Evin ana girişi için göz alıcı dekorasyon fikirleri

Özlem K. Özlem K.
FASE ARCHITETTI ASSOCIATI Modern Evler
Loading admin actions …

Son dönemlerde dikkatimi çeken bir detay var; evlerin ana girişlerine hak ettikleri özenin gösterilmiyor, girişler çoğu zaman ise alelade bırakılan alanların başında geliyor. Evler ne kadar lüks ya da göz alıcı olursa olsun, bu durum fark etmiyor, yine de özenli bir ana giriş kapısı dekorasyonu görmek mümkün olmuyor. Çoğu evin girişi elbette tertemiz, bir sürüsü yepyeni, ancak estetik bir incelik, zarafet getiren görsellikten, dekoratif detaylardan yoksunlar. Kimi zaman ise atıl bırakılmış ana girişler görüyoruz. Evlerin iç kısımlarına gösterilen özen, dış kısımlarına gösterilmiyor. Kapıda çöp tenekesi, ayakkabılar ve terlikler, çirkin, eski püskü bir paspastan başkasını göremiyoruz. Oysa evin ana girişi ev ve ev halkı hakkında ilk izlenimin oluştuğu mekan…

Bazı iç mimarlar, evin ana girişi bir iş insanının kartvizitine benzetirler. Kartvizitin kağıdının hamuru, baskısının kalitesi, grafik tasarımının özgünlüğü o kartvizitin sahibi iş insanı hakkında bize bir şeyler söyler. Aynı şekilde, iç mimarlar  evlerimizin girişinin de bizim hakkımızda bir şeyler söylediğini belirtiyor. Evimizin girişi, ne kadar özenli olduğumuzun aynası gibi…

O halde, bugünkü yazımızı ana giriş kapılarına ayıralım dedik. homify sayfalarında yer alan ana giriş kapısı görsellerinin hemen hepsi müstakil evlerden, ama olsun, apartman dairesinde oturuyorsak dahi, bizlere ilham verebilirler. 

Ana giriş kapısı iç açıcı olmalı

Evin giriş kapısı insanı kendine çekmeli, davetkar olmalı. Kasvetli, boğucu bir kapıdan içeri girerek eve ulaşmak kim ister… Tabi gotik bir ergen değilseniz! iç açıcı bir görünüm oluşturmanın en basit yolu ise beyazı bol, kontrastı yüksek bir renk yelpazesi seçmek ve mümkünse, ortama birkaç tane de bitki serpiştirmek!

İç açıcı demiştik… E siyah kapı nasıl olacak?

Upper Park, Loughton Boscolo Pencere & KapılarKapılar
Boscolo

Upper Park, Loughton

Boscolo

Elbette kontrast kullanarak! Krom kapı tokmaklarına sahip çift kanatlı siyah ana giriş kapısı klasik ve lüks görünümü ile zarafet saçıyor. İki adet yüksek, siyah saksı ve içinde yer alan yuvarlak hacimli yeşil bitkiler ile kombine edilen kapı geniş ve lüks bir villa için mükemmel bir seçim olabilir.

Ana kapıya simetri yakışır

Ahşap bir evin baklava desenli kemerli kapısı ve iki yanında, simetrik bir biçimde duran iki fener bu ana giriş kapısını göz alıcı hale getirmek için yetmiş de artmış!

Ama elbette asimetrik de olur

Bu örnekte ise bir adet saksı bitkisi ve bir adet de fenerin, kapının bir yanına konduğunu görüyoruz. Konutun kapısı, pencere çerçeveleri, çatısı ve cephe boyası kontrastına dikkat!

Dar alanlar için dikey bahçe fikirleri

Bu örnekte ise giriş kapısının bir yanı tarafı dikey büyüyen bir bahçe yapılmış. Üstelik bu tasarım apartman girişleri için de uygun! 

Daha fazla dikey bahçe fikri için, ’Son yılların modası dikey bahçe yapmanın 40 farklı yolu’ başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Güzel bir portiko

Müstakil bir evin giriş kapısı, yağmurdan ve güneşten korunmak için bir portiko ile de süslenebilir. Pergoladan yapılacak güzel bir portiko, yapıya göz alıcı bir eklenti oluşturacaktır.

Sarmaşıkla çerçevelenmiş bir kapı

Old post office created into a luxury living space A1 Lofts and Extensions Kırsal Evler
A1 Lofts and Extensions

Old post office created into a luxury living space

A1 Lofts and Extensions

Yine müstakil, bahçeli evler için uygun bir örnek. Bir ana giriş kapısına en çok yakışan şeylerden biri canlı bitkiyse, onu çerçeveleyen bir sarmaşık, bu işi en üst seviyeye çıkarmak ve muhteşem bir görünüm oluşturmak için ideal değildir de, nedir?

Olmazsa olmaz: Aydınlatma

Güzel, göz alıcı, davetkar bir ana giriş kapısının olmazsa olmazı ise, iyi bir aydınlatma çalışmasıdır. Bunu kapının iki yanına simetrik olarak asacağınız apliklerle de yapabilir, daha farklı aydınlatma çözümleri de arayabilirsiniz. Aydınlatma uzmanları, bu konuda sizlere farklı fikirler sunabilir.

Canlı renkte bir ana giriş kapısı

Kırmızı, mavi, sarı… Göz alıcı bir renge sahip bir ana giriş kapısı da kendi başına bir dekor oluşturacak niteliktedir.

Siz bu fikirleri nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!