Türkiye'den birbirinden güzel yazlık ev modelleri | homify

Türkiye'den birbirinden güzel yazlık ev modelleri

Özlem K. Özlem K.
VAGOON #2 VAGOON HOUSE Bungalov
Loading admin actions …

Yazın yaklaşmasıyla, aklında yazlık bir ev satın almak olanlar araştırmalarına başladı. Ülkemiz çok büyük ve isteyene deniz kıyısında, isteyene yaylalarda olacak şekilde, sezonluk olarak keyifle yaşayabileceği çok çeşitli alternatifler sunuyor. Bugünkü yazımızda birçoklarının yazlık olarak tercih ettiği, ancak bazı kimselerin ise yaz kış sezonları boyunca konfor içinde yaşayabilecekleri müstakil evlerden bir derleme yaptık. 

Derlemede yer alan evlerin bazıları hakikaten epey küçük, dolayısıyla geniş aileler için pek uygun olmayabilirler; daha çok, kısa süreler için tatil amaçlı kullanılmaya uygunlar. Derlemede yer alan diğer evler ise tatil yöreleri olarak bellenen bölgelerde konumlanmaları nedeniyle genelde sezonluk olarak kullanılıyorlar, oysa yıl boyunca yaşamak için her türlü büyüklüğe ve olanağa sahipler. Kısacası evlerin büyüklükleri de, donanımları da, lokasyonları da, ve elbette fiyatları da farklılıklar gösterecektir. Bu evlerin tamamı Türkiye'de yer alıyor ve Türk mimarlar ve inşaat şirketleri tarafından tasarlanıp inşa edilmişler. Evlerle ilgili fiyat, metrekare gibi daha detaylı bilgiler öğrenmek isterseniz, evleri yapan firmalar ile doğrudan bağlantı kurarak istediğiniz soruları yöneltebilirsiniz.

1) Tatillerin vazgeçilmez klasiği: Ahşap bungalov

Derlememizde yer alan ilk örneğimiz tamamen Antalya'da konumlanmış, ahşaptan yapılmış sevimli bir bungalov. 1+1 olan ve makul boyuttaki odaları ve sevimli verandası ile dikkat çeken bu yapı oldukça küçük, daha çok tatillerde kullanılabilecek türde bir ev. Bu bungalovla ilgili detaylı bilgileri ’Türkiye'den herkesin inşa edebileceği bir yazlık ev alternatifi’ başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

2) Ege'nin taş evleri

gümüşlük taş evler Gülercan Mimarlık Kırsal Evler
Gülercan Mimarlık

gümüşlük taş evler

Gülercan Mimarlık

Taş evler Ege sayfiyelerinin simgeselleşmiş yapı türlerinden. Eski Rum köylerinin tipik mimarisinden günümüze kalan ve rafine zevklere sahip mimarlar tarafından yörelerine uygun şekilde halen devam ettirilen Ege'nin taş evleri, yaz aylarında nispeten serin kalmalarıyla da tercih ediliyor. 

3) Şipşak imal edilen prefabrik evler

Prefabrik evler imalathanelerde üretiliyor ve altyapı çalışması gerçekleştirilmiş arsalara kısa sürelerde monte ediliyor. Şöyle söyleyelim: Takriben bir ay içerisinde sıfırdan ev sahibi olabilirsiniz! Örneğin, 105 metrekarelik bu ev Bartınlı bir inşaat firması tarafından tasarlanıp imal edilen prefabrike bir yapı. Prefabrik ev deyince eskiden insanların aklıma kağıt gibi duvarları olan, sevimsiz ve kalitesiz görünen evler gelirdi, oysaki artık öyle mi? Muhteşem bir villa görünümüne sahip ekonomik modeller için prefabrik evlere yönelmekte fayda var!

4) Prefabrik ahşap evler de var

Sipariş üzerine seri bir şekilde tamamlanıp birkaç hafta içinde yaşanacak hale getirilmesi nedeniyle artık ülkemizde de popülerleşmeye başlayan prefabrik yapıların en iyi örneklerinden birini görüyoruz bu fotoğrafta. Siz bir de içini görün; şöminesi bile var!

5) Ömerli'de bir çiftlik evi

Muhteşem sütunlarıyla kolonyal stil mimariye göz kırpan, son derece özgün bir yapıya sahip olan bu ev oldukça geniş ve yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, içinde yıl boyunca yaşamak için gerekli tüm donanıma sahip. Şehrin az dışında konumlanan ve şehre ulaşımın nispeten kolay olduğu bu tür evleri günümüzde en çok çocuklu aileler tercih ediyor.

6) Son derece sıra dışı bir örnek: Vagon ev

VAGOON #2 VAGOON HOUSE Bungalov
VAGOON HOUSE

VAGOON #2

VAGOON HOUSE

Tüm dünyada popülerleşen Tiny House (Minik Ev) akımının ülkemizdeki temsilcilerinden olan Vagoon House firmasının bir çalışması olan bu evler ise tekerlekler üzerinde, istenilen yere götürülebiliyor. Küçük boyutlarına rağmen her türlü konforun düşünüldüğü bu evler şık görünümleri ile de dikkatleri çekiyor. Yazlığını her sene başka yere taşımak isteyen okuyucularımız için ideal! 

VAGOON #2 VAGOON HOUSE Bungalov
VAGOON HOUSE

VAGOON #2

VAGOON HOUSE
Siz bu yazlık evlerden hangisini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!