6 kategoride mobilya tarzlarında son trendler | homify

6 kategoride mobilya tarzlarında son trendler

Homify TR Homify TR
Design for Love İskandinav Yatak Odası
Loading admin actions …

2018’in ilk aylarını geride bıraktık ve bu seneye damgasını vuracak olan dekorasyon trendleri de çoktan kendini belli etmeye başladı bile. Evlerimizdeki iç yaşam alanlarının dekorasyonları söz konusu olduğunda bu sene maceracı, iç tasarımların kendisini göstereceği bir yıl olacak gibi görünüyor. Elbette ev içindeki dizayn ve yerleşimler söz konusu olduğunda her sene bir diğerinin uzantısı olarak aşamalı olarak değişiyor ve gelişiyor; yani tıpkı modada olduğu gibi dekorasyon trendlerinde de öyle çok radikal değişimler görmüyoruz, kademe kademe bir ilerleyiş görüyoruz. Dolayısıyla geçtiğimiz yılın trendleri ile bu senenin tarzları arasında da pek tabii ki belirli bir bağ var. Ancak yine de bu senenin mobilya stilleri sizi şaşırtacak özelliklere sahip olabilir çünkü bu yıl atılan dekorasyon adımlarında keskin bir stile doğru ilerlendiği çok açık. Bu yazımızda evlerin genel dekorasyonları ile değil, mobilya seçimindeki tarzlarla ilgili bir derleme yaptık. İşte 2018’de evine mobilya almak isteyenlere ilham verecek son trendler, mobilyalarda yeni nesil tarz ve estetik anlayışları…

1- Vintage

Vintage mobilyaların yükselişine geçtiğimiz yıllarda da tabii ki tanık olmuştuk. Ama bu sene özellikle her yerde öne çıkan nostaljik simgeler olacak olan İskandinav tarzı vintage ürünler göreceğiz. Daha spesifik bir aralık verecek olursak, önümüzdeki dönem dekorasyonlarda kendini gösterecek olan vintage anlayışı 60’lı ve 70’li yılları hedef alacak. Şekilli ayaklar, hafif eğimli uzun sırtlar ve lüks ve dokusu olan döşeme modelleri özellikle koltuk ve kanepe takımlarında ana fikri oluşturuyor diyebiliriz; yani bu sene oturma odalarınıza kadife bir berjer satın almaktan korkmayın!

2- Sayvanlı yataklar

Yatak odalarına geldiğimizde ise doğallık ön planda olmaya devam ediyor. Birbirinden güzel sayvanlı karyola modelleri bir süredir zaten göz alıcı yatak odası dekorasyonlarında sık sık karşımıza çıkan mobilya seçeneklerinden biriydi, bu yıl da etkilerini sürdürmeye devam edecekler. Tabii ufak bir farkla, çok işlenmiş, gösterişli sayvanlı karyolalar yerine daha rustik ve doğal ahşaptan imal edilen tasarımlar ön planda.

3- Minimalizm

Ana mobilya unsurları söz konusu olduğunda minimalizm etkisini daha da hakim olarak gösterecek önümüzdeki dönemde. Zaten az aslında çoktur anlayışı uzun süredir yaşam alanlarında oldukça yaygın olarak benimsenen bir anlayıştı. Ancak uzmanların öngörülerine göre 2018 ile birlikte mobilya tercihlerinde minimal etki giderek daha da görünür olacak ve özellikle oturma odalarında ana rolü üstlenmeye başlayacak.

4- Lüks hissi veren ayrıntılar

Doğallık ve minimal tarzın hakim olduğu yaşam alanlarında şöyle göz alıcı ve dikkat çeken hiçbir şey olmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz? Gösteriş sevenler için ve yalın ve doğallıkla dizayn edilmiş konforlu ve huzur dolu yaşam alanlarında şıklık yaratmak için lüks hissi veren ayrıntılar kullanılacak. Ancak yeni dekorasyon trendlerine göre bu gösterişli detaylar, ayna gibi, aksesuar gibi yan dekorasyon elemanları ile oda içinde bütünleştirici bir görünüm oluşturmak için kullanılıyor. Yani gösterişli ana mobilyalar yerini sade ve konforlu mobilyalara bıraktı ve lüks ve şıklık görevini de ayrıntılı dokunuşlar üstleniyor.

5- Modern İskandinav

İskandinav tarzı dekorasyonlar, özellikle İkea mobilyalarının yaygınlaşması ile hayatımızda da oldukça yer etmiş durumda. Ancak yalınlık, doğallık ve lüks hissi veren dokunuşlar denildiğinde, bu üç unsurun bir araya gelmesi zaten modern İskandinav stilini ifade eden bir anlayışı temsil ediyor. Yalın ve akıcı, güzel ve doğal, bütünlüklü ve şık tasarımlarla İskandinav stilinin sıcak, samimi ve görkemli dokusu her yaşam alanına daha da yayılmaya devam edeceğe benziyor.

6- Çarpıcı renkli dokunuşlar

Ve son olarak, eğer yaşam alanlarında dikkat çeken renk kullanımlarını seviyorsanız bu yıl sizin yılınız diyebiliriz. İç mimarlar ve dekoratörler önümüzdeki dönemde dikkat çeken çarpıcı renkli dokunuşların bu doğal ve akıcı yaşam alanlarına damgasını vuracağı görüşünde. Tabii renk kullanımı geçmiş dönemlerde olduğu gibi duvar dekorasyonları ile sınırlı kalmayarak mobilyalarda da kendini gösterecek. Berjerler, sandalyeler, puflar, kahve sehpaları, duvar rafları gibi yardımcı mobilya unsurlarında çarpıcı ve dikkat çeken renk kullanımı ön plana çıkacak. Bu modaya uygun bir dekorasyon için oturma odalarınızdaki sehpalarınızı arzu ettiğiniz renklere boyayabilirsiniz. Nasıl mı? Bkz: Bir kendin yap rehberi: Sehpa nasıl boyanır?

Herkesin ilgisini çekecek 10 farklı 3D zemin uygulaması
Arrow navigation 3b3136b1
Bu mobilya stillerini beğendiniz mi? 
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!