İnşaat izni olmayan arsalar için uygun mobil evler

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

İnşaat izni olmayan arsalar için uygun mobil evler

Özlem K. Özlem K.
CASA TRANSPORTABLE ÁPH80 ÁBATON Arquitectura Kırsal/Country
Loading admin actions …

Daha önce mobil ev kavramını duymuş muydunuz? Mobil evler prefabrik ev olarak da bilinen modüler ev türlerinden biridir. Son yıllarda ülkemizde de oldukça yaygınlaşan prefabrik evler, önceden atölyelerde imal edilmiş yapılara verilen isimdir. Atölyelerde önceden imal edilen ve daha sonra da arzu edilen arsalara monte edilen prefabrik evlerden farklı olarak, mobil evler altyapı gerektirmezler, çünkü bir yerden başka bir yere taşınabilir şekilde imal edilirler. 

Mobil evler altyapı gerektirmediklerinden dolayı inşaat izni de gerektirmezler, bu nedenle de inşaat izni olmayan arsalar üzerinde yerleştirilebilirler. Mobil evlerin arsadaki zemine gömülmemesi, tamamının toprak üzerinde kalması gerekmektedir. Örneğin, konteyner evler en basitinden bir mobil ev türüdür. 

Her ne kadar bu evlere mobil ev, yani taşınabilir ev adı verilse de, bu evlerin illaki tekerlekler üzerinde olması gerekmez, önemli olan hiçbir şekilde zemine gömülmemeleri ve toprak üzerinde kalmalarıdır. Yani, römork üzerinde taşınabilecek şekilde tasarlanıp üretilmiş olmaları önemli. Tekerlekler üzerinde olan modelleri ise doğrudan bir çekiciye bağlanarak taşınabilirler. 

Bugünkü yazımızda inşaat izni olmayan arsalar için uygun mobil evlerden oluşan bir seçkiye yer verdik. Bu evlerden bir kısmı yabancı ülkelerden, birkaç güzel model de ülkemizden. Bu evlerin hiçbirinde subasmanı yok. Elektrik ve su bağlantıları ise kendi içinde oluşturulan olanaklarla çözülmüş durumda, tıpkı giderleri gibi. Elektrik güneş enerjisi panelleri ile sağlanıyor. Su depoları ve ayrıca bir de atık su tankları var. Tıpkı bir karavan gibi… Kısacası, belirli aralıklarla su deposuna  su eklenmesi, giderin ise vidanjör tarafından çekilmesi gerekiyor. Belirttiğimiz üzere, bu evlerin inşaat izni olmayan arsalara yerleştirilebilmesinin tek yöntemi bu, yani altyapı çalışmasına sahip olmamaları. 

1) Tiny House konsepti

İlk örneğimiz bizzat Tiny House konseptini yaratan firmadan. Minicik boyutlarına rağmen tam teşekküllü evler oluşturma konusunda uzmanlaşmış olan bu inşaat firması tekerlekler üzerinde yer alan ahşap evler inşa ediyor. 

Göz alıcı, sımsıcak bir havaya sahip olan bu evin iç kısımlarının fotoğraflarını bu linkten görebilirsiniz.

2) Ahşap evlerle devam edelim…

Bu ev ise ahşap olmasına rağmen klasik ahşap mimarisinden son derece uzak, modern bir stile sahip. Dikdörtgen bir prizma şeklindeki bu yapı iki oda, bir salon!

​Evin mimari planını aşağıda resimde görebilirsiniz

3) Daha geleneksel görünümde bir ev tercih edenler için…

Beşik çatısı ve tuğla duvar detaylarıyla betonarme bir ev görünümünden hiçbir farklı olmayan, üstelik siparişe göre farklı modellerde de şekillenebilecek bu mobil evi inşaat izni sıkıntısı olan arsalar için ideal çözüm! Daha fazla detay için, ’İstediğiniz arsaya koyabileceğiniz muhteşem bir mobil ev’ başlıklı yazımızda yer alan bilgilere göz atabilirsiniz.

4) Aynı stilden devam edelim…

Beşik çatısı ve sevimli verandası ile yine geleneksel görünümlü bir ev ile karşı karşıyayız. Yaklaşık 31 metrekarelik bu evin planını aşağıda görebilirsiniz.

5) Bir başka örnek de burada!

İçi ve dışı, tamamen ahşaptan imal edilmiş olan bu ev, yüksek tavanı ve bol bol penceresi ile favori mobil evlerimizden! Evin içinden bir fotoğrafı aşağıda görebilirsiniz.

İşte evin iç kısmından bir fotoğraf! Ahşap konstrüksiyonu ön plana çıkaran muhteşem işçilik, yüksek tavalar ve yalnızca geniş bir adadan oluşan mutfağı ile, son derece ilgili çekici, güzel bir mobil ev görüyoruz.

6) Minik evlere bir başka örnek

Eklektik Evler homify Eklektik

Bu da ufak bir merdivenle çıkılan yatak odası

Eklektik Yatak Odası homify Eklektik

7) Mobil bir ev arsaya taşınıyor

CASA TRANSPORTABLE ÁPH80 ÁBATON Arquitectura Kırsal/Country
ÁBATON Arquitectura

CASA TRANSPORTABLE ÁPH80

ÁBATON Arquitectura

Brüt beton cepheli mobil ev arsaya yerleştirilmiş

CASA TRANSPORTABLE ÁPH80 Kırsal Evler ÁBATON Arquitectura Kırsal/Country
ÁBATON Arquitectura

CASA TRANSPORTABLE ÁPH80

ÁBATON Arquitectura

Evin iç kısmı

CASA TRANSPORTABLE ÁPH80 Rustik Oturma Odası ÁBATON Arquitectura Rustik
ÁBATON Arquitectura

CASA TRANSPORTABLE ÁPH80

ÁBATON Arquitectura

8) Şirin bir kulübe şeklinde bir başka mobil ev

Kırsal stilde muhteşem bir ev görünümü!

​Çelik konstrüksiyon üzerine ahşap giydirme duvarlar

Bu örnekte, ev bitmiş haliyle arsaya taşınmıyor, çelik konstrüksiyon iskeleti taşındıktan sonra duvarları arsa üzerinde monte ediliyor.

9) Ülkemizden harika bir örnek

Bu da iç kısmı; alt kat yaşam alanı, üst taraf yatak odası

10) Son olarak bir başka sevimli mobil ev modeli daha

Bu da iç kısmı

Mutfak kısmı

Bu evin tüm fotoğraflarına ’İhtiyacınız olan her şeye sahip mobil küçük ev’ başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.


Bu yazımızda, inşaat izni olmayan arsalar için uygun mobil evler hakkında bazı bilgiler edindiniz. Buna ek olarak, ’Arsaya ya da imarsız araziye ev yaptırmak hakkında en çok merak edilenler’ başlıklı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Siz bu evlerden en çok hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!