Bahçeleri güzelleştirmenin 10 pratik yolu | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Bahçeleri güzelleştirmenin 10 pratik yolu

Aydin Sanli Aydin Sanli
Small Contemporary Courtyard Modern Bahçe Gardenplan Design Modern
Loading admin actions …

Bu sene kış sert geçmedi ama yine  de yaz özlemimiz dinmedi. Bahar geldi. Dünyanın dört bir yanında Nevruz, Paskalya, Holy bayramları kutlandı. Hıdırellez'in eli kulağında. Bir başka deyişle yaz da gelmek üzere. Bu sene birçok bahçe sahibi yaza hazırlıksız yakalandı. Bahçeyi elden geçirmek için plan yapmamış ve bütçe ayırmamış bahçeli ev sahiplerine düşünerek böyle bir yazı yazmaya karar verdim. 

Çok fazla masrafa girmeden, büyük hazırlıklar yapmadan ve büyük inşaat telaşları yaşamadan bahçelerde fark yaratmak mümkün. Bahar akşamüstlerinde bahçe keyfi yaparken, yaz akşamlarında bahçenizde misafir ağırlarken geçen seneden farklı bir ortamı yaşamak herkese iyi gelecektir.

Bu düşünceyle bahçe sahiplerinin ilgisini çekecek pratik çözümlerden bir derleme sunuyorum. Kimileri ilgi çekici bahçe mobilyaları olan, kimilerinde bahçenin işlevsel ihtiyaçlarını karşılayacak bu pratik çözümlerin tüm bahçe sahiplerinin hoşuna gideceğimden hiç kuşkum yok. Haydi gelin lafı fazla uzatmadan bu ilgi çekici bahçe çözümlerine tek tek bakalım.

Yapay çim kullanın

Small, low maintenance garden Minimalist Bahçe Yorkshire Gardens Minimalist Ahşap-Plastik Kompozit
Yorkshire Gardens

Small, low maintenance garden

Yorkshire Gardens

Yapay çim bahçeleri yeşillendirmenin en kolay yolu. Elbette doğal çimin yerini tam olarak tuttuğunu söyleyemeyiz ama son dönemde sunulan yapay çim seçeneklerinin son derece gerçekçi olduğu da bir gerçek. Özellikle bahçenizin fiziki yapısı çim biçmeye uygun değilse veya çimlerin bakımıyla ilgilenecek zamanınız ya da yardımcınız yoksa yapay çim sizin için çok iyi bir çözüm olacaktır.

Bahçe keyfine kışın da ara vermeyin

Juliana Anthracite Grey Oasis 12x12 Greenhouse Modern Bahçe homify Modern Aluminyum/Çinko
homify

Juliana Anthracite Grey Oasis 12x12 Greenhouse

homify

Bahçeye ekleyeceğiniz cam bir kamelya ile bahçe keyfinin  yazla sınırlı kalmasının önüne geçebilirsiniz. Fotoğraftaki gibi metal iskeletli cam bir kulübeyle özellikle kışın çok sert geçmediği bölgelerde yaz kış doğayla iç içe olmak mümkün. Böyle bir mekan sadece bahçe keyfi için değil, çok soğukta kalmaması gerekip muhafaza edilmesi gereken yiyecek, içecek ve eşyalar için de iyi bir çözüm olacaktır.

Çinili saksılar

SİNPAŞ İSTANBUL SARAYLARI / HALKALI - İSTANBUL Modern Bahçe ANİKYA İZNİK ÇİNİ Modern Kuvars
ANİKYA İZNİK ÇİNİ

SİNPAŞ İSTANBUL SARAYLARI / HALKALI – İSTANBUL

ANİKYA İZNİK ÇİNİ

Geleneksel el sanatları ilginizi çekiyorsa bahçelerinizi çiniyle güzelleştirebilirsiniz. Bu estetik unsuru aynı zamanda işlevsel kılmanın yolu ise bahçe saksıları. Betondan yapılmış ve çini seramiklerle kaplanmış saksılarda her türlü bitkiyi yetiştirebilir ve bahçenize renkli bir dokunuşta bulunabilirsiniz.

Konturlardan faydalanın

Bahçenizde fark yaratmanın pratik bir yoluna geldi sıra. Bahçenizdeki deck ile çimler arasında çakıl taşlarıyla bir çerçeve oluşturabilirsiniz. Bunun bahçenize nasıl bir estetik katkı sağlayacağını bu örnek fotooğrafta görebilirsiniz.

Geri dönüşüm

Eğer evinizde hurda olarak gördüğünüz ve kurtulmak istediğiniz eşyalar varsa bir kez daha düşünün derim. Belki de o parçaları yaratıcı bir biçimde bir bahçe aksesuarına dönüştürebilirsiniz. Büyükannenizden kalma teneke bir soba bir saksıya ya da ahı gitmiş vahı kalmış bir koltuk konforlu bir bahçe mobilyasına dönüşebilir.

Yeni mobilyalar

Bahçe mobilyalarını değiştirmek de bahçelerde fark atmanın pratik yollarında biri. Doğal bambu yapraklarından yapılmış rattan bahçe mobilyalarını tercih edebileceğiniz gibi, daha ekonomik bir çözüm isterseniz dışarıdan bakarak doğallarıyla farkını anlamanın mümkün olmadığı yapay rattan mobilyaları seçebilirsiniz.

Kötü manzarayı kapatın

Bahçe deyince insanın aklına hep güzellikler gelse de bahçede de göz zevkini bozacak görüntüler olabilir. Örneğin bahçedeki çöp kutusu veya alet edevat bahçenin manzarasını olumsuz etkileyebilir.Bu durumda hem masrafsız hem de estetik bir yolla bu kötü görüntüyü gizlemek gerekir. Bunun için yapay fundalık paneller tercih edilebilir.

Tematik saksı kompozisyonları

Los Altos İstanbul Kaktüs Bahçesi Terraqua Design Kırsal/Country Taş
Terraqua Design

Los Altos İstanbul Kaktüs Bahçesi

Terraqua Design

Bahçeye yerleştireceğiniz bahçe saksılarında tematik aranjmanlar tercih edebilirsiniz. Buna örnek olarak fotoğraftaki Meksika temalı kaktüs düzenlemesini gösterebiliriz. Sulama gerektirmeyen kaktüslerin bakımı da son derece kolay. Bu saksının geniş açıyla çekilmiş bir fotoğrafıyla dostlarınızı bu karenin Orta Amerika'da çekildiğine bile inandırabilirsiniz.

Bahçe patikaları

Özellikle yağmurlu bölgelerdeki bahçe sahiplerinin en muzdarip olduğu konulardan biri  bahçenin yağmurlu havalarda çamura dönüşmesidir. Bunun için bahçeye bir yürüme yolu yapabilirsiniz. Bahçe patikası için çok çeşitli malzeme alternatiflerini değerlendirebilir ve ekonomik biçimde hem estetik hem de işlevsel bir değişiklik yaratabilirsiniz.

Çiçek tarhları

Bahçenizde bu fotoğraftaki gibi renkli bir görüntü oluşturmak güzel olmaz mıydı? Bunun çok zor olacağını düşünebilirsiniz. Ancak bunun pratik bir yolu da var. Çiçek tarhları için hazır halıları bahçedeki toprağa serip sulamanız yeterli.

Bahçenizi birbirinden güzel bahçe heykelleriyle güzelleştirmeye ne dersiniz. Cevabınız evetse lütfen tıklayın.

Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!