Yatak odası dekorasyonuyla ilgili bilmeniz gerekenler

Özlem K. Özlem K.
tomasz czajkowski pracownia Modern Yatak Odası
Loading admin actions …

Yatak odası dekorasyonu, içerdiği mobilyalar standart olduğu için birçok kişiye önemsiz gibi görünür ve bu odanın nasıl döşeneceği üzerinde fazla durulmayabilir. Oysa güne başladığımız ve günü bitirdiğimiz bu odanın konforlu kadar estetik görünümü de kişiyi etkiler. Yatak odasında geçirdiğimiz zamanın çoğu uykuda olabilir, ancak nihayetinde gözlerimizi açında ilk gördüğümüz, her sabah bize günaydın diyen mekan burası! Peki, eşyası belli, amacı belli bu odaların dekorasyonunda ne yapmak lazım ki, kişisel zevklerimize hitap etsin ve iyi bir uyku uyumamızı sağlasın? 

Bugünkü yazımızda yatak odasını dekore ederken dikkat etmemiz gereken unsurları sıraladığımız bir derleme yaptık. Derlememizde farklı zevklere hitap eden farklı boyutlarda yatak odası örnekleri var. Bu örnekler sizin yatak odanızdan farklı dahi olsa, her birinden işinize yarayacak ipuçları çıkarabilirsiniz.

Yatak odasının konumu

Evinizde yatak odası için ayrılmış birden fazla oda varsa, bu odalardan en sessiz konumda olanını tercihen kendinize seçin, diğer odaları misafir odası olarak ayırın. Yatak odasının dışarıdaki gürültü ile ilişkisini mümkün olduğunda kesmeye çalışın. Aynı şekilde, evin oturma odasına ya da mutfağına da uzak olan odayı tercih edin.

Fotoğraftaki gibi, sayvanlı karyolalar mı ilginizi çekiyor? O halde ’Sayvanlı karyola modelleri’ başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Doğu ya da güney konumları tercih edin

Ankara Villa Projesi homify Modern Yatak Odası
homify

Ankara Villa Projesi

homify

Yatak odanızın yeteri kadar aydınlık olabilmesi için ihtiyacınız olan şeylerin başında içeriye bol bol doğal gün ışığı alabilmesi geliyor. Bu nedenle, doğu ya da güney konumlu odaları yatak odası olarak seçmek doğru olacaktır.

Stilinizi koruyun

Evinizin salonuna hakim olan dekorasyon stilini yatak odasının dekorasyonunda da kullanın. Ev dekorasyonu bir bütündür ve estetik bir görünüm sağlamak için, tüm odalarda aynı stilin devamlılığı gerekmektedir. Örneğin eviniz genel olarak klasik stilde dekore edilmişse, yatak odanız da klasik stilde olmalı. 

Aydınlık ve ferah bir görünüm için beyaz dekorasyon

Beyaz renk mekanlarda daha geniş ve ferah algısı yaratır. Saflığın, temizliğin, asaletin ve masumiyetin rengi olarak da bilinen beyaz, ev dekorasyonunda en çok kullanılan renklerden biridir. Özellikle dar alanlarda tercih edilen beyaz, küçük ve fazla doğal ışık almayan mekanlarda sıklıkla tercih edilir. Işığı yansıtma özelliğinden dolayı bu tür mekanlar için oldukça da doğru bir seçenektir.

Ya da… İyi bir uyku için koyu renkli dekoasyon

Nasıl ki uyanma problemi çeken insanlara açık renkli, aydınlık ve ferah bir yatak odası dekorasyonu öneriliyorsa, uykusuzluk çeken insanlara da mümkün olduğunca karanlık, dingin, huzurlu bir yatak odası dekorasyonu öneriliyor. Koyu renkli yatak odası takımları ya da takım açık renkli olsa bile koyu renkli bir duvar ya da sıkı sıkı kapandığında içeri ışık sızdırmayacak perdeler, koyu renkli nevresim takımları ve benzeri muhtelif yatak odası mobilyaları ve dekorasyon unsurlarında koyu renkleri tercih ederek hem asil görünümlü ve şık hem de uykuya elverişli ve konforlu bir yatak odasına sahip olabilirsiniz.

Yatak odanız küçükse, başucunu işlevsel hale getirin

Küçük boyutlu bir yatak odası için harika bir fikir barındıran bu odada yatak başının iki yanı ve üstünde bol bol dolap kullanılmış. Ankastre aydınlatmaya sahip bu tasarım kitaplarınızı, cep telefonunuzu ve alarmınızı koyabileceğiniz raf alanı ile de oldukça işlevsel. 

Ayna ile alanı geniş gösterin

Her odada istinasız işe yarayan en basit taktik: Duvar boyunca geniş aynalar! Ayna, hem alanı iki katı büyük gösterdiği için hem de ışığı yansıttığı için mekanlara otomatikman ferah bir görünüm sağlar. Aynaları fotoğraftaki örnek gibi başucunda da kullanabilirsiniz, giysi dolaplarının kapaklarında da.

Aydınlatmaya dikkat!

D&S Altaş Home yücel partners Modern Yatak Odası
yücel partners

D&S Altaş Home

yücel partners

Genel aydınlatmanın yanı sıra başucu aydınlatmaları da son derece faydalı. Yatak odası için mutlaka hem genel aydınlatma hem de başucu aydınlatması kullanın. Birkaç noktadan yapılan aydınlatma mekanlara boyut kazandırarak şık bir görünüm oluşturur. Yatağın iki yanına abajur koyabileceğiniz gibi, simetrik iki sarkıt lamba ile de güzel bir aydınlatma çalışması gerçekleştirebilirsiniz. 

Yatak altını efektif kullanın

sreda İskandinav Yatak Odası

Güzel sepetler ve modern görünümlü hurçlar sayesinde, karyolanın altını atıl bir depolama alanı değil de, düzenli bir depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Çoraplar, iç çamaşırları, tişört ve kazaklar yatak altında kolaylıkla depolanabilir.

Yatak odası dekorasyonuyla ilgili bu önerileri siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!