Plano Mimarlık ve Teknoloji – Firuzağa Ev:  tarz Mutfak

​Küçük mutfaklarda daha kolay çalışmanın 7 yolu

nihal e. nihal e.

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Küçük bir mutfakta çalışmak zor. Ancak mutfağı daha pratik ve konforlu hale getirecek şekilde tasarlamanın yolları olabilir. Bu yazıda küçük mutfaklar için profesyonellerin geliştirilmiş olduğu 6 işlevsel fikre göz atacağız.

Kullanışlı bir mutfak demek her zaman büyük dolaplar ve geniş bir tezgah anlamına gelmiyor. Şaşırtıcı ama bazen yanlış dekore etmek de mutfakta çalışmayı zorlaştırıyor. Çünkü kötü görünen bir mutfak, gerek psikolojik gerek kullanım açısından sizi rahatsız edebilir. Dolayısıyla mutfağın dekorasyonu rahat çalışabilmenizi de doğrudan etkiler. Aşağıda bu bilgi ışığında dekorasyon hatalarından kaçınmak ve mutfağınızdaki kullanılabilir alandan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi anlatacağız.

​1- Desen kullanımı

Mutfakta desenlerin akıllıca kullanımı ferahlatıcı bir etkiye sahip olabilir. Bu duruma küçük mutfaklar da dahil. Peki deseni nerede kullanacağız? Örneğin iç duvarları dekore etmek için desenli fayanslar ideal bir seçim. Seramik karoların kontrast renklerde stratejik olarak yerleştirilmesi de duvarlara göz alıcı bir görünüm kazandırır. Aynı durum döşeme için de geçerlidir. Ama aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Zira mutfağınız küçük ve abartıya kaçmak göz yorucu olacaktır. Sadece belli duvar bölümlerinde (hepsinde değil), tavanda veya döşemede desen kullanmayı düşünün. Küçük mutfaklarda desen, gözlerinizi odadaki alan eksikliğinden uzaklaştıracak ve böylece dikkat dağıtıcı bir etki yaratacaktır. Çok iyi değil mi?

​2- Aydınlatma

Işıkla dolu bir oda her zaman daha pozitif ve güvenli hissettirir. Mutfağınıza daha cazip ve parlak bir görünüm vermek için LED aydınlatma armatürleri kullanın. Aynı zamanda doğal ışıktan yararlanmayı unutmayın. Ne yazık ki günümüzde çoğu apartmanda alan kısıtlamasından en büyük payı mutfak alır. Ve dolayısıyla pencere bazen olmaz, olsa bile güneş ışığı yetersiz kalır. Mutfağınızda böyle bir problem varsa ışığı en üst seviyeye çıkarmaya çalışın. Pencereleri mobilyalarla engellemeyin. Örnek fotoğrafta küçük mutfakta pencere bulunmuyor. Uzmanlar çözüm olarak iç duvara cam eklemişler. Böylece oturma odasına yansıyan ışık, cam sayesinde mutfağı da aydınlatıyor. Basit ama harika bir fikir.

​3- Dahili dolaplar

Ankastre dolaplar mutfağınıza temiz ve düzenli bir görünüm kazandırır. Her ne kadar ankastre mutfak diğer dolap modellerine göre daha maliyetli olsa da bir kerelik yatırım olarak düşünün. Zira kaliteli dolaplarınızı uzun yıllar kullanabilirsiniz. Ekstra şıklık için kapısı aynalı modelleri tercih edebilirsiniz.

​4- Çarpıcı renk

Desenler gibi çarpıcı renkler de iç atmosferi canlandırmakta büyük rol oynar. Mutfakta rengi nerede kullanacağınız ise tamamen size kalmış. İster duvarda ister dolaplarda isterseniz de tezgahta kullanabilirsiniz. Ancak seçtiğiniz renklerin dekorun diğer yönleriyle senkronize olmasını sağlamalısınız. Örnek fotoğrafta L şeklindeki mutfak beyaz ve mavi renklerinden oluşuyor. Alt dolaplar ve dikey bir dolap mavi renkteyken diğer bölümler beyaz renkli. Baskın rengin alt bölümlerde kullanılması mutfağı daha ferah yapmış.

​4- Doğal ahşap kullanımı

Ahşap doğal bir malzeme olduğu için bulunduğu her ortama sıcaklık katar. Ayrıca her türlü malzeme ve dekorasyona rahatlıkla uyum sağlar. Bu nedenle küçük mutfaklarda da ahşabın sıcaklığından yararlanın. Ahşabı dolaplarda, mutfak masasında, tezgahta ve zeminde kullanabilirsiniz.

​5- Hafif mobilyalar

Küçük alanlarda ne kadar fonksiyonel ve az yer işgal eden mobilyalar kullansanız da o eşyalar resmin bütününde yine kalabalık görünecektir. Bu noktada bir göz hilesinden yararlanabilirsiniz. Örneğin fotoğraftaki şeffaf sandalyeler mutfağı hiç kalabalık ya da tıkış tıkış göstermiyor. Üstelik son derece de modern bir hava katıyorlar.

​6- Alana göre mobilya tasarımı

homify:  tarz Mutfak

Mutfağınız küçükse sonradan alacağınız tüm mobilyalar da bu alana göre belirlenmeli. Örnek fotoğrafta duvara monte dar ama uzun bir masa ile masa altına saklanabilen tabureler kullanılmış. Eğer standart bir masa sandalye alınsa çok daha fazla yer işgal edecekti. Oysa şimdi küçük bir alanı kaplıyor ve gayet kullanışlı.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Her biri farklı tarza sahip 12 yatak odası örneği' başlığına bakabilirsiniz.

Bu mutfak fikirlerinden hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!