Bahçeler için pergola yapımı: 11 örnek fotoğraf

Homify Homify
The BIOCLIMATIC Pergola by SOLISYSTEME SOLISYSTEME Sundurma çatı
Loading admin actions …

Yaz ve bahar ayları yaklaştıkça evin açık alanları için tadilat, bakım ve dekorasyon telaşı da başlar. Kış boyunca bakımsız ve kullanım dışı kalan alanların yaza hazırlığı kimi zaman basit bir temizlikle tamamlanırken, kimi zaten detaylı düzenlemelere ihtiyaç duyar. Açık alanları daha verimli ve çok amaçlı kullanmanızı sağlayacak teras, branda ve pergola gibi çözümler bu detaylı düzenlemelere örnek olarak gösterilebilir. Siz de bahçenizi daha verimli kullanmanızı sağlayacak yapı çözümleri arıyorsanız bu yazıda size 11 ilgi çekici örnek tanıtacağız. Hem güneşten korunmak hem de açık havanın keyfini çıkarmak için siz de bu bahçe çözümlerine göz atmalısınız.

Pergolalar; kameriye ve çardak gibi piknik alanı oluşturan yapılara göre daha basit ve pratik bir çözümdür. Genelde bahçelerde park alanlarının ya da terasların üzerini kapatmak için kullanılır. Pergola yapı olarak tahta bloklardan oluşan ızgara gölgeliktir. Bu ızgaraların üzerini branda, cam, alüminyum gibi kaplama malzemeleriyle kapatabilir veya açık olarak da kullanabilirsiniz. Açık pergolalar sarmaşık gibi bitkilerle donatılarak çok daha doğal ve iç açıcı görünümlerde kullanılabiliyor. Bu yazıda bulacağınız farklı pergola örnekleri bahçenizi yaza hazırlarken ilham kaynağınız olacak.

Modern pergola modellerine daha çok örnek bulmak isterseniz ’Modern pergolalar: Her terasa yakışacak 10 farklı tasarım’ başlıklı yazımız size yardımcı olabilir.  

Pergola şık bir dekorasyonla evin salonundan bile güzel alanlar sunabilir

Bu örnekte olduğu gibi detaylı ve güzel bir dekorasyonla bahçenize muhteşem bir oda kazandırabilirsiniz. Güzel havaları sevdiklerinizle birlikte değerlendirmek için eşsiz bir alan.

Pergola yaptırmak için başvurabileceğiniz birçok uzman var. Peyzaj tasarımcıları, mimarlar, marangozlar, çatı ve çit işleri yapan ustalar ve ekolojik tasarımlar yapan dizayn ofisleri size yardımcı olabilir. Bütçenize ve bahçenize en uygun pergola için Homify uzmanlarından danışmanlık alarak ilerleyebilirsiniz. 

Teras alanı için en uygun gölgelik

The BIOCLIMATIC Pergola by SOLISYSTEME SOLISYSTEME Sundurma çatı
SOLISYSTEME

The BIOCLIMATIC Pergola by SOLISYSTEME

SOLISYSTEME

Pergolanın bir gölgelik olarak en büyük avantajı kullanıcının isteğine göre şekillendirilebilmesidir. Açık, kapalı, sarmaşıklı, ışıklandırmalı veya çatılı olacak şekilde birçok farklı modelini tercih edebilirsiniz. Ahşap yapısı ile özellikle ahşap evlere muhteşem bir uyum sağlıyorlar. Rustik, kırsal ve akdeniz stilde tasarlanmış evler için ideal seçim.

Dilerseniz bir sera veya kameriye gibi de kullanabilirsiniz.

Pergolaların ahşap ızgaraları bitkiler ve sarmaşıklar için ideal bir yayılma alanı sağladıklarından sera gibi de kullanılabiliyorlar. Bu örnekteki gibi onlarca saksı ile bahçe içinde bir çiçek yetiştirme alanı kurmanız mümkün. 

Bahçenize şık dinlenme alanları kazandırın

Ahşap pergolaları farklı renklerde boyayarak daha modern ve stil sahibi bir görüntü oluşturabilirsiniz. 

Farklı malzemelerden üretilen pergolalar

Yalnızca ahşap değil, alüminyum, fiberglas kaplama gibi yenilikçi malzeme çözümleri de pergolalara işlevsellik kazandırıyor. 

Kapalı pergola, kış bahçesi ve teraslar için en uygun seçim

Güneş ve yağmur gibi hava olaylarından korunmak için seçeceğiniz en ideal pergola tipi bu örnekteki kapalı modeller olacaktır.

Barbekü ve dinlenme alanları için çatılı pergola tipleri

Bahçenizde daha geniş ve kullanışlı bir dinlenme alanı oluşturmak istiyorsanız çatılı modelleri değerlendirebilirsiniz. Kameriye gibi kendi bankları olmasa da barbekü alanı için ideal bir tasarım.

Sarmaşıklarla kaplı pergolaya güzel bir örnek

Böyle bir dinlenme alanında keyifli molalar geçirmek herkese iyi gelecektir.

Tropikal stil oluşturmak için pergolayı sazlarla kapatabilirsiniz.

House for Holidays, 2009 MFA Architects Balkon, Veranda & Teras
MFA Architects

House for Holidays, 2009

MFA Architects

Bahçenin ya da evin stiline göre farklı pergola kaplama uygulamaları denemeniz de mümkün.

Çiçek gibi dinlenme alanları oluşturun

COUNTRY LIFE ÖREN ARKHE MİMARLIK Kırsal Bahçe
ARKHE MİMARLIK

COUNTRY LIFE ÖREN

ARKHE MİMARLIK

Bank ve şezlonglarla oluşturacağınız basit bir dinlenme alanını bile cennet gibi köşeye çevirmeniz mümkün. Doğru bitkilendirme ve iyi tasarlanmış bir pergola ile işiniz çok kolay.

Havuz ve çay bahçesi gibi alanlarda da gölgelik olarak kullanılabilir

Ahşap gölgelik olarak oldukça geniş kullanım alanı bulunan pergolalara konut bahçelerinde olduğu kadar cafe, restoran gibi mekanlarda da rastlayabilirsiniz. 

Bahçenizi bu ahşap pergolalarla güzelleştirmek ister misiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!