Az para harcayarak yapabileceğiniz mutfak makyajı fikirleri | homify

Az para harcayarak yapabileceğiniz mutfak makyajı fikirleri

Özlem K. Özlem K.
ROMANO MOBILI dal 1960 Rustik Mutfak
Loading admin actions …

Yoğun bir kullanıma sahip olmalarından dolayı mutfaklar zaman içerisinde eskimeye başlar; dolaplarında ufak tefek bozukluklar meydana gelir, duvar rengi solar, lavabo ve batarya sık sık arızalanır, zemin döşemesi kararır ve nihayetinde, bu bozulmalar başladıkça o mutfak can sıkıcı, keyif vermeyen bir hale gelir. En kaliteli malzemeleri dahi kullansanız zamanla mutfağınız eskiyecektir. Uzun yıllar dayansa, pek yıpranmasa bile bu sefer de modası geçeceğinden yine gözünüze kötü görünebilir. 

Bu durumda, mutfağınızda çeşitli değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Peki komple bir tadilat için bütçe ayıramıyor musunuz? Mutfak tadilatı hem maddi hem de manevi açıdan zorlayıcı olabiliyor. Yapılan masrafın yanı sıra, çalışmalar esnasında meydana gelen kirlilik, gürültü ve bu süreyi mutfaksız geçirme zorunluluğu oldukça yıpratıcı olabiliyor. Bundan dolayı bu alanlarda yapılan yenileme çalışmaları pek sık olmuyor ve onlarca yıl aynı mutfağı kullanmak durumunda kalabiliyoruz. 

Peki işin içinden nasıl çıkacaksınız? Cevap verelim: Sırayla. 

Mutfağın en rahatsız edici kısımlarına öncelik verecek şekilde, sırayla her bir parçayı değiştirebiliriz. Bunu belirli bir tasarıma sadık kalıp çalışmaları zaman içine yayarak yapabilir ya da yalnızca beğenmediğimiz, yıpranmış, eski moda parçaları değiştirip diğerlerini bırakarak da gerçekleştirebiliriz. Eğer mutfağınız şuradaki bazı örnekler gibi korkunç durumda değilse, bazı basit dokunuşlarla dahi mutfağınıza taze bir hava, yeni bir soluk getirebilir ve yeniden seveceğiniz, gözünüze güzel görünen bir mutfağa kavuşabilirsiniz.

Bugünkü yazımızda mutfağı komple değiştirmeden, az para harcayarak ne gibi değişiklikler yapılabilir, maddeler halinde inceleyeceğiz. Bu yazımızı okuduktan sonra mutfağınıza farklı bir gözle bakabilir, mutlaka gitmesi gerekenleri ve kalsa da olur olarak nitelendirdiklerinizi ayırarak işe girişebilirsiniz.

Zemin kaplamasını değiştirin

Malum, mutfaklarımız genelde pek de geniş değil. Böylece her şerde bir hayır vardır deyip mutfak zeminimizi uygun bir maliyetle değiştirebiliriz! :) Bunun için seramik karolar, el yapımı desenli karolar, suya dayanıklı laminant parkeler, ahşap rabıta, vinil malzeme gibi birçok güzel seçenek mevcut.

Alın taşlarını değiştirin

Küçük mutfağınızı eğlenceli ve benzersiz bir şekle sokmak için sıradan, düz fayanslar kullanmak yerine daha çılgın tasarımlara da yönelebilirsiniz. Bu şekilde bir tasarımın benzersiz, tamamen kendine özgü olacağı garanti!

Armatürü değiştirin

Bir süredir son derece trendi olan ve kullanım açısından hakikaten de büyük kolaylık getiren endüstriyel stildeki spiralli mutfak armatürleri hem şık bir görünüm oluşturuyor, hem tencere tava yıkamayı kolaylaştırıyor hem de lavabo temizliğinde epey kolaylık sağlıyor.

Dolap kapaklarını boyayın

Size mutfak dolaplarının kapaklarının gerçek ahşap olmadığı takdirde boyanamayacağını söyleyecekler… Bu bir yalan! Doğru boya ile (tercihen akrilik boya), dolapların renklerini komple değiştirebilirsiniz! Boya firmalarda onlarca renk mevcut.

Kulpları değiştirin

Dolapları boyamanın yanı sıra kapakların ve çekmecelerin kulplarını değiştirerek de mutfağa yeni bir hava katabilirsiniz.  Dolaplara sıra dışı kulplar takarak oldukça güzel ve benzersiz bir stil oluşturmak mümkün. 

Tezgah altı perdeleri

Eğer tezgahların alt kısımları boşsa, dolap kapakları mevcut değilse, sevimli perdeler bile bu alanları örtebilir, hem yayıntı kısmı gözlerden uzaklaştırır hem de güzel, samimi bir görünüm yaratabilirsiniz.

Mutfak perdesini değiştirin

Perde geniş bir alanı kapladığı için, değiştirildiğinde büyük bir değişim yaratmış gibi görünür. Yeni bir perde ile mutfağınıza taze bir hava katabilirsiniz!

Yalnızca tezgahı değiştirin

Mutfak tezgahınızın malzemesi kötü, eski moda ya da yıpranmış ise, yalnızca tezgahı değiştirerek de büyük bir fark yaratabilirsiniz.

'Daha kullanışlı bir mutfak için tezgaha yaptırabileceğiniz 8 ilave' başlıklı yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Duvar badanasını değiştirin

Taze ve temiz bir görünüm için duvarların ve tavanın badanasını yenileyebilir, hatta renginde de değişiklikler yaparak mekana tertemiz bir görünüm kazandırabilirsiniz. Ayrıca, badanaya alternatif olarak nemli alanlara uygun duvar kağıtları ya da üç boyutlu duvar kaplamaları da seçebilirsiniz.

Aydınlatma armatürlerini değiştirin

Mutfakların kasvetli görünmesinin belki de bir numaralı sebebi aydınlatmalarının düzgün yapılmış olmaması. Tek noktadan yapılan aydınlatma koyu gölgeler oluşmasına neden olacak, çalışma tezgahı için yetersiz kalacak ve mekanın sevimsiz olmasını sağlayacaktır. Mutfakta ferah bir hava oluşturmak için düzgün, profesyonel aydınlatma uzmanının elinden çıkmış, ışığı homojen olarak dağıtan ve hem mekanın güzel görünmesini sağlayan hem de çalışmayı kolaylaştıran bir aydınlatma sistemi yaptırmak olabilir.

Bu mutfak yenileme fikirlerini siz nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!