Bahar havasının tadını çıkarabileceğiniz 10 çardak modeli | homify

Bahar havasının tadını çıkarabileceğiniz 10 çardak modeli

Aydin Sanli Aydin Sanli
JAPON GAZEBO Modern Bahçe As3 Orman Ürünleri San Ve Tic Ltd Şti Modern
Loading admin actions …

Bahar geldi! Mart başında Hintliler Holy Bayramı'nı kutladı. Geçen hafta Orta Asya, Orta Doğu ve Anadolu'da Nevruz kutlandı… Bu hafta Hristiyan alemi Paskalya'yı kutluyor. Mayıs ayında da Hıdırellez kutlanacak. Bu kutlamaların her biri dünyanın farklı köşelerindeki farklı kültürlere ait kutlamalar olsa da hepsinin ortak özelliği baharı karşılamak. 

Dili, dini, ırkı ne olursa olsun her toplumda baharı karşılayan, ona hoş geldin diyen bir kutlama mutlaka var. Çünkü bir doğum. Bir canlanma. Bolluk ve bereket. İnsanoğlu nasıl bir bebeğin dünyaya gelişini kutluyor ve dünyaya gözlerini yuman birinin ardından yas tutuyorsa, doğanın nabzının yavaşladığı kışları kasvetleniyor ve hayat enerjisinin her yeri sardığı baharları da kutlamalarla karşılıyor.

Doğanın canlandığı, topraktan enerji fışkıran, göklerden bereket yağan bahar aylarında, insan bu güzellikleri doyasıya yaşamak istiyor ve her fırsatta kendini kapalı mekanların dışına atıyor. Parklarda, bahçelerde, piknik alanlarında doğanın dirilişine yakından tanık olmak istiyor.

İnsan .çiçek açan ağaçların renk cümbüşünü görünce, baharın gelişine eşlik eden kuşların şarkılarını duyunca, kırk ikindi yağmurları toprakla buluştuğunda ortaya çıkan kokuyu içine çekince, bahar meyvelerinin tadına varınca dışarıdan içeri girmek istemiyor.

Fakat bahar yağmurlarının altında fazla kalınırsa, bahardan yaz güneşine fazlaca temas edilirse, her şeyde olduğu gibi zarar görmek mümkün. Peki bunun için bu kutlu doğumu kaçırmak mı gerek? Tabii ki hayır. İşte bunun için imdada çardak ve kamelyalar yetişiyor.

Bahçeli ev sahipleri, okullar, fabrikalar, belediyeler uygun olan her yere çardaklar yerleştirerek baharın doyasıya yaşanmasına katkıda bulunabilir. Çardaklar birçok bölgede bahar ve yaz aylarında işe yarasa da, ülkenin iklimi yumuşak bölgelerinde kışın da işe yarayabilir.

Çardaklar temel olarak yerden yükselen direklere bir çatı giydirilerek, tepeden gelen iklim olaylarına karşı koruma sağlayan ama yanları açık olduğu için de, dış ortamla teması maksimumda tutan yapılar. Böyle olunca çardak yapımında çok farklı malzemeler kullanılabiliyor. Genel olarak ahşabın tercih edildiği çardaklarda metal, taş gibi malzemelerin kullanıldığına da rastlıyoruz. Çardakların çatısı için en çok tercih edilen malzeme ahşap olsa, kiremit, giydirme ve taş malzemeden çatılar görmek de mümkün.

Gelin bu bahar, doğanın canlanışına dahil olurken sizi koruyabilecek bazı çardak örneklerine hep birlikte bakalım.

Araba çardak

Otantik Ahşap Çardak Kırsal Bahçe homify Kırsal/Country Ahşap Ahşap rengi
homify

Otantik Ahşap Çardak

homify

Sizin de çok hoşunuza gitmedi. Bir tren vagonu ve Vahşi Batı'daki posta arabalarını andıran bu çardağı bahçenin istediğiniz yerine taşıyarak baharın tadını çıkarabilirsiniz. Çardak kendinden piknik masası ve banklara da sahip

Saray çardağı

Ahşap Kare Kamelya sgn Akdeniz
sgn

Ahşap Kare Kamelya

sgn
sgn
sgn

Çardak tasarımında da sınır yok. Sade, görkemli, heybetli. Nasıl bir çardak tercih ettiğiniz size kalmış. Çardakların rengi konusunda da seçim yapabiliyorsunuz. Bu beyaz renkteki gösterişli çardağın iskeletinde emprenyeli ahşap, çatısı içinse lambri üstüne ching kaplama kullanılmış.

Sokak çardağı

Garden Mobilya – Kamelya ve Pergole: modern tarz , Modern
Garden Mobilya

Kamelya ve Pergole

Garden Mobilya

Çardak sadece bahçe veya parkta olmaz. Şehrin uygun yerlerine belediye ve kurumların yerleştireceği çardaklar sayesinde kent sakinleri bahar sevincini doyasıya yaşayabilir.

Gazebo

Asya ülkelerinde, kendilerine has çizgileriyle dikkat çeken çardaklara gazebo deniyor. Ama bu örnekte gördüğünüz gazebo Tokyo'de ya da Seul'de değil, Türkiye'de ve tamamen yerli üretim.

İki katlı

Çardakların ahşabında da seçenekleriniz var, kat sayısı konusunda da. İster sarı çam, ister ladinden tercih edebileceğiniz bu çardak iki katlı. Bir site bahçesine yerleştirildiğinde, bahar ve yaz aylarında üst kat yetişkinlerin, alt kat ise çocuk ve gençlerin mekanı olabilir.

Kışın da kullanılabilir

Sadece bahar ve yaz aylarında kullanılacak bir çardak için masrafa girmek istemeyenler olabilir. Ya da çardaklarını kaliteli malzemeden ve daha sofistike bir zeminle daha şık bir mekan olarak tasarlamak isteyenler olabilir. İşte bunun için devreye açılıp kapanabilir cam kapılar girebilir. Bir sonraki fotoğrafa ilerleyin lütfen.

Kış çardağı

İşte bakın, cam duvarlar ve kiremit çatıyla çardak, neredeyse sabit bir yaşam alanı olabilecek kadar korunaklı hale dönüştürülmüş.

Fabrikalar

Fabrika ve personel sayısının çok olduğu iş yerlerinde büyük boyutlu çardaklar sayesinde molalarını dışarıda geçiren personelin motivasyonu arttırılabilir.

Emprenye

Birçok ahşap çardakta olduğu bu zarif beyaz ahşap çardakta da emprenyeli malzeme kullanılmış. Peki emprenyeli ahşap ne demek? Bir takım kimyasallar doğallığına zarar vermeyecek şekilde ahşabın içine yedirilerek, ahşabın iklim koşulları, haşere vb. olumsuz etkilere karşı korunmasını en üst düzeye çıkarma işlemine emprenye, bu işlemden geçmiş ahşaba ise emprenyeli ahşap deniyor. Emprenye işlemi sayesinde ahşap bakımı için gerekli süre son derece uzuyor.

Yerden yüksek

Çardağın zemini oturtulamayacağı, dere kenarları veya üstleri gibi yerlerde, yerden dikmeleri sayesinde yükseltilmiş çardaklar kullanılabilir.

Piknik masaları

Garden Mobilya – Kamelyalı Piknik Masaları: modern tarz , Modern
Garden Mobilya

Kamelyalı Piknik Masaları

Garden Mobilya

Kendinden piknik masalı çardaklar, piknik alanları, park ve bahçeler için ideal.

Basit çözüm

Yandan gövdeli şemsiye Akdeniz Bahçe Akaydın şemsiye Akdeniz Aluminyum/Çinko
Akaydın şemsiye

Yandan gövdeli şemsiye

Akaydın şemsiye

Yağmurdan korunmak gibi bir derdiniz yoksa ve tek istediğiniz gölge ise, bu tip bir şemsiye de işinizi görebilir.

Ahşaptan çok söz etmişken, size çok hoşunuza gidecek, olağanüstü bir manzaraya sahip bir ahşap evi görmenizi şiddetle tavsiye ederim. LÜTFEN TIKLAYIN!

Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!