Doğal taşla karakter kazanan dış mekanlar: 6 uygulama | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:2982:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Doğal taşla karakter kazanan dış mekanlar: 6 uygulama

Aydin Sanli Aydin Sanli
Ahem Stone – Ahem Stone: modern tarz , Modern
Loading admin actions …

Taş… Binlerce yılın tortusu… En eski yapı malzemesi… İnsanoğlunun uygarlığa uzanan tarihinde önemli bir döneme ismini verecek kadar önemli bir malzeme… O dönemden bugüne mimarideki önemini hiç kaybetmeden devam ettirmiş bir yapı elemanı.

Doğada çok farklı kayaç çeşidi bulunuyor. Kayaçlar oluştukları döneme, içerdikleri minerallere, oluşma biçimlerine göre farklı karakter gösteriyor. Gelişen maden teknolojileri ve çeşitlenen işleme teknikleri sayesinde  de bu farklı karakterdeki taşlar yapı sektöründe daha fazla kullanım alanı buluyor. 

Doğal olmaları açısından sağlıklı olan malzemeler, estetik açıdan da son derece başarılı sonuçlar veriyor. Bin yılların biriktirdiği tortular, kullanıldıkları mekanlara albeni kazandırıyor. Doğal taşların iç mekanlarda kullanımı yaygınlaşmış olsa da dış mekanlarda kullanımları daha eskiye dayanıyor. Biz de havaların ısınmaya başladığı şu dönemde bahçeleriyle ilgili planlar yapan, bahçe patikası, merdiven, şömine, dış cephe kaplaması yaptırmayı düşünen ev sahiplerini düşünerek farklı taş çeşitlerinden örnekler içeren bir seçki hazırladık.

Dış cepheler

Dış cepheleri taşla kaplatarak  evinizi tamamen farklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Kandıra taşı olarak da bilinen küfeki taşının en önemli özelliklerinden biri ısı yalıtımının güçlü olması ve evlerin yazın serin kışın sıcak olmasını sağlamasıdır. Üstelik ekonomik açıdan da uygundur. Dış cephelerinizi teneffüs etmeyen sentetik malzemelerle kaplatıp yaşam alanınızı sağlıksız hale getirmektense doğal taşları tercih edip ısı yaltımının yanında evinizin dış görünüşünü de göz kamaştırıcı hale getirebilirsiniz. Dış cephelerde küfeki taşının yanı sıra kayrak taşı, traverten, limra taşı gibi alternatifler kullanarak farklı dokular elde etmeniz mümkün.

Küp taş zeminler

​GRANİT KÜP TAŞ UYGULAMASI Modern Bahçe KOZAK GRANİT Modern
KOZAK GRANİT

​GRANİT KÜP TAŞ UYGULAMASI

KOZAK GRANİT

Küp şeklinde kesilen farklı taş çeşitleri Arnavut kaldırımlarında olduğu gibi bahçe zeminlerinde de çok hoş sonuçlar veriyor. Ülkemizde en bilinen küp taş çeşidi Bergama'dan çıkarılan granit gri küp taş olmakla birlikte, bazalt taş ocaklarından çıkarılan taşlar da küp taş olarak değerlendiriliyor. Fakat sakın bu doğal taşları betondan dökülmüş veya sentetik malzemeler içeren begonit küptaşlarla kıyaslamayın. Doğal taş taklidi bu ürünler daha kolay işlenebildiğinden daha çok şekil ve renk seçeneği sunsalar da hiçbir zaman doğallarının yerini tutmuyorlar. Ülkemizin farklı bölgelerinden çıkan granit ve bazalt taşların çok çeşitli olmasa da farklı renklerde bulunması ve farklı döşeme biçimleriyle bu örnekteki gibi estetik kompozisyonlar elde edilebiliyor.

Ayrıca belirtmeden geçmeyelim, küp taş için kullanılan kayaç türlerinden olan bazalt volkanik kalıntıların çökelmesiyle oluşulan bir taş ve üzerinde bakteri üremiyor. Bu da bazaltın hijyenik ortamlarda da tercih edilebilir bir taş olmasını sağlıyor. Hatta bazı sağlık kuruluşları hijyenik ortamlarında bazalt kullanıyor ve kamuya açık, bakteri üreme ihtimalinin yüksek olduğu alanlarda bazalt kullanılması yaygın olarak dile getiriliyor.

Dekoratif traverten mozaik

Special Basket Mosaic Celebi Yapı Rustik Mozaik
Celebi Yapı

Special Basket Mosaic

Celebi Yapı

Traverten termal bölgelerde rastlanan bir kayaç türü. Bir bakıma termal suyun şekillendirdiği mineral yapıları. Traverten taşların içlerindeki temel bileşim aynı olsa da içlerine karışan farklı minerallerle farklı görünümler alıyorlar. Farklı bölgelerde farklı renklerde traverten yapılara rastlanıyor. Taşların yapısal özelliklerinin yanı sıra işleme teknolojilerindeki gelişmelerle farklı dokular ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de traverten taştan yapılma mozik paneller. Genellikle dış cephelerde dekoratşf amaçlı kullanılıyorlar. Başarılı bir traverten mozaik uygulamasının evinizin görünümüne yapacağı katkıyı görmek için bir sonraki fotoğrafa bakabilirsiniz.

Mozaik panel

Special Basket Mosaic Rustik Duvar & Zemin Celebi Yapı Rustik Mermer
Celebi Yapı

Special Basket Mosaic

Celebi Yapı

Traverten mozaik paneller dış cephelere farklı şekillerde uygulanarak dekoratif etki oluşturuyor.

Silver traverten zarafeti

SILVER TRAVERTINE, VEINCUT Modern Duvar & Zemin Fade Marble & Travertine Modern Mermer
Fade Marble & Travertine

SILVER TRAVERTINE, VEINCUT

Fade Marble & Travertine

En beğenilen ve tercih edilen traverten çeşitlerinden biri silver traverten olarak bilinen gümüş renkli traverten. Ülkemizde en önemli silver traverten kaynakları Afyon ve Denizli'de bulunuyor. Son derece şık bir yapı malzemesi olan bu traverten türüne daha çok lüks yapılarda rastlanıyor. Farklı kesim ve bitirme teknikleriyle farklı desenler verilen silver travertenler duvar kaplamalarından dış mekan ıslak zeminlerine kadar çok çeşitli alanlarda uygulanabiliyor.

Mermer merdivenler

Dış Mekan Eskitmeler Modern Koridor, Hol & Merdivenler Afşaroglu Modern
Afşaroglu

Dış Mekan Eskitmeler

Afşaroglu

Granit kadar sert olmasa da çok sert bir kaya tipi olan mermer son derece dayanıklıdır. Bunun için tarihi camileri, hamamlara bakmak yeterli. Kristal bir yapı olan mermer pek çok farklı bölgede bulunuyor. Bu nedenle farklı renk ve dokularda mermerler mevcut. Bunların ülkemizde çıkarılıp dünyaca ün yapmış çeşitlerinden biri Afyon beyaz mermeri. Afyon'dan çıkarılan bu mermer parlak yüzeyi ile göz alıcı bir yapı elemanı. Özellikle merdivenlerde çok başarılı sonuçlar vereceğini söyleyebiliriz. Biraz maliyetli olsa da bahçenizi mermer ışıltısıyla özelleştirebilirsiniz.

Bahçe patikası

Kırsal Bahçe homify Kırsal/Country

O kadar zahmetli ve külfetli değişiklik niyetinde değilseniz, evinize bahçenizdeki patikayı yenileyerek de farklı bir karakter kazandırabilirsiniz. Bahçeli evlerde misafilerin ilk gördükleri yerlerden olan bahçe patikasındaki değişim büyük bir etki yapacaktır. Bu örnekteki gibi oldukça ekonomik olan kayrak taşı ve çakıl taşlarıyla beğeni toplayacak kompozisyonlar oluşturmak mümkün.

Daha kapsamlı bahçe düzenlemelerini ele alan bu yazımızı beğeneceğinizden de eminiz. Lütfen tıklayın!

Sizin favori doğal taşınız hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!