Yüksek tavan cazibesi: 7 örnek fotoğraf | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Yüksek tavan cazibesi: 7 örnek fotoğraf

Homify TR Homify TR
Spacious Orangery in Cambridge Modern Kış Bahçesi Westbury Garden Rooms Modern
Loading admin actions …

Yüksek tavanlı evler genç kuşağın zihninde neredeyse tarihi sayılabilecek kadar eski bir imge uyandırıyor artık. Ultra lüks kategorisine giren ve gündelik hayatta pek az insanın karşısına çıkan yeni nesil yüksek tavanlı evleri bir kenara bırakırsak, gerçekten de yüksek tavanlı bir evin ferahlığı pek çoğumuzun ancak anılarında kendine yer bulabiliyor. Oysa ki yüksek tavanlı evler cumhuriyet döneminin önemli bir kısmında özellikle kent yaşamının sıradan bir parçasını oluşturmaktaydı. Okul, adliye, hükümet binaları gibi kamu yapılarının özel olarak çok yüksek tavanlı olması da oldukça olağan ve yaygın bir durumdu. Bu dönemlere ait olup aslına uygun olarak restore edilen az sayıdaki binanın dışında bu mimari tarzın büyük ölçüde kaybolduğunu söylemek yanlış olmaz. Bugünse artık hem yatay hem de dikey anlamda her santimin kıymetli olduğu ve yüksek tavanların büyük bir lüks olarak kabul edildiği bir çağda yaşıyoruz. Geçmişte tek katlı sıradan sayılabilecek bir evin yerine iki katlı birkaç ev sığdırılabiliyor. Ülkemizde yüksek tavanlar ancak anılarda ve süper lüks evlerde yaşıyor olsa da, dünyanın başka köşelerinde durum bu kadar negatif değil. Konutlardaki konfor unsurlarının lüksten ziyade bir hak ve ihtiyaç olarak kabul gördüğü kimi ülkelerden derlenmiş yüksek tavanlı evlerin bulunduğu bir liste hazırladık sizler için.

1. Ahşabın en doğal hali

Çatı konstrüksiyonunun açıkta bırakıldığı ve oldukça hafif bir eğime sahip çatının taşıyıcısı olarak işlenmemiş ağaç parçalarının kullanıldığı bu muhteşem salon, yüksek tavan konusunda standartları bir hayli zorlayan bir iddiaya sahip. Duvarların yüksek kısımlarında kullanılan çeşitli aksesuarlarla devlet dairesi donukluğuna düşmekten de kaçınmaya başarabilen salonun ferahlığı sıradışı bir düzeyde.

2. Modern yapı, eliptik çatı

House No. 7 Rustik Oturma Odası Denizen Works Rustik
Denizen Works

House No. 7

Denizen Works

Çağdaş mimarinin pek çok örneğinde çatı tasarımlarının oldukça farklı yönlere ve deneysel çalışmalara gittiğini görmekteyiz. Bu evin eliptik çatısı da bunlara iyi bir örnek teşkil ediyor. Elbette bu tarz iddialı ve şık bir çatının tam anlamıyla kendini göstermesi için açıkta olması gerekirdi. Üstelik bu sayede oldukça yüksek bir tavan ve çatının eğimiyle akıcı bir tarza kavuşan geniş salon mümkün hale gelmiş.

3. Alçak mobilyalar ve yüksek tavan bir arada

Düşük profilli mobilyalar, normal yükseklikte çatıya sahip evleri daha ferah göstermek için kullanılabilecek yaratıcı çözümlerden bir tanesidir. Mobilyalarınız alçalırsa tavanınız doğal olarak daha yüksek görünür. Ancak hem tavanınız yüksek hem de mobilyalarınız düşük profilli ise bu örnekte olduğu gibi oldukça çarpıcı bir sonuç elde edebilirsiniz.

4. Güçlü bir kontrast

A2 house Modern Çalışma Odası vps architetti Modern

Çatı konstrüksiyonunda naturel haliyle ahşabın kullanıldığı bir başka yüksek tavanlı salon daha. Bu kez duvarlarda yoğun bir beyaz ve zeminde açık renk bir ahşap kaplama tercih edilmiş. Bu da ortaya çok güçlü bir kontrast çıkarıyor. Geniş kitaplığı ve bir kütüphaneyi andıran yalınlıktaki geniş masası haricinde oldukça sade olan salonun baş rolünde hiç şüphesiz bu kontrast yer alıyor.

5. Kış bahçesine dönüşen bir salon

Orangery in Cambridge Modern Kış Bahçesi Westbury Garden Rooms Modern Ahşap Ahşap rengi
Westbury Garden Rooms

Orangery in Cambridge

Westbury Garden Rooms

Yalnızca geniş pencere grubuyla yetinilmemiş ve çatının neredeyse tamamında da şeffaf bir malzeme kullanılmış. Bu ev için güneş ışığının kıymeti hayli yüksek olsa gerek. Çünkü bu şık salonda güneş ışığından kaçmanın bir yolu yok gibi görünüyor.

6. Mutfakta yüksek tavan şıklığı

The Crystal Palace Kitchen by deVOL deVOL Kitchens Klasik
deVOL Kitchens

The Crystal Palace Kitchen by deVOL

deVOL Kitchens

Yüksek tavanlar karşımıza çok sık çıkmamakla birlikte, çıktıkları zaman da bu genellikle salon ve oturma odası gibi alanlarda oluyor. Böylesine yüksek bir tavan ve geniş bir hacimle bir mutfakta karşılaşmak hiç şüphesiz etkileyici bir deneyim. Sonuç ise gerçekten çok başarılı.

7. Ve banyo

Master bathroom Endüstriyel Banyo Loft Kolasinski Endüstriyel Taş
Loft Kolasinski

Master bathroom

Loft Kolasinski

Her açıdan çarpıcı bir tarza sahip olan bu banyonun yüksek tavanı tüm diğer unsurlar üzerinde bir çarpan etkisi oluştuyor adeta. Brüt beton duvarlardan büyük boy duvar aynasına ve sıradışı oturma alanına kadar bu banyonun her parçasına büyük bir tasarım emeğinin ortaya koyulduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bu örneklerden en çok hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!