8 ilham verici örnek ile balkonunuzu yaza hazırlayın

Özlem K. Özlem K.
Porthleven LEIVARS Eklektik Balkon, Veranda & Teras
Loading admin actions …

Bugünkü yazımızda balkonunu şık ve işlevsel bir hale getirmek isteyen okuyucularımız için güzel bir derleme yaptık. Oturma odalarımıza ek olarak, açık hava ortamında da bir yaşam alanı sağlayan balkonlar, iyi bir planlama ve doğru bir dekorasyon ile harika bir oturma alanına ya da yemek alanına dönüşebilirler. 

Çeşitli büyüklüklerdeki balkon fotoğraflarından oluşturduğumuz bu yazımız birbirinden güzel ve renkli fikirleri bünyesinde barındırıyor. Balkonunuzu canlandırmak ve daha keyifli bir yaşam alanına çevirmek için bu yazımızda yer alan fikirleri aynen kopyalayabilir ya da ilham alarak kendi beğenilerinize ve balkonunuzun şekline göre adapte edebilirsiniz.

1) Açık hava şartlarına uygun mobilya seçimi

Balkonu şık ve konforlu bir yaşam alanına dönüştürmek için ihtiyacınız olan ilk şey, açık hava koşullarına uygun, güzel bir oturma grubu. Açık hava koşullarına uygun mobilyalar ahşap, hasır ya da plastik rattan, bambu olabilir; önemli olan güneş ışınlarından ve yağmurdan kolayca yıpranmamaları ve döşemelerinin de yıkanabilir, uygun bir kumaş ile yapılmış olması. Bu kriterlere uygun ürünleri, bahçe mobilyaları satan mobilya firmalarından temin edebilirsiniz.

2) Balkonu bir bahçeye dönüştürmek için saksılar

Balkona canlılık katmanın ve güzel bir bahçe ambiyansı yakalamanın yolu bitkilerden geçiyor. Çeşitli büyüklüklerdeki saksılar içine yeşil bitkiler ve mevsimlik çiçekler ekebilirsiniz. Balkonunuz küçük dahi olsa, bir kısmını bitkilere ayırmaktan çekinmeyin. Bitkiler bir mekana huzur verir, güzellik katar ve asla çok fazla bitki diye bir şey  söz konusu değildir; ne kadar çok bitki, o kadar iyi!

3) Meraklı gözlerden sakınmak için öneriler

Eğer balkonunuzun fazla göz önünde olduğunu düşünüyor ve bundan rahatsızlık duyuyorsanız, balkonunuzun komşulara bakan kısmını kapatmak iyi bir çözüm olabilir. Bunun için branda gibi bir malzeme kullanabileceğiniz gibi, bina yönetiminiz izin  veriyorsa, fotoğraftaki örnek gibi daha değişik yöntemlere de başvurabilirsiniz. Ayrıca, sarmaşık türü bitkiler ve dikey bahçeler de bu sorunu asalet içinde çözmenin yollarından.

4) Çirkin zemini gizlemek için ahşap karolar

30X30 CM GEÇMELİ AKASYA AHŞAP YER KAROSU homify Rustik Balkon, Veranda & Teras
homify

30X30 CM GEÇMELİ AKASYA AHŞAP YER KAROSU

homify

Eğer balkonunuzun zemini güzel görünmüyorsa, yıpranmış ya da derzleri kararmışsa veyahut kaplama malzemesi hoşunuza gitmiyorsa, ahşap karolar ile bu alanı uygun bir fiyata ve kendi başınıza kaplayabilirsiniz. Ahşap karolar genellikle yaklaşık bir metrekarelik alanı kaplayacak paketler halinde satılıyor ve uzman gerektirmeden döşenebiliyor. 

5) Güneşten korunmak için gölgelikler

BILGE & AHMET SEZER EVI Mimoza Mimarlık Klasik Balkon, Veranda & Teras
Mimoza Mimarlık

BILGE & AHMET SEZER EVI

Mimoza Mimarlık

Balkonuzun günün belirli saatlerinde fazla güneş alıyor ve kullanılamaz durumda oluyorsa, bu sorunu şemsiye ya da daha kalıcı ve konforlu bir yöntem olarak branda ile çözebilirsiniz. Çevirmeli kolu sayesinde açılıp kapatılabilen, birçok değişik renge sahip kumaş çeşitleri ile hemen her zevke hitap eden bir model bulmak mümkün.

6) Balkonu daha uzun süre kullanmak için katlanır camlar

TrioParkKonut Çorlu - Örnek Daire MAG Tasarım Mimarlık Modern Balkon, Veranda & Teras
MAG Tasarım Mimarlık

TrioParkKonut Çorlu – Örnek Daire

MAG Tasarım Mimarlık

Balkonun açık hava hissini bozmadan, onu yaz ve kış boyunca kullanabilmenin yolu katlanır cam sistemlerinden geçiyor. Konuyla ilgili incelememiz, ’Kapalı balkonun avantaj ve dezavantajları: 10 örnek fotoğraf!’ başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

7) Az masraf ile estetik çözümler

Porthleven LEIVARS Eklektik Balkon, Veranda & Teras
LEIVARS

Porthleven

LEIVARS

Balkonu güzelleştirmek için illaki büyük bir balkona ve geniş bir bütçeye ihtiyacınız yok. Birkaç sevimli kapalı mumluk, geniş bir yer minderi, birkaç güzel bitki ile de estetik ve konforlu bir balkon elde edebilirsiniz.  

8) Son olarak harika bir örnek ile yazımızı bitirelim

Daha güzel bir balkon için kopya çekebileceğiniz 7 örnek’ başlıklı yazımızda, bu balkon da dahil olmak üzere, yedi ayrı balkonun eski ve yeni hallerini görebilir, değişimin yarattığı farktan ilham alarak kendi balkonunuzu da bir vahaya dönüştürebilirsiniz. 

Bu balkon fikirlerini siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!