Yatak odası depolama çözümleri

Özlem K. Özlem K.
homify Modern Giyinme Odası Ahşap-Plastik Kompozit Beyaz
Loading admin actions …

homify Dergi sayfalarında yatak odalarıyla ilgili birçok derleme yaptık, karyoladan gardıroba, aydınlatma çalışmalarından farklı stillerdeki yatak odası modellerine kadar çeşitli konuları, ülkemizden ve dünyanın farklı birçok ülkesinden iç mimarlar tarafından dekore edilmiş yatak odalarını bir araya getirerek sizler için inceledik. Bugünkü yazımızda ise eşyası bol olan evler ya da küçük boyutlu yatak odaları için, göze güzel görünen ve aynı zamanda işlevsel olan ne gibi depolama birimleri kullanılır, bir göz atalım dedik. Bu yazımızda yer alan örnekler, sizler için de ilham kaynağı olabilir.

Yatak başının olduğu duvarın değerlendirilmesi

Yatak başının olduğu duvarı dolapla kaplamak pek kimsenin aklına gelmez. Oysa, bu alanda oldukça geniş ve kullanışlı bir depolama alanı saklı. Yatak odanıza özel olarak tasarlanacak, yatağınızın başını içine alacak bir dolap sistemi sayesinde, duvardan duvara ve hatta zeminden tavana kadar uzanacak ve içine dünya kadar eşya alacak bir dolaba sahip olabilirsiniz. Mutfak üreten firmalar, bu tür çalışmalara imza atabilir.

Yatak başının arkasına, dar ve alçak bir raf

Daha basit bir çalışma olarak ise, yatak başının hizasında uzun bir raf tercih edebilirsiniz. Bu alana kitaplar ve dekoratif eşyalar konabilir. Bu rafı dar bir dolap olarak planlayıp daha işlevsel hale getirmek de mümkün. İlham homify'dan, ihtiyacınız olan, evinize uygun şekilde geliştirmek sizden!

Yatak baş ucundan devam edelim

Bir başka alternatif ise, yatak baş ucunun olduğu duvara yaptırabileceğini bir niş. Bu alandan söktürebileceğiniz tuğlaların yerine bir raf düzeneği yerleştirerek duvarın içine gömülü, niş şeklinde bir depolama alanına kavuşabilirsiniz. Bunun için yatak başının olduğu duvarın taşıyıcı duvar olmaması şart!

Gelelim yatağın ayak ucunu yönündeki duvara

Yatağın ayak ucu yönündeki duvara yüksek bir dolap koymak boğucu bir etki oluşturabilir, bu nedenle, eğer bu duvarın önünde yeterli alanınızı varsa, alçak, büfe ya da dresuar tipi bir dolap koyabilirsiniz. Fotoğraftaki örnekte bu dolabın üzerine bir de televizyon yerleştirilmiş. TV izleyerek uyumayı seviyorsanız iyi bir fikir! Ayrıca, Yatak odasına televizyon nasıl yerleştirilebilir? başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yatak odası kapısının olduğu duvar

LMS EVI TESVIKIYE homify Modern Giyinme Odası Ahşap-Plastik Kompozit Beyaz
homify

LMS EVI TESVIKIYE

homify

Yatak odası depolama alanları için bir başka alternatif ise, yatak odasının giriş kapısının iki yanını kaplayan, boydan boya bir dolap. Küçük mekanlar için ideal, hele ki duvarlarla tamamen aynı renkte seçilecek, düz ve sade yüzeyli modeller duvar gibi görünerek alanın görsel açıdan parçalı olmasını engellerler.

Vazgeçilmez, klasik bir alternatif de burada

Küçük evlerin kurtarıcısı, içine dünyanın eşyasını alan bazalı yataklar, günümüz teknolojisi sayesinde kolaylıkla açılıp kapanıyor ve bu kolaylık günlük kullanıma dahi izin veriyor. Hemen her yatak ve mobilya firmasında çeşitli versiyonlarını bulmak mümkün.

Yatak altı için daha basit kullanımlı çözümler

Bazalı yatakların depolama alanlarını günlük olarak kullanmak basit olmayabilir. Yatağınızın altındaki kısmı günlük gereken eşyaları depolamak için kullanacaksanız, çekmeceli modeller daha fonksiyonel olabilir.

Ya da…

sreda İskandinav Yatak Odası

Dört ayaklı, normal bir karyolanız mı var? Bu yatağın altına eşyalarınızı alelade tıkıştırmak yerine, güzel görünümlü, şık kutular ile gözü rahatsız etmeyen, birçok eşyanızı koyabileceğiniz, çekmece işlevi görecek bir depolama alanı oluşturabilirsiniz.

Son olarak…

Yatak odanız çok küçükse ve eşyanız çok fazlaysa, yaratıcı çözümler sayesinde görsel olarak tatmin eden ve aynı zamanda çok çok işlevsel tasarımlar da mevcut. Tıpkı çocuk ranzaları gibi, yatağı yukarıya taşıyan, alt kısımları ise dolap ve çekmece gibi depolama alanları olarak değerlendiren bir karyolayı beli mobilyacınıza yaptırabilirsiniz!

Bu depolama çözümlerini siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!