlikle önemlidir. Pencerenin en az iki katı olmalıdır (çoğu zaman açık renk alsanız bile) Aynı zamanda uzunluğu da büyük fark yaratır. Dramatik ve şık bir görünüm elde etmek için zemin üzerinde birikebilir ya da daha modern ve temiz bir görünüm elde etmek için daha kısa olabilirler. Ancak kısa modellerde aşırıya kaçılmamalıdır. Perdeler çok kısa olduğunda kesilmiş ya da duvar boş kalmış gibi görünebilir.

7- ​Perde fiyatları

Son olarak perde fiyatlarından bahsedelim. Elbette her markanın kendine göre belirlediği bir fiyat olmakla birlikte genel olarak bir perdenin maliyetini belirleyen şeyler kumaş kalitesi ve perdenin boyutudur.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Mutfakta pratik çözümler: 10 örnek fotoğraf' başlığına bakabilirsiniz.

Siz oturma odanızda nasıl bir perde modeli tercih ediyorsunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!